Skocz do zawartości

Pierwsze buty do szosy


Rekomendowane odpowiedzi

Planuję kupić sobie buty i pedały do mojej szosy. Będą to moje pierwsze takie buty i nie wiem do końca co wybrać, czy warto dać więcej. Poniżej to co udało mi się znaleźć.

 

Takie buty plus pedały SPD-SL

 

https://sportstore.pl/product-pol-7369-Buty-kolarskie-rowerowe-szosowe-LAKE-CX217-X-BOA-CARBON.html

 

Buty Shimano i zwykłe pedały SPD

 

https://www.dobrerowery.pl/buty-sh-rp300-biale

 

Bardzo podobają mi się te Lake, ale boję się trochę o żywotność bloków w tym systemie (raczej nie schodzę często z roweru na treningu, czasami jakiś postój na chwilowy odpoczynek) i trwałości tego mechanizmu boa (w przypadku awarii nic nam nie trzyma buta?). Czy różnica w sztywności, komforcie czy też wpinania/wypinania dla amatora będzie zauważalna i warta dopłacenia do zestawu spd sl?

Odnośnik do komentarza

Pedały prawie wszyscy mają Look Keo albo SPD-SL.

 

W Look Keo szybiej ulegają zniszczeniu bloki. Ale za to bloki są mniejsze i nie wystają poza obręb buta. W SPD-SL zniszczeniu ulega płytka będąca elementem pedała. Wśród moich znajomych chyba z grubsza po połowie ma SPD-SL i Look Keo. Ostatnio dwa zatwardziali SPD-SL przeszli na Look Keo i twierdzą że nie wrócą właśnie ze względu na to że bloki Looka są mniejsze co im się bardziej podoba. Bloki wymieniam raz na rok. Stosuję najbardziej popularne, szare Keo Grip.

 

Co do pedałów to polecam Look Keo Classic 3. Jak ktoś się bardziej poważnie ściga i zalezy mu na wadze to może rozważyć Keo2Max lub Keo2Max Carbon.

 

Buty

Generalnie wszyscy jeżdżą w Sidi, Specialized lub Shimano. Każdy but szosowy umożliwia montaż bloków SPD-SL i Look Keo.

 

Kupno jakichś dziwloągów Lake to saper na polu minowym. Ja żadnych dziwolągów nie kupuję. Może dobrze trafisz a może fatalnie. Szansa 50/50. Cena atrakcyjna. Przypominają mi buty Muddy Fox sprzedawane przez Sports Direct. Za podobne buty Specialized z kółeczkiem Boa i karbonową podeszwą musiałbyć zapłacić 700, chyba że trafione taniej na wyprzedaży.

 

Wskazane Shimano odpadają bo system na plastikowy pasek się nie sprawdza. Urywa się.

Odnośnik do komentarza

Jaki nosisz rozmiar wkładki? Lake z pedałami Keo Classic 3 bedą kosztowały ok. 450

Buty SPD z pedałami SPD będą miały tę zaletę że będą bardzo długo służyć, nie trzeba nigdy zmieniać bloków, łatwiej się wpinasz bo dwustronnie i możesz w nich normalnie chodzić.

Buty szosowe docenia się dopiero po jakimś czasie zależnym od ilości km. Na początku często przechodziłem między SPD a szosowymi. Dopiero po jakimś czasie doceniłem szerszą powierzchnię nacisku na pedał w bucie szosowym. I trochę inaczej się jedzie ze względu na pewien luz w bloku szosowym. Na początek możesz spokojnie kupić SPD.

Z tym że nie możesz porównywać butów taniochy z butami z karbonową podeszwą. Takie buty zwykle są min. dwa razy droższe. Sam fakt że te Lake są tak przecenione jest trochę podejrzane.

Odnośnik do komentarza

Normalne buty noszę w rozmiarze 44-45 w zależności od producenta, długość stopy to 285mm. Shimano w rozmiarze 46 powinno być dobrze, ale przejdę się jeszcze do lokalnego sklepu i przymierzę kilka modeli.

 

Ten sklep to outlet, wyprzedają modele w ograniczonej rozmiarówce. Na innym forum kilka osób zamawiało i wszystko było w porządku. Mają też te same produkt wystawione na allegro.

Odnośnik do komentarza

Takie buty:

http://allegro.pl/buty-specialized-pro-xc-boa-carbon-39-55-i7049999194.html

od tego sprzedawcy kupiłem synowi na gwiazdkę. Są super.

 

Ale te:

http://allegro.pl/buty-specialized-mtb-sport-45-wyprzedaz-40-i6931572631.html

Też są fajne.

 

Sam jeżdzę tylko w Specialized i wszystkie które miałem były wygodne. Z tym że jak ktoś ma szeroką stopę to lepsze będą Shimano. Mój młody przy stopie długości 285 ma szerokość 10 cm. I do tej szerokości te buty są dobre.

Odnośnik do komentarza

Od siebie dodam że na szosie śmigam na SH-M089 + pedały 520 Komfortowo przy chodzeniu a w czasie jazdy siła nacisku też bardzo dobra. Wiem to jest zestaw MTB, ale jeśli Twoja jazda przewiduje częste postoje, zwiedzanie, chodzenie po różnej nawierzchni to lepsze będą buty mtb. Jeśli ma to być czysta jazda szosowa, czyli bardzo mało chodzenia, a zależy Ci na sztywności i szybkości to bierz spd-sl.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...