Skocz do zawartości

Zmiana napędu na 10s


Rekomendowane odpowiedzi

W każdych? To nie jest jedynie kwestia 10 i 11, tylko w ogóle innej grupy, czyli Tiagra vs 105. Ta druga jest lżejsza i lepiej pracuje - pytanie, czy Ty to w ogóle zauważysz? ? Tak więc Ameryki nikt Ci nie odkryje - 10 nad 11 ma przewagę jednego biegu więcej, co przekłada się na lepsze zestopniowanie, a to z kolei ma znaczenie najbardziej na podjazdach, ale w zwykłej jeździe też bywa przydatne. Natomiast, czy jest Ci to potrzebne? Według mnie nie, ale ja jeżdżę na Clarisie, a szczytem moich marzeń jest właśnie Tiagra. Dokładnie z tych względów, o jakich piszesz - jest tańsza w eksploatacji, a 10 zębatek w kasecie to już satysfakcjonujące stopniowanie.

Żeby nie było tak różowo, jest jeden malutki haczyk - Tiagra jest kompatybilna sama ze sobą. Dużo łatwiej dostać alternatywne rozwiązania do napędu 2x11. Z drugiej jednak strony przy korbie 11-rzędowej też raczej wszystko powinno hulać. Ja na przykład używam teraz - przypominam, napęd 2x8 - dużej tarczy z 11-rzędowego napędu i działa bez problemu.

Odnośnik do komentarza

Za drogi sprzęt chyba kupiłem, tzn. za bardzo zaawansowany technologiczne ( No ale jednak jestem pod wrażeniem mojego nowego nabytku :)) . Wolałbym płacić mniej niż więcej jeśli nie będzie to miało aż tak wielkiego znaczenia. Czyli  wymienić blat na 50t od 105 i  odpowiednią kasetę i łańcuch. I tym sposobem bym wydał 350 za komplet, a nie 550 zł.

Odnośnik do komentarza

Jacek, gdzieś kiedyś pisałeś, że do kasety Shimano tylko łańcuch Shimano. Czy lepszy i może droższy łańcuch Camy tylko do kasety Campy? Czy to jest tak? Daj znać.  Ja w MTB mam kasete Sram, łańcuch Sram i przerzutkę Shimano. Szosa to komplet Shimano. Przełaj to komplet Sram. Jak to działa? napisz ze dwa słowa.

Czy np kolarze z grupy młodego jeżdżą "na byle czym" bo tłuką tyle km, że i tak raczej wcześniej wymienią kilka łańcuchów razem z kasetą w ciągu jednego sezonu? Jak to robią w klubie? Ja rotowałem w tamtym sezonie 2 łańcuchy, ale już widzę jaka to babranina. Chyba nie będzie mi się chciało tak dalej. Jest pytanie czy na jeden sezon wiosną na szosę założyć nowy łańcuch i nową kasetę - nawet Shimano i nie bawiąc się w żadne zamiany zrobić swoje załóżmy 9 - 10 tyś  i zamienić kolejną wiosną na nowy? Rowery i napędy mam zawsze czyste i nasmarowane. Staram się o to dbać.

Odnośnik do komentarza

@PawelGeo
Kiedyś miałem taką teorię że powinien być napęd homogeniczny bo to będzie najlepiej pracować. Ale jednak tak nie jest. Mój przyjaciel Cyborg, jeździ teraz na łańcuchu Campa Veloce, dorzynanym od szosy, którym na szosie zrobił kilkanaście tysięcy km i założył go do mtb z kasetą sram czy shimano i wszystko świetnie działa. Kultura pracy też bardzo dobra. Co do kaset to shimano są trwalsze niż sram. Przynajmniej w mtb. W mojej XT 10x wszystkie koronki są stalowe. W 11x jeśli dobrze pamiętam największa jest alu. Łańcuchy sram mtb to kompletna guma od majtek. Szkoda czasu. Następny do mtb na wiosnę założę Campa Veloce. Teraz dożynam XT.

U młodego w szosie do kasety i napędu Ultegra ma łańcuch Ultegra. Bo był w sklepie od ręki. Ten łańcuch wytrzymuje połowę tego co łańcuch Campy. Albo i mniej. Ultegra kosztuje stówę. Potenza 135. Jest oczywiste że Campa jest tańsza ze dwa razy. Za dwa łancuchy Ultegry, które starczą na maks 12 tys zapłacisz 200 zł. A Campa za 135 jeszcze pojedzie dalej. Też się nie bawię w rotowanie bo to dużo pitolenia. Młody obleci dwa sezony na jednej kasecie.

U młodego to specyficzna sytuacja. W starym klubie co lepsi mieli własny sprzęt. Co gorsi byle co i klub im zmieniał i byle co zakładał. W obecnym klubie każdy ma swój własny rower startowy a treningowe są ciężkie i byle jakie. Kluby oszczędzają i kupują wszystko co najtańsze. Chyba że dla top zawodników. Zeby ich zatrzymać w klubie, bogate kluby mogą im nawet kupić rower za 40.

Moja sytuacja w szosie jest inna bo jeżdżę w jednym rowerze na pełnej Campie. W drugim chyba też przejdę na kasety Campy na płaskie a tylko na góry będę miał jakąś górską kasetę Shimano typu 11-34 albo 11-36.

Na wiosnę zakładaj nową kasetę i łańcuch Campy i sprawdzaj moje słowa ?

@Karol
Nie jeżdżę nigdy na najtańszych łańcuchach i kasetach. Nie wiem ile kosztują i jakie dają przebiegi . Musisz to przekalkulować.
 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...