Skocz do zawartości

merida crossway 300 czy giant roam 1


Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Krisssek78 napisał:

Sory Jacku że już się nudny robię z tymi pytaniami ale jak ma się Merida big Nine 300 do tego Cuba. Merida opony zwijane na plus dzięki czemu m.in. Niższa waga. Trochę niższa cena tej Meridy ale czy będzie tak samo uniwersalna ¿

https://velmar.pl/pl/p/MERIDA-BIG-NINE-300-2018-ANTRACYT-DOSTEPNE-17%2C18.5/5823

Ale chyba kotka kwadrat 

FSA Alfa drive 36-22

Odnośnik do komentarza

Zaczęliśmy od trekkingów a teraz się przesunęliśmy w stronę MTB. Mając pod bokiem Kampinos i mając do dyspozycji rower mtb, będziesz tam zapewn częstym gościem pod warunkiem że się wkręcisz. Jazda rowerem po Warszawie nie jest IMO zbyt zdrowa. Wszechobecne spaliny a zimą drapiący w gardle smog. Dlatego należy z miasta uciekać.

Co do rowerów. Merida 300 nie jest na poziomie i skreślamy.

Attention jest rowerem mtb na wszystkie nawierzchnie z potrójną korbą i amorem olejowo-sprężynowym. Moim koledzy jeździli na takich amorach latami po Kampinosie i dawali radę. Attention ma kiepskie koła jak większość rowerów w tej cenie.

Attention SL ma amor powietrzny czyli taki który można dostosować do wagi użytkownika za pomocą pomki, którą mają w każdym serwisie. Można dzięki ciśnieniu go zmiękczyć lub usztywnić. Taki amor lepiej amortyzuje niż olejowo-sprężynowy. W tym modelu mamy amor bez sztywnej osi RockShox Recon Silver SoloAir z tłumikiem TurnKey i z goleniami 32 mm. Mamy też typową korbę mtb 36/22, dobry napęd Deore 2x10, podstawowe hamulce Shimano i ciężkie koła ale wersji z przyzwoitymi piastami Deore i ciężkimi oponami na wszystkie nawierzchnie.

Merida Big Nine 500 nic nam tu specjalnie nie wnosi. Rama nie ma sztywnych osi. Ma bardziej sportowy charakter niż rekreacyjna rama Cube i jest trochę lżejsza. Amor jest lżejszy ale ma chudsze golenie 30 mm, natomiast większą możliwość regulacji z której nie sądzę żebyś skorzystał. Korba 34/24 jest kiepskim wyborem. Korba typowo mtb i raczej w góry niż na płaskie. Producent nie zadał sobie trudu żeby napisać jakie piasty i  obręcze ale zapewne najtańsze. Niższa waga wynika z użycia lekkich opon mtb, ciut lżejszej ramy i amora.

Ja z tych dwóch wybieram do tego zastosowania Attention SL jako rower mtb. A Attention bym chętnie wybrał jako rower do wszystkiego gdyby kosztował 3k.

Odnośnik do komentarza
Dnia 1.05.2019 o 13:45, thalcave napisał:

Gratulacje! Wygląda ekstra!

Dziękuję, za uwagę odnośnie big Nine również. Wczoraj pierwsze 50 km po Kampinosie. Baaardzo komfortowy rower w porównaniu do Rometa Aspre którego użytkowałem 2 miesiące. Na Aspre wytrzęsło mnie nawet na kostkownaej ścieżce rowerowej, nie mówiąc o dużo gorszych nawierzchniach. Jak na ten moment z minusów Cuba to średnie hamulce, z czasem może się trochę wyrobią, niekomfortowe gripy od których robią się odciski i plastikowe pedały. Nie jest może tak szybki na asfalcie jak Aspre ale też nie jest źle. Z czasem pomyśle o wymianie opon na jakieś zwijane może semi slick 1.7 -2.0. 

Odnośnik do komentarza

Hamulce tak jak piszesz, muszą się dotrzeć. Gripy można zmienić na dowolne inne, ewentualnie rękawiczki z żelem pomagają. Albo rogi (wiem że niemodne, ale jaka wygoda za to). Pedały w takim rowerze warto dać spd, fajniej się jeździ i but lepiej się trzyma w terenie. Opony masz akurat całkiem niezłe (Smart Sam). Ja w swoim Cube założyłem Thunder Burt 2,25, to są naprawdę szybkie opony (chociaż podobno niezbyt trwałe). Jak chcesz szybciej jeździć, to można też obniżyć kierownicę, to jest mostek na negatyw plus przełożenie podkładek.

Odnośnik do komentarza
19 minut temu, pepe napisał:

Hamulce tak jak piszesz, muszą się dotrzeć. Gripy można zmienić na dowolne inne, ewentualnie rękawiczki z żelem pomagają. Albo rogi (wiem że niemodne, ale jaka wygoda za to). Pedały w takim rowerze warto dać spd, fajniej się jeździ i but lepiej się trzyma w terenie. Opony masz akurat całkiem niezłe (Smart Sam). Ja w swoim Cube założyłem Thunder Burt 2,25, to są naprawdę szybkie opony (chociaż podobno niezbyt trwałe). Jak chcesz szybciej jeździć, to można też obniżyć kierownicę, to jest mostek na negatyw plus przełożenie podkładek.

Właśnie o takich oponach myślałem są jeszcze furious fred bardzo podobne. 

Odnośnik do komentarza

Ja mam obecnie z przodu Rocket Ron a z tyłu Thunder Burt. Nieźle się to sprawdza, bo Rocket Ron ma trochę grubszy bieżnik. Jak kupiłem swojego Cuba, to miał fabrycznie załóżone jakieś masakryczne opony Rapid Rob i Though Tom. W terenie to jeszcze nie było źle, ale na asfalcie masakrycznie wolno. Dość szybko zmieniłem je na Rocket Rony i było o niebo lepiej. Potem dokupiłem jeszcze Thunder Burt. Są jeszcze szybsze niż RR, ale bieżnik jest taki bardziej symboliczny, na suche nawierzchnie jest ok, ale jak się miejscami trafi błoto, to już słabo. Dlatego teraz dałem RR na przód a TB na tył. RR po kilku latach niezbyt wprawdzie intensywnego użytkowania, są jeszcze ok, trochę bieżnika już ubyło, ale jeszcze myślę na dwa-trzy sezony starczą (szczególnie że tylko jedna jest teraz w użyciu).

Odnośnik do komentarza

Do miasta to najlepiej opony z niskim bieżnikiem. Wcale nie muszą być wąskie a wręcz za wąskie odradzam. Z moich testów minimum to 1,75-1,8 cala. Miałem ThunderBurt i są to bardzo szybkie opony ale z dosyć miękkiej mieszanki. A to oznacza szybko ginący bieżnik. Na asfalt odradzam typowe opony mtb bo ich szkoda. Trzeba mieć coś z twardej mieszanki z niskimi klockami. Na lato do Kampinosu mam z tyłu  Specialized Renegade, która bardzo dobrze radzi sobie zarówno na asfalcie jak i w piachach Kampinosu. Podobno Kenda Small Blocks są tanie i wytrzymałe. Ale na SmartSam rozpędzałem się na asfalcie do 50 km/h po płaskim więc wolne nie są.

Z tymi rękawiczkami z żelem mam mieszane odczucia. Mam  bardzo dobre Specowe ale chyba wolę mieć mniej żelu a dobre gripy ergonomiczne. Rogi używałem na asflacie do szybkiej jazdy z pochyleniu. Najlepiej jakieś gumowane.

Te heble taniutkie. Ale może dadzą radę. Ja w takim rowerze miałbym najchętniej Tektro Hy-RD jakie teraz wsadzają do Tribana 520 RC.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...