Gore-Tex w odzieży – rodzaje membrany

Pamiętam gdy w liceum, na rajdach górskich, z zazdrością patrzyliśmy na kurtkę z Gore-Texem naszego nauczyciela. Miała jeszcze taki wielki napis „Gore-Tex” na rękawie, czyli +10 do profesjonalizmu ;] Tak na poważnie, jest to świetna membrana, chociaż oczywiście marketingowcy przesadzają z opisami jej właściwości. Taka odzież nie będzie się za Ciebie wspinać, zdobywać szczytów itp.

Firma GORE gwarantuje, że membrana będzie nieprzemakalna, wiatroszczelna i oddychająca. Ubrania firm, które mają prawa do używania tej membrany, też są podobno kontrolowane. Co jednak sprawia, że ceny ubrań membranowych potrafią być bardzo różne?

Wpływ na to mają na pewno materiały zastosowane w laminacie (membrana jest pomiędzy nimi). Różnica w budowie takiej „kanapki” warunkuje zastosowanie odzieży. Czy to będzie kurtka w Himalaje, na treking, na miasto, do biegania czy na rower. Postaram się opisać po kolei rodzaje membrany i jej zastosowanie na przykładach kurtek.

1. Gore-Tex Products

To najbardziej popularna linia membrany. Można ją znaleźć w kurtkach turystycznych, wspinaczkowych oraz w odzieży „cywilnej”. Tak, Gore-Tex to nie tylko odzież sportowa – dla mnie najbardziej niecodzienny przykład, to męski kaszkiet z membraną ;] Teoretycznie odzież z takim typem membrany jest najbardziej przystępna cenowo… teoretycznie. Żeby nie było za prosto, w tej grupie występują jeszcze opcje:

Gore-tex 2L

Opcja dwuwarstwowa 2L

Laminat tworzy membrana i tkanina zewnętrzna. Od środka wszyta jest osobna podszewka, na przykład w formie siateczki. Takie kurtki nie należą do najlżejszych; często mają podwójny suwak i opcję podpięcia dodatkowej warstwy z polara. Przykładowe kurtki:
North Face All Terrain
– Salewa Fanes 2 GTX 2L

 

Opcja trójwarstwowa 3L

W tej wersji połączone są ze sobą trzy warstwy. Taka odzież jest lżejsza i bardziej „pakowna” niż 2L. Odzież z 3L oczywiście będzie wodoodporna, ale nie musi przybierać formy typowej przeciwdeszczówki. Warstwą zewnętrzną może być na przykład softshell (kurtka The North Face Apex Flex Shell GTX). W ramach technologii 3L można rozróżnić dwa typy:

Gore-tex Paclite

Gore-Tex Paclite

Ubrania w tej technologii, od wewnętrznej strony posiadają powłoką z tworzywa. Paclite’a bardzo łatwo rozpoznać właśnie po tej warstwie. Jest szara, lekko gumowata, ale przyjemna i miękka w dotyku; wydaje się dosyć delikatna. Zaletą ubrań z taką membraną jest stosunkowo niska waga i prostota modeli. Niektórzy traktują takie kurtki jako awaryjne; nie do noszenia z ciężkim plecakiem. Na pewno nie są to kurtki pancerne, ale wydaje mi się, że przy użytkowaniu przez statystycznego turystę, spokojnie wytrzyma parę lat.

Niedawno napisałam test mojej kurtki z Paclite’m – Marmot Minimalist. Według mnie sprawdza się bardzo dobrze jako uniwersalna przeciwdeszczówka. Inne modele z tą technologią:
– Berghaus Extrem Light Paclite Jacket
– Black Diamond Liquid Point Shell

Gore-tex C-Knit

Gore-Tex C-KNIT Backer

Warstwa wewnętrzna w tym przypadku jest miększa; zrobiona z cienkiej dzianiny. Dzianina ma lepsze właściwości pochłaniania wilgoci, a tym samym oddychalność też jest na lepszym poziomie. Odzież takiej konstrukcji polecana jest dla skiturowców i freeride’owców oraz wszędzie tam, gdzie można się mocno zmęczyć i spocić. Przykładowe modele:
– The North Face Shinpuru Jacket
– Dynafit Elevation GTX Jacket

 

Opcja Gore-Tex Z-liner

Membrana jest tu połączona z lekkim materiałem nośnym, który jest luźno zawieszony pomiędzy warstwą zewnętrzną a wewnętrzną wyściółką. W turystyce ta technologia nie jest raczej stosowana. Za to jest popularna w kurkach motocyklowych (np. firmy Rukka).

2. Gore-Tex PRO Products

Jeżeli myślicie, że produkty ze „zwykłym” Gore-Texem są drogie, to nawet nie oglądajcie serii Pro. Jak sama nazwa sugeruje, są to ubrania bardziej profesjonalne, stworzone żeby służyć w najgorszych warunkach.

Pro jest technologią trójwarstwową. Materiał zewnętrzny jest grubszy, odpowiednio gęsto tkany i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Tarcie o skały i ciężki plecak nie powinny być problemem. Sama membrana też jest trochę inna – ma specjalną mikrostrukturę i wykonana jest w 100% z ePTFE (teflon). Oczywiście jest wodoodporna, wiatroszczelna oraz oddychająca. Wskaźnik RET ma być mniejszy od 6. Jest to współczynnik oporu parowania i oznacza opór tkaniny na przepuszczanie pary wodnej. Upraszczając, RET<6 daje komfort przy bardzo dużym wysiłku.

Od wewnątrz zastosowano opatentowaną wyściółkę Gore Micro Grid Backer. Jest to cienka tkanina o luźnym splocie, która pozwala łatwo zakładać i zdejmować kurtkę. Ułatwia też transport wilgoci na zewnątrz laminatu.

Gore-tex Pro

Ubrania w technologii Pro są bardzo wytrzymałe, przez co też nie są najlżejsze. Zazwyczaj posiadają jakieś dodatkowe super technologie: odpowiednie ściągacze, duży profilowany kaptur, większą liczbę kieszeni itp. Jednym słowem – używanie takiej kurtki na niedzielne spacery, to przerost formy nad treścią. Z drugiej strony, kto bogatemu zabroni – kurtki w tej technologi można kupić za 2000-3000 zł, albo polować na promocje.

Przykładowe modele:
Black Diamond Sharp End Shell
– The North Face Summit L5 GTX Pro Jacket

3. Gore-Tex Active

Gore-tex Active

Ta technologia jest dedykowana osobom uprawiającym sport o bardzo dużej intensywności. Będzie odpowiednia dla biegaczy i rowerzystów. Laminat jest trójwarstwowy i ma najlepszą oddychalność z całej grupy produktów GORE (RET<3). Kurtki są miękkie i lekkie, zazwyczaj minimalistyczne w formie i zajmują mało miejsca po spakowaniu. Firma zastrzega, że końcowy produkt w rozmiarze M, nie może ważyć więcej niż 400 gramów.

Przykładowe kurtki:
Marmot Exum Ridge
– GORE C7 GORE-TEX Active Jacket

4. Gore-Tex Active with SHAKEDRY

To świeża technologia, gdzie membranowy laminat został odchudzony chyba już do granic możliwości. Zrezygnowano z wierzchniego materiału – ostatnią warstwą jest sama membrana Active. Nawet po ulewnym deszczu wystarczy wytrząsnąć kurtkę, żeby była sucha – woda po prostu nie ma w co wnikać. To produkty głównie dla biegaczy i rowerzystów. Laminat nie jest odporny na brutalne traktowanie – coś za coś.

Przykładowe kurtki:
– Dynafit Ultra Light GTX Rofo (137 gramów w rozmiarze M)
– GORE C7 GORE-TEX® SHAKEDRY Jacket (107 gramów w rozmiarze L)

Którą technologię wybrać?

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego gorek będzie potrzebny? Chodzi o rodzaj sportu i intensywność użytkowania. Do typowej, turystycznej aktywności i ewentualnie wspinania, dobre będą produkty z „podstawowej” serii. Na większe górskie wyprawy i wymagające wspinanie, odpowiednia będzie seria Pro. Jeżeli jeździsz na rowerze lub biegasz, kup odzież z membraną z serii Active.

Na koniec pozostanie jeszcze kwestia budżetu. Kupując odzież z Gore-Texem, płaci się jednak za jakość i gwarancję nieprzemakalności. Czasami warto poczekać i odłożyć trochę pieniędzy na bardziej zaawansowany produkt, niż potem biadolić na szlaku w przemokniętej kurtce bez membrany.

Zapraszam także do lektury wpisu, w którym opisałam jak prać odzież z Gore-Texem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *