Skocz do zawartości

Rockrider Explore 540 29" vs XC 100 29"


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj rozmawiałem z jakimś kierownikiem w Decathlonie i z tego co mówił nie ma nawet pewności czy do końca roku pojawią się w polskich magazynach nowe sztuki. To jest jakaś paranoja. Czy w podobnych pieniądzach z dorzuceniem 500 zł znajdę coś podobnego do tego co w tytułowym wątku? Chodzi mi głównie o pozycję która w expl jest wygodna, nie tak bardzo wyciągnięta i dość nowoczesna geometria jak w expl.  Czy może iść w jakąś używkę?

Odnośnik do komentarza

Wczoraj wziąłem na testy z Decathlonu XC100 no i pozycja jest bardziej wyciągnięta to prawda, ale wydaje mi się że założenie krótszego mostka powinno to trochę poprawić. Sam poluję na EXPL 540 ale jest tragedia... No i właśnie po czytaniu wielu wątków i opinii oraz poleceń OSKARRa zaczynam co raz bardzie się zastanawiać nad XC100. Na plus XC ma 1x11, fajnie to pracuje. Ale pytanie jak różnice w serwisowaniu i eksploatacji tych dwóch rowerów. Różnią się właśnie kasetą, amorem no i nie wiem czy nie suportem, ale możliwe że się mylę.

Wcześniej jeździłem na testy EXPL 520 XL a teraz XC 100 L no i chyba właśnie na EXPL była wygodniejsza pozycja do takiej jazdy rekreacyjnej.

Odnośnik do komentarza

XC100 brałem też pod uwagę ale jakoś mniej wygodnie mi się na nim siedziało, może kwestia pojeżdżenia dłużej. Natomiast jedno przeszkadza mi w nim bardzo, oczojebny duży napis rockrider, i ten biały amortyzator. Niby to tylko kwestia wizualna ale znam siebie na tyle że wiem że będzie mnie to w przyszłości denerwowało. Z tego co jeszcze kojarzę to EXPL ma nowocześniejszą geometrię od XC100. Tak sobie myślę może decathlon zrobił błąd wypuszczając w takiej cenie tak dobry rower i się zreflektowali i ograniczyli celowo dostępność? 

Odnośnik do komentarza

Decathlon sprzedaje wszystkie rowery jakie wrzuca na sklepy, problemem są zdolności produkcyjne. Pod Toruniem uruchamiają właśnie nową montownie rowerów decathlona więc dostępność powinna się poprawić. Ma to być największą fabryka w tej części Europy. 

Co do geometrii XC 100 i expl 540, rowery mają w zasadzie identyczną geometrię to jak tu można mówić o nowocześniejszej geometri w expl 540? Różnią się jedynie o 1° nachylenie widelca. W expl 68 a w xc 100 69. Dla zwykłej osoby nieodczuwalna różnica. Expl ma wsadzony krótszy mostek, z niego wynika wygodniejsza pozycja. Po podwyżce expl i słabszej podwyżce xc 100 wybrałbym xc 100. 

Różnią się, expl ma 10 biegów, xc 100 11, jeden I drugi deore, xc 100 ma lepszy amortyzator, support w expl wygrywa prostotą obsługi, dla większości osób różnica w supporcie niezauważana. Po prostu support w expl można odkręcić samemu bez specjalistycznych narzędzi a pressfita w xc 100 się nie wykreci, trzeba wybijać i wprasowywać nowy, pressfit może być trochę lżejszy ale jak się popsuje to wymiana będzie 20 zł droższa. 

Ja dziś jeździłem na xc 100 s, xc 120, expl 540 i Indianie x7, do normalnego używania polecam xc 120, najbardziej kompletny rower choć pozostałe też dają radę. Indiana odstaje od tamtych zachowaniem na singlach, ciężej ten rower złożyć w technicznym terenie i mniej wybacza. 

Odnośnik do komentarza
31 minut temu, Oskarr napisał:

 

 

Różnią się, expl ma 10 biegów, xc 100 11, jeden I drugi deore, xc 100 ma lepszy amortyzator, support w expl wygrywa prostotą obsługi, dla większości osób różnica w supporcie niezauważana. Po prostu support w expl można odkręcić samemu bez specjalistycznych narzędzi a pressfita w xc 100 się nie wykreci, trzeba wybijać i wprasowywać nowy, pressfit może być trochę lżejszy ale jak się popsuje to wymiana będzie 20 zł droższa. 

 

Teraz patrzę i chyba nie do końca bo jest taka informacja w przypadku xc100 Kaseta Deore 11-51 lub Microshift 11-46 (w zależności od dostępności podzespołów).

XC120 wydaje się też fajny, ale znów ten wielki napis... Cena też sporo wyższa, nie wiem czy warta aż takiej dopłaty. Porozglądam się póki co za używkami w okolicy.

Odnośnik do komentarza
39 minut temu, Oskarr napisał:

Decathlon sprzedaje wszystkie rowery jakie wrzuca na sklepy, problemem są zdolności produkcyjne. Pod Toruniem uruchamiają właśnie nową montownie rowerów decathlona więc dostępność powinna się poprawić. Ma to być największą fabryka w tej części Europy. 

Co do geometrii XC 100 i expl 540, rowery mają w zasadzie identyczną geometrię to jak tu można mówić o nowocześniejszej geometri w expl 540? Różnią się jedynie o 1° nachylenie widelca. W expl 68 a w xc 100 69. Dla zwykłej osoby nieodczuwalna różnica. Expl ma wsadzony krótszy mostek, z niego wynika wygodniejsza pozycja. Po podwyżce expl i słabszej podwyżce xc 100 wybrałbym xc 100. 

Różnią się, expl ma 10 biegów, xc 100 11, jeden I drugi deore, xc 100 ma lepszy amortyzator, support w expl wygrywa prostotą obsługi, dla większości osób różnica w supporcie niezauważana. Po prostu support w expl można odkręcić samemu bez specjalistycznych narzędzi a pressfita w xc 100 się nie wykreci, trzeba wybijać i wprasowywać nowy, pressfit może być trochę lżejszy ale jak się popsuje to wymiana będzie 20 zł droższa. 

Ja dziś jeździłem na xc 100 s, xc 120, expl 540 i Indianie x7, do normalnego używania polecam xc 120, najbardziej kompletny rower choć pozostałe też dają radę. Indiana odstaje od tamtych zachowaniem na singlach, ciężej ten rower złożyć w technicznym terenie i mniej wybacza. 

Co raz bardziej przekonujesz mnie do tego XC100 ? Fakt malowanie mnie tez trochę denerwuje ale obawiam się, że EXPL 540 szybko nie zobaczymy na sklepowych stanach ? Czyli mówisz ze z supportem nie odczuje różnicy i eksploatacją jego? A jak z amorem i serwisami między expl a xc? Mogą być jakieś znaczące różnice?

Spory plus za blokadę na kierownicy amora, po lesie jak chciałem zjechać z drogi i gdzieś podjechać pod strome wzniesienia to cyk blokada i do przodu.

Odnośnik do komentarza
12 minut temu, Wierzba napisał:

Teraz patrzę i chyba nie do końca bo jest taka informacja w przypadku xc100 Kaseta Deore 11-51 lub Microshift 11-46 (w zależności od dostępności podzespołów).

XC120 wydaje się też fajny, ale znów ten wielki napis... Cena też sporo wyższa, nie wiem czy warta aż takiej dopłaty. Porozglądam się póki co za używkami w okolicy.

Tak, masz rację z kasetą ale na sklepie przynajmniej w Warszawie są z kasetą Deore 11-51

Odnośnik do komentarza
W dniu 12.09.2022 o 22:23, Siajka napisał:

Oskarr, dziękuję za pomoc. Miałbym jeszcze jedno pytanie, czy miałeś kiedyś styczność z Magura mt5? Planuje wymiane przedniego hamulca i zastanawiam się czy pozostać przy Shimano i kupić slx czy może spróbować magury

Powracając, jakby komuś brakowały siły to polecam wymianę hamulcow na Magura mt5 są naprawde piekielnie mocne przy zachowaniu świetnej modulacji, polecam każdemu niezdecydowanemu

Odnośnik do komentarza
31 minut temu, Wierzba napisał:

Teraz patrzę i chyba nie do końca bo jest taka informacja w przypadku xc100 Kaseta Deore 11-51 lub Microshift 11-46 (w zależności od dostępności podzespołów).

Ale dalej jest albo 11 albo 10 biegów. Możesz mieć kasetę 11-46 11 biegową i możesz mieć 11-51 11 biegową. Oczywiście 11-51 deore jest lepsze niż 11-46. 

 

Serwis amora w XC robiłem już kilka razy, zarazem w XC 100 jak i w XC 120, jest to proste i przyjemne, wymienia się głównie olej, czyści uszczelki, do tłumika czy sprężyny powietrznej się nie tykam póki działają. Amortyzatora z expl nie rozbierałem więc się nie wypowiem. 

Ja się coraz bardziej zgadzam z Jajackiem na temat blokady, że w normalnym użytkowaniu nie jest potrzebna. Kupiłem do tyrania po singlach używanego XC 100s, nie działa mi w nim blokada przedniego amortyzatora, nie mam póki co czasu i ochoty aby go rozebrać i naprawić i przy użytkowaniu roweru 100% w terenie w ogóle mi to nie przeszkadza. Przy umiejętnym pedałowaniu możemy wstać z siodełka i zrobić sprint bez uginania niezablokowanego amortyzatora, przy nieumiejętnym pedałowaniu pomimo zablokowanego będzie nam się uginał. Do ścigania blokada na kierownicy to już konieczność. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...