Skocz do zawartości

Rower 4k z kawałkiem - prośba o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Przyszedł czas na wymianę moje wyeksploatowanego roweru, oldschool,owego Kellys Quartz na 26' kołach z nazwy MTB
Mam go już ponad 15 lat ?

Po tylu latach to skok technologiczny, stąd moje dylematy i prośba o pomoc w wyborze. Budżet 4 000 , jak warto to mogę dołożyć parę złotych.
Trochę o mnie, lat 48, stąd do zawodów się nie szykuje, ale zawsze czynnie sportowo, rower zarówno do ścieżek, lasów, trudniejszych warunków górskich, ale i częstych wypadów łączonych teren i asfalt takich po 50-70 km. Tu oczywiście idealnego typu roweru nie ma, stąd wybór padł na klasę MTB, ale niekoniecznie wersje mega sportowe .
Po lekturach wybrałem :
 1. Cube Attension SL rok 2019 - taki mogę nowy odkupić za 3 600
2. Cube Attension SL rok 2020 - cena sklepowa 4 099 - pytanie czy warto dopłacić względem rocznika 2019
3. Trek X Caliber 8 rocznik 2020 -  4 299 
4. Rockrider xc100 - 4099, obecnie nie ma w Decathlonie, ale może pojawi się jeszcze.
5. Może coś innego ???
Proszę Was o pomoc, bo niestety specyfikacje techniczne znam tylko z opisów w necie, nie miałem możliwości sprawdzenia tego w realu.
Czy biorąc pod uwagę charakter mojej jazdy, mam na myśli dłuższe wypady można brać pod uwagę systemy 1x11, 1x12 czy tylko 2x10, 2x11, jak to będzie się sprawować na 50 km drodze asfaltowej.
Czy raczej napędy 1x tylko dla typowo górskiej jazdy.

I ostatnie  , czy ktoś z szanownych ? Forumowiczów miał doświadczenie z poniższym sklepem w Niemczech? Chodzi mi o bezpieczeństwo zakupu, bo mają teraz promocje.
A w tej cenie to i Trek X Caliber 9 fajnie wypada , jesli system 1x12 byłby dla mnie.


https://www.pkbikesint.com/https://www.pkbikesint.com/

Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam,
Sebastian.
 
Odnośnik do komentarza

Do Twojego stylu jazdy wg mnie 2x10 będzie ok. Raczej nie ma sensu dopłacać do 2x11, czy tym bardziej 1x12.  3x10, czy 3x9 też byłoby dobre. 

29 er to n apewno słuszny kierunek. Cube Attention zapewni cię zrelaksowaną geometrię. Na takie rekreacyjne wypady kilkadziesiąt kilometrów dziennie nic lepszego nie trzeba. Mam podobny model Cube i w podobny sposób go użytkuję.

Odnośnik do komentarza

@Pepe, dziękuję, za info,  Cube jak najbardziej mi leży, ale jeszcze dopytam, bo sytuacja zmienia się dynamicznie,  Być może, będę miał możliwość kupić Rockrider XC 500, lub Trek x Caliber 9 w cenie 0k. 4 300 (kupując w leasing) , oba mają napędy 1x12 i mocniej charakterystykę MTB. Czytałem sporo o pozytywnej jakości XC 500, ale cały czas mam problem, czy napęd 1x12 będzie dla mnie odpowiedni. Nie chodzi mi tu o wartość odsprzedażową roweru, bo tego nie planuje. Potrzebuję roweru, na którym pojeżdżę kilka lat i da radę ?
Jak już pisałem różne warunki, te łatwiejsze 70%, ale i 30% cięższe, głównie Góry Świętokrzyskie.
 

Odnośnik do komentarza

W przypadku napędu mtb 1x12 będziesz miał bardzo miękkie biegi. W Trek Caliber 9 masz z przodu zębatkę 30 i kasetę 11-51. Co oznacza, że z kadencją 80 pojedziesz maksymalnie około 30 km/h. W terenie więcej nie potrzeba, ale na asfalcie, to już może być mało (chyba że nie jeździsz szybko). Drugi potencjalny problem to geometria. Nie sprawdzałem dokładnie, ale wygląda mi na to że Caliber ma dość sportową geometrię . Musiałbyś sprawdzić, czy Ci to odpowiada.

Odnośnik do komentarza

Mam osobiście RR XC 100 z napędem 1x12, na teren super, na jeżdżenie po asfalcie, ścieżki rowerowe, leśne ścieżki ale rekreacyjnie, wybrałbym Cube attention. W RR masz 34 zęby z przodu, kasera 50-11, prędkość od 5 km/h do 50km/h. Na prostym nie zabraknie przełożeń, jeździłem trekiem caliber 8, miał bardzo słabe hamulce, nie wiem, czy w caliberze 9 montują lepsze hamulce. W treku 8 była z przodu korba 30 - na asfalt za mało.

Napęd 1x12 ma trochę większe różnice między kolejnymi biegami niż napęd 2x10, 2x11, w lesie kompletnie to nie przeszkadza a nawet jest atutem, na asfalcie, można się czepiać, że przy kadencji 90 na jednym biegu jedziesz 25 a na drugim już 28 a Ty chciałbyś 27... Jeśli masz doświadczenie z 3x9 i Ci pasował, 1x12 też będzie pasował. W porównaniu do mojego starego napędu 3x9 z kasetą 11-32, napęd w RR XC 100 (XC 500 ma identyczne przełożenia), nie pokrywa się jedynie z najniższym biegiem (1 bieg w XC 100 to coś pomiędzy 1x1 i 1x2 w napędzie 3x9), i najwyższym biegiem (brak odpowiednika 3x9 przy kole 26"), każde pozostałe przełożenie w napędzie 3x9 ma swój odpowiednik w 1x12.

Minusem 1x12 jest koszt eksploatacji. Łańcuch do 3x9 kosztował 40 zł, kaseta 60, do napędu 1x12 łańcuch 100 zł, kaseta 350 (dla Srama, Shimano trochę tańsze).

Odnośnik do komentarza

Na pewno warto przymierzyć. Moim zdaniem 19 cali na 173 cm wzrostu byłoby za dużo. Dzisiaj na moim Cube zrobiłem 70 km nawierzchnia mieszana asfalt, szuter, drogi polne mocno piaszczyste. Jechałem z ekwipunkiem bikepackingowym. Wrażenia jak zwykle bardzo pozytywne, nic nie boli (plecy, nadgarstki, kolana). Wnioskuję więc że rozmiar mam prawidłowy. 

Oczywiście jeżeli ktoś ma np. dłuższe ręce przy tym samym wzroście, to może dla niego większy rozmiar będzie ok. Trzeba się przymierzyć. 

Inna kwestia, że często może pasować zarówno rozmiar mniejszy jak i większy. Szczególnie jak się jest na granicy rozmiarów.

Odnośnik do komentarza

Już miałem  kupować Cuba Attension SL ,  od użytkownika, który posiadał go 2 tygodnie,  (sprzedawał, bo kupił  pochopnie 19 cali, a jednak potrzebuje 17), ale okazało się, że po dwóch kilkukilometrowych jazdach strzeliła mu przelotka do linki wewnętrznej. Tam gdzie kupował powiedziano mu, że to już 3 Cube w ostatnim czasie. Podobno Cube ma jakiś swój nienajlepszy system mocowania, a i na części trzeba czekać z Niemiec. Czy ktoś spotkał się z tą jakoby seryjną wadą Cuba, czy tamten miał po prostu pecha , a może rower źle został zmontowany.

Dylemat dalej, brać Cuba, a może uderzyć w Kellysa  Gate 50?  Nie ma zbyt wiele ciekawych rowerów w tej cenie z napędem 2x11, skoro 1x12 dyskwalifikuje przyjemność z wypadów na dłuższe trasy. 

Odnośnik do komentarza

Do Gate 50 będę miał możliwość się przymierzyć,, to, że bardziej usportowiony, jeśli chodzi pozycje, to może być dla mnie zaletą, nigdy nie przepadałem za trekkingową pozycją, a jak pisałem rower i do górek i na wycieczki. Także teren czasami naprawdę ciężki. Jedyne co to nie będę się na nim ścigał czy skakał.  

Cube mi się także bardzo podoba, ale tu rzeczywiście muszę przymierzyć i sprawdzić czy ta pozycja bedzie dla mnie ok. Niestety bedzie trzeba pojechać poza Kielce, tu nie nigdzie już nie ma na stanie Cuba. Kellys 900 zł droższy,  podpowiecie z doświadczenia , kiedy  Kellys wprowadza obnizki?
 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...