Skocz do zawartości

Czyszczenie napędu w rowerze


MaTT

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko, jak zwykle pisze bo nie chce czegos popsuc a jedynie sie dowiedziec jednej rzeczy :) otóż czy naped roweru czyli wolnobieg i lancuch mozna czyscic wodą czy to całkiem zniszczy mi naped ? chcialem troche przeczyscic lancuch i zebatki bo są całe w piasku i slychac cały naped jak skrzypi a szczotką nie idzie wszystkiego doczyścić oczywiscie po wodzie chcialem uzyc odtluszczacza i specjalnego Oleju do napedu takze moge wodą czy nie za bardzo ? a moze znacie jakis specjalny płyn kttory zmyje piasek z łancucha bez sciagania go.

Odnośnik do komentarza

Hej,

Lepiej sciągnać łańcuch. Ja zainwestowałem w spinkę i to ułatwia zdecydowanie sprawę. Jak piszę Łukasz benzyna ekstrakcyjna jest idealna. Łańcuch szejkuję w butelce po mleku:), większy otwór to dość ważne, inaczej dość ciężko wyciagnąć łańcuch. Nie widzę potrzeby demontażu kasety/wolnobiegu, do kasety używam benzyny i szczoteczki do zębów idealnie czyści... Na koniec smarowanie ogniwo po ogniwie, ja używam rohloffa, jest gęsty dobrze się nakłada. Może dość szybko brudzi napęd, ale wystarczy przetrzeć szmatką i jazda dalej. Oleje finisha jakoś słabo mi się sprawdzały po 200km łancuch zaczynał szumieć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Zakup spinkę odpowiednią dla swojego łancucha. Ja rozkuwałem łancuch niedawno po raz pierwszy, rozkuwaczem przy takim uniwersalnym scyzoryku rowerowym i poszło gładko, ważne zeby trafić w srodek pinu i użyć trochę siły przy wkręcaniu pin sam wyskoczy... Mam naped 9 rzędowy, założyłem spinkę SRAM do 9 rzędówki i jest całkiem OK. Trudniej było mi ją rozpinać i najlepsza okazała się do tego sznurówka przełożona przez ogniwo szybko i bez męczarni, które wcześniej przeszedłem z kombinerkami. Nie ma się czego bać to proste :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

a ja do szybkiego czyszczenia nie zdejmuję łańcucha :) wrzucam na najwyższy blat i zwilżam benzyną ekstrakcyjną przy pomocy pomocy pędzelka, to samo robię z kasetą. daję mu kilka minut na rozpuszczenie smaru a w międzyczasie czyszczę rower przy pomocy gorącej wody z odrobina płynu do mycia naczyń. Jak już wszystko wymyję zabieram sie za napęd sporą, kuchenną szczotką (gorąca woda i płyn!) czyszczę wszystko dokładnie, przykłądan szczotkę do największego blatu i obracam korbą - czyści nawet ok :) po wszystkim spłukuję wodą cały rower, a jej resztki z napędu wydmuchuję kompresorem, smaruję i gotowe!

Odnośnik do komentarza

...najlepiej używać benzyny ekstrakcyjnej.

Z kolei najtaniej jest użyć zwykłej benzyny. Kiedyś też stosowałem ekstrakcyjną, ale zwykła 95 działa tak samo a jest o połowę tańsza. Benzynę używam parokrotnie, za każdym razem zlewam do przezroczystej zakręcanej butelki po mleku i po kilku dniach zlewam znad osadu do drugiej butelki. Jak już benzyna jest bardzo brudna to używam jej do rozpalania ogniska na działce.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...