Skocz do zawartości

Grupa Alivio seria M4000 3x9rz


Rekomendowane odpowiedzi

Cze,

zastanawiam się nad wymianą kompletnego napędu w rowerze MTB (Author Kinetic koła 26", tak to nie pomyłka 26") obejmującego:

- korbę 3rz;

- przerzutkę przód;

- przerzutkę tył;

- kasetę i łańcuch;

- klamkomanetki pod hamulce V-brake (tak, są klamki zintegrowane z manetkami);

na aktualną grupę Alivio 4000.

Dodatkowo będę musiał kupić suport Octalink.

Czy ktoś z was może podzielić się wrażeniami z użytkowania?

Priorytetem jest trwałość.

 

Odnośnik do komentarza

To dosyć nowa grupa więc nie wiadomo jak z trwałością. Będzie wiadomo za parę lat. Stare Alivio było nietrwałe, a Deore bardzo trwałe. Shimano twierdzi że technologie schodzą w dół do niższych grup. Więc teoretycznie nowe Alivio powinno odpowiadać staremu Deore. Możesz też zrobić zdroworozsądkowy miks. Za kulturę pracy napędu w największym stopniu odpowiada prawa manetka. Można ją kupić z lepszej grupy. Między korbami różnice są głównie w wadze. Czasami w materiale z jakiego wykonano blaty. Blaty ze stali są wytrzymalsze. Tu można trochę oszczędzić. Kasetę Deore 9x to dostaniesz za niewielkie pieniądze, podobnie łańcuch XT 9x. Nigdy nie lubiłem klamkomanetek. Zawsze wołałem oddzielnie klamki, oddzielnie manetki. Ale co kto lubi.

Odnośnik do komentarza

Mam tylną przerzutkę Alivio i jest całkiem OK. Napęd 9-cio rzędowy jest chyba kompromisem pomiędzy ceną, a jakością. Nowe Deore jest na 10 rzędów i kosztuje więcej.

Korba Alivio jest dostępna w wersji Hollowtech, przy wymianie warto ją wziąć ze względu na wagę. Oczywiście trzeba mieć pasujący suport.

Kaseta i łańcuch - możesz wziąć inną.

Nie wiem jak z trwałością manetek Alivio ale nie słychać specjalnego narzekania, więc chyba nie jest tak źle.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli mogę coś radzić to, tak jak pisali panowie powyżej:

 

- lepiej wziąć manetki i klamki hamulcowe osobno - dużo lepiej to wygląda. Ale klamki też chociażby Alivio z serii 4000, żadnych dziwnych zamienników.

 

- łańcuch brałbym klasy XT, wystarczy na dłużej niż łańcuchy niższych grup, a nie jest wiele droższy, kosztuje ok. 60 zł: https://www.ceneo.pl/Pedaly_korby_i_lancuchy_rowerowe;szukaj-cn-hg93;n70;0112-0.htm#crid=134620&pid=7269

- wziąłbym korbę z zintegrowaną osią (Hollowtech II). Suporty są w podobnej cenie, a korba droższa o ok. 50 zł. A będzie sztywniejsza.

Odnośnik do komentarza

Hah, kiedyś pisałem o tym, jak kupiłem nową korbę, zamiast wymieniać w niej tarcze: https://roweroweporady.pl/czy-oplaca-sie-kupowac-czesci-zamienne/

Ale wtedy z obliczeń faktycznie wychodziło, że lepiej wyjdę na zakupie nowej :) Ale to dlatego, że udało mi się znaleźć taką Deore za 185 zł z suportem (nową, w sklepie, z paragonem).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...