Skocz do zawartości

Sztyca Suntour


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowym forumowiczem dlatego witam serdecznie wszystkich Kolegów.Jestem już seniorem i planuję zakup sztycy amortyzowanej Suntour.Studiując temat na Allegro trochę się pogubiłem.Spotkałem się mianowicie z oznaczeniami NCX SR,NCX SP S11,XLC SP-S07.Czy ktoś z Was potrafi to jakoś usystematyzować.Moja waga 83 kg.

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, MaciejKa napisał(a):

Jestem nowym forumowiczem dlatego witam serdecznie wszystkich Kolegów.Jestem już seniorem i planuję zakup sztycy amortyzowanej Suntour.Studiując temat na Allegro trochę się pogubiłem.Spotkałem się mianowicie z oznaczeniami NCX SR,NCX SP S11,XLC SP-S07.Czy ktoś z Was potrafi to jakoś usystematyzować.Moja waga 83 kg.

A czego oczekujesz po użyciu tej sztycy I w jakim terenie jeździsz ?

Odnośnik do komentarza

Też sobie cenię wygodną jazdę. Na razie poprzestałem na siodełku typu "kanapa" i tu mogę doradzić: tylko miękki sprężynowiec, żadnych elastomerów -bajerów 😞

IMG_20231201_125454_1.thumb.jpg.09e1585363180dfdfa0a9d042f60bd49.jpg

Nie ważne jak wygląda, wolę żeby poduchę woził rower, niż żebym ja nosił w gaciach - bibsy, chociaż nowinki nie są mi obce, znalazłem odpowiednie dla siebie zastosowanie sztycy regulowanej:

https://roweroweporady.pl/f/topic/10768-dbamy-o-nasz-rower-turystyczny/?do=findComment&comment=80288

@MaciejKa wybrane przez Ciebie sztyce sprężynowe z pantografem cieszą się dobrą opinią, lepszą niż te teleskopowe (na podstawie 1 opinii mojego znajomego 😉 ).  Zaciekawił mnie temat i po rozpoznaniu, te różne oznaczenia dotyczą wspólnej konstrukcji, szczegółowych różnic nie znam, ale znowu ujawniły się ekstrema rynku (podobnie było z myk-mykiem), tylko na Aliexpress wybór duży i ceny realne: (267+50wysyłka) i wszystko w komplecie:

Screenshot_2024-01-25-11-56-45-396_com.android.chrome.thumb.jpg.e793b86031a0733b6d0e58ad286a17c9.jpg Można wybierać średnicę, redukcję, sprężynę pod własną wagę.

Na Allegro:

Screenshot_2024-01-25-12-00-15-867_com.android.chrome.thumb.jpg.f0c48af64b46bc92b8aacd80d4a3358b.jpg

..i osobno trzeba dokupować pokrowiec, ewentualnie tulejkę, lub sprężynę gdy potrzebne:

Screenshot_2024-01-25-12-03-51-935_com.android.chrome.thumb.jpg.f2450f78e4ca2ea8f39c71af0f7dc8c3.jpg

Tobie (83kg) wystarczy sprężyna standardowa która z reguły obejmuje 90kg.  Na koniec taka porada: jeśli masz możliwość podpytaj ten temat w sklepie, ja z tego korzystam "pełnymi garściami", ale faktycznie mam sklepy "pod nosem" 🙂 .

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Kolego /Turysta 05/ za rzeczową podpowiedź.Mam już pewną jasność w temacie.Zwróciłem uwagę na tego rodzaju sztyce nie tyle ze względu na samą wygodę ale na moje problemy z prostatą.Po przejechaniu ok.60-70 km.daje ostro popalić.Samo wygodne siodełko nie wystarcza dlatego postanowiłem jeszcze dodatkowo zainwestować w amortyzację.Sklepu rowerowego ''pod nosem'' nie mam ale cieszę się,że mogę liczyć na życzliwość takich jak Ty.

Odnośnik do komentarza

Właśnie chciałem o tym niezbędnym otworze /dziurze napisać, a kolega @liftlodz pokazał siodełko pro-zdrowotne, ortopedyczne 🙂 Jeszcze takiego nie widziałem, ale w pełni doceniam!  To siodełko-kanapa które pokazałem też ma dziurę, ale standardową, małą, jednak pomaga na męskie przypadłości, latem jakaś dodatkowa wentylacja 😉 +miękka wyściółka, +resorowanie sprężynowe, =jakiś potencjał wygody jest, można jeszcze dyskutować o profilu kształtu, ale to wg. indywidualnych preferencji.

Odnośnik do komentarza

Dlatego, odpowiadając jednocześnie kol. @Turysta05, jeśli rower nie używany będzie w górzystym terenie, taki gadżet jest zbędny. Oczywiście w górzystym terenie tym bardziej, dlatego spytałem "po co ci ta sztyca  amortyzowana". Problemów męskich nie rozwiąże sztyca. Warto dopytać bo sprzedający Ci nie powie tego a niepotrzebnie tylko wtopisz gotówkę. Tyle w temacie. 

Skoro " chodziła po głowie" sztyca, to nie bez powodu. Zasadniczo nie spełni ona swego zadania; właściwym jest dobór odpowiedniego siedziska, których jest masa na rynku.

Pomyśl raczej nad prawidłową wartością psi w oponach. Tu dodatkowo będziesz komfortu z jazdy..

Powodzenia

Odnośnik do komentarza

Dokładnie, odpowiednie siodło i odpowiednia wartość PSI w oponach. Na pewno miękkie i za szerokie siodło nie pomoże. Miękkie siodło jeszcze bardziej uciska tkanki miękkie - jest mnóstwo na ten temat w sieci, poczytaj. Odpowiedni otwór lub wgłębienie w siodle też ochroni tkanki miękkie i nie będzie nacisku na prostatę. Ospowiednia szerokość siodła, nie za wąskie i też nie zaszerokie - ma być odpowiedniej szerokości, około 2,5-2 cm szersze od rozstawu Twoich kości kulszowych. Na pewno szerokie, miękki kanapowiec nie jest odpowiednim siodłem

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...