Skocz do zawartości

Lekka dętka do szosy - SCHWALBE AEROTHAN Race 700x23/28C - 41 gram!


Rekomendowane odpowiedzi

Od połowy stycznia mam zamontowane w rowerze i prawdopodobnie do butylowych już nie wrócę, chodź cena za sztukę to ok 100zł. Pierwsza sprawa to trzyma ciśnienie, myślę, że tygodniowo ubywa między 0,1/0,2 bara, a w testach opory toczenia ma gorsze tylko o 0,7 W od najlepszej w tej strefie Victtori Latex. Jak najbardziej można ją stosować przy hamulcach szczękowych czego Vikttoria Latex nie umożliwia. U mnie zamontowana jest w oponach CONTINENTAL Grand Prix 5000 - 700x23c i pracuje na ciśnieniu 8/8,5 bara bez zarzutu. Podczas montażu przedrzymskim nie wolno kręcić wentylem w parownicy (w samej szyjce ), oraz napompować po za oponą do 0,2 bara max. Ostatnio zacząłem ją również wozić jako zapas. Waga opony Grand Prix 5000 oraz dętki AEROTHAN Race łącznie to 240g. Oszczędność łącznie w masie wożąc ją również jako zapasową dętkę w moim wypadku w stosunku do poprzednich butylowych dętek to 182g. Jeśli chodzi o odczucia z jazdy to był ogromny przeskok, ale za jednym zamachem wymieniłem opony z bardzo średniej półki na GP 5000 i wstawiłem jednocześnie właśnie dętki Aerothan i poprawa była odczuwalna w każdym aspekcie jazdy, ale najbardziej zyskałem na przyczepności w zakrętach. 

Odnośnik do komentarza

Teoretycznie podobno inny materiał, ale w praktyce wydaje mi się, że tylko inaczej nazwany. W testach wypadają lepiej jak Tubolito, mniejsze opory toczenia. Nie znam max ciśnienia, ale u mnie pracowały też na 8.7 bar OK. Uwaga! - trzeba z wyczuciem delikatnie bez nadmiernej siły dokręcać wentyl oraz nakrętkę, tak aby nie przekręcić samego mocowania wentyla w szyjce.  

Odnośnik do komentarza

Dziękuje. A rzucił byś proszę okiem jakie jest dopiszczalne ciśnienie? Mam Tubolito, tam jest opisane ze nie wolno przekraczać bodajże 8 barów. Co więcej jest napisane zeby spuszczać ciśnienie podczas zjazdów(!!!) bo znacznie wzrasta ciśnienie podczas dłuższych zjazdów i dętka może strzelić. Efektywnie, tubolito nadaje się do 28mm, względnie 25mm jak mało ważysz bo inaczej podczas zjazdów przekroczysz dopuszczalne cisnienie

Odnośnik do komentarza

Zamówiłem do drugiego roweru więc jak będzie oryginalne opakowanie to wrzutce kilka fotek z instrukcji użytkowania. Zaskoczyłeś mnie tymi zjazdami, wstępnie powiem, że nie wyczytałem nigdzie, o Areothan, aby trzeba było uważać. Jeżdżę na 700x23c i ważę 101kg, dętka do max 28c więc na 23c w teorii jest bezpieczniejsza. Zastanawiam się co by było gdyby taka dętka pękła przy prędkości ponad 50km.

Odnośnik do komentarza

W oryginalnym opisie dodanym do dętek nie ma oznaczenia max ciśnienia oraz żadnych dodatkowych ostrzeżeń podczas użytkowania. Jest tam obrazek, który sugeruje tylko na zwracanie uwagi na max ciśnienie na dedykowanej oponie. Jedyne ostrzeżenia są podczas montażu i przed - nie może tam być uszczelniaczy do opon bezdętkowych. Radze bezpośrednio zwrócić się po niemiecku lub angielsku bezpośrednio do producenta, bo jednak temat jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa. 

Odnośnik do komentarza

Używam Aerothany w MTB od ponad roku. Początki były pozytywne ale potem zacząłem na nich łapać kichy i mieć problemy z wentylami. Kichy się ogarnia za pomocą łatek Tubolito nabywanych np. w Decathlonie. Zamierzam zamówić ich alternatywną wersję z metalowymi wentylami z Ali Express za połowę ceny i spróbować też na szosie.

Odnośnik do komentarza
  • 5 miesięcy temu...

Minęło 8,5 miesiąca i dętki mam zamontowane w dwóch szosach i wszystko jest ok, poza jednym kołem, szybciej schodzi powietrze na wentylu, ale przy montażu kręciłem wentylem przed napompowaniem, a nie wolno tego robić więc wina leży po mojej stronie.  Nie złapałem żynach gum, chodź dwukrotnie szkiełka pękały pod oponą. Opona GP5000 w szosie, którą więcej jeżdżę w tylnym kole bieżnik już do połowy zdarty. Prawdopodobnie następne opony będę montować szerokości 25c ponieważ na pęknięciach i nierównościach asfaltu na 23c muszę strasznie wyhamowywać. Choć przyznam, że w drugim rowerze gdzie mam ciężkie koła to opony 23c właściwie nie przeszkadzają i nie czuć specjalnie potrzeby aby je wymieniać na szersze.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...