Jak dobrać rozmiar ramy rowerowej

Wybranie odpowiedniego rozmiaru ramy rowerowej to kluczowa sprawa dla naszej wygody. Jazda na zbyt małej lub zbyt dużej ramie może powodować frustrację i zniechęcenie. Nie dajcie sobie wmówić, że da się to korygować ustawieniem wysokości siodełka czy długością wspornika kierownicy. Oczywiście, w pewnym niedużym zakresie jest to możliwe. Ale jeżeli rama jest zdecydowanie zbyt mała lub zdecydowanie zbyt duża, próby ratowania tej sytuacji z pewnością się nie udadzą. W najlepszej sytuacji są osoby, które mogą obejrzeć (i ewentualnie kupić) rower osobiście. Wystarczy dobrze ustawić siodełko i praktycznie od razu będziesz czuć czy rozmiar ramy Ci odpowiada. Jeżeli rama jest za mała, będziesz mieć wrażenie, że zaraz przywalisz kolanami w kierownicę, albo otrzesz butem o oponę podczas skręcania. Na zbyt dużej ramie będziesz się wyciągać, by dosięgnąć kierownicy. Poza tym siodełko będzie ustawione tak nisko, w stosunku do kierownicy, że będziesz mieć wrażenie, że coś nie gra.

Jak dobrać rozmiar ramy rowerowej

Wpis powstał w 2010 roku

Zaktualizowałem go o sporo informacji

W komfortowej sytuacji są osoby kupujące nowy rower. W dobrym sklepie będą dostępne rowery w różnych rozmiarach ram i będziesz mógł się przysiąść do każdego i ocenić która rama Tobie bardziej odpowiada. Z teoretycznych wyliczeń, które zaraz przeprowadzimy czasem okazuje się, że trafiasz idealnie pomiędzy dwa sąsiednie rozmiary. Wtedy najlepszym wyjściem jest sprawdzenie, na którym poczujesz się lepiej.

To też nie jest tak, że nie da się jeździć na rowerach ciut za małych lub ciut za dużych. Da się. Wyliczony rozmiar nie jest wyrocznią i często spotykam się z sytuacją, że na tym samym rowerze może jeździć mama i córka, które różnią się wzrostem i długością nóg. Ale tak czy siak, na rowerze musisz czuć się dobrze. Mówi się, że do sportowej jazdy można kupić ciut za małą ramę (zwłaszcza w przypadku rowerów szosowych), natomiast do bardziej relaksacyjnej ciut za dużą, by była wygodniejsza. Osobiście uważam, że profesjonaliści dobrze wiedzą jaki rozmiar ramy im najbardziej odpowiada, natomiast amatorzy niech szukają ramy dopasowanej do siebie.

Dobór odpowiedniego rozmiaru jest ważny, również z tego względu, że późniejsza zmiana ramy nie jest taka prosta. Oczywiście da się to zrobić, a ramy nie są aż tak drogie (te proste, aluminiowe modele przynajmniej). Dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem samej ramy, polecam zajrzeć tutaj, by porównać ich ceny.

Jak w takim razie wstępnie wyliczyć odpowiedni rozmiar ramy? Pierwsza sprawa, nie patrz do końca na wzrost. Wielu sprzedających uczepiło się tego jak rzep psiego ogona. Zapominając przy okazji, że każdy z nas trochę różni się anatomią, a kobiety mają statystycznie trochę dłuższe nogi w stosunku do reszty ciała. Ważniejsza jest długość nogi, mierzona po wewnętrznej stronie, od krocza do ziemi. Wynik jaki otrzymasz pomnóż przez odpowiedni współczynnik, w zależności od tego jakiego roweru szukasz.

W przypadku roweru górskiego z kołami 26 lub 27,5 cala pomnóż przez 0,226 by otrzymać wynik w calach lub przez 0,57 by otrzymać wynik w centymetrach.

W przypadku roweru górskiego z kołami 29 cali pomnóż przez 0,238 by otrzymać wynik w calach lub przez 0,6 by otrzymać wynik w centymetrach.

W przypadku rowerów trekkingowych/crossowych/fitness/miejskich długość nogi pomnóż przez 0,25 by otrzymać wynik w calach lub przez 0,63 by otrzymać wynik w centymetrach.

W przypadku rowerów szosowych długość nogi pomnóż przez 0,26 by otrzymać wynik w calach (choć w szosowych zazwyczaj nie stosuje się calowej miary) lub przez 0,66 by otrzymać wynik w centymetrach.

Czym jest liczba jaką otrzymasz? Jest to teoretycznie wyliczona długość pionowej rury ramy, mierzona od środka suportu (czyli środka korby), aż do samego końca rurki. Większość producentów podaje ten wymiar jako rozmiar ramy, aczkolwiek najlepiej jest patrzeć nie na samą etykietkę na rowerze, a na rysunek, który producenci zamieszczają na swoich stronach internetowych. Zdarza się bowiem, że jakaś marka bierze swoją rozmiarówkę „z kosmosu”, jak chociażby Cube na którym jeżdżę. Na rysunku poniżej widać grafikę ilustrującą wymiary ramy w rozmiarze 53 cm. Skąd Cube wziął ten rozmiar do dziś nie wiem. Dla mnie ma ona rozmiar 49 cm (19-19,5 cala).

Jaką ramę do roweru kupić

Poniżej zamieszczam tabelkę, która pomoże Ci we wstępnym wyborze odpowiedniej ramy.

rozmiary-ramy-rowerowej-tabela

Kliknij aby powiększyć

Wszystkie podane rozmiary w tabeli są przeze mnie zaokrąglone. Nie musisz z uporem maniaka szukać idealnie dopasowanej ramy, zwłaszcza, że producenci przygotowują daną ramę zazwyczaj tylko w kilku rozmiarach. Wystarczy, że będziesz wiedzieć w jakich rejonach się poruszać.

Ale jeszcze raz podkreślę – jest to tylko teoretycznie wyliczenie. Być może będziesz lepiej czuć się na trochę mniejszej lub trochę większej ramie. Nie jest też tak, że wszystkie ramy są budowane w tych samych proporcjach. Długość rury podsiodłowej jest tylko jednym z parametrów. Najlepiej sprawdzić czy rozmiar ramy będzie Ci pasował samemu, a tabelkę potraktować jedynie jako punkt wyjścia. Przypomnę jeszcze, że „naprawianie” złego rozmiaru ramy za pomocą wysokości siodełka i długości mostka może nie dać efektów. Jeżeli będziesz mieć dużo za dużą ramę, możesz mieć problem, by stanąć okrakiem nad rowerem. A jeżeli założysz sporo krótszy wspornik kierownicy, zmieni się charakterystyka prowadzenia roweru i ona może Ci nie odpowiadać. W przypadku za małej ramy, tak jak pisałem wcześniej, może się zdarzyć sytuacja, że będziesz ocierać stopą o oponę podczas skręcania, co nie jest wskazane.

A jeżeli oprócz rozmiaru ramy, wahasz się nad wyborem roweru, zajrzyj do moich wpisów o tym jaki rower kupić do 1000/1500/2000/2500/3000 złotych.
 • Lewy

  Czy kupując rower crossowy przelicznik jest taki jak dla trekingowego, czy jak dla górskiego? (0,63 czy 0,57)

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz – Rowerowe Porady

  Użyj przelicznika dla roweru trekkingowego. Cross to praktycznie trekking, ale bez bagażnika i innych akcesoriów.

 • Agnieszka

  Dzień dobry :)
  A co z ramami rowerów miejskich? Mam 168 cm, długość nogi po wewnętrznej stronie 77 cm. „Zachorowałam”na Gazelle Toer Populair a ten model produkowany jest wyłącznie w jednym rozmiarze ramy. Czy fakt, że jestem ciut przymała będzie miał jakiekolwiek znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowania roweru?

 • Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Gazelle musi mieć jakiś inny sposób oznaczania rozmiaru ramy, ponieważ nie wierzę, że robią damki w rozmiarze 51 i 57 zgodnymi z tabelą powyżej. Męskie są jeszcze 57, 61 i 65, więc wykraczają daleko poza tą skalę. Widocznie rozmiar jest brany z innego miejsca ramy.

  Najlepiej byłoby gdybyś się przysiadła do roweru lub w ostateczności zapytała sprzedającego. Ale na pewno nie patrz na tabelkę w moim wpisie, tutaj jest jakoś inaczej niestety.

  Możesz też napisać lub zadzwonić do dystrybutora tych rowerów.

  • barklu

   A nie jest czasem tak, że z powodu całkiem innej geometrii, w której rura suport – siodełko jest bardziej pochylona do tyłu, pomimo że jest dłuższa to siedzi się na tej samej wysokości co w innym rowerze przy krótszej?

   • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

    Tak faktycznie musi być, dopiero teraz zauważyłem, że te rowery mają bardzo skośną rurkę „pionową” i zapewne stąd się bierze takie, a nie inne oznaczenie rozmiaru ramy.

    • http://statekkosmiczny.pl/ Majka Ge

     Jeszcze ciekawa sprawa, ostatnio mierzyłam się i mam długość nogi 75 cm, a mój miejski ma rozmiar ramy 56 cm (a jeszcze mam nieco wysunięte siodełko – jakieś 10 cm), przy rekomendowanym dla mnie… 47 cm rozmiarze ramy. Jest dla mnie bardzo wygodny. Maciek ma z kolei 88 cm długości nogi, a Gazelę ma w rozmiarze 61 cm, przy rekomendowanym 55 cm rozmiaru ramy.

     Rozmiar ramy jest faktycznie brany od korby do końca rury pod siodłem. Ale tutaj kierownica też dużo daje – w rowerach miejskiego typu wymusza pionową pozycję ciała, przez co raczej bym się nie bała tej 57 cm, zwłaszcza, że rura jest bardziej odchylona od pionu niż przy rowerach innych, bardziej sportowych marek. Ale nie ma nic lepszego niż przymiarka roweru na żywo ;)

 • natalia

  Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy przy doborze rozmiaru ramy Lazaro Integral v3, model damski ( http://allegro.pl/2014-queen-of-the-road-lazaro-integral-na-alivio-i4262192570.html ). Przy wzroście 167cm znalazłam się w tabeli producenta dokładnie pomiędzy ramą 17″ a 19″. Na początku skłaniałam się ku większej , ale po spytaniu sprzedawcy okazało się, że 17″ powinno wystarczyć. Zdecydowałabym się na mniejszą gdyby nie to, że z drugiej strony mam dość długie nogi (ok. 79cm) i po przeliczeniu tego wg wskazówek w Pana artykule wychodzi dobre 19″. Także znowu mam wątpliwości i niestety brak możliwości porównania w praktyce. Będę wdzięczna za jakiekolwiek sugestie. :)

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Hej, z wszelkimi tabelkami jest niestety tak, że to jest tylko teoria. Każdy ma trochę inną budowę ciała, a kobiety z natury mają dłuższe nogi :)

  Jak się domyślam, nie masz możliwości by przejechać się tym rowerem? Bo to byłoby najlepsze rozwiązanie. Według teoretycznych wyliczeń wychodzi właśnie 19 cali, ale właśnie – to tylko teoria, kwestia jak producent oznacza ramy, bo z tym też bywa różnie.

  Ja bym pokusił się o kontakt z producentem, czyli firmą Trans Rower.

 • Paweł

  Szukam męskiego roweru miejskiego z przerzutami w piaście (najlepiej 7). Wstępnie wybrałem model Maxim MC 1.5.7 28″. Co o nim sądzisz?

  Link: http://www.zasada-rowery.pl/?id=106&p=56

  Model jest oferowany w dwóch rozmiarach: 18″ i 20″. Żona zmierzyła moje wymiary i wyszło: wzrost – 174 cm, wewnętrzna strona nogi – 77 cm.

  Który rozmiar będzie lepszy?

  Zaznaczam, że na allegro ceny są niższe.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Ha, widzisz, według teoretycznej tabeli najbardziej pasuje Ci rama 19″ :) Czyli coś pomiędzy. Najlepiej byłoby w takim układzie sprawdzić ten rower i przejechać się na obu.

  Sam rower bardzo fajny, zwłaszcza jeśli masz okazję kupić go taniej. Tutaj sporo w cenie robi sama piasta, ale warto wziąć taką z siedmioma biegami, jeśli planujesz dalsze wyjazdy.

  A co do rozmiaru… może w okolicy masz jakiś sklep z rowerami Maxima? :)

 • składakowiec

  No dobra, ale jeśli mam ramę firmy „krzak”, to jaki wymiar powinienem zmierzyć aby poznać jej rozmiar i ocenić czy męczę się z powodu siodełka/kierownicy/krzywego_kręgosłupa czy właśnie przez zły rozmiar?
  Na wszelki wypadek zapytam (jeśli to ma znaczenie): a co w przypadku ram o różnych dziwnych kształtach?

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Jeśli chodzi o dziwne ramy, to powinno się je mierzyć tak jak normalne, czyli długość górnej rury ramy, wysokość pionowej rury itd.

  Nie wiem jaki masz rower, ale zmierz sobie długość pionowej rurki ramy od osi korby, to samej góry. Potem zmierz sobie nogę po wewnętrznej stronie i otrzymany wynik pomnóż przez… no właśnie, zależy od typu roweru. Ale spróbuj np. przez 0,6 na początek i zobaczysz co Ci wyjdzie.

 • Aga

  Witam, potrzebuje 2 rowery damskie. Jazda po ścieżkach rowerowych, drogach leśnych i polnych(mieszkam pod miastem). Jazda rekreacyjna weekendowa. Ja wys. 171 długość nogi 82cm, córka 166 dł mogi 79. Szukamy coś podobnego do KROSS TRANS SIBERIAN 2013 (córka była zachwycona jazdą) ale tańszego. Zastanawiam się nad:
  http://allegro.pl/lazaro-senatore-v2-mocny-trekk-w-dobrej-cenie-lady-i4332488221.html
  http://allegro.pl/rower-28-trekkingowy-romet-zenit-trek-alu-shimano-i4346366831.html
  a może coś innego? i jaki rozmiar ramy? Będę wdzięczna za fachową podpowiedź. Pozdrawiam

 • składakowiec

  No i lipa – mam za małą ramę. Dzięki za info.
  Ale jeszcze wrócę do tych różnych „ram udziwnionych”. No bo niby mierzy się jedną rurę i tyle… Zakładam, że tylne koło w każdej jest zamocowane tak samo względem pionowej rury, ale przecież przód może być różny – różna może być długość rury poziomej i tej skośnej. Różny może być kąt mufy na widelec. Ha, nawet to tylne koło, to chyba też rożnie może być mocowane, bo przecież pionowa rura, też nie jest idealnie pionowa – jej kąt też może być różny.
  Zapewne ramy o różnych rozmiarach, ale jednego producenta, „rosną” proporcjonalnie. Ale porównując z innym producentem, to może się okazać, że to właśnie mniejsza rama będzie tą większą („większą”, w sensie „wygodniejszą dla wielkoluda”). Przerąbane coś dobrać :/ . Tak mi się widzi.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Aga – hej, wszystko zależy od dostępnego budżetu. Mam wrażenie, że jednak Kross będzie wytrzymalszy niż Romet i Lazaro.

  Jeśli chodzi o rozmiar ramy, to dla Ciebie widziałbym ramę 19-20 cali, dla córki też w granicach 19 cali. Nie wiem na jakim rozmiarze jeździła, ale to powinien być wyznacznik dobry.

  @Składakowiec – tylne koło też może być w różnej odległości od pionowej rury. Są różne filozofie budowy roweru. Generalnie przy nietypowych rowerach zawsze lepiej jest się przejechać, sprawdzić. To jak z kupowaniem butów, niby jest standardowa rozmiarówka, ale niektórzy się z tego wyłamują, albo robią buty na szerszą stopę niż typowa, ale nie oznaczają tego jakoś szczególnie w nazwie buta.

 • Aga

  Dzięki. Już kupione. Kross Trans Syberian. dzisiaj miały chrzest ;). Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

 • xg

  Witam

  Przy wzroście 180cm i przekroku 84cm mam wrażenie że kupiłem crossa z za małą ramą. 19″
  21 już opierała na jaja więc nie chciałem bo teren po trasy które robię w Gdańsku i okolicach mają spore nachylenie terenu. Idealnie pewnie było by 20″.

  Czemu z za małą ? Jak siodełko wyciągnę żeby kolana pracowały komfortowo – noga wyciągała się do prostej to bolą mnie nadgarstki. Jak siodełko jest nieco za nisko nadgarstki nie bolą.

  Co zrobić ? Wydłużyć wspornik kierownicy ? teraz mam 10cm dać 12 czy 11 ?

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Hej, ciężko powiedzieć. Być może po prostu geometria roweru nie była dla Ciebie i trzeba było poszukać innego modelu. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że w sklepie ciężko to stwierdzić przez pięć minut :)

  Piszesz o bólu w nadgarstkach. Ale czym to jest spowodowane? Według Twojego odczucia.

  Kombinuję, że jeśli podnosisz siodełko, to środek ciężkości przesuwa się w stronę kierownicy i mocniej na nią naciskasz. Wydłużając mostek pewnie jeszcze bardziej będziesz naciskał na kierownicę.

  Być może więcej korzyści przyniesie wspornik kierownicy o trochę większym wzniosie?
  Ciężko powiedzieć. Myślę, że najlepiej byłoby podjechać do sklepu rowerowego i sobie przymierzyć coś, bo tak na sucho to będzie ciężko.

 • xg

  Ciekawe nie brałem takiej możliwości pod uwagę, mogę trochę podnieść kierownicę bo wspornik ma regulację nachylenia. Niedługo spróbuję. Może popróbuję też z regulacją przedniego amorka.

  ps. Niestety ja roweru nie miałem dobrego nigdy, więc dopiero po 1000 km zaczynam się zastanawiać, czy „rower jest dla mnie”, wcześniej przed zakupem nie wiedziałbym nawet na co patrzeć.

  Dzięki za naprawdę ciekawą poradę, świetny blog
  pozdrawiam.

 • Gośka

  Witam!
  Chciałabym się dowiedzieć czy byłby Pan w stanie pomóc mi w ocenie wartości tego roweru? Nie wiem za bardzo ile może być wart
  ( nie chciałabym przepłacać).
  http://allegro.pl/rower-kobiecy-trekkingowy-pegasus-58cm-deore-lekki-i4404730750.html?no-rwd=1#tabsContent

  Pozdrawiam serdecznie!

  Ps.potrzebuję roweru na wycieczki z córką, która byłaby pasażerką, a ten rower bardzo mi się spodobał.

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Gośka – cóż, oprócz tego, że sprzedający prawie popłakał się w opisie ze wzruszenia, to bardzo fajny rower. Ciężko go ot tak wycenić, nie wiadomo do końca w jakim jest naprawdę stanie. Sprzedający zawsze piszą, że ideał, wszystko działa bez zarzutu, ale potem się często okazuje, że sporo jest do wymiany.

  W każdym razie, jeśli to ma być okazyjna cena, to ja bym za niego nie dał więcej niż hmmmm…. 1000 złotych.

 • robertk

  Witam czy na kogoś kto waży 170 kg da rade kupić rower? chodzi o mnie oczywiście i jak tak, to jaki najlepiej żebym nie musiał gdzieś zbierać roweru w dwóch częściach z drogi ;)

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Hej, cóż nie mam zbytniego doświadczenia jeśli chodzi o wytrzymałość rowerów przy tej wadze. Na pewno na rowerze warto jeździć, ale jednocześnie z myślą, że się schudnie.

  Inaczej – nie oszukujmy się – zakatujesz każdy rower. Skupiłbym się na rowerach górskich, z szerokimi oponami, które będą dobrze amortyzować. Nie bałbym się terenowych opon o szerokości 2,2-2,3 cala. Zazwyczaj odradzam zakup roweru z takimi oponami do rekreacyjnej jazdy, ale w Twoim przypadku to będzie dobry pomysł.

  Ale ciężko mi podać jakieś przykłady rowerów, które na pewno wytrzymają dłużej, może gdzieś na forach internetowych toczą się takie dyskusje praktyków, trzeba by poszukać.

 • robertk

  Dziękuję za odpowiedź, właśnie z myślą o schudnięciu planuję ten rower. Pozdrawiam.

 • Jacek

  Jakie znaczenie ma długość rury podsiodłowej dla wygody jazdy; ile jest sztycy wystającej a ile jest włożonej? Żaden, trochę logiki!

  Ramę roweru dobieramy na podstawie jej długości. Odległości pomiędzy główką a sztycą, mierzoną w poziomie. Możemy również zwrócić uwagę na wysokość rury poziomej w miejscu krocza, ale nie na długość rury podsiodłowej. Jakie to ma znaczenie???

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Jacek – wraz z długością rury poziomej, rośnie również długość rury podsiodłowej. Oczywiście, warto zwrócić uwagę na proporcje, pomiędzy rurami ramy, ale w typowych rowerach jest ona standardowo rozłożona.

  Jeśli dobrze dobierze się długość rury podsiodłowej, to reszta też będzie poprawnie wyglądać.

 • Jacek

  To prawda że jest taka zależność, ale dla różnych producentów oraz klas roweru górskiego są różne długości poziome przy tej samej wysokości rury podsiodłowej. Rowery GF są znacznie dłuższe, 29er w stosunku do standardu 26 też, również ramy sportowe względem ram rekreacyjnych. Najpierw dobieramy długosc, sprawdzamy czy nie jesteśmy zbyt wyciągnięci lub zwinięci (;)), mamy czuć się komfortowo i to jest podstawa. Sprawdzenie wysokości rury poziomej robimy jest dodatkową czynnością, chodzi o to by nam się nic cennego nie potłukło, można zaryzykować twierdzenie że górna rura nigdy nie jest za nisko. Dobór ramy wg utartego schematu że ma się zmieścić dłoń , ale pod żadnym pozorem nie dwie jest nieuzasadniony.

  • Berthos

   W 100% zgadzam się z Twoimi wypowiedziami i moim zdaniem do komfortu jazdy głównym wyznacznikiem jest właśnie długość rury poziomej. Mam 177cm i posiadam kilka rowerów MTB ramy od teoretycznie idealnie dobranej 18 calowej następnie 19 calowy, 20 calowy i aż 21 calowy który teoretycznie nie jest absolutnie podług tabel na mój wzrost. W każdym oczywiście nieco inna długość rury poziomej ale każda skorygowana odpowiednim mostkiem co daje zbliżoną „długość” od kierownicy do siodełka. Suma summarum na każdym rowerze jeździ mi się identycznie tak samo dobrze a pokusił bym się nawet o fakt że na długie trasy na większej ramie chyba nawet wygodniej.

   • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

    Ciało ludzkie jest na całe szczęście na tyle elastyczne, że jest się w stanie dopasować do różnic w pewnym zakresie :)

    No i każdy ma inne potrzeby oraz długość rąk :)

 • marek kubiak

  Witaj Łukaszu
  Mam pytanie w sprawie roweru tzn wielkości ramy. Otóż na stronie rowery holandia znalazłem kilka mi odpowiadających np batavus intermezzo lub kreidler.

  Pierwsze pytanie – jaka jest Twoja opinia o takich markach?
  Po drugie? jak sprawują się biegi Shimano nexus w piastach?
  Po trzecie jak sprawują się hamulce rolkowe w przednich kołach i najważniejsze?

  Jaki dobrać rozmiar ramy? Dla damki i męskiego ewentulanie?
  Mam ok 186-7 wzrostu noga wewnątrz ok 90-91cm? Jak na moje wyliczenia rozmiar ok 50 -53cm?

  Proszę o pomoc
  Pozdrawiam

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Batavus robi bardzo dobre i trwałe rowery. Za tą marką ciągnie się legendarna historia, rowerów które „zrowerowały” min. Holandię i Belgię. Jeśli chodzi o przerzutki planetarne, to nie mam specjalnie uwag do tego. Tutaj na blogu, we wpisie o tego typu przerzutkach:
  http://www.rowerowe-porady.pl/przerzutki-w-piascie-czy-warto/

  ciągnie się bardzo długa, merytoryczna dyskusja. I są tam sami zwolennicy takiego typu napędu.

  O hamulcach rolkowych nie wiem zbyt wiele, ale znam kilku ich użytkowników i nie narzekają specjalnie na te hamulce. Miliony miejskich rowerów nie mogą się mylić :)

  Jeśli chodzi o rozmiar ramy, to chyba bardziej 56-58 cm. Jeżeli nie jesteś pewny, najlepiej się przymierzyć i samemu sprawdzić przed zakupem.

 • Jola

  Witam,
  Chcę kupić rower miejski – konkretnie holenderkę model Amsterdam, problem w tym, że większość z tego typu rowerów ma ramy 19″ lub 21″, a ja mam 161 cm wzrostu i 72 cm wew. długość nogi, czyli z przeliczeń wynika, że powinnam mieć rozmiar ramy 17,5″ max. 18″ czy jest sens kupować taki rower i czy wiesz może, gdzie mogę kupić odpowiedni?

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  @Jola – hej, trzeba się po prostu dobrze rozejrzeć i zawsze coś się znajdzie w odpowiednim rozmiarze. Oczywiście najlepiej byłoby się jeszcze przejechać na takim rowerze, bo co producent, to czasami różne oznaczanie rozmiaru ramy. Ale są produkowane rowery w rozmiarze 18 cali, na przykład:

  http://unibike.pl/amsterdam8c.html
  http://www.kross.pl/pl/2014/city/animato (rama M to 17 cali)

 • Iwona

  Witaj,
  Zamierzam kupić rower miejski i mam problem strasznie podoba mi się kettler berlin, ale on jest na tych oponach apple i nie wiem czy one nie są trudne w prowadzeniu, a może to dobry wybór czy można je wymieniać na węższe?
  Drugi model to Trek L200

  Ostatecznie kettler nena lub Julia można jeszcze dostać nena w ramie 53 cm, ale mój wzrost to 178 cm, a długość nóg to 89 cm, pomocy zanim załatwię się na lata.

  Pozdrawiam serdecznie

 • http://www.rowerowe-porady.pl Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Jeśli chodzi o Kettlera, to jest to bardzo ciekawy i fajny rower. Oponami specjalnie się nie przejmuj, zawsze możesz wymienić je na węższe. Na szerokich oponach wcale nie będzie trudny w prowadzeniu, w zasadzie wręcz przeciwnie, będzie stabilniejszy i mniej wrażliwy na dziury.

  Trek też jest bardzo fajny i w zasadzie wybierz ten, który Ci się bardziej podoba albo na którym lepiej jeździ.

 • Iwona

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Myślę że Berlin niebieski mnie porostu oczarowal. Pozdrawiam

 • http://blogzmiasta.pl/ Justyna

  Aaha! To już wiem, dlaczego czasem szoruję stopą o opony mojego staruszka :) A myślałam, że to kwestia dużych opon (28 cali). Z drugiej strony wątpię, czy 20 lat temu też tak bardzo zwracali uwagę na rozmiary ram :)

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   No tak, mój wujek kiedyś powiedział „to rowery robią w różnych rozmiarach”? :) Pewnie mu zostało z czasów gdy się brało to, co jest w sklepie i się nie narzekało :)

   Tylko dopiero jak mu powiedziałem, że osoba o wzroście 160 cm będzie się źle czuła na rowerze osoby która ma 200 cm, to załapał :)

   • http://blogzmiasta.pl/ Justyna

    Ja w sumie też niespecjalnie kojarzyłam, dopóki nie zaczęłam rozglądać się za nowym sprzętem :)
    Ale mam wrażenie, że te rozmiary to trochę jak z rozmiarami butów, niby są jakieś numerki ale w każdej firmie znaczą coś innego. Np. zarówno wg Twojej tabelki jak i przelicznika Krossa powinnam mieć ramę 19, a na żywo już 17 wydawała się nieco duża. Całe szczęście, że Krossy mają praktycznie w każdym rowerowym i nie ma problemu z przymierzeniem :)

 • radziu

  Łukasz, wydaje mi się, ze spłaszczenie rozmiarów ram mtb jedynie do długości rury podsiodłowej jest zbyt dużym uproszczeniem. Rama 19″ jednego producenta będzie dłuższa nawet o 6 cm od ramy 19″ innego producenta.
  Jeśli chodzi o ramy mtb zabrakło także takich parametrów jak reach i stack oraz generalne zależności miedzy długościami rur a kątami główki i podsiodłówki.
  Co do wyniku z tabelki, dla mojej nogi 90 cm wynika rozmiar 21.5 dla koła 29″, niestety większość producentów ram z zawieszeniem swoją rozmiarówkę kończy na 20,5/21. Co prawda nie jest to problem bo rozmiar 19″ pasuje mi prawie idealnie.

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Jeżeli chodzi o inne wymiary ramy, masz zdecydowanie rację. Ten wpis kieruję głównie dla amatorów, w tym sensie, że dla osób, które jeżdżą rekreacyjnie. I chcą kupić rower przez internet.

   Gdy idziesz do sklepu i tak najlepiej się dokładnie przysiąść i sprawdzić czy geometria jest okej. A nie wyobrażam sobie kupienia roweru za 10 koła, bez wcześniejszego dokładnego sprawdzenia czy rower będzie pasował. Zresztą zawsze można wymierzyć swój stary rower i porównać z nowym, jeśli ściągamy rower np. z zagranicy.

   W każdym razie większe dopasowywanie ramy wkracza już w obszar bike-fittingu, na którym ja już się nie znam.

   Co do wielkości ram, to jeden cal specjalnej różnicy w rozmiarze nie zrobi. Ale są producenci, którzy robią większe ramy niż 21″ :)

 • http://slowemprzezswiat.wordpress.com slowemprzezswiat

  Fajnie, że odświeżasz starsze posty. Łatwiej do nich trafić dzięki temu. :)

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Z tym mam największą zagwozdkę, bo przydałby mi się jakiś „interaktywny” spis treści. Ale na razie musi wystarczyć ten, który jest na górze w menu.

   Na blogu jest ponad 350 tekstów, więc ułożenie tego jakoś sensownie robi się bardzo trudne. A stare teksty odświeżam, bo są zazwyczaj z początków bloga i brakuje w nich sporo informacji :)

 • Katarzyna

  Dobry post. Z pewnością powrócę do niego za czas jakiś gdy tylko zacznę na poważnie myśleć o nowym rowerze. Będzie to nie lada wyzwanie, bo mam 180 cm i absolutnie, koniecznie muszę mieć damską ramę, bo sukienki i spódnice to znacząca część mojej szafy. A mieszczucha nie chcę, bo lubię pocisnąć. ;) I ot, problem.

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   No to powiem Ci, że będziesz musiała poszperać poważnie po producentach. Niestety prawo popytu tutaj działa i rowery z damskimi ramami często zatrzymują się w pewnym momencie i jeśli masz 180 cm, to może się okazać, że mało który producent o Tobie pomyślał.

   • Kamka

    Ja pewnie będę miała podobny problem – wzrost 1,77 m i noga 86 cm. Pobieżnie przejrzałam oferty popularnych producentów i wygląda na to, że nikt nie przewiduje damek w takich rozmiarach. Kross w swojej rozmiarówce nawet nie przewiduje takiego stosunku wzrostu do długości nogi :P

    Przymierzam się do crossowej Meridy i z tego, co widzę damki mają w rozmiarze 50. Zdaje się, że to tegoroczny wymysł, bo w modelach z poprzednich lat nie ma tego rozmiaru, nie ma go też w ichniejszej tabelce z rozmiarami. Tutaj jest rozmiar 48 a po nim od razu 52 i niby mój wzrost lokuje się na granicy. Ciekawa więc jestem jak prezentuje się 50. Ostatecznie męska rama chyba nie byłaby tragedią, chociaż nigdy z takiej nie korzystałam ;)

    • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

     „Damska” rama na pewno ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru, pomaga gdy nosi się sukienkę. Ale tak poza tym, nie ma to większego znaczenia moim zdaniem. Jest od groma Pań, które nawet nie patrzą w stronę „damskich” ram :)

     A powyżej pewnego poziomu cenowego takich ram po prostu już nie ma.

   • Katarzyna

    Producenci wielu przedmiotów mało kiedy o mnie myślą. :P
    Muszę jednak wspomnieć, że mój obecny rower to niemal pełnoletni góral klasy 0. Zapewne jakikolwiek większy rower lepszej generacji na który wsiądę będzie cudowną odmianą, nie chcę jednak dokonać nieprzemyślanych decyzji. Mam nadzieję, że zanim do zakupu dojdzie coś może się jeszcze na rynku rowerowym pojawić (a przedtem pomęczę nieco producentów mailami – i tak mam kolejne postanowienie na 2015 rok). W każdym razie jeszcze raz dzięki za post i w ogóle za całego bloga, Twoje wpisy czyta się z ogromną przyjemnością.

    • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

     Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Powodzenia w poszukiwaniach.

 • Domin

  Bardzo dobry art. Wiele osób zupełnie nie wie jak dobrać wielkość ramy a sprzedawcy w sklepach …. cóż, to już temat na osobny artykuł ;-) Ja dodałbym jeszcze, że niektórzy producenci wielkość ramy mierzą nie do końca rurki podsiodłowej a do środka połączenia w górną rurą przedniego trójkąta (zwłaszcza w szosówkach, które póki co mają „klasyczny” wygląd ramy).

 • Magic

  Dodałbym fragment o slopingu

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   O slopingu ciekawy artykuł znajduje się w Bike Boardzie. Co prawda z 2006 roku, ale sporo ciekawych rzeczy tam piszą:
   http://download.bikeboard.pl/pdf/200608_sloping.pdf

  • radziu

   Sloping nie ma wpływy na rozmiar ramy, jedynie jajeczka ochroni.

   np: http://www.mondraker.com/15/esp/bikes/crafty/402/geometria

   • Magic

    z tego co wiem i o czym można przeczytać np. tu (http://wrower.pl/porady/jak-dobrac-rame-do-roweru-dla-zaawansowanych,5972.html ) sloping robi różnicę w rozmiarówce

    • radziu

     Porównaj proszę giant’a propela z tcr, pierwszy ma klasyczną ramą, drugi slopingową. Dla rozmiaru L górna rura wynosi 58.5 cm w obu przypadkach. W podsiodłowych jest róznica 2cm. jednak rozmiar jest ten sam: L, a z podlinkowanego artykułu wynika, że rura podsiodłowa powinna róznić się o 8 cm
     Rura podsiodłowa to zaledwie jeden z wielu składników geometrii ramy i nie jest ona wyznacznikiem rozmiaru.
     Wzystkie tabelki i przliczniki doboru rozmiaru powstały z goła 30 lat temu. Od tego czasu rowery mocno ewoluowały.

     • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

      Oczywiście, że tak. Tabelki i przeliczniki służą jedynie do zgrubnego określenia rozmiaru ramy.

      Zresztą, tak jak pisałem gdzieś wyżej, nie widzę opcji, żeby kupując rower szosowy za dyszkę, nie przymierzyć się do niego przed zakupem.

      Co innego w tańszych rowerach, tam bardzo często jest wszystko klepane standardowo, na jedną modłę. Ale to też nie zawsze.

      W każdym razie wyliczenia to tylko jakiś punkt zaczepienia i wyjścia do dalszych poszukiwań.

      • radziu

       Żeby z grubsza dobrać rozmiar ramy, wystarczy popatrzeć na metkę koszulki, którą się nosi :)
       Z rowerami za ponad 10k niestety jest taka bieda, że często nie ma gdzie się do nich przymierzyć i zostaje dobór rozmiaru na podstawie doświadczenia i geometrii.

 • Adam

  Witam :) Pozwolę się odnieśc do artykułu na przykładzie siebie samego, przy wzroście 164 cm. Otóż w ubiegłym roku zbudowałem profesjonalnie od podstaw rower hybrydę (tu ukłony w stronę pana Łukasza, który swoimi fachowymi artykułami zainspirował mnie i wsparł), bazując na aluminiowej ramie roweru trekkingowego, o rozmiarze 22 cale.

  Na owej ramie jeżdżę intensywnie dziesiąty rok bez kontuzji, bez dyskomfortu i to zadecydowało, że nie zdecydowałem się na zakup nowego roweru. Sugerując się praktyką i dobierając poszczególne elementy poprawiłem znacząco dynamikę oraz nieco ergonomię jazdy i duszkiem mogę przejechać 100 km. Więc czy mniejszy rower miałby sens? Tak, nie obijałbym sobie cohones o ramę :P

  • tobo

   Trochę trudno sobie wyobrazić rower na ramie 22 cale dla Twojego wzrostu. Ja na takim samym rozmiarze roweru tego samego typu nie jestem w stanie bezpiecznie jeździć o zsiadaniu nie wspominam, a mam 185 cm wzrostu. NIe chce mi się wierzyć że 22 cale może mieć aż takie nachylenie górnej rury, nie w rowerach tego typu.

   • Adam

    A tam, od razu najlepiej krytykować BO JA, JA JA JA… Kolego, z całym szacunkiem bądźmy dla siebie fair play i wypadało by chociaż mnie na tym rowerze zobaczyć a nie snuć dyskryminujące teorie o wzroście i nie wyobrażaniu sobie tego czy owego. Rama jest prosta, spod siekiery, koła 28„, wsiadam normalnie, jeździ się bajka, ani razu nie skasowałem czegoś na drodze czy ktoś mnie, bo to ja panuję nas sprzętem a nie on nade mną. Bezpieczeństwo jest pojęciem względnym i wiele zależy od techniki, pamiętaj. Jak inaczej wytłumaczysz mi fakt, że latam na motocyklu 250cc, typowy enduro i kurcze ledwo palcami ziemi sięgam kiedy stoję pod światłami? No sorry, wszystko jest dla ludzi tylko z głową. Cieszę się że masz 185, z góry to zawsze lepszy widok. Pozdrawiam.

    • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

     Nie denerwuj się Adam, szkoda sensu. Jak długą masz pionową rurkę ramy? Ja ostatnio jeździłem na rowerze trekkingowym z ramą 21,5 cala, a sam mam 175 cm wzrostu. Rama niby była okej, ale przy opuszczonym na maksa siodełku (tyle ile się dało, bo wspornik miał amortyzację), przy maksymalnie wyciągniętym pedale ja miałem bardzo wyciągniętą nogę. Po przejechaniu kilku kilometrów już zaczynały mnie palce u stóp mrowić.

     Pewnym rozwiązaniem byłaby oczywiście wymiana amortyzowanego wspornika na zwykły, wtedy opuściłbym go bardziej, no i może dłuższe chociaż o 5 mm ramiona korby. Ale to nie był mój rower :) Sam kupiłbym ciut mniejszą ramę :)

 • januszek

  Witam chce kupić crossowy lub treking męski na wzrost 169. Osprzęt z grupy alivio, najtaniej wychodzi kands tylko ze lepsze modele są od ramy 19 z alivio i amortyzatorem. Wg tabelki powinienem mieć ramę 17 choć część sprzedawców poleca 19. Czy warto zlecić złożenie takiego sprzętu na 17 ramie alivio i bez amortyzatora z kołami 28 i dynamo w piaście? Dzięki za odpowiedź, a może jakaś konkretna firma?

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Jeżeli chodzi o rozmiar, to ciężko, żeby sprzedający polecali 17″, skoro Kands nie ma takiego rozmiaru :)

   Jeżeli chodzi o dobranie rozmiaru, najlepiej byłoby gdybyś wybrał się do jakiegoś dobrze wyposażonego sklepu rowerowego w okolicy i poprzymierzał się do kilku rowerów. Wtedy obiektywnie sprawdzisz jaki rozmiar Ci pasuje.

   Oczywiście pozostaje kwestia, że rozmiar rozmiarowi nierówny, ale Kands nie podaje geometrii swoich rowerów niestety.

   Jeżeli chodzi o składanie roweru, to hmmm… w takim budżecie nie wiem czy jest to opłacalne z punktu widzenia finansowego. Ale z drugiej strony może się opłacać, bo rower będzie dokładnie taki jak będziesz potrzebować.

 • anusiekf1

  Witam,
  Czy znasz rowery firmy FOCUS i masz na ich temat zdanie ??

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Znam i Focus to bardzo fajna marka rowerów.

 • Arek

  Witam mam 176 cm i rower typu MTB rama 18 która pasuje mi idealnie. Przymierzam się do zakupu czegoś szybszego – cross lub hybryda i tutaj podług tabeli rama powinna mieć 20 cali – około 50 cm.
  Mam pytanie z czego wynika że do rowerów typu cross, hybryda rama powinna być większa niż do MTB, a do roweru szosowego nawet jeszcze większa?

  Patrząc teoretycznie rower typu cross czy hybryda ma większe koła bo 29 cali a więc rower sam w sobie jest nieco wyższy, do tego dochodzi jeszcze większa rama w stosunku do MTB – co z przekrokiem skoro rower stoi na wyższych kołach plus dodatkowo większa rama – czy nie stanowi to problemu?

  Dodatkowo z założenia rower typu cross powinien być wygodniejszy do dłuższych wycieczek od roweru typy MTB poprzez bardziej wyprostowaną pozycję – skoro rama w rowerach typu cross hybryda przypada większa to dłuższa jest też rura pozioma co automatycznie powinno „rozciągać” pozycję a nie powodując ją bardziej wyprostowaną ???

  Chyba, że cała różnica w pozycji na crossie polega na mostku skierowanym nie w dół a w górę i dodatkowo często gięta kierownica przez ca automatycznie „kokpit” jest wyższy w stosunku do MTB i przez co pozycja jest bardziej wyprostowana????

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Pamiętaj, że tabelka jest jedynie wstępną wskazówką. Wiele zależy też od całej geometrii ramy. Do długości rurki pionowej dochodzą takie kwestie jak rozstaw kół, wysokość główki ramy, długość amortyzatora/widelca, kąty ramy.

   No i tak jak piszesz, pozostaje kwestia gięcia kierownicy i mostka, a także wysokości samego mostka. Cóż, tak naprawdę to jest temat na książkę o bikefittingu, a do tego ja niestety aż takiej wiedzy nie mam.

 • Maciej

  Cześć Łukasz, zmieniam jednak nieco front i przechodzę na 29-er. Niestety mój wymarzony rower uciekł mi z przed nosa i został tylko w rozmiarze 19 a chciałem 21. mam 186 cm a wewnętrzna długość nogi to 88. wychodzi mi z obliczeń prawie 21 cali. czy na 19 będzie bardzo źle? rower ma ramę dość klasyczną bo to kellys tnt 90.najgorzej ,że nie mam możliwości przymiarki….
  Serdecznie Cię pozdrawiam i wielkie dzięki za ostatnie podpowiedzi

  Maciej

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Bardzo fajny rower :) Odnośnie rozmiaru, to niestety tabelka jest jedynie wskazówką i punktem wyjścia. Zawsze najlepiej jest się przymierzyć.

   Odnośnie mniejszych ram, to jest grupa osób, które jeżdżą na mniejszych ramach, głównie ze względów sportowych. Ale nie jestem w stanie powiedzieć czy w Twoim przypadku mniejsza rama będzie ok. Oprócz długości rurki podsiodłowej w grę wchodzi też sporo innych parametrów, które tak naprawdę da się ustalić jedynie wsiadając na rower.

   Tak więc nie chcę Cię wkopać na minę. Rama może i będzie dobra, a może się okazać, że to będzie kompletna pomyłka i nie dla Ciebie.

   • Maciej

    Dziękuję Łukasz za wskazówki.

 • Paweł

  Czy nie wydaje ci się, że przeliczniki doboru ramy, oraz tabela zawyżają rozmiar roweru w przypadku 29er. Posiadam authora instincta w rozmiarze 19″ i wydaje mi się za duży. Mój wzrost 185, a przekrok 88 na boso. Chyba, że to specyficzna geometria authora lub rowerów 29.

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Z rozmiarami ram jest ten problem, że tutaj żadna tabelka nie da jednoznaczniej odpowiedzi. Oprócz długości rury podsiodłowej w grę wchodzi jeszcze kilka innych wymiarów. Tabelka jest jedynie poglądowa niestety i wiele zależy od tego, co producent wymyślił w danej ramie. Zresztą napisałem o tym w tekście.

   • Paweł

    Który dokładnie przeczytałem i uważam że jest bardzo rzeczowy.Diabeł tkwi w szczegółach-przyzwyczaiłem się do pozycji na 26″i pewnie tu tkwi przyczyna mojego niezadowolenia.Dobranie odpowiedniej pozycji to syzyfowa praca i należałoby objechać kilka ram zanim wybierze się tą własciwą

 • Edyta

  Proszę o pomoc w wyborze ;)

  Cześć,

  Chciałabym kupić rower trekkingowy, przeznaczenie: głównie ścieżki leśne, polne, trochę bruku, niewielkie wzniesienia, asfalt.

  Początkowo miał być crossowy, niestety w tych rowerach nie ma regulacji kierownicy góra- dól, a zależy mi na pozycji w miarę wyprostowanej (problemy z kręgosłupem).

  W sklepie zaproponowano mi model Kross Trans Alp, po jeździe próbnej muszę przyznać, że rower jest bardzo wygodny (podobno posiada wzmocnione koła). Wzrost 175cm, długośc nogi 84 cm rozmiar ramy L. Czy rozmiar L jest dla mnie ok?

  Znalazłam jeszcze kilka modeli w tym przedziale cenowym. Czy ktoś może mi doradzić, który model wybrać?

  UNIBIKE 2014 – NAJLEPSZE ROWERY BYDGOSZCZ – VOYAGER LDS

  ARKUS & ROMET Group Sp. z o.o. / Rowery / TREKKING CROSS / Romet / Kolekcja rowerów 2015 / Gazela 3.0

  ARKUS & ROMET Group Sp. z o.o. / Rowery / TREKKING CROSS / Romet / Kolekcja rowerów 2015 / Gazela 4.0

  KROSS TRANS ARCTICA LADY 2014 – Sklep i serwis rowerowy w Warszawie – duży wybór profesjonalnego sprzętu

  Trans Alp | Kross – Rower górski, rowery trekkingowe, rowery miejskie

  Pozdrawiam

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   W Krossie Trans Alp damska L-ka to 19 cali a długość rurki podsiodłowej to 48 centymetrów. Według tabelki damska L-ka może być trochę za mała na Ciebie, chyba, że patrzysz na wersję z męską ramą L (21 cali, 53 cm), bo wtedy powinna być jak ulał. Choć oczywiście warto wcześniej wsiąść, przejechać się i sprawdzić.

   Ten Kross to będzie dobry wybór, ale spojrzałem na Unibike i Rometa i tamte rowery też są bardzo fajne i porównywalne do tego Krossa.

 • Anna

  Witam.
  Mam 164 cm wzrostu i długość wewn nogi 74 cm i chce zakupić rower firmy kross – damkę. Na chwile obecna jeżdżę góralem rama 18 cali na dość długie dystanse. I chce zmienić na jakiś nowy. Wg Pana z jaka ramą kupić rower tzn 17 czy 19 cali i czy lepiej będzie się jeździło prosto czy sylwetka ma być troche pochylona do przodu. Co lepiej wg pana służy
  kręgosłupowi.

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Cześć. Ale jakiego typu rower chcesz kupić? Górski (koła 26? 29 cali)? Trekkingowy?

   Na rowerze im bardziej wyprostowana sylwetka, tym wygodniej i zdrowiej dla kręgosłupa, ale naprawdę wyprostować się można tylko na rowerze miejskim.

   Choć nie każdemu taka pozycja za kierownicą pasuje, ja wolę być troszkę pochylony, mam wtedy wrażenie, że bardziej panuję nad rowerem.

   W każdym razie jeżeli to ma być góral, to celuj w ramę 17″, a jeżeli trekkingowy to bardziej w 19″. A i tak najlepiej byłoby gdybyś przysiadła się do roweru przed zakupem.

   • pytajnik

    Nie wiem czy wyprostowane pozycja jest taka zdrowa dla kręgosłupa na rowerze,czytałem że właśnie jeżdżąc na rowerach miejskich wszystko idzie w kręgosłup, a jeżdżąc bardziej pochylony idzie w ręce ,co o tym myślisz?

    • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

     Wystarczy omijać dziury i podnosić się z siodełka na krawężnikach :) Wyprostowana sylwetka podczas jazdy właśnie odciąża kręgosłup.

 • Barbara Szuksztul

  Jaki rower wybrać Kands Opera City 28 czy Damka Labedz Burghard 28 3 biegi? Przy wzroście 168cm i dl nog 80 rama w rowerze Kands nie będzie za duza?

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Witaj, z tego co widzę oba te rowery są do siebie dość podobne, więc wybierz tego, który Ci się bardziej podoba.

   Odnośnie wielkości ramy, fajnie byłoby się przysiąść do wybranego roweru przed zakupem. Aczkolwiek jeżeli producent dobrze wszystko podaje, to ja bym się skłaniał ku ramie 19 cali. 17 może być za mało. Tzn. na takim rowerze się zmieścisz, ale możesz czuć się na nim trochę dziwnie :)

 • pytajnik

  Witam, mam dylemat co do rozmiaru roweru mam 174cm wzrostu i 74 cm długość nogi co daje 18.5 cala w rozmiarze roweru które szukam czyli szybki rower miejski. Interesuje mnie rower firmy Scott gdzie rozmiar ramy jest 18.9 a mniejszy w rozmiarze 17.4 przymierzam się do 18.9 i podnosząc kolo na wysokość 8cm gdzie sugerowana jest 10cm, a sprawdzajac na siodelku długość nóg na pedalach wyszło ze siedzenie jest ustawione na 0 ( wiadomo można obniżyć siodełko, ale producent sugeruje minimum zero) który wybrać rozmiar 18.9 czy ten mniejszy?

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Szczerze mówiąc nie bardzo wiem o czym piszesz. Możesz trochę jaśniej? O jakim rowerze Scotta myślisz?

   • pytajnik

    Przymierzalem w sklepie http://www.scott.pl/produkt/184/627/rower-sportster-50/ w rozmiarze m
    bo ma podobną geometrię do moich typów Scott sub speed 10 rozmiar M
    i Scott sub Evo 40 rozmiar S,
    myślisz ze będę dobre czy wybrać mniejszy rozmiar?

    • pytajnik

     Jeszcze jedno w innym poście rowery do 2500 poleciłes mi Cube Hyde w jakim rozmiarze tego cube bym miał szukać?
     Mam problem bo u mnie nie mogę przymierzyć żadnego cube mam dostęp do kross giant author unibike i scott. Pisałeś gdzieś ze cube ma pomieszana rozmiarówkę.

     • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

      Cube ma pomieszane nazewnictwo rozmiarowe. Trzeba po prostu patrzeć na długość pionowej rurki ramy.

      W Cube Hyde jesteś pomiędzy ich rozmiarami 46 i 50 (44 cm i 48 cm długości pionowej rurki). „Idealnie” byłoby 46,5 cm czyli jesteś prawie pomiędzy tymi dwoma. Jedni wolą mniejsze, inni większe ramy. Ja bym brał większą, bo jest jednak bliżej. A tak naprawdę z obu powinieneś być zadowolony.

 • Ewa

  Witam

  Mam ogromną prośbę, nie znalazłam nic o doborze ram (a także ogólnie roweru) dla dzieci, jeśli mógłbyś mi pomóc będę ogromnie wdzięczna. Stoję przed wyborem roweru dla dziewczynki 11 lat, wzrost 150cm. Może mógłbyś mi też doradzić czy te rowery, nad kupnem których myślę, są dobre:

  http://rower-sport.pl/pl/p/DEMA-ISEO-24-SF-2014/2143

  Giant Revel 24 Girls 2014

  http://www.dobrerowery.pl/kross-lizzy-2015

  Jestem kompletnym laikiem „rowerowym”, dlatego nie wiem czy dobrze wybiorę, a nie chcę sugerować się wyglądem. Wiem, że to nie „rower na całe życie” (choć pewnie takich nie ma), ale chciałabym dobrze wybrać, a nie ma mi kto pomóc.
  Ponieważ „wpadłam” dziś dopiero na Twoją stronę, widząc, że bardzo przystępnie opisujesz wiele zagadnień dotyczących rowerów, może i mnie mógłbyś pomóc :)
  Pozdrawiam, Ewa

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Witaj,

   o dobieraniu roweru dla dziecka napisałem co nieco w tym wpisie:
   http://roweroweporady.pl/rower-dla-dziecka-jaki-kupic/

   Jeżeli chodzi o rowery, które podesłałaś to są do siebie dość podobne i oba będą bardzo dobrym wyborem. To na pewno nie będą rowery na całe życie, bo myślę, że córka jeszcze trochę urośnie :) Ale do momentu gdy z niego nie wyrośnie, na pewno rower wytrzyma.

   Jeżeli chodzi o rozmiar, to najlepiej byłoby gdyby się po prostu przysiadła do danego roweru, ustawiła siodełko i sprawdziła jak się na nim czuje. Gdy się przejedzie na rowerze, od razu będzie wiedzieć czy rama jest za duża czy za mała. Jeśli będzie odrobinę za duża, to jeszcze podrośnie, ale nie może być za mała.

   Ale wydaje mi się, że te powinny być dobre dla osoby o wzroście 150 cm.

 • jaruone

  Witam,
  Na wstępie muszę pochwalić niezły blog – fajnie, że znajduje Pan czas na jego prowadzenie i podpowiadanie mniej doświadczonym rowerzystom, bo zdobycie rzetelnych informacji od sprzedawców jest coraz trudniejsze. Być może w dużych sklepach czy sieciówkach typu Decathlon czy InterSport, sprzedawcy mają większe „pole do popisu” i odradzą 3 rowery, bo wiedzą, że mają na stanie taki który będzie pasował „pod rowerzystę”, w małych sklepach sprzedawca gotów jest sprzedać za duży/za mały rower tylko po to by zarobić te kilka stów „na chleb” – a w razie co pokaże katalog producenta, gdzie dana rama nieraz jest przyporządkowana do bardzo dużego (kilkanaście cm) zakresu wzrostu. Patrząc na kilka katalogów człowiek dosłownie głupieje – ja przy 176 cm wzrostu i przekroku ok. 76-78 cm w zależności od danych producenta mogę jeździć na rowerach 18-21″ (trekking).

  Po kilkunastu latach bez rowerka, postanowiłem wrócić do tej wspaniałej formy rekreacji i nabyć rower crossowy/trekkingowy (jak cross to i tak dozbroję go w bagażnik).
  Zastanawiam się czy jest metoda abym mógł dobrać sensownie rozmiar roweru bez przymiarki oraz dlaczego producenci nie podają wymiaru który zaznaczyłem na zielono na pańskiej ikonografii – moim zdaniem przekrok powinien być podawany właśnie w ten sposób. Przy idealnej „matematycznej” geometrii (oś supportu w jednej linii z osią koła – pomarańczowa linia) sprawa byłaby prosta – biorę połowę koła, uśmiecham się do Pitagorasa i mam swój wymiar.Ale geometrie ram mamy różne , a poza tym kupujemy rower, a nie przypominamy sobie podstawy geometrii.
  Czemu wymiar ten jest moim zdaniem tak ważny – wydaje mi się (a powyżej był przykład kolegi , który wydaje się to potwierdzać – wzrost 164 i jeździ na ramie 22″), że długość rury podsiodłowej określa TYLKO czy dosięgniemy nogami do pedałów siedząc na siodełku – jeśli kolega którego przykład przytoczyłem ma przekrok powiedzmy 66 cm to przy ramie 22″ (ok. 55 cm) dosięgnie, tyle że wysokość od rury poprzecznej ramy do podłoża będzie miał jeśli dobrze liczę grubo ponad 85 cm !!! Zawiśnie „klejnotami” na ramie i może spowodować groźny wypadek. Inna historia, że też różne wartości osiągniemy dla kół 26″ i 28″ , a spotyka się trekkingi także z kołami 26″ (np. Unibike Pamir)
  Dlatego też, wszelkie przeliczniki nie mają chyba większego sensu (jeśli się mylę, proszę sprostować – po to własnie pisze ten post, by potwierdzić lub zanegować mój tok myślenia) -używanie przeliczników może sprawdziłoby się to przy jednakowym odwzorowywaniu geometrii ram przez wszystkich producentów, w rzeczywistości nie jest tak kolorowo.

  Na koniec zadam pytanie, które nie daje mi spokoju – jeśli chce kupić crossa/trekkinga, to przy posiadanym przeze mnie przekroku 76-78 cm powinienem brać rower z wymiarem który zaznaczyłem na zielono (górna rura ramy – podłoże) ok 74- 75 cm, czy może aż za bardzo boję się o „nabiał” i dobierając takie parametry kupię rower „komunijny” (za mały) a nie wygodny połykacz kilometrów ??

  • jaruone

   Przy okazji mój wpis (i pytanie kolegi na jednym z forum – „czy dobrze mierzysz??” ) dał mi impuls do ponownego pomiaru przekroku ;P
   Teraz wyszło 80 cm.
   Błąd jaki popełniłem przy wcześniejszych pomiarach – pomiar „na bosaka” (bo model na zdjęciu tak miał) oraz przepraszam za wyrażenie „złe obejście z klejnotami” – tu najlepiej wziąć grubą książkę między uda, i mierzyć do krawędzi grzbietu ;)

   • Marcin Jura

    Pomysł z książką całkiem sensowny;) Wychodziło mi 77 cm, przy metodzie książkowej 80 (i to w skarpetkach).

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Witaj,
   wszelkie teoretyczne obliczenia rozmiaru ramy są…tylko teoretyczne :) Oczywiście, że najlepiej jest wybrać się do sklepu i przymierzyć się do wybranego modelu i sprawdzić dwa czy trzy rozmiary ramy.

   Wszystkie teoretyczne wyliczenia polegają na tym, że producenci najczęściej budują ramy proporcjonalnie. Wraz z wydłużaniem się pionowej rurki, wydłuża się też pozioma. I statystyczny Kowalski im ma dłuższe nogi, tym ma dłuższy grzbiet i ręce.

   Odnośnie obijania klejnotów, to jest to istotne w rowerach górskich. Dlatego w takich rowerach górna rurka ramy ostro opada, by między nogami było jeszcze trochę miejsca. W rowerach szosowych czy crossowych nie ma to większego znaczenia, bo nie zdarzają się sytuacje, by można sobie było zrobić jakąś krzywdę. To znaczy teoretycznie można taką sytuację spowodować, ale szansa jest niewielka.

   Zresztą zobacz na zdjęcie, które załączyłem. Kolarze się tym raczej nie przejmują. Zresztą poszedłem sprawdzić swój rower i ja też praktycznie nie mam luzu gdy stoję obiema nogami na ziemi.

   W każdym razie kupienie za małego roweru to masakra. Niektórzy lubią jeździć na ciut mniejszych ramach, ale jeśli kupisz zdecydowanie za małą ramę, to będziesz nie tylko wyglądał jak na rowerze od młodszego brata, ale także będzie utrudnione choćby skręcanie.

 • Jacek

  Witam.

  Od jakiegoś czasu cztam twoje porady i zapisałem się ostatnio do twojego rowerowego newslettera,jeżdże od wielu lat rowerm górskim.Od ubiegłego roku mam Northtec Gravity 27.5 dr 19 cali ,mój wzrost to 176 cm ,noga 81 cm.I od tego momentu mniej więce zaczęły się bóle pleców,jeżdżę prawie codziennie ,ubiegły rok zakończyłem na 15 tyś.km.Zastanawiam się co jest nie tak ,ew. czy zmienić coś np.mostek czy kierownicę żeby nie pójść w zbty duże koszty? Moja jazda to teren mieszany z przewagą dró utwardzonych,pzdr.

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Rama wygląda okej, nie powinna tutaj sprawiać problemów. Zacznij od sprawdzenia czy masz poprawnie ustawione siodełko:
   http://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

   Jeżeli jest okej, możesz też pokombinować z wyprostowaniem pozycji za kierownicą. Zastanów się na przykład czy kierownica nie jest dla Ciebie zbyt szeroka. Może warto ją skrócić z 63 cm do na przykład 59 cm? Jeżeli jest tam prosta kierownica, to możesz ją wymienić na jakąś bardziej giętą.

 • mallorry

  Witam,
  planuję zakupić rower Merida Race 880-16 2014. Ma to być prezent, więc sam zainteresowany nie bardzo będzie miał możliwość samodzielnie sprawdzić. Na pewno wzrost 186, natomiast noga wew. ok. 86-88. Maksymalny dostępny rozmiar to L (560) i tu moje pytanie – będzie ok czy szukać większego? Moja wiedza na temat rowerów jest niewielka, dopiero się dokształcam przy okazji poszukiwania tej „wymarzonej” szosówki i trochę głupieję czytając wszystkie zalecenia dotyczące rozmiarów, tym bardziej, że na stronie meridy podają, że L pasuje na osoby nawet do 190 cm.

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   L-ka, czyli rozmiar 56 cm teoretycznie powinien pasować. Oczywiście najlepiej byłoby się przysiąść i sprawdzić taki rower. Nawet jeżeli sam zainteresowany nie będzie mógł, to może masz kogoś po podobnych proporcjach.

   • mallorry

    Ok, dzięki za radę i szybką odpowiedź.

 • Amberladys

  Cześć, bardzo fajny blog, który od dziś wędruje na pozycję must-read.

  Zagadka: Moje wymiary – wzrost 175, noga ok. 72-3 cm. Do tej pory jeździłem na ramie 19” MTB Author, koła 26. Jako, że jeżdzę głównie po szosie postanowiłem przesiąść się na crossa. I tu pojawia się zgrzyt.

  Otósz, crossy są duże, a ja jestem niski. Nawet przymierzając najmniejsze modele 17”, w zasadzie u wszystkich producentów przekrok jest dość wysoki – około 72-75 cm od podłoża. Oznacza to niebezpiecznie bliskie spotkanie wrażliwych części ciała z ramą przy staniu „nad” rowerem. Dosłownie, zachodzi styczność.

  Sprzedawcy mówią, że to dobrze i tak ma być. Z drugiej strony, dla sprzedawców dobrze wyglądam w rurkach. Różowych. Wszyscy znamy filozofię sprzedawców.

  Część szpeców twierdzi, że przy mierzeniu rowerów zasada „3-4 cm luzu” musi być zachowana nie tylko w MTB ale również w crossach i nawet szosówkach. Nie ukrywam, z luzem czuje się luźniej i bezpieczniej, ale czy ta zasada nie skazuje mnie i innych osób poniżej 175 na jazdę jedynie na MTB? Bo nie znam rowerów crossowych i szosowych z niższym przekrokiem. Na dobrą sprawę zaczynam się zastanawiać czy geometrycznie niższy przekrok przy takich kołach jest możliwy.

  Co ciekawe,własnie poskładałem starszy rower na którym nie jeździłem od roku ( Author „MTB” rama 19, koła 26) I przy kupnie którego nie zwracałem takiej uwagi. Nawet bez opon rama sięga dość wysoko, podobnie jak w rzeczonych crossach. W jeździe mi to nie przeszkadzało. Jednak niewiedza jest błogosławieństwem.

  W takim wypadku, czy owej zasady „5 cm luzu” nie należy między bajki włożyć?

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Hej, pierwsza sprawa – 175 cm to nie jest niski wzrost, nie róbmy sobie jaj :) Ja tyle mam i nie uważam się za niskiego :)

   Jeżeli chodzi o przekrok, to jest on dość istotny przy ostrej jeździe MTB, ale przy crossach czy szosówkach nie ma większego znaczenia. Jeśli chodzi o sam przekrok, to nie chodzi do końca o odległość rurki ramy od wrażliwych miejsc, ale o możliwość podniesienia przedniego koła gdy stoi się nad ramą.

   W każdym razie w góralach pozioma rurka ramy najczęściej mocno opada, m.in. właśnie po to by sobie nic przypadkiem nie obić. W szosówkach czy crossach to nie ma większego znaczenia, bo nie jeździ się na nich tak ostro.

 • m@rek

  Witam! Również posiadam CUBE CROSS. Dł. mojej nogi to 92cm. Kierując się tabelą kupiłem rozmiar 58, ale nie mam teraz pewności czy nie lepszy byłby dla mnie 62 ponieważ siodełko mam kilka cm. wysunięte ponad kierownicę. Czy taka pozycja jest w normie?

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   A masz dobrze ustawione siodełko? http://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

   Jeżeli tylko nie masz wrażenia, że rower jest za mały, to na pewno jest okej. Kwestia ustawienia siodełka względem kierownicy bierze się z geometrii ramy, być może Twój rower ma taką, która sprzyja takiemu ustawieniu.

 • Raver

  Witam, no to chyba mam mały problem moja rura podsiodłowa do środka korby ma 54 cm, natomiast długość nogi to 83 cm (czyli rama powinna mieć 52 cm), w sumie na rowerze jeździ się dobrze ale mam wrażenie że kierownica jest za daleko (tzn za bardzo się na niej kładę) i tak się zastanawiam czy ta różnica 2 cm mieści się w jakiejś tolerancji ? czy w tym przypadku te 2 cm mogą robić jakąś kolosalną różnicę ?. Oczywiście wedle tego poradnika ustawiłem sobie wysokość siodła oraz jego przesunięcie, gdy stoję w miejscu palcami nóg dotykam podłoża ale można powiedzieć że na styk. Kierownica ma możliwość regulacji kąta nachylenia i tak się zastanawiam czy tutaj kombinować. Pozdrawiam wszystkich jeżdżących. Autorowi dziękuje za poradnik i bloga bo wszystko jest jasno i klarownie opisane przede wszystkim dla początkującego :)

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Hej,
   te dwa centymetry to nie jest szczególna różnica. To tylko wstępny pomiar. Jeżeli nie pasuje Ci pozycja za kierownicą i masz regulowany kąt wspornika, to śmiało go sobie trochę podnieś. Możesz też pomyśleć nad wymianą kierownicy na trochę bardziej giętą, jeżeli teraz masz prostą.

   Dużo zależy od tego jakiego typu masz rower. Jedni wolą siedzieć wyprostowani i to dostaną na rowerach miejskich, inni wolą sportową pozycję na rowerze szosowym. Ale rozmiarem ramy się nie przejmuj, stawiam na to, że jest okej.

   • Raver

    Witaj
    Dziękuje za odpowiedź i poradę :)
    Mój rowerek to trekking (błotniki bagażnik itd ale nie typowy miejski na którym się siedzi kompletnie wyprostowanym).
    Tak właśnie myślałem o zmianie kąta kierownicy, pytanie jednak się kłania czy wspornik kierownicy powinien być na tej samej wysokości co siodełko ?
    Kierownica praktycznie jest prosta, być może w przyszłym czasie będę myślał nad zmianą, na chwilę obecną po testuje z kątem wspornika.
    Pozdrawiam Serdecznie

    • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

     Nie jestem ekspertem od bike-fittingu, ale siodełko ustawiasz tak, aby było Ci wygodnie, a noga w maksymalnym wyciągnięciu była odrobinę ugięta. Jeżeli chodzi o kierownicę, ustawiasz ją tak, aby Tobie było wygodnie i żeby nie pojawiały się potem bóle pleców czy rąk. I tyle wystarczy. Tak więc próbuj, testuj, sprawdzaj, powinno Ci się udać znaleźć optymalne ustawienie.

     • Raver

      Dziękuję za odpowiedź, będę testował :)

 • Ryszard

  Nie długość rury podsiodłowej, ale wirtualna długość tejże rury, pod
  warunkiem, że rura górna jest pozioma. W wypadku slopingu (a w
  dzisiejszych czasach pochylona rurę maja nawet szosówki, trzeba
  pociągnąć linie pozioma od góry główki do sztycy i do tego miejsca na
  sztycy mierzyć, a nie do końca rury na ramie.

 • Bartek

  Witam, potrzebuje pomocy w wyborze wielkości ramy do Spartacus Cross-Line 3.0. (wybrany po przeczytaniu innego artykułu twojego autorstwa) Mam 180 cm wzrostu i długość nogi okuło 85 cm. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam!

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Nigdzie nie mogę znaleźć geometrii tego roweru. Ale jeżeli producent podaje rozmiar ramy na podstawie długości rurki podsiodłowej, to ja bym celował w 21 cali.

 • Piotr

  Mam zamiar nabyć rower szosowy. Przeglądam różne strony szukając informacji jaki rozmiar ramy wybrać.Co strona to trochę inny rozmiar jest sugerowany. Gdybym nie trafił w 100% odpowiedni rozmiar, która rama będzie bardziej wygodna, mniejsza czy większa? Jaki rozmiar możesz mi zaproponować? ( 177 cm wzrost, około 85 cm wewnętrzna długość nogi) Zaznaczam, że nie zamierzam startować w żadnych zawodach. Interesują mnie jedynie przebyte kilometry. Jeżeli to coś ułatwi wcześniej jeździłem Meridą crossway 5-v rama 52cm, aktualnie wheeler cross 6.2 rama 48 cm. Merida była wygodniejsza. Pozdrawiam.

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Wszystko zależy czy to ma być rower z rekreacyjno-turystyczną geometrią czy coś do ścigania. Kupując rower szosowy wolałbym się najpierw do niego przysiąść, a nawet jeśli nie do takiego, to do jakiegoś podobnego.

   Trochę za duża czy trochę za mała rama, to nie jest szczególnie duży problem. Ale problem pojawia się wtedy, gdy jest to naprawdę za mała, albo naprawdę za duża rama.

   • Piotr

    Geometria raczej rekreacyjno-turystyczna, przy zachowaniu zalet kolarki. Rower nabędę używany z znanego portalu, więc wcześniej nie będę miał możliwości przymierzenia się. Czy rozmiar 57 czysto teoretycznie będzie pasował? Niestety w opisach nie ma opisanej geometrii, są jedynie komponenty a i nie zawsze rozmiar. Na koniec jeszcze jedno pytanie. Czy unikać używanych rowerów z widelcem z wł. węglowego? Dzięki za poprzednią odpowiedź. Pozdrawiam.

    • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

     O rozmiar trzeba pytać, żeby sprzedający zmierzył długość pionowej rurki ramy, od środka suportu do końca rurki. Teoretycznie rower o długości tej rurki 57 cm powinien dobrze pasować.

     Jeżeli chodzi o widelce z karbonu, to jeżeli nie ma on żadnych skaz i nie przeszedł wypadku, to czemu nie. Ale nie jest to warunek konieczny moim zdaniem.

     • Piotr

      Dzięki za rady. Teraz zostaje znaleźć coś mieszczące się w budżecie i wyruszyć na szosę! Pozdrawiam

 • Krzysztof

  Cześć
  Zabieram się za zakup ramy do roweru, którego chciałbym sam złożyć od podstaw i przy okazji się czegoś nauczyć, a chciałbym kupić ramę szosową odpowiednią do mojego budżetu. Interesują mnie ramy RADON SAGE ALUMINIUM (dostępną w wymiarze 56 cm) oraz ACCENT DRAFT (dostępne w wymiarach 50, 54, i 58 cm). Niestety nie mam możliwości przymiarki, a przy kontakcie z różnymi dystrybutorami tego sprzętu każdy podaje że dobre na moje wymiary będzie akurat ta rama którą mają na stanie ;). Prosiłbym o poradę jaki rozmiar wybrać i która z tych dwóch ram byłaby lepsza. Chyba że znajdzie się jakaś lepsza rama do 800 zł. Moje wymiary to 180 cm wzrostu, wewnętrzna długość nogi 87 cm. Słyszałem również że przy ramach sloopingowych wymiarówka ram wypada inaczej (o ile się nie mylę to da druga rama taka jest). Z góry dzięki za odpowiedź ;)

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Szczerze powiedziawszy ja bym brał Radona 58/60 cm albo Accenta 58 cm. Ale to są tylko moje teoretyczne wyliczenia. A może wybierz się do sklepu rowerowego i przymierz się do innych rowerów, zobacz jakie ramy Ci najlepiej leżą, a potem w domu porównaj ich geometrię z tymi ramami.

 • tomek

  Cześć.czy mógłby ktoś sprecyzować pojęcie -od krocza do ziemi?co to znaczy-książkę lub poziomicę należy włożyć między nogi do oporu,czy do momentu kiedy dotknie genitali?w obu przypadkach pomiar różni się o kilka cm!!

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Długość nogi, to długość nogi. Także, że się tak wyrażę, wkładasz do oporu :)

   • tomek

    Ok dziękuję za odp. :-)
    Poproszę jeszcze o poradę jaki rozmiar ramy mam wybrać 41cm czy 46 w konkretnym modelu Bulls copperhead 3 2015 ,przy moich 170cm wzrostu i długości nóg 81cm?

    • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

     A czemu myślisz o 41? Przynajmniej teoretycznie idealnie wpasowujesz się w rozmiar 46.

 • Krzysiek z Lublina

  Cześć ponownie Łukaszu
  Dzięki serdeczne za błyskawiczną odpowiedź
  Wyniki pomiarów w skrócie:
  – dł nogi – 0,91 czyli idealna rura to 0,5733; mój rower ma 0,53cm;

  – przy poziomo ustawionej korbie przesunięcie czubka kolana względem osi pedału to ok 5 cm w przód – zastanowię się w przyszłości nad siodełkiem o dłuższych szynach regulacyjnych – mam już cofnięte na maksa;

  – natomiast ze wspornikiem siodełka zjechałem ponad 5 cm – właściwie prawie 6 – to największa zmiana.

  no i odrobinę przód siodełka do góry.

  pojeżdżę chwilę, postaram się dojść ponownie do granic limitu i zobaczę co i jak. Tymczasem jeszcze raz wielkie dzięki!!!!!