Tapioka wytwarzana jest z manioku – rośliny z rodziny wilczomleczowatych. Uprawia się go głównie w Ameryce Południowej i Środkowej. Tapioka otrzymywana jest z masy powstałej po mieleniu bulw manioku. Można ją kupić w formie mąki, płatków lub perełek.
Składniki odżywcze i kaloryczność tapioki
Tapioka nie jest szczególnie bogata w składniki odżywcze. Zawiera bardzo mało białka, tłuszczów i błonnika. Za to pełno w niej węglowodanów. Nie jest to też produkt dietetyczny. 100 gramów tapioki to około 360 kalorii; a gdy jeszcze się do tego doda mleko kokosowe i słodkie owoce, to lepiej nie mówić ;]
Czy tapioka ma gluten?
Główną zaletą tapioki jest całkowity brak glutenu. Jest polecana w diecie osób z celiakią lub innych schorzeniach związanych z nietolerancją glutenu. Z mąki z tapioki można upiec bezglutenowy chleb. Czasami występuje pod nazwą – skrobia z manioku.
Tapioka jest dobrym źródłem skrobi opornej, która jest pożywką dla dobrych bakterii żyjących w naszym organizmie. Efektem fermentacji skrobi jest wytworzenie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie jelit. Wykazano również wpływ skrobi opornej na regulację poziomu cukru we krwi. Zwiększa ona wrażliwość na insulinę, stąd jest postrzegana jako profilaktyka w cukrzycy typu 2.
Dzięki dobremu działaniu na układ pokarmowy warto czasami użyć tapioki w kuchni. Mąka zagęszcza sosy i zupy, z płatków można zrobić kisiel, a z granulek pudding.
Wiecie, że kolorowe kuleczki w bubble tea to właśnie tapioka? Choć sama w sobie nie ma konkretnego smaku, to przejmuje smak płynu, w którym się ją moczy czy gotuje.
Gdzie kupić tapiokę?
Tapiokę można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, w internecie oraz w większych marketach. Ostatnio trochę się jej naszukałam w sklepie – leżała przy żywności orientalnej. Nie jest to droga sprawa – paczka 400 gramów kosztuje około 8 zł. Cena może się różnić w zależności od wielkości granulek oraz producenta.
Deser z tapioki
Mój ulubiony deser z tapioki to pudding. Do zrobienia go, potrzebne jest jeszcze mleko kokosowe. Zwróćcie uwagę na skład na puszce mleka – czasami znajdują się w nim konserwanty i zagęszczacze. Lepiej wybrać to droższe (około 10 zł), gdzie w składzie jest tylko ekstrakt z kokosa i woda. W dużych marketach jest przeważnie kilka marek do wyboru. Mleko kokosowe można też zrobić samemu, na przykład z wiórków kokosowych.
Przepis na pudding tapiokowy:
– 400 ml mleka kokosowego – jeżeli jest tłuste, można zmieszać je na pół z wodą
– 1-2 łyżki ksylitolu (cukier brzozowy) lub cukru trzcinowego
– 3 łyżki granulowanej tapioki
Radzę sprawdzić jeszcze proporcje na opakowaniu. Aby wszystko krócej gotować, tapiokę można zostawić na godzinę w mleku kokosowym. Małe granulki następnie gotuje się około 15 minut, aż do miękkości. Kuleczki zaczną robić się przezroczyste. Podczas gotowania pilnujcie, aby masa nie przypaliła się na dnie garnka – trzeba ją często mieszać.
Przelany do miseczek czy szklanek pudding tapiokowy po schłodzeniu, można podać ze świeżymi owocami, z musem owocowym lub konfiturami. Deser jest prosty i naprawdę dobry.
A masz może jakiś fajny przepis na deserek małokaloryczny ale wysokobiałkowy?