Skocz do zawartości

Pierwszy MTB do max 4500 pln


Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam wszystkich

Jestem rowerowym dyletantem. Przez ponad 20 lat nie jeździłem na dwóch kółkach. Od dłuższego czasu jednak planowałem powrót. Ostatnio pożyczyłem starego MTB, pojeździłem  trochę po lesie i mi się spodobało. Postanowiłem zatem kupić własny sprzęt.
Początkowo planowałem zakup do max 3000 pln, jednak poczytałem trochę i okazało się, ze obecnie nic przyzwoitego z nowych nie kupię w tym budżecie a używki nie chcę ryzykować, zresztą z tego co widzę to są niewiele tańsze. 
Zwiększyłem więc budżet do ok 4000. Po przejrzeniu chyba wszystkich modeli jakie są na rynku wytypowałem wstępnie 3 modele:
 
Rose count solo 1
Radon zr team 7.0 
Marin bobcat trial 5
 
Rowerem zamierzam jeździć tylko po lasach i po płaskim terenie -  przynajmniej na początku ponieważ mieszkam w wlkp i gór u nas niestety nie ma. 
Cel to rekreacja i trening wytrzymałościowo-tlenowy.  W żadnych wyścigach brać udziału nie zamierzam.
 
Co myślicie zatem  o tych modelach? Czy będą optymalnym wyborem dla moich potrzeb? 
Najbardziej skłaniam się ku rose ponieważ  jest najtańszy a geometria wydaje mi się najbardziej optymalna do moich potrzeb. Z drugiej strony Radon tylko trochę droższy, za to 0,7kg  lżejszy a także dostajemy dodatkową zębatkę  oraz  blokadę amortyzatora z manetki. 
Aczkolwiek  niepokoi mnie geometria w Radonie, wydaje się być jakaś niedzisiejsza - szczególnie rzucił mi się w oczy bardzo krótki reach - w rozmiarze 18 cali wynosi tylko 400 mm, tymczasem zgodnie z tym co wyczytałem na 1enduro przy moim wzroście zalecane  min. to 440mm ( tzw. reach zwinny)  Czy może to zatem stanowić dla mnie jakiś dyskomfort w czasie jazdy, czy pozycja nie będzie zbyt wyprostowana?  Tutaj chciałbym też dodać, że mam  stosunkowo długie ręce ( ok. 2-3 cm dłuższe niż średnia dla mojego wzrostu)
Najmniej przekuje mnie Marin ponieważ jest najdroższy oraz wyraźnie cięższy a geometria chyba bardziej dedykowana zjazdom niż  płaskiej nawierzchni.
 
Jeśli ktoś ma jakieś inne propozycje to proszę się nie krępować:) Od razu jednak zaznaczam ze  ważny jest dla mnie wygląd wiec Indiany i rockridery odpadają.
Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedz mimo, że trąci lekko ironią...
Zdaję sobie sprawę, że przedkładanie wyglądu ponad technologię  jest błędem ale jak już wydaję nie małe dla mnie pieniądze to chciałbym żeby rower mi się podobał. Poza tym z tego co czytałem to Radon i Rose  mają bdb stosunek ceny do jakości. 
Fakt, hamulce słabe ale z tego co widzę to wszystkie rowery w tym przedziale mają słabe, a dopiero powyżej 5 tys. można się spodziewać lepszych.  
Zresztą i tak szybciej niż 30-35 km/h raczej nie będę  jeździć więc zakładam, że wystarczą, szczególnie, ze w pożyczonym są zwykłe tzn. szczękowe i jak dla mnie hamują ok.

Odnośnik do komentarza

cześć ?

generalnie w tej kwocie idzie kupić lepsze rowery niż to co wytypowałeś, 4500 zł to już fajna kwota do wejścia w świat MTB i pierwszych wypraw. Osobiście uważam, że bezkonkurencyjny w tej kwestii jest decathlon - 

 

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-rockrider-xc-100-29-deore/_/R-p-330066

 

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-rockrider-explore-540-29/_/R-p-329414

 

te dwa rowery spełnią twoje oczekiwania w 100%. Napisz do decathlonu o dostępność i poluj, co kilka dni jest rzut i można złapać model dla siebie. Model XC100 jest troszeczkę bardziej nastawiony na sport a expl540 na rekreacje, ale oba to dość wygodne rowery. XC100 ma lepszą ramę, napęd i amortyzator, ale w expl540 tez nie ma na co narzekać w tej cenie. Dla ciebie jeden i drugi bomba. Jest jeszcze droższy XC120, nim koledzy z forum zdobywali czasami podium na zawodach ? jest tańszy expl520, ale 540 jest od niego dużo lepszy  i niewiele droższy. Więc wszystko zależy od potrzeb i możliwości, ale czego nie kupisz, to nie zapomnij o wyregulowaniu tego pod siebie i przeglądach, żeby wszystko pracowało jak nalezy.

 

z poza decathlonu godne polecenia w tej cenie są indiana storm x7/x8, stosunek cena/jakość 10 na 10. Również warto tam zadbać o pierwszy serwis i regulacje.

Odnośnik do komentarza
21 godzin temu, jajacek napisał:

Szczękowe hamują lepiej niż hydrauliczne MT200. Rower oczywiście powinien się podobać. 

Tu mnie zaskoczyłeś, nie spodziewałem, ze jest aż tak źle...

 

20 godzin temu, MalySzaryCzlowiek napisał:

cześć ?

generalnie w tej kwocie idzie kupić lepsze rowery niż to co wytypowałeś, 4500 zł to już fajna kwota do wejścia w świat MTB i pierwszych wypraw. Osobiście uważam, że bezkonkurencyjny w tej kwestii jest decathlon - 

 

Dzięki, przejrzę zatem te rockridery, niestety wizualnie  mi kompletnie nie podchodzą.

 

20 godzin temu, MalySzaryCzlowiek napisał:

nie napisałeś swoich wymiarów, ale rozmiar M modelu XC100 jest dostępny, reach prawie 440. warto dodać, że decathlon ma porządną gwarancję i fajny serwis.

moje wymiary:
wzrost ok. 176
przekrok ok. 78-79 ( na boso)
waga ok. 82kg
długość ręki ok. 60

 

20 godzin temu, Oskarr napisał:

Podpisuje się pod postem Jacka. Nie zgadzam się z trekiem. Napis ładny ale rower straszna padaka. 
 

Ten wpis odnośnie treka to raczej ironiczny był..

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...