Skocz do zawartości

Giant Talon 1GE 2020 czy Cube Attention 2019/2020 czy Rockrider 560?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przymierzam się do zakupu roweru MTB do jazdy po lesie i po górach (jakieś zjazdy też będą, ale nie ekstremalne). Moje warunki to:

- koła 27,5 (nie dam się przekonać do 29, poza tym rower ma mi się zmieścić w samochodzie bez zdejmowania kół, a z dużym kołem może być problem),

- dobry amortyzator sprężynowy (nie mam parcia na powietrzny, ze względu na większe koszty serwisu oraz to, że wymaga więcej uwagi i dbałości),

- korba ze zintegrowaną osią,

- 2 lub 3 tarcze z przodu.

Po gruntownym przejrzeniu Internetu i wstępnej selekcji zostały mi takie właśnie modele: Cube Attention 2019/2020, Giant Talon 1GE 2020 oraz Rockrider 560 z Decathlonu. Wszystkie mają amor sprężynowy RockShox XC 30 (a więc doby sprężyniak), napęd podobnej klasy Deore/Sram X5, korbę dwutarczową (oprócz Cube z 2019). Na moje oko na papierze najlepiej wypada Rockrider. Najniższa waga, chyba najlepsze piasty (łożyska maszynowe), jako jedyny ma ramę z taperowaną główką. Tyle, że z tego co piszą ma kiepskie hamulce. Nie wiem czy w 2020 roku wyjdzie nowa wersja 560-tki. Cube i Giant mają osprzęt bardzo podobny (Cube ma większą tarczę na kasecie 11-42, Giant 11-36, przy korbie 26/36, więc lżejsze przełożenie do wjazdów, co by mi bardziej odpowiadało), Cube ma piasty Shimano, Giant swoje (nie wiem, które lepsze), za Giantem i Rockriderem przemawiałaby też dożywotnia gwarancja, której nie ma Cube. Słyszałem jednak, że z wyegzekwowaniem tych uprawnień gwarancyjnych w Giancie są problemy, w przeciwieństwie do Decathlonu, gdzie idą klientowi na rękę. Giant i Cube w podobnej cenie (choć cena nowego Gianta jeszcze nie jest znana, ale chyba nie będzie się znacząco różnić od wersji z 2019 r.), Rockrider 560 prawie 1000 zł tańszy. Nie wiem jak z trwałością i awaryjnością Rockridera, opinie są skrajnie różne. Ja mam szosówkę z Decathlonu Ultra AFGF 500 i na razie nie narzekam. Jeździ mi się bardzo dobrze. Jeśli chodzi o wybór między Giant i Cube, to zadecydowałaby chyba mniejsza awaryjność. No, ale pytanie, który jest mniej awaryjny i mocniejszy? Wizualnie najbardziej podoba mi się Giant. Zgrabna rama, wszystkie kable ładnie pochowane w ramie, najbardziej estetycznie wykonany.

Co byście poradzili (tak do 3500 PLN)? A może jeszcze coś innego?

Odnośnik do komentarza

Hm... Tylko, że mi się na 27,5" po prostu lepiej jeździ. Jest bardziej zwrotny i zrywny. Nawet RR520, którym jeździłem i który swoje waży (teraz poszedł do rodzinki). To ma być rower właściwie tylko w teren. Do pracy jeżdżę innym, po pracy ujeżdżam głównie szosówkę. Może gdyby to miał być 1 rower do wszystkiego to bym się zdecydował na 29. Jednak parę razy przymierzałem się do dużego koła i czułem się jak na traktorze. A były to Trek xcaliber 7, Giant Talon 29 1 i 2 i Cube Attention. Wszystkie jakieś mułowate. Może dlatego, że najwięcej jeżdżę na szosówce i jestem przyzwyczajony do lekkości. Ja mam 177 cm i 80-82 kg. Na tym co chcę nabyć nie będę bardzo dużo jeździł, bo jazda na szosówce to dla mnie priorytet. Trochę po lesie dla urozmaicenia i sporadyczne wypady w góry. Dlatego z jednej strony nie chcę w niego za dużo inwestować, ale z drugiej ma być to coś na tyle przyzwoitego, że przy jakiś górskich zjazdach mi się nie rozleci.

A czemu x5 to dno? W RR520 jest x3 i wg mnie chodzi to całkiem dobrze, wg mnie dużo lepiej od swego odpowiednika Shimano Altus. Jeśli chodzi o amortyzatory, to właśnie dlatego wybrałem te modele rowerów, bo wszystkie mają RockShoxa.

Odnośnik do komentarza

No to teraz mi namieszałeś:) Ale dzięki za rady. W takim razie jeśli bym się zdecydował na 29 to pozostaje Giant Talon 1 z 2020, Cube Attention z 2019/2020 oraz Trek xcaliber 7 z 2019. Tego ostatniego można dostać za ok 2700, ale wiem, że nie masz o nim najlepszego zdania ze względu na osprzęt i koła. Choć pytanie czy na moje potrzeby by nie wystarczył. Trochę mi się marzyła Merida BN 500 ze względu na rewelacyjną wagę, ale odstrasza mnie bardzo krótka gwarancja na ramę (tylko 2 lata).

Odnośnik do komentarza

To wrażenie mułowatości 29era może być spowodowane kiepskimi oponami montowanymi fabrycznie. Najczęściej są to ciężkie tanie drutówki, czasami dodatkowo z grubym bieżnikiem przeznaczonym do jazdy w błocie.  Jeżeli chcesz jeździć głównie po suchych nawierzchniach (leśnie ścieżki, piach itp.) to od razu warto wymienić na coś lekkiego, zwijanego i z drobnym bieżnikiem. W przeciwnym przypadku możesz doznać szoku po przesiadce z szosy.  Ja używam obecnie w moim Cube 29er opon Schwalbe Thunder Burt. Mam wersję lite skin, waga opony w okolicach 450 gramów. Są to dość delikatne opony, ale przy normalnym użytkowaniu całkiem sporo wytrzymają. Jak się trochę poszuka na Allegro, można trafić w przyzwoitej cenie.

Odnośnik do komentarza

Thunder Burt to bardzo szybka opona. Ja z tyłu jeżdżę na podobnej, Specialized Renegade 2,3 cala. Waży 630 gram. Natomiast jest bardziej wytrzymała niż Thunder Burt i ma wkładkę antyprzebiciową. Waży 630 gram. Na Thunder Burt łapałem kichy. Opona nie pod moją wagę, raczej pod zalanie mlekiem. Z przodu jeżdżę na Specialized Fast Trak, 2,3 cala, 640 gram.

Dobór opon i ciśnienia w mtb ma kluczowe znaczenie. Od tego zależy przyczepność i prędkość toczenia. Na twardszych nawierzchniach jeżdżę na 1,8 bara z przodu 2,0 bara z tyłu. Na miększych 1,5 z przodu 1,8 z tyłu.

Opony dawane w komplecie do tańszych rowerów mtb (do 5k) to zwykle bardzo nędzne drutówki. Cube daje często Schwalbe Smart Sam ważące 810 gram. Inni producenci podobnie. Nie dość że dużo ważą, to są bardzo sztywne, nie dające dobrej przyczepności i mają zwykle duże opory toczenia. Jest to pierwsza rzecz, która należy wymienić, natychmiast po zakupie.

Odnośnik do komentarza

W sobotę pojeździłem jeszcze na kilku 29-tkach i wniosek jest taki, że pozostaję przy swoim. Być może się nie znam, ale mi się po prostu lepiej jeździ na 27,5. Nawet na asfalcie 29 jest dla mnie mułowaty, a co dopiero w terenie. Być może to kwestia opon, ale porównywałem te same modele w dwóch wersjach kół z tymi samymi oponami i na mniejszym kole jest mi lepiej. Poza tym, tak jak powiedziałem wcześniej, rower ma mi się zmieścić do samochodu bez zdejmowania kół. 

U mnie w Łodzi można teraz kupić Gianta Talon 1 z 2019 r. za 2899 zł. Bardzo mi się podoba i jest bardzo wygodny. Trochę mam obawy co do amortyzatora. Tam jest najtańszy powietrzniak Suntoura, o którym słyszałem nie najlepsze opinie. Nie wiem czy skusić się na niego, czy czekać na nowego Rockridera 560, który ma się pojawić w przyszłym roku. Ceny są podobne. W Talonie odpowiada mi napęd. 3 rzędowa korba to nie jest dla mnie wada, tylko zaleta, gdyż daje mi większy zakres (ma i twarde i miękkie przełożenia).

Kusi mnie trochę Merida Big Seven 500, ze względu na rewelacyjną wagę. Ale tu zniechęca mnie tylko 2-letnia gwarancja na ramę.  

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Pawelkryst napisał:

Kusi mnie trochę Merida Big Seven 500, ze względu na rewelacyjną wagę. Ale tu zniechęca mnie tylko 2-letnia gwarancja na ramę.

Po pierwsze przy rekreacyjnej jeździe pęknięcie ramy Meridy jest bardzo małe. Merida to może azjatycki producent ale swoje ramy pieszczą. Po drugie Giant jest producentem, który z gwarancji się miga - więc przy pęknięciu ramy możesz np. usłyszeć diagnozę "rower był użytkowany niezgodnie z jego przeznaczeniem - zbyt duża waga rowerzysty".

Nie będę Cie namawiał na koło 29" ale na Twoim miejscu brałbym Meridę albo Rockridera.

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, thalcave napisał:

 Giant jest producentem, który z gwarancji się miga - więc przy pęknięciu ramy możesz np. usłyszeć diagnozę "rower był użytkowany niezgodnie z jego przeznaczeniem - zbyt duża waga rowerzysty".

Tak, słyszałem o problemach z wyegzekwowaniem gwarancji u Gianta. Dlatego, co by nie powiedzieć o rowerach z Decathlonu, to tam idą klientowi na rękę. A jak jest z ramami i kwestią gwarancji u Cube (wiem, że chyba 6 lat na ramę, ale czy są też takie problemy jak u Gianta)? Bo jeszcze wchodzi w grę Cube Attention 2020/2019.

Ta rama w Meridzie jest bardzo ładna,  w ogóle rowerek mi się bardzo podoba, choć geometrię ma chyba bardziej sportową niż u Gianta i Rockridera. Jeszcze odnośnie do Rockridera. Czy Ty też uważasz, że Sram X5 to taki chłam? Ja miałem do czynienia z X3 i, o ile trwały może rzeczywiście za bardzo nie jest, to kulturą pracy bije swojego odpowiednika Shimano Altus.

Dla mnie za kołem 27,5" przemawia też to, że tutaj nie jest tak istotne czy rower posiada sztywne osie, czy nie (przynajmniej takie opinie słyszałem).

Odnośnik do komentarza
Dnia 29.08.2019 o 08:59, Pawelkryst napisał:

A jak jest z ramami i kwestią gwarancji u Cube (wiem, że chyba 6 lat na ramę, ale czy są też takie problemy jak u Gianta)? Bo jeszcze wchodzi w grę Cube Attention 2020/2019.

Nie mam pojęcia - nie kupowałem Cube. Ale rowery są bardzo polecane do rekreacji. Nie widziałem jednak żeby ktoś polecał Gianta ?

Dnia 29.08.2019 o 08:59, Pawelkryst napisał:

Czy Ty też uważasz, że Sram X5 to taki chłam? Ja miałem do czynienia z X3 i, o ile trwały może rzeczywiście za bardzo nie jest, to kulturą pracy bije swojego odpowiednika Shimano Altus.

Nie miałem dotyczenia z niższymi Sramami niż NX (właściwie z wyższymi też). W tych tańszych rowerach wolę Shimano (moje widzi mi się) natomiast czy SRAM X5 to chłam to pojęcie względne. Podejrzewam, że dla niektórych Shimano Deore/SRAM NX jest badziewiem, na które szkoda kasy.

Poleciłbym Ci przejechanie się na rowerze po sklepie i poprzerzucanie - zobaczysz jak to działa. Jak będzie źle to zawsze będziesz mógł przejść na Deore (czy inną grupę Shimano - stopniowo, pierw np. tył, potem przód).

Odnośnik do komentarza

Co do X5 "chłam" jest moją oceną "długodystansową" i "nie wprost". Nie miałem X5. Miałem natomiast rower wyposażony w manetki X7 i przerzutki X9. W dystansie kilku lat był to kompletny chłam. Ze względu na rozpadające się manetki zbudowane z jakichś badziewnych części i dramatycznie nędzną kulturę pracy w stosunku do odpowiadającym im Shimano Deore i rzekomo SLX czy nawet XT do którego X9 porównywano (kompletny żart głupich marketingowców). Koleżanka miała o oczko wyższy system X0. Narzekała na to samo. Rower miał kilka lat i mimo wymiany linek i pancerzy zmiana biegów była fatalna a kultura pracy podła. Wypieprzyła to dziadostwo, założyła SLX i jest przeszczęśliwa i o SRAM nie chce słyszeć. Wnioskuję więc nie wprost że X5 to kompletny chłam, mimo że na początku działa jako tako.

Jeśli chodzi o mtb nie jestem wyścigowym użytkownikiem. Ale zdarzało mi się jeździć po 100km z ludźmi, którzy się ścigają. Podobno SRAM od GX Eagle w górę, dużo lepiej niż Shimano sprawuje się w głębokim błocie. Mam to kompletnie gdzieś , bo w takich warunkach nie jeżdżę.  Jeździłem natomiast na Altus/Acera które uważam za chłam. Alivio, które uważam za jako takie ale bardziej do rekreacji niż intensywnego użytkowania, Deore które uważam za bardzo dobre, SLX, które prawie niczym nie różni się od Deore, XT i XTR, które mam obecnie w rowerze i które pracują wyśmienicie. Jeździłem też na jakichś bardzo wysokich modelach SRAM testowo po parę dni i nie widziałem żadnej ich przewagi w stosunku do Shimano XT/XTR. A nie odpowiadała mi ergonomia a konkretnie brak możliwości przełączania biegów zarówno kciukiem jak i palcem wskazującym jak to jest w Shimano a jedynie kciukiem.

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, invictus napisał:

Również stoję przed podobnym dylematem zakupowym.

Rozważam Meride Bug Nine 500 (lub taniej 300), Cube Attention SL (lub tańszy bez SL) i opcjonalnie Kross Level 7.

Waga 100 kg, wzrost 184 cm, jazda głównie rekreacyjna (ścieżki rowerowe, trochę las).

Czy w tej cenie (3,5-4k) brać coś jeszcze pod uwagę?

Do rekreacji wolałbym Cube. To trochę jakby producent specjalizował się w rekreacyjnych MTB. a czy Attention czy Attention SL to kwestia budżetu i amora. Przy Twojej wadze powietrzny powinien być lepszy bo dostosujesz go do swojej wagi, sprężyna może być za miękka.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...