Rozmiar ramy to jeden z kluczowych parametrów, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru. Dobrze dobrany rozmiar sprawi, że na rowerze będzie się nam jeździło wygodnie, szybko i bezpiecznie. Natomiast za mały lub co gorsza – za duży rower, będzie powodować frustrację i zniechęcenie do jazdy. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, tak aby potem cieszyć się z nowego jednośladu przez długi czas.
Jak sprawdzić rozmiar ramy rowerowej?
To umowne określenie, identyfikujące jeden z wymiarów ramy rowerowej. Przyjęło się, że w rowerach górskich/crossowych/trekkingowych/miejskich (tu przeczytasz więcej o rodzajach rowerów) rozmiarem jest długość pionowej rurki ramy (mierzona od środka suportu). Zwykle mierzona jest od środka suportu do środka poziomej rurki ramy (zielona kreska na zdjęciu powyżej), czasem do końca rurki podsiodłowej (czerwona kreska).
W przypadku rowerów szosowych/przełajowych/gravelowych, najczęściej rozmiar ramy to efektywna długość górnej rury ramy (niebieska linia).
Przyjęło się (nie pytajcie dlaczego), że rozmiar brany od rury podsiodłowej podajemy w calach (13 cali, 15 cali, 17 cali itd.), ale rozmiar brany od poziomej rurki – w centymetrach (52 centymetry, 54 centymetry itd.).
Jaką ramę wybrać – S, M, L czy XL?
Producenci rowerów zaczęli opisywać rozmiary ram symbolami XS, S, M, L, XL – żywcem wziętymi z odzieżowej rozmiarówki. Zapomnijcie o nich! Wiele osób (zwłaszcza panów) wychodzi z założenia, że „noszę koszulki w rozmiarze L, to przecież nie kupię roweru w rozmiarze S – jak jakieś dziecko„! To błędne myślenie i rozmiar roweru nie ma nic wspólnego z rozmiarem noszonej odzieży.
Dodatkowo, to że u jednego producenta pasuje ci M-ka, nie znaczy, że u innego nie będzie dobra S-ka, albo L-ka… Nie ma żadnego standardu w opisywaniu rozmiaru ram odzieżowymi symbolami.
Przy okazji zapraszam do obejrzenia odcinka wideo Rowerowych Porad, w którym opowiadam jak dobrać rozmiar ramy. Będzie mi miło jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)
Rozmiar ramy roweru do wzrostu
Wzrost to tylko jeden z parametrów, na które trzeba spojrzeć podczas wyboru rozmiaru roweru. Drugim z nich jest przekrok, który powie nam czy w rowerze uda się ustawić siodełko na odpowiedniej wysokości, a także czy staniemy nad ramą.
Jak zmierzyć swój przekrok? Stań boso w lekkim rozkroku przy ścianie, między nogi wsuń książkę (a najlepiej poziomicę) i przesuń ją maksymalnie do góry, dociskając do krocza. Przyda się druga osoba, która zmierzy teraz odległość od grzbietu książki do ziemi.
Znając swój wzrost i przekrok, możesz sprawdzić poniżej, jaka mniej więcej rama będzie dla Ciebie dobra. Ale! Podkreślam to kilka razy w tym tekście: nie traktuj tego wyniku jako wyroczni! To tylko wstępne określenie rozmiaru ramy, weryfikacja powinna nastąpić w sklepie. Ramy różnią się geometrią, są mniej i bardziej sportowe, mają różne proporcje.
Rozmiar ramy: rower górski z kołami 27,5 i 29 cali
- Wzrost: 150-160 cm i przekrok: 66-76 cm – rama 14 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy 15 cali)
- Wzrost: 161-170 cm i przekrok: 66-78 cm – rama 15 cali (przy 170/78-81 przymierzyłbym się także do ramy 17 cali)
- Wzrost: 171-183 cm i przekrok: 74-86 cm – rama 17 cali (przy 182/84-89 przymierzyłbym się także do ramy 19 cali)
- Wzrost: 184-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama 19 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 21 cali)
- Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama 21 cali
Warto pamiętać, że jeżeli producent przygotowuje dany model w tym samym rozmiarze, ale z dwoma wielkościami kół, to przekrok w modelu z kołami 29 cali będzie o ok. 2 centymetry wyższy. Warto to wziąć pod uwagę przymierzając się w sklepie, czy nie zawiśniemy krokiem na ramie.
Kupując rower all-mountain/enduro możesz także zerknąć na tabelę, którą przygotował Michał z bloga 1enduro.pl Parametr reach (tzw. zasięg, czyli odległość pomiędzy środkiem mufy suportowej, a środkiem rury sterowej) oraz ETT (effective top tube length czyli efektywna długość górnej rurki ramy) danego roweru znajdziecie w tabelce na stronie każdego producenta.
Jak dobrać rozmiar w rowerze szosowym/gravelowym
- Wzrost: 160-165 cm i przekrok: 66-76 cm – rama ok. 51-52 cm (efektywna długość poziomej rury ramy). Przy 165/71-76 przymierzyłbym się także do ramy 53-54 cm
- Wzrost: 166-173 cm i przekrok: 69-81 cm – rama ok. 53-54 cm (przy 173/76-81 przymierzyłbym się także do ramy 55 cm)
- Wzrost: 174-180 cm i przekrok: 74-84 cm – rama ok. 55 cm (przy 180/81-86 przymierzyłbym się także do ramy 56 cm)
- Wzrost: 181-185 cm i przekrok: 76-86 cm – rama ok. 57 cm (przy 185/86-89 przymierzyłbym się także do ramy 58 cm)
- Wzrost: 186-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama ok. 58 cm (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 60 cm)
- Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama ok. 60 cm
Rower crossowy/trekkingowy/miejski – jaka rama do wzrostu
W przypadku damskiej ramy w rowerze miejskim, czy trekkingowym także należy patrzeć na przekrok. Nie chodzi o miejsce pod ramą, bo tu tego nie będzie brakować, ale o możliwość poprawnego ustawienia siodełka. Za duża rama może sprawić, że siodełko nawet w najniższym ustawieniu będzie za wysoko.
- Wzrost: 150-160 cm i przekrok 66-76 cm – rama XS – 14/15 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze S)
- Wzrost: 161-173 cm i przekrok 66-81 cm – rama S – 16/17 cali (przy 173/78-83 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze M)
- Wzrost: 174-183 cm i przekrok 74-86 cm – rama M 18/19 cali (przy 183/81-86 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze L)
- Wzrost: 184-193 cm i przekrok 79-91 cm – rama L 20/21 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze XL)
- Wzrost 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama XL 22/23 cale
A ja mam inny rozmiar ramy, a rower mam dobry!
Nie ma w tym nic dziwnego, rowery różnią się od siebie geometrią. Sama długość pionowej czy poziomej rurki to nie wszystko, liczy się także wysokość główki ramy, kąty, stack, reach. Na to jak będziesz się czuć na rowerze wpływa także długość wspornika kierownicy (niejednokrotnie jego wymiana na centymetr dłuższy lub krótszy, potrafi znacznie zmienić nasze odczucia za kierownicą). My też różnimy się budową ciała – przy tym samym wzroście możemy mieć różną długość nóg czy rąk.
Niemniej jeżeli masz 170 cm wzrostu i jeździsz na góralu z ramą 19 lub 21 cali to zdecydowanie coś jest nie tak :\
W każdym razie, wynik który znajdziesz powyżej, traktuj jedynie jako punkt wyjścia. Ostatecznego wyboru i tak najlepiej dokonać w sklepie po przymiarce (a jeszcze lepiej po jeździe próbnej).
Przekrok ramy
Informacja o naszym przekroku jest bardzo ważna jeszcze z jednego powodu. Każda rama rowerowa, w każdym rozmiarze, ma trochę inny przekrok. Nie każdy producent podaje ten parametr, ale na szczęście staje się to coraz powszechniejsze. Znając swój przekrok, możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy po zsunięciu się z siodełka „na ramę”, nie będziemy wisieć kroczem na górnej rurze (nie dotyczy to oczywiście rowerów miejskich/trekkingowych z „damską” ramą).
Dodaj do swojego przekroku ok. 1,5 cm dla butów szosowych i 2,5 cm dla butów MTB. W przypadku rowerów szosowych Twój przekrok w butach powinien być większy przynajmniej o 1 centymetr niż ten na ramie, dla rowerów górskich o co najmniej 5 centymetrów.
Ale z przekrokiem to też nie jest taka jednoznaczna kwestia. Osoby o krótkich nogach w stosunku do reszty ciała, mogą mieć problem, ponieważ rama teoretycznie dobra do wzrostu, może okazać się za wysoka, a mniejszy rozmiar ramy, gdzie uda się już nad nią stanąć, okaże się za mała. Czy pisałem już o tym, aby wybrać się do sklepu i poprzymierzać do różnych rowerów w różnych rozmiarach? :)
Mam krótkie nogi, co teraz?
Chodzi oczywiście o krótkie nogi w stosunku do wzrostu. Jak to sprawdzić? Nie dokopałem się do jednoznacznych norm określających przeciętną długość nóg. Ale dobrym punktem odniesienia może być chociażby tabela ze wzrostem i długością nóg od Gianta, którą wstawiłem poniżej. Jeżeli dla Twojego wzrostu, Twój przekrok znajduje się na skrajnie lewym polu (albo wręcz wypada poza skalę), to można powiedzieć, że masz niski przekrok. Co wtedy?
Musisz liczyć się z tym, że możesz (ale nie musisz) być zmuszony do zakupu roweru w rozmiarze mniejszym, niż wynika to z zalecanego wzrostu (żeby nie zawisnąć na ramie kroczem, albo żeby rura podsiodłowa nie była maksymalnie wsunięta do ramy). Może się też okazać, że dany rower po prostu nie jest dla Ciebie (dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rowerów gravelowych/przełajowych) – niektóre ramy mają bardzo wysoko poprowadzoną górną rurę ramy i zwyczajnie nie uda Ci się stanąć nad ramą. Albo gdy się to uda, okaże się, że pasuje Ci najmniejszy rozmiar ramy, który jest na tyle krótki, że nie da się tego wyrównać długością mostka w zadowalający sposób.
W każdym razie warto sprawdzić, czy przypadkiem nie masz krótkich nóg, tak żeby nie złapać się tylko na patrzenie na swój wzrost.
Nie mam opcji przymierzenia się w sklepie do roweru – co zrobić?
Zdarza się i tak, że zakup przez internet to jedyna opcja. Oczywiście masz prawo do zwrotu zakupionego roweru, ale wiadomym jest, że lepiej tego uniknąć. Co wtedy? Niektórzy producenci wysyłkowi (dystrybuujący rowery głównie przez internet) oferują na swoich stronach kalkulator rozmiaru, gdzie po podaniu przynajmniej wzrostu i przekroku, otrzymujemy podpowiedź, jaki rozmiar ramy roweru będzie dla nas najlepszy (taki kalkulator ma m.in. Canyon).
Sposobem może być także sprawdzenie geometrii roweru, na którym aktualnie jeździcie (czy jeździ kolega/koleżanka i ich rower Wam pasuje). Jeżeli rozmiar Wam odpowiada, sprawdźcie najważniejsze wymiary i poszukajcie roweru, który z grubsza będzie podobny.
Często dwa rozmiary ramy pasują
To też nie jest tak, że nie da się jeździć na rowerach ciut (podkreślam – CIUT!) za małych lub ciut za dużych. Da się. Wyliczony rozmiar nie jest wyrocznią i często spotykam się z sytuacją, że na tym samym rowerze może jeździć mama i córka, które różnią się wzrostem i długością nóg. Ale tak czy siak, na rowerze musisz czuć się dobrze. Mówi się, że gdy wypadniemy gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami ramy, do sportowej jazdy można kupić mniejszą ramę (zwłaszcza w przypadku roweru szosowego), natomiast do bardziej relaksacyjnej większy rozmiar ramy, by była wygodniejsza. Nie jest to jednak żadna wyrocznia, każdy musi to sprawdzić sam. Zwiększenie rozmiaru ramy sprawi, że będziemy mieli dalej kierownicę, czyli plecy bardziej się wyciągną. Niekoniecznie musi to być dla każdego wygodna opcja.
Podsumowanie
Jak widać wybór rozmiaru ramy rowerowej to nie jest taki błahy temat. Oczywiście, nie ma się czego bać i mając trochę cierpliwości, na pewno uda się Wam znaleźć rower, który będzie idealnie dopasowany do Waszej budowy ciała, potrzeb i wymagań. A jeżeli oprócz rozmiaru ramy wahacie się nad wyborem roweru, zapraszam do lektury moich wpisów o tym jaki rower kupić w konkretnym przedziale cenowym.
Dzien dobry, poprosze o porade- mam 162/163 cm wzrostu – chce kupic romet gazela 2 – powinnam kupic rame 15 czy 17 cali?
Cześć,
zdecydowanie warto wybrać się do sklepu na przymiarkę, ale celowałbym w mniejszy rozmiar ramy.
Dzień dobry,
przymierzam się do zakupu roweru damskiego crossowego Kellys CLEA 30 2021, mój wzrost to 168cm, przekrok 80 cm i niestety wypadam idealnie pomiędzy ramą 17 a 19, kompletnie nie wiem jaką wybrac, bardzo proszę o pomoc. Przymierzałam rower crossowy 19 z firmy Kross i był na styk, nawet lekko za duzy ale to juz inna firma, a ja kompletnie sie w tym gubię.
Cześć,
Kellys podaje, że rama 17″ jest do wzrostu 172 cm i przy tym rozmiarze bym został w Twoim przypadku. 19 cali może też być dobre, ale jesteś w dolnej granicy, więc może nie być super wygodnie.
Dzień dobry.Jestem zainteresowana zakupem roweru damskiego miejski-treking .Auminiowy o kołach 28 ,opony 1 ,75 albo 2,0. Z regulowaną wysoką kierownicą ,z amortyzatorem. Rozmiar ramy 20 -22. Na osprzęcie deore -alivio. Hamulce tarczowe.Prosze mi.polecic jakiś model.
Cześć,
myślę, że najlepsze rozeznanie w ofertach na rynku mają sklepy rowerowe, które handlują takimi rowerami. Napisz/zadzwoń do Rowerów Stylowych, może oni coś podpowiedzą. Damskich rowerów z ramą 20/22 cale nie ma zbyt wiele, choć oczywiście da się takie znaleźć.
Cześć. Zamierzam kupić rower MTB. Czy przy 164/165cm i 77cm przekroku rama 17″ będzie odpowiednia? Rower ma koła 26″ (romet jolene). I na zdjęciach rower z ramą 17″ wydaje się w tym modelu bardzo mały :/ jak dla dziewczynki.
Cześć,
według mojej wiedzy, rama 17″ (M-ka) będzie na Ciebie dobra. Rama w rozmiarze 19 cali może okazać się trochę za wysoka, ale przede wszystkim za długa. Po zdjęciach nie ma sensu oceniać roweru, gdy nie ma punktu odniesienia, a optyka aparatu/telefonu potrafi zaburzyć proporcje.
Rama 19 cali w tym rowerze to bardziej na wzrost 171 cm i więcej. Ale warto się przymierzyć do obu rozmiarów i samemu ocenić.
Zrobiłam rozeznanie rozmiar ramy w tym modelu różni się od danego, że tak powiem podtypu. Np. Romet Jolene 6.0 proponuje ramę L dla wzrostu powyżej 162cm. Natomiast np. Rome Jolene 7.2 proponuje ramę M dla wzrostu 162cm-170cm. Więc myślę, że stąd te różnice widoczne gołym okiem na zdjęciach.
Ale dziękuję za odpowiedź, mam możliwość kupienia stacjonarnie więc mam nadzieję, że wybiorę dobrze.
Ostatnio ktoś mnie pytał o Rometa Rambler Fit 26 w rozmiarze XL. Jak się szybko okazało, to „XL” odpowiadało rowerom, które zwykle opisywane są jako „M”, a Romet zrobił jakiegoś psikusa w specyfikacji.
Witam,
Bardzo dobre porady w tym artykule jak i w całym blogu.
Przymierzam się do zakupu Merida One-Twenty 9.600 https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/535/ONE-TWENTY+9.+600 Mam 179cm, 83cm długość nogi, 60cm długość ramię do nadgarstka. Zgodnie z rekomendacją Meridy powinienem wybrać L, bo M jest tylko do 176cm, patrząc na ich „kalkulator”. Obecnie mam Specialized CrossTrail http://everysingle.bike/models/2013-specialized-crosstrail-elite-disc w rozmiarze LG i pozycja jest optymalna.
Nie mam możliwości przymierzenia roweru, ale porównując „rozmiarówki” innych producentów, gdzie porównywałem moje rozmiary z rozmiarami rowerów (np. efektywna długość górnej rury, reach, kąty) to wychodzi mi, że powinienem wybrać L w One-twenty, ponieważ reach jest 455 (czyli „zgodnie” z tabelką z 1enduro), a ETT 614(), co u innych producentów wychodzi M lub L, ale pozostałe rozmiary się zgadzają.
Będę wdzięczny za podzielenie się Twoją opinią.
Cześć,
porównywanie geometrii roweru ścieżkowego z crossowym niestety nie za wiele pomoże. Natomiast faktycznie z rozmiarówki wychodzi L-ka. Czy będzie idealnie do Ciebie dopasowana, tego nie wiem, ale nie wydaje się za duża.
Cześć,
Proszę o małe doradztwo w sprawie kupna roweru w odpowiednim rozmiarze. Jestem zainteresowany rowerem szosowym Giant Contend 1. https://www.giant-bicycles.com/pl/contend-1 Mój wzrost to 174 cm, przekrok 78. Chętnie przymierzyłbym się do roweru w rozmiarze S i M ale może nie być takiej możliwości i będę musiał wziąć rower w ciemno. Zależy mi bardziej na komfortowej jeździe niż głębokim pochyleniu. Czy rozmiar M może być odpowiedni?
Cześć,
tu znajdziesz tabelkę z polecaną rozmiarówką tego modelu: https://images.giant-bicycles.com/b_white,c_pad,h_1000,q_80/aznvikjkhswpobnxqtnd/sizingsheet.jpg
Według niej (dla wzrostu 5’8″/5’9″ i przekroku 31″) rozmiar M będzie odpowiedni. I choć nie jestem w stanie wziąć odpowiedzialności za ten wybór trochę „w ciemno”, to wygląda on dobrze. S-ka jest już dość krótka, a w przypadku M-ki, w razie gdyby nawet była ciut, ciut za długa, zawsze możesz wymienić wspornik kierownicy na krótszy (co niekoniecznie musi mieć miejsce, po prostu jest taka opcja).
Dzięki za odpowiedź!
Witam, chciałbym kupić rower Cannondale Trail 7, ale mam wątpliwości co do wyboru rozmiaru ramy. Mam 180 cm wzrostu i ok. 83 w przekroku.
https://www.cannondalebikes.pl/rowery/2021-gorskie/sport/trail/trail-7#
Na stronie w geometrii można przeczytać, że rozmiar M to ok. 17 cali, a L 18.5. Niestety nie mam możliwości przymierzyć roweru w sklepie, stąd moje pytanie, jaki rozmiar wybrać? Dodam, że do tej pory jeździłem na mniejszym rowerze (ale jest on już zdecydowanie zbyt mały) z kołami 26″ i zastanawiam się, czy przejście na koła 29″ i ramę 18.5 nie będzie zbyt dużym „szokiem”.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Cześć,
według mnie wypadasz gdzieś pomiędzy rozmiarem M a L. Do L-ki specjalnie bym się nie rwał, rama może być już ciut za długa, ale no właśnie, to można by sprawdzić po przymiarce (zawsze można też skrócić mostek, ale tylko do pewnego stopnia).
Do tego L-ka ma przekrok 79,5 cm. Nawet uwzględniając, że założysz buty, to nadal nie zostanie przekroku AŻ tak wiele, jak miło jest mieć w rowerze górskim.
Osobiście szedłbym w stronę M-ki, L-kę i XL-kę zostawiłbym osobom o wzroście 185/190/195/200 cm :) Ale jak zawsze w tego typu przypadkach – nie chciałbym być złym doradcą, dlatego warto przymierzyć się nawet do innych rowerów, z podobną geometrią i porównać potem z Cannondale’m.
Dzień dobry,
bardzo fajny poradnik, jednak mam jeszcze pewne wątpliwości. Mam 177cm i dość wysoki przekrok bo ok. 88cm. Nie mogę się zdecydować, czy powinienem wziąć rower crossowy Romet w rozmiarze 19″ czy 21″. Przymierzałem się do jednego i drugiego. Mniejszy jest trochę mniejszy niż rower na którym do tej pory jeździłem, większy jest trochę większy. Z rozmiarówki wynika że powinienem wybrać 19″, ale nie chciałbym wyglądać na nim jak na rowerze po młodszym bracie. Z drugiej strony jednak wydaje mi się wygodniejszy, przez to że kierownica jest bliżej siodełka. Lubię też jeździć z wysoko ustawionym siodełkiem. Może dorzuci mi Pan jakąś złotą radę?
Cześć,
chłopie, masz 177 cm wzrostu, nie 190 :) Jeżeli na ramie 19 cali było Ci wygodnie, to zdecydowanie bierz taką ramę. Jasne, będziesz miał bardziej wyciągnięty wspornik siodełka niż w ramie 21, ale skoro masz dłuższe nogi niż średnia, to znaczy, że masz krótszy tułów. Kwestia jak z długością ramion, ale jeżeli nie są ponadprzeciętnie długie, to na ramie 21 może się okazać, że będziesz musiał się bardzo wyciągać.
Oczywiście może obejrzeć Cię ktoś z boku na obu rowerach i zobaczyć jak na nich wyglądasz, niemniej póki nie obijasz się kolanami o kierownicę, to zdecydowanie nie brałbym rozmiaru 21 cali.
Cześć,
po przeczytaniu poradnika ochoczo przystąpiłem do poszukiwań mojego wymarzonego roweru a typie retro/cruiser/beachcruiser.
Mam 186 cm i przekrok ok. 84 cm więc kalkulator dla roweru miejskiego obliczył mi, ze powianiem mieć ramę 21″.
Rowerów jakich szukam w takim rozmiarze ramy – NIE MA.
Moje pytanie brzmi – czy ramy beachcruiser (bardzo podoba mi się KS Cyckling Cruizer ale ma rozmiar ramy 19″ przy kołach 26″) mierzy się jakoś inaczej, czy też po prostu przy moim wzroście i przekroku, muszę pogodzić się z tym, że mogę szukać co najwyżej jakiejś holenderki lub celować w rower trekkingowy?
Z góry dziękuję za podpowiedź.
Cześć,
niestety o geometrii beachcruiserów mam takie sobie pojęcie. Najlepiej byłoby wybrać się osobiście i przymierzyć do upatrzonego modelu. Możesz też kontaktować się ze sprzedającym, ale to musi być ktoś siedzący w temacie, a nie jak wielu w internecie – „ta rama pasuje idealnie na osoby o wzroście od 160 do 190 centymetrów” (mhm, akurat).
Witam,
Planuję zakupić rower Merida silex gravel 400. Moj wzrost to 174 a przekrok 82. Czy rozmiar ramy M bedzie dla mnie odpowiedni. Bardzo prosze o porady.
Cześć,
kalkulator Meridy podpowiada rozmiar S. I też optowałbym za tym rozmiarem. Masz spory przekrok, ale wzrostem nadal celujesz w rozmiar S. Ja mam 175 cm wzrostu i przekrok 74 cm (krótkie nogi) i też brałbym S-kę, ale sprawdziłbym nawet XS-kę, właśnie ze względu na przekrok :)
cześć, mam mega problem bo wg kalkulatorów, w zależności od marki jestem albo M albo L. (50/50). Mam wielką ochotę na ROSE THRILL HILL ale tego nie da przymierzyć (sprzedaż internetowa). Jaki rozmiar zalecasz dla wysokości 180 i przekroku 88cm?
Cześć,
z tego co widzę, sam Rose poleca rozmiar M dla Twojego wzrostu. Natomiast ja nie chciałbym źle doradzić. Możesz porównać geometrię Rose’a do innych rowerów, które znasz i na których czujesz się dobrze (najlepiej do fulli XC oczywiście). Możesz też wybrać się na profesjonalny bike fitting, gdzie pomogą Ci w doborze odpowiedniego rozmiaru ramy, a potem dopasują już kupiony rower, aby pasował perfekcyjnie do Twoich wymiarów. Mocno zastanowiłbym się nad taką usługą, zwłaszcza, że rower nie jest tani.
witam również mam problem z doborem ramy jestem w górnej części M a dolnej L dopiero zaczynam moja przygodę z enduro i duzo czytałem komentarzy i mam mętlik w głowie. chce kupic Ghost Fr amr 6.7 Al mam 176 cm przekrok 83 ale ciut dłuższe ręce ramie 59 a dlugosc ramion 187 cm. ratujcie co mam robic na stronie b.o.c jest rower i kalkulator.
W sprawie rowerów enduro mogę odesłać Cię tutaj: https://www.1enduro.pl/wybrac-rozmiar-ramy/
Zazdroszczę długich nóg, z drugiej strony może być problem, że na mniejszej ramie będziesz musiał mocno sztycę wyciągnąć, a na większej ramie okaże się, że jest za długa.
Ale na przykład Giant przy modelu Reign na Twój wzrost i przekrok zaleca ich M-kę: https://images.giant-bicycles.com/b_white,c_pad,h_1000,q_80/nvx9riaq3q35xprcr5ij/sizingsheet.jpg
Jesteś na skraju tabelki (ja jestem na przeciwległym końcu, przy wzroście 175 cm, ale przekroku tylko 74 cm), ale do L-ki (podkreślam, w przypadku Gianta) sporo brakuje.
W przypadku Ghosta też raczej trzymałbym się M-ki.
Chyba czegoś nie rozumiem, wedle tabelki przy wzroście 180cm a przekroku 83cm musiałbym mieć ramę 18/19 cali, natomiast moja kobieta, która do niskich nie należy powinna mieć ramę o jeden rozmiar mniejszą. Zatem wziąłem się za poszukiwania roweru z pasującą ramą i normalnie nie potrafię znaleźć takiego który miałby ramę mniejszą niż 19 cali. Nawet zawędrowałem na stronie jednego z producentów, aby sprawdzić czy na magazynach sklepowych takie braki, ale tam też się okazało, że najmniejszy rozmiar to 19 cali. O co to chodzi? Patrzę coś nie tak jak trzeba?
Dodam, że chodzi o trecka.
Cześć,
tak jak pisałem w tekście – są różne podejścia producentów do geometrii roweru, różne proporcje ramy, różne także proporcje w budowie naszych ciał. Tak więc najlepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć do kilku modeli.
Omnipotentny Łukaszu,
Także i ja jestem zmuszony odświeżyć niniejszy temat i liczyć na Twą pomoc.
Wymiary: wzrost 176 cm, przekrok 80-81 cm.
Rower: https://nrowery.pl/trekking/109-2116-bergon-vb-al.html#/82-kolor-szaro_niebieski/42-rozmiar_ramy-20
Waham się pomiędzy ramą 18 a 20 [bo optymalna dla mnie to 19]
Wg producenta wzrostem jestem dokładnie pomiędzy 18 a 20 [co potwierdzałoby 19;-)].
Co robić? Help!
Ps. Rower w Gliwicach, ja w 3city…
Cześć,
możesz spróbować skontaktować się z producentem i dopytać o ten wybór. Ja nie chciałbym być złym doradcą. Sam mam 175 cm wzrostu i skłaniałbym się ku 18 calom. Ty masz sporo dłuższe nogi, no ale wzrost podobny i zastanawiam się czy 20″ nie będzie już za długa.
Hej odkopie temat. Wzrost 182 ale krótkie nogi przekrok 79. Z twojego poradnika wnioskuję że powinienem celować w mtb w długą 17tke. Czyli tak rura pod siodlem 44 do 45 przekrok max 77 i długość efektywna rury 60 minimum. 19 będzie w większości przypadków za wysoki w kroku, chociaż byłby dłuższy. Zostaje mi chyba trek, merida i haibike. No i rockrider. Niestety spece, cannondale czy gianty odpadaja. Trek ma rozmiar 18.5 co wymiarowo jest taką 17.5 u innych producentów. Trzeba tu szukać kompromisów niestety.
Cześć,
nie wiem jakiego dokładnie MTB szukasz i w jakim budżecie, ale tabelka Gianta podpowiada, że Trance w rozmiarze M będzie na Ciebie dobry. Giant Talon w rozmiarze M zresztą też.
Warto przymierzyć się przed zakupem do roweru i tyle mogę Ci polecić :)
No właśnie M :) a przy wzroście 182 to powinienem celować w L. Niestety ten przekrok…
To jest tabelka odnośnie rozmiarówki Talona z kołami 27,5″: https://giantcdn-qu2qwwv2de7wv85rz.stackpathdns.com/remote/www.giant-bicycles.com/_upload_uk/bikes/series/sizingsheets/TALON_275_SIZING.jpg
182 cm wzrostu to coś pomiędzy 5’11”, a 6′. 79 cm przekroku to 31 cali. Czyli z tabelki wychodzi albo zdecydowane M, albo M ze względu na przekrok. Talon 27,5″ w rozmiarze M ma przekrok 74,8 cm, czyli bardzo akurat.
Natomiast powtórzę to co napisałem – koniecznie zrób wycieczkę po sklepach, poprzymierzaj się, nie patrz tak na sam rozmiar, bo to u każdego producenta może wyglądać ciut inaczej. Sam mam krótkie nogi i nie każdy rower mi pasuje, mimo że teoretycznie powinien.
Witam serdecznie
Mam dylemat dotyczący wymiany kół z 26″ na większe. Jeżdżę rowerem Wheeler Comfort Pro 50, rama 19 (kupując go nie wiedziałem, że powinno się dobrać rozmiar ramy). Mam 175 cm wzrostu, a przekrok wynosi 76 cm. Generalnie roweru nie chce zmieniać, tylko sprawić aby trochę szybciej się na nim jechało (w planach mam zmienić kasetę na 8 rzędowa i dzisiaj narodził się pomysł zmiany kół na większe). Czy zatem przy moich oraz roweru parametrach będzie to zmiana na plus ? Czy może dać sobie spokój i zostawić te 26″ i zainwestowac tylko w kasetę, manetkę i łańcuch (ten i tak mam do wymiany)?
Cześć,
zmiana kół na 28/29 cali dałaby Ci prędkość większą o jakieś 2-3 km/h, na tym samym przełożeniu. Kwestia oczywiście posiadania siły, żeby je napędzić, niemniej jakiś zysk by był (ale jeszcze raz podkreślę – nie będzie to tak do końca darmowy zysk). Natomiast nie włożysz do swojego roweru większych kół, nawet z 27,5″ może być problem. Po pierwsze z potencjalnego braku miejsca, po drugie z powodu hamulców szczękowych, które są zamontowane na określonej wysokości. Po włożeniu innej obręczy, hamulec nie będzie dotykać obręczy. Można z kombinować z jego przeniesieniem, ale nie warto.
Zmiana na kasetę z 11 zębami na dole da Ci możliwość rozbujania roweru do większej prędkości niż na dotychczasowych 14 zębach (jeżeli nadal jeździsz na wolnobiegu). I przy tym bym pozostał, koła zostawił w spokoju.
Super, dziękuję za odpowiedź. Bardzo mi Pan pomógł. Pozdrawiam serdecznie
W zeszłym tygodniu kupiłem Unibike Atlantis. Mam 175.5cm wzrostu i nogę 77cm. Teoretycznie powinienem celować w 19″ ale takiej ramy nie mogłem nigdzie przymierzyć. Taki rozmiar mogłem kupić przez internet. Facet w sklepie gdzie była 17″ mówił, że 19″ to na mnie za duże. Nam stary Unibike Evo 27.5 i tam mam ramę 19″. Wziąłem tego Arlantisa 17″. Jak staję nad ramą to wyczuwam kroczem ramę, mimo, że do samej pachwiny mam jeszcze 10cm. Kierownicę musiałem ciut podnieść. Przy ciaśniejszych skrętach zdarza mi się nogą obetrzeć przedni chodnik. Kierownicę kolanem mogę dotknąć gdy skręt jest na około 60 stopni. Wydaje mi się więc, że jest ok ale być może padłem ofiarą sprzedawcy. Przyznam, że na razie za krótko mam ten rower by ocenić. Tak samo trudno przymierzyć chyba, że ktoś jest starym rowerowym wyjadaczem.
Cześć,
też mam 175 cm wzrostu, tylko krótszy przekrok (74 cm). Patrząc po długości ramy dla siebie brałbym 19 cali, choć osobiście szukałbym takiego trekkinga, który na długość byłby jak 19″, ale pionowa rurka byłaby krótsza (nie jest to takie proste, ale może by się coś znalazło). Ale to u mnie, bo dla Ciebie pionowa rurka 48 cm powinna być okej.
Natomiast jeżeli masz mniejszy rozmiar… nie widzę na żywo jak wyglądasz na tym rowerze, musiałby to zobaczyć ktoś kto oceni jak wygląda sytuacja. Pocieszę Cię, że lepsza ciut za mała rama, niż za duża, ale jeżeli jest dużo za mała, to też kiszkowa sprawa. Moja Monika ma rower o rozmiar mniejszy niż ja bym wybrał. Czuję, że jest krótszy, ale aż takiej tragedii nie ma, zawsze można kombinować z wymianą wspornika kierownicy na dłuższy. Ale to tylko w przypadku gdy rama jest trochę za mała, a nie nie dużo za mała :)
Nie chcę Cię naprowadzać w żadnym kierunku, bo nie chcę źle doradzić. Musiałby Cię po prostu obejrzeć ktoś na żywo na tym rowerze.
witam czy taki rower będzie dobry ROWER GÓRSKI 29″Blokada Skoku MTB Shimano ALU
i czy do wzrostu ok 190 rama 19 będzie dobra kupiłem rower z ramą 18,5 ale był za mały strasznie nisko kierownica na kołach 27 proszę o poradę
Cześć,
chodzi Ci o rower Maltrack BIG BOSS? Jeżeli chodzi o rozmiar, to warto się przymierzyć do roweru przed zakupem. Cale calom niestety nie równe u różnych producentów, być może 19″ będzie okej, a może będzie trzeba szukać 20-21″ u kogoś innego. Bez przymiarki trudno powiedzieć.
A sam rower w tych pieniądzach niczego nie urywa. Amortyzator niemarkowy, hamulce tarczowe „Logan”… obstawiam, że w tych pieniądzach da się znaleźć coś z amortyzatorem Suntoura i hamulcami być może nawet Shimano lub Tektro.
Witam,
Interesuje mnie Kross Trans 3.0. Niestety nie wiem jaki rozmiar ramy wybrać. Kalkulatory internetowe wskazują ramy od 17 do 21 cali, więc raczej w doborze odpowiedniego rozmiaru mi nie pomogą. Mam 172 cm wzrostu i w przekroku 85 cm. Będę wdzięczna za jakieś wskazówki, bo niestety nie mam możliwości przerzyć się do roweru w swojej miejscowości i chciałabym rower kupić przez internet.
Pozdrawiam,
Monika
Cześć,
a chcesz „męską” czy „damską” ramę? 21 cali na pewno odpada. Według rozpiski Krossa odpowiednia będzie rama w rozmiarze 19″ (oznaczana jako damska M-ka lub męska L-ka) i myślę, że właśnie w ten rozmiar warto byłoby celować.
Witam
Interesuje mnie rower kross Evado 8
I teraz zabawa się zaczyna.
Otóż wzrost 171 cm
W przekroku 77
Według różnych kalkulatorów powinienem wziąść ramę S albo M
No właśnie S lub M.patrzac na wymiary to te ramy i mój wzrost niby na siebie zachodzą.
Czy mógłbyś mi coś tu podpowiedzieć w tej sprawie co wybrać??
Z przymiarką tego roweru niestety trudno. Zostaje tylko właśnie zakup on-line. Szkoda że nie można on-line przymierzyć ?
Cześć,
a nie masz jakiegoś innego roweru, albo roweru kolegi, żeby się przysiąść i porównać? Może się okazać, że oba rozmiary będą dobre, bo być może jesteś gdzieś na styku.
Nie chciałbym być złym doradcą, może zadzwoń do Krossa i o to po prostu zapytaj.
witam LUKASZ ,
Tam dodam jeszcze bo tez poruszyles ten temat dlugosc gornej ramy ze jes istotna , tak jak pisalem interesuje mnie model Canyon Roadlite al sl 8.0 rozmiar S albo M .we wszystkich sklepach u mnie w IE nie mam mozliwosc wpasc do sklepu i przymierzyc ten model bo poprostu nie sprzedawaja tej marki rowery ( opcja leciec do niemiec :) ) tak jak ponizej opisalem moja rozsterke z wyborem odpowiedniej ramy dla mnie dodam kolejny problem gorna pozioma rura na stronie Canyon przy rozm: S 575mm a przy M 587mm..akurat zwrocilem uwage na twoj wykres ten zielony z przekrokiem (pozycja B i C) CANYON na swojej stronie podaje wymiar Top Tube Horizontal A nie ma podane Top tube Actual.. Ten rower to niezle wyzwanie ,brak mozliwosci przymierzenia ,niby na stronie wpisuje sie dane i sugeruje rozmiar … sie juz zgubilem
pozdrawiam ,SEBASTIAN
Wszyscy producenci podają efektywną długość górnej rurki ramy. Faktycznej długości się już nie podaje, ponieważ w różnych rowerach biegną one pod różnych kątem i sama informacja o jej faktycznej długości niewiele Ci powie.
Canyon to marka wysyłkowa. Być może mają jakieś swoje rowery w Szczecinie, musiałbyś do nich zadzwonić: https://www.canyon.com/pl-pl/contact/
witam Lukasz ,
mam wzrost 175cm ,przekrok 83-83.5cm . postaram sie szczegolowo opisac moja rozterke.. nigdy nie miale problemu z doborem ramy az do teraz , jezdzilem wczesniej trek fx 7.3 rama 17’5 (za mala) wiec przy pomocy twojej z tego co pamietam bylo troche lat temu zakupilem trek fx7.5 rama 20” i byla idealna …
od 3lat smigam na giant trc adv 1 carbon rozmiar m ,przeskoczylem dla zony bo zaszybo jezdzilem i ona chciala ze mna na giant fastroad sl 1 size M .jestem w trakcie sprzedazy bo postanowilem zakupic model z lepszym osprzetem CANYON Roadlite AL SL 8.0 ,hybrid bike , lekki izapewne szybki o to mi chodzilo czasami samemu sie wyrwac i przyslowiowo przypieprzyc sobie 50-60km na tempo …
pytanie do ciebie bo rozmiarowki maja dziwne na stronie( po wpisaniu detali mojego wzrostu i przekroku podaje mi rozmiar S 168-178cm ( gdzie po siodlem do korby to 482mm co daje 19″ , reach 415mm i stand-over height 751mm) gdzie ja mam przekrok 83cm +dodac buty mtb 2cm…dlatego szukam porady bo mysle powaznie o nastepnym rozmiarze M 178-184cm (odleglosc po siodelkiem do centr. korby to 522mm ,reach 420mm i stand-over height to 782mm) oglonie latam po szosach w tempie dlatego szukam porady co do rozmiaru ,moze ktos juz mial rower tej marki i bedzie wiedzial wiecej co do ich rozmiarowek…z gory dziekuje jesli dostane jakies wskazowki
pozdrawiam ,Sebastian
Cześć,
masz wyjątkowo długie nogi w stosunku do wzrostu, stąd mogą brać się problemy ze znalezieniem optymalnej ramy. Ja stoję na przeciwnym biegunie – 175 wzrostu i przekrok tylko 74. Niby mamy ten sam wzrost, ale właśnie on tak naprawdę o niczym nie świadczy :)
Zobacz na rozmiarówkę Gianta, którą podają dla TCR-a: https://images.giant-bicycles.com/b_white,c_pad,h_1000,q_80/sxuwttj9jsuw1ffezoqq/sizingsheet.jpg
Obaj mamy 5’9″ czyli rozmiar M, ale ja jestem na skraju po lewo z długością nóg 29″, Ty na skraju po prawo 33″. Pokazuję to jako ciekawostkę odnośnie wyboru rozmiaru ramy.
W przypadku Canyona, ich kalkulator w przypadku moich parametrów w ogóle sobie nie radzi ;) W Twoim przypadku faktycznie pokazuje S-kę. Na przekrok ramy nie patrz, tzn. nie ma znaczenia czy będziesz miał 5 cm czy 10 cm miejsca pod ramą, grunt, żeby on był.
Ja jednak celowałbym właśnie w S-kę. Miałem kiedyś fitnessa Cube SL Road, pionową rurkę miał 49 cm i miałem nie za wiele wyciągnięte siodełko przy moich nogach. U Ciebie będzie optymalnie. Zobacz, w Canyonie rurka ma 48 cm + sztycę możesz wyciągnąć na jakieś 25 cm + ok. 5 cm na siodełko + 17 cm ramię korby. Razem wychodzi 95 cm maksymalnej odległości siodełko-pedały. A pewnie ustawiasz siodełko w odległości ok. 89 cm od osi pedału (gdy korbę ustawi się jako przedłużenie rurki ramy). Czyli jeszcze będzie zapas.
Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że tak wyciągnięte siodełko sprawia, że przyjmujesz bardziej sportową pozycję za kierownicą. Można w takim układzie kombinować albo z podniesieniem kierownicy, albo kupić oczko większy rozmiar ramy i najwyżej zmienić mostek na krótszy, jeżeli będzie taka potrzeba.
Kończąc moje (tylko teoretyczne) przemyślenia, najlepiej byłoby, gdybyś przymierzył się do jakiegoś podobnego roweru w różnych rozmiarach ramy i potem porównał z tym, którego chcesz kupić.
witam Lukasz ,
tu trafnie opisales porownanie :) bede pierwsza osoba ktora wybierze mniejszy rozmiar (S). zazwyczaj patrzylo sie na rozmiar frame ,wiem ze kazdy producent ma inne rozmiarowki i geometrie ramy..tutaj trafnie pokierowales mnie do rozmaru S (48CM pod siodlem ,sztyca,siodelko +ramie korby daje i tak zapas do moich parametrow ..nie powiedzialbym ze teoretyczne przemyslenia ,bardzo ciekawie to mi opisales i dzieki temu uwzglednilem wiecej niz 2-3 parametry..artykul daje do myslenia niby kazdy mysli ze latwo dobrac rame ale czasami mozna sie pomylic ( przyklad nas dwoch tem sam wzrost 175cm a roznica w przekroku 10cm )wiec widze ze przekrok jest chyba wazniejszym parametrem niz wzrost… niestety mieszkam w IE , wiec nie bede mial mozliwosci dotkniecia Canyon..ale mam odniesienie do giant fastroad sl1 (M) i byl ok , jak zesparowalem te 2 modele na stronie 99spokes.com/compare to wyszlo ze CANYON w rozmiarze S jest minimalnie wiekszy niz GIANT (M). dziekuje ci za porade i bardzo trafny artykul dotyczacy odpowiedniego dobrania ramy do swoich wymiarow . wybieram -S
pozdrawiam, Sebastian
Przekrok jest ważny, wzrost jest ważny, długość ramion jest ważna, preferencje odnośnie pozycji za kierownicą też są ważne. Wszystko jest ważne :)
Dlatego nie zawsze łatwo jest powiedzieć – bierz taki, a taki rozmiar. Tu mam nadzieję, że S-ka będzie w porządku. Być może samo określenie „S” Cię zniechęciło, dla nas u większości producentów pasuje M-ka.
No ale te odzieżowe rozmiary każdy producent może ustalić sobie jak chce.
Hej, będę wdzięczny za pomoc ponieważ stoję na rozstaju dróg :)
Jestem bardzo zainteresowany modelem Kross Inzai 2019, niestety nie mam gdzie się do niego przymierzyć..
Czy rama L (550mm) będzie odpowiednia dla chłopa 189cm z przekrokiem 89cm ? Czy lepiej roglądać się za ramą
89×0,63 = 560mm?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Cześć,
rama L powinna być na Ciebie dobra, ale oczywiście bez przymiarki się nie obędzie (każdy ma inne proporcje jeżeli chodzi o długość rąk, nóg, a także preferencje odnośnie pozycji za kierownicą).
Warto podpytać zdalnie sprzedającego, a w razie czego odesłać rower jeżeli by mocno nie pasował.
kupiłam krossa 2,0m 28 L A MAM 166 WZROSTU CZY ROWER JEST ODPOWIEDNI DLA MNIE
Cześć,
ale co to dokładnie za Kross? Jaki model?
Generalnie 166 cm wzrostu i rama oznaczana jako L nie brzmią zbyt dobrze.
Bardzo ciekawy i przydatny artykuł oraz ten o regulowaniu ustawienia siodełka.
Mam pytanie, gdyż na dniach chcę właśnie kupić dla siebie rower typowo miejski, gdyż od 10 lat nie jeździłam na żadnym. Dawniej (20 lat temu) zjeździłam całą Polskę na rowerze pseudotrekingowym. Mój obecny wybór padł na Romet Touring 7s, do którego się przymierzałam w sklepie i czuję się na nim wyjątkowo komfortowo, zwłaszcza że od lat zmagam się z problemami z kręgosłupem szyjnym i lędźwiowym, co przy próbie jazdy na moim starym rowerze w dość pochylonej pozycji ze zbyt odgiętą głową do tyłu powodowało ucisk na nerwy i utratę równowagi na rowerze.
Mam 164 cm wzrostu i przekrok 74 cm, czyli wychodzi, że powinnam mieć ramę 18 cali, ten wybrany rower ma taką ramę i koła 26 cali. Zastanawiam się zatem czy ten Romet Touring rzeczywiście będzie dla mnie dobry, czy jednak powinnam poszukać innego np. z większymi kołami? Jak ma się wielkość kół do rozmiaru ramy. Jeździć będę raczej po mieście, ewentualnie na działkę poza miasto lub do 20 km w okolicy, głównie drogami rowerowymi, czy asfaltowymi. I czy taki rower nadaje się do ciągnięcia przyczepki z dzieckiem lub rowerka zaczepionego do mojego roweru na takim specjalnym holu?
Cześć,
jeżeli czujesz, że rower ma dobry rozmiar ramy i czujesz się na nim swobodnie – to wszystko jest okej.
Przy wzroście 164 cm koła 26 cali będą dobrym wyborem. Oczywiście można szukać roweru z kołami 28 cali i małą ramą, niemniej przy Twojej jeździe nie będzie to miało większego znaczenia. A mniejsze koła będą stabilniejsze.
Jeżeli chodzi o przyczepkę czy sztywny hol, to wydaje mi się, że tak. Kwestia co podaje producent w karcie gwarancyjnej.