Skocz do zawartości

MTB / Gravel do 5500 zł


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry / cześć!

Spodziewam się, że tytuł jest kontrowersyjny, ale naprawdę mocno się zastanawiam czy MTB czy jednak Gravel.

Aktualnie posiadam: https://katalog.bikeworld.pl/2018/web/produkt/rowery/przelajowe/cube/57609/cross_race i był to wybór po przesiadce z https://archiwum.rowerymerida.pl/produkt423/crossway-40-v-rower-merida.html

Mieszkam w Trójmieście i od zawsze mam problem posiadania 1 roweru (jednak dalej ma to być ten 1 jedyny), który byłby na tyle uniwersalny, że poradzi sobie z tutejszymi górkami w parku, różnej jakości ścieżkami w mieście i szosą gdzieś poza.

Tym razem rozważam MTB lub Gravel - pytanie do znawców - czy są rowery gravel gdzie da się włożyć opony szerokie jak w MTB (lub prawie)?

Aktualny Cube powoduje ból rąk i 4 liter jak tylko zjeżdżam z asfaltu, więc rozum mówi, że MTB z amorem, to lepszy wybór, ale z drugiej strony gravel z szeroką oponą byłby lepszy niż aktualny przełaj? Gravel to też baranek, a jednak możliwość zmiany uchwytu podczas jazdy jest równie istotna dla mnie jak posiadanie amortyzatora.

Dodam, że na Meridzie jeździłem też z takim fotelikiem: https://myweeride.pl/index.php/fotelik-rowerowy-deluxe/ i dzieckiem na ramie, a aktualnie 2 dziecko będzie gotowe na taki fotelik jeszcze w tym sezonie.

Budżet to 5500 lub okolice.

Odnośnik do komentarza

Zapomnij o gravelu jak bolą Cię nadgarstki. To jest rower wyłącznie na gładkie nawierzchnie. Macie u siebie podobno bardzo ładne trasy MTB w śródmiejskim parku krajobrazowym. Więc ja sugeruję MTB. Mam dwie szosy, dwa MTB i taniego gravela przerobionego z przełaja. mam opony 42 mm. Na gravelu jeżdżę zimą po szosie żeby nie ekspoloatować drogich rowerów w błocie i soli. Raz byłem nim na Kaszubach. Więc szału nie ma.

Z nowych rowerów MTB w okolicy tego budżetu polecamy na tym forum Rockrider XC 120, Indiana Storm X8/X9, Orbea Alma H10/ 20/30/50, Merida Big Nine 500 Lite, Limited i Pro, Kellys Gate 30/50/70/90

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, jajacek napisał:

Zapomnij o gravelu jak bolą Cię nadgarstki. To jest rower wyłącznie na gładkie nawierzchnie. Macie u siebie podobno bardzo ładne trasy MTB w śródmiejskim parku krajobrazowym. Więc ja sugeruję MTB. Mam dwie szosy, dwa MTB i taniego gravela przerobionego z przełaja. mam opony 42 mm. Na gravelu jeżdżę zimą po szosie żeby nie ekspoloatować drogich rowerów w błocie i soli. Raz byłem nim na Kaszubach. Więc szału nie ma.

Z nowych rowerów MTB w okolicy tego budżetu polecamy na tym forum Rockrider XC 120, Indiana Storm X8/X9, Orbea Alma H10/ 20/30/50, Merida Big Nine 500 Lite, Limited i Pro, Kellys Gate 30/50/70/90

Bardzo dziękuję ? Nadgarstki, to bardziej przez pracę 8h każdego dnia przy komputerze i jednak małe roczne najazdy odkąd 2 małych dzieci w domu się pojawiła.

Poszukam czegoś na miejscu, choć spodziewam się, że przy 196 cm wzrostu będę się musiał posiłkować zamówieniem online - celuję w rozmiary XL / 21 / 22

MTB - w zasadzie można założyć rogi.

To prawda, park rozciąga się od Gdańska do Gdyni i dalej w zasadzie. Można przejechać całe Trójmiasto lasami, gdzie po drodze jest trochę wzniesień, a zrobienie przewyższeń na poziomie 1km - 2km nie stanowi większego problemu.

Odnośnik do komentarza

Rogi w MTB wyginęły śmiercią naturalną. Łapią krzaczory i może być groźnie. W crossach na asfalcie jak najbardziej. Im lepszy amor tym lepsza amortyzacja. Najlepiej amortyzują Fox i RockShox SID. Spójrz jeszcze na stronie niemieckiego Radona. Mają ciekawe modele. Ja też cierpię na nadgarstki ale ponad 20 lat klepania w klawiaturę robi swoje. I tak pozbyłem się problemów z barkiem i łokciem wynikających z użytkowania touchpada. Teraz tylko myszka bezprzewodowa.

Odnośnik do komentarza

Z mojej perspektywy wygląda to tak, że jeśli 

a) jeździsz >=70% czasu na asfalcie lub drogach rowerowych lub ubitych szutrach, ścieżkach leśnych, oraz

b) lubisz jeździć szybko (ale nie szosowo), oraz

c) często robisz dłuższe dystanse niż 40 km (kierownica typu baranek daje ulgę nadgarstkom przez zmiany chwytu),

to lepiej kup gravela, gdzie możesz wsadzić grubsze opony (np. Canyon Grizl). Tylko wtedy miej świadomość, że zdolność terenowa i komfort w terenie będzie dużo niższy niż na mtb.
Jeżeli bardziej Cię ciągnie w stronę jazdy terenowej to zdecydowanie mtb.
 

Co do nadgarstków, jeśli Cię bolą od pracy przy komputerze to znaczy, że masz nieergonomiczne stanowisko pracy. Polecam wygiętą, ergonomiczną klawiaturę i myszę oraz prawidłowo ustawić biurko (najlepiej z opcją podnoszenia), krzesło i monitor. Do tego ćwiczenia na rozluźnienie nadgarstków i wyrównanie napięcia. Sam miałem problemy z nadgarstkami, ale od 8 lat praktycznie się ich pozbyłem dzięki ww. zabiegom.

Odnośnik do komentarza

Lubię działać szybko, więc znalazłem dziś ostatnią sztukę Indiana Storm X8 21' w mojej okolicy. Pojechałem, przymierzyłem się i kupiłem ?

Bardzo zadowolony, choć burza nie pozwoliła na dłuższy test.

Bardzo dziękuję za pomoc! ? 

W dniu 1.07.2022 o 16:31, sl66 napisał:

Co do nadgarstków, jeśli Cię bolą od pracy przy komputerze to znaczy, że masz nieergonomiczne stanowisko pracy. Polecam wygiętą, ergonomiczną klawiaturę i myszę oraz prawidłowo ustawić biurko (najlepiej z opcją podnoszenia), krzesło i monitor. Do tego ćwiczenia na rozluźnienie nadgarstków i wyrównanie napięcia. Sam miałem problemy z nadgarstkami, ale od 8 lat praktycznie się ich pozbyłem dzięki ww. zabiegom.

Normalnie nie bolą. Tylko rower przy dłuższym dystansie w jednej pozycji lub w trudniejszym terenie, gdzie nie jest płasko.

 

W dniu 1.07.2022 o 17:00, MalySzaryCzlowiek napisał:

https://www.centrumrowerowe.pl/gripy-ergon-gs2-pd10542/?v_Id=73259&gclid=Cj0KCQjwtvqVBhCVARIsAFUxcRuv98SAppsZPp00aQOWP-fszN-WyYhbR77gqq7IONDpTgwbhFUes0caArknEALw_wcB

 

polecam, świetny i stabilny chwyt, plus opcja drobnej zmiany położenia dłoni 

Dzięki ? Może nie od razu, ale będę miał z tyłu głowy na przyszłość.

Odnośnik do komentarza

Brawo! Daj znać za jakiś czas jakie wrażenia. Napompuj na początek amor dokładnie do wagi, potem możesz eksperymentować. I pamiętaj że w rowerze MTB maksymalne ciśnienie w oponie to 2 bary. Jest to kluczowe w rowerach MTB dla komfortu, przyczepności i płynności jazdy.

Kieruj się z grubszą tą tabelą:
https://www.enve.com/learn/tire-pressure/

Odnośnik do komentarza

No to pierwsze wrażenia po ok 100 km (las, górki, miasto, długie proste, wiatr w twarz):

  • Cytat

    Napompuj na początek amor dokładnie do wagi, potem możesz eksperymentować.

    Tutaj na razie nic nie działałem. Wydaje mi się, że wszystko jest jak trzeba. Komfort jazdy nieporównywany z przełajem Cube - odwiesiłem go na razie na ścianę.

  • Brakuje przełożeń.. ? Z przodu praktycznie nie schodzę na małą zębatkę - także przy ruszaniu. Na co byście proponowali zamienić: SLX FC-MT600 26/36T ? Choć przyznam, że górki stały się łatwe, za łatwe. Muszę się przyzwyczaić, że 30 km/ h na równym było osiągalne tak po prostu - normalne tempo, a teraz to bliżej 25 km / h.

  • No i brakuje zmiany ułożenia rąk. Gripy wjadą jako pierwsza zmiana. Przy czym nadgarstki nie bolą, a drętwieją palce teraz przy dłuższej jeździe.

Poza tym - wszystko mi się podoba. Bardzo uniwersalna maszyna, ale przede wszystkim komfort jazdy. Jednak człowiek robi się już stary i oczekuje czegoś innego ? 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

21 cali powinno być ok.
X8 i X9 ta sama rama i amor. Oba amor Recon RL i hamulce MT400 .
X8 SLX 2x11 z kasetą SLX, korbą Deore 36x26, piastami Deore.
X9 przerzutki i manetki XT, kaseta SLX, korba SLX 36x26, piasty Deore
Więc pytanie czy dopłacić 500 za ciut lepszą korbę, przerzutki i manetki? Do rekreacji bym nie dopłacił. Ewentualnie zmieniłbym prawą manetkę na XT jeśli chcielibyśmy mieć trochę szybszą zmianę biegów co po pozbyciu się nowej, prawej manetki SLX wyniesie nas jakieś 100 zł.

Do 5k to za 5200 masz Rockridera XC 120. Lżejszy, napęd 1x, lepsza gwarancja, bardziej agresywna pozycja, może trochę gorszy osprzęt ale porównywalny.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Witam,

W Media Expert lokalnie dostępne są po sztuce storm X8 i X9.  Stoją już dłuższy czas, trochę, nawet bardziej niż trochę zarysowane i obdarte.       Cena 3 100 zł i 3 500 zł.  Dodatkowo 300 zł do wydania na akcesoria i 140 zł na przegląd gwarancyjny (???) po 30 dniach.  Ceny nie do przebicia, ale rozmiar to 21". Mój wzrost 178 cm.  

Nie byłem przekonany do MTB, jeżdżę na Crossie (pasuje mi pozycja).  Jeździłem po asfalcie, leśne dróżki.  Ciągnie mnie teraz do lasu - Cross się nie sprawdza, ale siadając na MTB pozycja jest niewygodna, kierownica szeroka, siodełko niewygodne.  

Co brać żeby było i szybko i zrazem nadawało się do jazdy po lesie?

Czy można cos zrobić z tym sX8/X9 w tym rozmiarze pod mój wzrost, po próbnej jeździe jest jednak trochę za duży.   

Dzięki za rady. 

 

 

Odnośnik do komentarza

21 jednak nie podejdzie. 19 jak najbardziej tak. Jak chcesz crossa na kołach MTB z totalnie wyprostowaną pozycją to tylko Cube. Attention/Attention SL. Ale w Indianie za pomocą zmiany mostka można uzyskać podobną. Podrapany w dobrej cenie warto wziąć. Pod warunkiem że nie podrapany amor tylko rama. Malowanie ramy ok. 300-400 zł. Siodełko i kierownica to pierdoły i elementy wymienne. Przycięcie kierownicy 20 zł.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...