W zeszłym tygodniu oglądałam mecze naszej drużyny siatkarskiej w Lidze Światowej. I tak mnie zastanowiło, czemu niektórzy z nich noszą dodatkowe rękawki. Raczej zimno nie było;] Takie wynalazki widuje się też u innych sportowców. Co to i po co?
Takie rękawki kojarzyły mi się zawsze z kolarzami. Gdy jadą w chłodniejszych warunkach, założenie rękawków jest prostsze i wygodniejsze niż zakładanie kurtki. Ale te, o których myślę mają nawet specjalistyczną nazwę – rękawy kompresyjne. Już sama nazwa zdradza wszystko. Kompresja czyli ucisk.
Według producentów takie wynalazek ma zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni, zabezpieczyć przed mikrourazami, stabilizować mięśnie, wspomaga oddychanie, poprawia regenerację itp, itd. Jakoś jestem sceptycznie nastawiona do takich patentów i bardziej traktuje je jako gadżety i kolejne pomysły firm sportowych. Ok, pewnie się nie znam, dla mnie mają głownie funkcje grzewczą. Ewentualnie mogę zgodzić się, że pomagają w przypadku drobnych urazów. Bezsprzecznie, dopasowany materiał ogranicza drgania i dodatkowe ruchy ciała. Zadziała w tym przypadku jak opaska elastyczna.
Zawsze mnie śmieszyły, super nazwy dla technologi zastosowanych w ubraniach czy w sprzęcie. Niedługo zwykła bawełniana koszulka będzie ultra-naturalnym T-shirtem, oczywiście niezmodyfikowanym genetycznie ;] Tak samo koncepcja masujących włókien i antybakteryjne właściwości, dzięki którym czujesz świeżość przez cały dzień (!) , uważam jedynie za chwyt marketingowy.
Oczywiście, że materiał materiałowi nierówny, sama mam trochę technicznych ubrań, które sobie naprawdę chwalę. Głównie za ich wytrzymałość i niezłą jakość materiału. Niestety nie jestem dzięki nim szybsza ani silniejsza – a szkoda. Przed kontuzjami też nie zabezpieczają – jeszcze większa szkoda.
Jest cała seria odzieży kompresyjnej, od rękawków, dla chyba każdej dyscypliny sportu, po nogawki i skarpetki. Można dostać całe zestawy bielizny: koszulki, bokserki, spodenki. Dość popularne stają się getry kompresyjne dla biegaczy, które mają poprawić krążenie krwi i wspomagać regenerację po treningu.
Dopasowana, koniecznie bezszwowa odzież jest bardzo wygodna, zwłaszcza bielizna, ale czy na serio musi być kompresyjna? Jestem ciekawa, czy kiedyś w świat nie pójdzie teoria, że tak naprawdę kompresja jest niekorzystna dla ciała. W tym krótkim wpisie nie mam zamiaru wyśmiewać użytkowników kompresyjnych produktów, każdy wydaje swoje pieniądze na co chce. Jeżeli lepiej się czujesz w takich dodatkach, w jakiś sposób pomagają w aktywności – jasne, czemu nie! Przecież wszystko jest dla ludzi. A może ja po prostu się nie znam.
Jeżeli macie jakieś doświadczenie z tego typu produktami, podzielcie się opiniami w komentarzach.
W siatkówce rękawy są też po to, aby rozgrywający miał suchą piłkę. Jeśli przyjmuje się bez nich, wiadomo ręce są spocone a piłka mokra, co utrudnia zadanie przy wystawianiu piłki i zwiększa ryzyko nieprzepisowego odbicia.
Rękawki są stosowane by dogrzać mięśnie i zachować suchość rąk podczas odbicia piłki. Co pomaga rozgrywającemu oraz przyjmującemu nad lepszym kontrolowaniem piłki. Odpowiednio dopasowane rękawki spełniają również funkcje kompresyjne. Rękawki mogą być również powierzchnią reklamową lub fajnym gadżetem tak jak nasze rękawki siatkarskie fullprint.