Skocz do zawartości

Jak zbliżyć napęd Shimano 105 do "grawelowego"


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!
Postanowiłem zdać Wam relację z eksperymentu rowerowego jak w tytule.

Otóż jak wiadomo szosowa grupa Shimano 105 była (i jest nadal) często montowana do rowerów "grawelopodobnych" tzn. o geometrii endurance, z miejscem na szersze opony (35-40mm) i hamulacami tarczowymi. Sam taki mam. Problem polega na tym, że największa kaseta jaką obsługuje przerzutka 105 z długim wózkiem to 11-32, co wraz z kompaktową czy nawet subkompaktową korbą może dawać zbyt twarde przełożenia w niektórych warunkach.

Postanowiłem zrobić eksperyment pod tytułem "jak najniższym kosztem poszerzyć sobie zakres przełożeń" w moim rowerze. Napęd:
- z przodu kompakt Shimano 50-34
- z tyłu przerzutka 105 RD-M7000GS oraz kaseta Microshift 11-32 ze stopniowaniem 11/12/13/14/15/17/19/21/24/28/32

Kupiłem najtańszą, 11 rzędową kasetę Shimano o szerszym (ale bez przesady) zakresie: padło na SLX CS-M7000 (z zakresem 11-13-15-17-19-21-24-27-31-35-40). Musiałem kupić też nowy łańcuch. Stary był właściwie nowy (raptem 1000 km przebiegu), ale zasiałem gdzieś zapasowe ogniwa, więc nie miałbym jak go wydłużyć do pracy z większą kasetą.

Założyłem i raportuję, że działa bez zarzutu. Jedyną regulację jaką przeprowadziłem to wkręcenie śruby napięcia przerzutki (to ta, która odchyla przerzutkę do tyłu). Ponieważ nie wkręciłem jej do końca i zostało trochę zapasu, więc zakładam, że kaseta 11-42 też by się zmieściła (ale gwarancji nie daję!).

Co zyskałem? Większy zakres przełożeń. Nie straciłem dołu (nadal 11 zębów), za to mam na "górze" 40 co razem z małym blatem daje mi przełożenie poniżej jedynki (34/40).
Co straciłem? Gradację przełożeń - kolejne przejścia są bardziej wyczuwalne, ale mnie to nie przeszkadza.

Tak więc zamiast zmieniać korbę albo cały napęd zbliżyłem go do "grawela GRX" za 190 złotych :D (plus łańcuch ;) )

Pozdrawiam wszystkich, mam nadzieję że komuś się przyda.

 

IMG_6741.jpeg

IMG_6743.jpeg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...