Skocz do zawartości
Kris1978

Merida reacto 400 rozmiar ramy

Polecane posty

Zwracam się z pytaniem  jaki rozmiar ramy wybrać przy wzroście 189 i przekroku 90 ponieważ zgodnie z numeracja producenta jestem na końcu numeracji rozmiarowej 56 a poczatku 59 ? 

Screenshot_20190416-232454_Chrome.jpg

Merida Reacto 300 lite rama.jpg

3 godziny temu, Kris1978 napisał:

Zwracam się z pytaniem  jaki rozmiar ramy wybrać przy wzroście 189 i przekroku 90 ponieważ zgodnie z numeracja producenta jestem na końcu numeracji rozmiarowej 56 a poczatku 59 ? 

Screenshot_20190416-232454_Chrome.jpg

Czyli brać 56, jak nie zdołam przemierzyć takiej ramy ? 

Myślałem że już w końcu usiądę na ramę 56 w sklepie w którym chce kupić ten bike ściągnęli kolesia z takowa a tu koło na 52 zajechał i się nie a Reksio z PRL-u przejechałem 😉

Jak nie masz możliwości przemierzenia to bierz mniejszy  - zawsze możesz skorzystać z przymiarki w innym sklepie.

Nie za mały będzie rozmiar 56? Ja mam 179cm wzrostu i używam ramy z górną rurą 570mm (kąty ramy mam takie same jak w Meridzie). A kupiłem ją od gościa co miał taki wzrost jak Ty (Kris), jeździł z mostkiem 130mm a i tak rama była na Niego za mała. Proporcje ciała i preferencje są bardzo różne.

Ostatnio coraz więcej interesuję się bike fittingiem. Moje przemyślenia są takie że wielkość ramy należy dobrać pod zastosowanie, długość kończyn, długość korpusu, wiek i elastyczność.

Ostatnio fittingowałem mojego najlepszego kumpla, z którym jeździmy od lat. Miał jakąś pokraczną pozycję i nie czuł się dobrze na swoim Specu Roubaix w rozmiarze 56. Ma 178 wzrostu, przekrok 88, słaba elastyczność, wiek 50+. Po fittingu ma mostek zmieniony ze 100mm na 75mm, zmienioną wysokość siodełka, przesunięte do tyłu. I wychodzi że ta rama jest dla niego za duża. W 54 moglibyśmy zastosować mostek 90 czy 100. Ja widzę też po sobie że być może powinienem spróbować ramy 52 przy wzroście 175 i przekroku 86. Dochodzę do wniosku że osoby z długimi nogami, powinny być przesunięte do tyłu i mieć siodło z dużym offsetem. Wtedy generują więcej mocy z pośladków i mięśni dwugłowych. Konsekwencją tego jest odsunięcie się do tyłu od kierownicy. Żeby to skompensować trzeba skrócić mostek albo wybrać mniejszą ramę. A mostek optymalnie powinien być stosunkowo długi. Mostek krótszy niż 90 jest w zasadzie w szosie niedopuszczalny. Do tego dochodzi jeszcze gięcie i głębokość kierownicy.

Więc sądzę, że tu w tym konkretnym przypadku, gdzie kolega ma długie nogi, rama 56 będzie lepsza. A wybiera bardzo dobrze znamy mi rower na którym jeździ przynajmniej pięciu moich kumpli. Czyli aerodynamiczną ramę wyścigową z bardzo niską pozycją. Siodło będzie miał bardzo wysoko a kierownicę bardzo nisko co zwiększy jego dosięg do kierownicy w linii prostej. Na 59 będzie musiał stosować krótki mostek i kierownicę z krótkim dosięgiem. Natomiast żeby jeździć bez kontuzji na takim rowerze musi ćwiczyć jogę/stretching, rozciągać mięśnie dwugłowe i wzmacniać mięśnie korpusu. Z ksywki dedukuję, że ma 41 lat, więc jego elastyczność nie jest już zapewne pierwszej klasy.