Skocz do zawartości

Nauka Jazdy - często spotyka mnie OTB


kamul

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, przy mojej jeździe, właściwie od dziecka często wylatuję przez kierownicę (OTB) przy zjazdach (w zasadzie na płaskim, jak wpadnę w "dołek" też). Pewnie mam tendencję do zbyt mocnego hamowania przodem od czasu do czasu (robię to odruchowo i "gleba"). Natomiast zastanawia mnie czy to tylko to czy może mam coś źle ustawione w rowerze (raczej w każdym którym jeździłem ? ). Może nie odpowiednio siedzę, czy co?

Objawy jakie mam przy jeździe:

- na podjazdach, łatwo mi przód podchodzi od góry, czasem tracąc przyczepność

- na zjazdach jw. hamuję i czasem widelec w dół a ja na glebę (przeważnie przyjmuję pozycję, tyłek nad kołem)

- jeździ i wsiada mi się na rower wygodnie, rozmiar roweru mam ok, ustawienie wysokości siodełka też wg mnie ok.

Po prostu nie mam pomysłu co sprawdzić czy poprawić, czy może nauczyć się nie hamować przodem (albo zdjąć klamkę ? )

Jedyny plus taki, że od dzieciaka trochę "chyba" nauczyłem się spadać, schodzić w czasie spadania, że obywa się to bez urazowo w zasadzie i dla mnie i dla roweru, bo tego też jestem w stanie przeważnie utrzymać i ułożyć do upadku.

Odnośnik do komentarza
22 minuty temu, Oskarr napisał:

weź przyłóż łokieć do końca siodełka i zobacz dokąd sięgają Ci palce przy kierownicy. W moim rowerze do XC palec sięga mi do główki sterowej, może masz za krótki rower? 

Dzięki, zmierzę, choć raczej powinien być ok ?, poza tym zdarzało mi się to na różnych rowerach.

11 minut temu, mike21 napisał:

Środek ciężkości za wysoko. Musisz balansować swoją masą. Na podjazdach się ludzie kładą na kierownicy, na zjazdach wręcz siedzą na tylnym kole.

Raczej na pewno to, choć zastanawiam się czy po prostu nie zmienić jakichś ustawień w rowerze, które pomogą mi w ustaleniu złotego środka (siodło przód-tył czy wysokość, może mostka, może siodła itp).

Odnośnik do komentarza

Zacznij od zrobienia zdjęcia roweru z boku (wyraźnego, w dobrych warunkach oświetleniowych), tak abyśmy mogli w ogóle zobaczyć co to za rower i jak ustawiony.

Jeżeli chodzi o hamowanie to hamuje się obydwoma hamulcami. Jeżeli hamujesz samym przodem, albo tylko przedni Ci dobrze działa, to sam sobie odpowiadasz na część pytań.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
W dniu 12.10.2022 o 17:29, lukasz.przechodzen napisał:

Zacznij od zrobienia zdjęcia roweru z boku (wyraźnego, w dobrych warunkach oświetleniowych), tak abyśmy mogli w ogóle zobaczyć co to za rower i jak ustawiony.

Jeżeli chodzi o hamowanie to hamuje się obydwoma hamulcami. Jeżeli hamujesz samym przodem, albo tylko przedni Ci dobrze działa, to sam sobie odpowiadasz na część pytań.

Dobrze działają oba, teraz zmieniłem technikę na zjazdach i właściwie schodzę całkiem z siodełka i jestem z tyłu, od tej pory problem się nie powtórzył. Raczej problemem była moja wyuczona od dziecka pozycja, teraz bardziej się uczę jazdy, wcześniej tylko ją lubiłem ? 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...