Skocz do zawartości

Wjazd z jezdni na ścieżkę / Wjazd ze ścieżki na jezdnię


Tawiro

Polecane posty

Cześć,

od czasu kiedy więcej poruszam się po mieście rowerem, zdarza mi się napotykać nowe dla mnie sytuacje, w których chciałbym się zachować zgodnie z przepisami ruchu drogowego a nie do końca mam pewność jak postąpić. Konkretna sytuacja i jej przykład na mapach googla dla zobrazowania tutaj: https://goo.gl/maps/dfTu6bn9WogksBPp7  Jadąc po jezdni od strony ulicy Szamotulskiej dojeżdżam do skrzyżowania, na którym chcę skręcić w lewo, w ulicę Bukowską przy której jest ścieżka rowerowa.

Jak zrobić to poprawnie? 1. Gdy mam zielone światło jadę sygnalizując chęć skrętu w prawo tylko zamiast w ulicę, wjeżdżam na ścieżkę po prawej stronie, zawracam i czekam na zielone światło by przejechać przez przejazd rowerowy w docelowym kierunku? lub

2. Mają światło zielone od strony ul. Szamotulskiej sygnalizuję skręt w lewo przejeżdżam przez pasy i zaraz za nimi na przejeździe skręcam w lewo prosto na ścieżkę? (to mi wygląda słabo) lub

3. Jadę tak jak auta, czyli skręcam w lewo przejeżdżając przez skrzyżowanie i dojeżdżając do prawej krawędzi jezdni wjeżdżam przez przejazd na ścieżkę po prawej stronie ulicy Bukowskiej https://goo.gl/maps/ritsudBAh9ZVxvGS8 którą co prawda też mogę jechać dalej w docelowym kierunku, bo jest na tym chodniku dopuszczony ruch rowerowy. lub

4. Wjechać na przejście nie mogę, więc przy ewentualnym czerwonym mam sobie podjechać do przejścia, zatrzymać się przed nim, zsiąść z roweru i wprowadzić na chodnik, ustawić się na ścieżce i przejechać na swoim zielonym przez przejazd rowerowy w docelowym kierunku?

5. I analogicznie jadąc od strony ul. Bukowskiej, ścieżką rowerową po prawej stronie https://goo.gl/maps/A18SxF6ZqVBjzSF8A chcąc skręcić w prawo, mam po prostu mając zielone światło zjechać ze ścieżki na ulicę i jechać w prawo mając na uwadze pieszych, którzy mogą przechodzić przez przejście?

Jest to akurat skrzyżowanie gdzie specjalnych wjazdów na ścieżkę nie ma jak np. tutaj https://goo.gl/maps/bb2STu3B2SJ4i6A27 bo tu jest to przejrzyste, ale jak postępować w przypadku tego skrzyżowania wyżej? Będę wdzięczny za wskazówk etc.

Link to postu

Nie mam pojęcia czy wjeżdżanie i zjeżdżanie z ścieżek rowerowych jest jakoś nakreślone w przepisach. Ja bym zrobił to tak:

1. Jadąc ulicą Szamotulskiej i chcąc skręcić w lewo: "wrzuciłbym kierunkowskaz", zjechał do lewej strony mojego pasa i zjechałbym na ścieżkę w momencie gdy byłoby to najbezpieczniejsze - nawet na moim czerwonym świetle.

2. Jadąc ul. Bukowską i chcąc skręcić w prawo stosowałbym zasady, które dotyczą kierowców, czyli skręcał na moim zielonym świetle sygnalizując skręt ręką i wjechałbym bezpośrednio na ulicę uważając oczywiście na pieszych.

Link to postu

Ja też nie bardzo wiem jak to, prawnie wygląda.

Natomiast ja jak jeżdżę na rowerze, to raczej nie korzystam ze ścieżek rowerowych, bo zresztą w mojej mieścinie ich praktycznie nie ma. Jest tylko jedna taka ścieżka dla rowerów, w kierunku trasy wojewódzkiej, drogą przez las, ale jest to ścieżka już popękana i nierówna. Jeżeli, jadąc normalnie ulicą, czy szosą dojeżdża się do ścieżek rowerowych, a widzi się, że nie jadą z tyłu żadne samochody, to nie ma problemu, żeby z szosy wjechać na ścieżkę rowerową i odwrotnie.

Ścieżki rowerowe nie są przymusowe dla rowerzystów, Są obowiązkowe przepisowo, ale nie przymusowe.

 

Link to postu
13 godzin temu, thalcave napisał:

Nie mam pojęcia czy wjeżdżanie i zjeżdżanie z ścieżek rowerowych jest jakoś nakreślone w przepisach. 

Właśnie w tym sęk, sam nie znalazłem nic sensownego na ten temat. Pozostaje w takim razie kierować się zdrowym rozsądkiem i nie doszukiwać się skomplikowania w tych dość prostych manewrach.

 

23 minuty temu, Wyczynowy napisał:

Ścieżki rowerowe nie są przymusowe dla rowerzystów, Są obowiązkowe przepisowo, ale nie przymusowe.

 

Jasne, rozumiem. W tym wypadku jednak nie ma powodu by jechać ruchliwą ulicą gdy obok ładna ścieżka. Natomiast wychodzi na to, że chyba często organizacja przestrzenna skrzyżowań nie pozwala na zrobienie sensownego wjazdu/ zjazdu że ścieżki na drogę i odwrotnie, bo nie ma na to miejsca. Pozostaje tak manewrować by innym nie przeszkadzać i by to było bezpieczne.

Dzięki za odpowiedzi.

Link to postu
  • 1 year later...

Trochę stary temat, ale.

W pierwszym przypadku. Zjeżdżamy do osi jezdni i normalnie skręcamy w lewo w ścieżkę rowerową, nie jest to przejazd wzdłuż przejścia dla pieszych, tylko wjeżdża się na przejazd rowerowy. Skręcamy kiedy sygnalizator S1 na ulicy Szamotulskiej nadaje sygnał zielony.

Jadąc ul.  Bukowską po ścieżce rowerowej i chcąc skręcić w prawo w ulicę na której nie ma ścieżki rowerowej, to nie wykonujemy skrętu w prawo, tylko włączamy się do ruchu. Można to zrobić jak wyświetla się sygnał czerwony na sygnalizatorze S6. Pamiętać musisz o przepuszczeniu wszystkich pojazdów które znajdują się na drodze. Jedziesz jako ostatni. 

Link to postu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Wczytywanie...
×
×
  • Utwórz nowe...