Rozmiar ramy to jeden z kluczowych parametrów, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru. Dobrze dobrany rozmiar sprawi, że na rowerze będzie się nam jeździło wygodnie, szybko i bezpiecznie. Natomiast za mały lub co gorsza – za duży rower, będzie powodować frustrację i zniechęcenie do jazdy. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, tak aby potem cieszyć się z nowego jednośladu przez długi czas.
Jak sprawdzić rozmiar ramy rowerowej?
To umowne określenie, identyfikujące jeden z wymiarów ramy rowerowej. Przyjęło się, że w rowerach górskich/crossowych/trekkingowych/miejskich (tu przeczytasz więcej o rodzajach rowerów) rozmiarem jest długość pionowej rurki ramy (mierzona od środka suportu). Zwykle mierzona jest od środka suportu do środka poziomej rurki ramy (zielona kreska na zdjęciu powyżej), czasem do końca rurki podsiodłowej (czerwona kreska).
W przypadku rowerów szosowych/przełajowych/gravelowych, najczęściej rozmiar ramy to efektywna długość górnej rury ramy (niebieska linia).
Przyjęło się (nie pytajcie dlaczego), że rozmiar brany od rury podsiodłowej podajemy w calach (13 cali, 15 cali, 17 cali itd.), ale rozmiar brany od poziomej rurki – w centymetrach (52 centymetry, 54 centymetry itd.).
Jaką ramę wybrać – S, M, L czy XL?
Producenci rowerów zaczęli opisywać rozmiary ram symbolami XS, S, M, L, XL – żywcem wziętymi z odzieżowej rozmiarówki. Zapomnijcie o nich! Wiele osób (zwłaszcza panów) wychodzi z założenia, że „noszę koszulki w rozmiarze L, to przecież nie kupię roweru w rozmiarze S – jak jakieś dziecko„! To błędne myślenie i rozmiar roweru nie ma nic wspólnego z rozmiarem noszonej odzieży.
Dodatkowo, to że u jednego producenta pasuje ci M-ka, nie znaczy, że u innego nie będzie dobra S-ka, albo L-ka… Nie ma żadnego standardu w opisywaniu rozmiaru ram odzieżowymi symbolami.
Przy okazji zapraszam do obejrzenia odcinka wideo Rowerowych Porad, w którym opowiadam jak dobrać rozmiar ramy. Będzie mi miło jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)
Rozmiar ramy roweru do wzrostu

Wzrost to tylko jeden z parametrów, na które trzeba spojrzeć podczas wyboru rozmiaru roweru. Drugim z nich jest przekrok, który powie nam czy w rowerze uda się ustawić siodełko na odpowiedniej wysokości, a także czy staniemy nad ramą.
Jak zmierzyć swój przekrok? Stań boso w lekkim rozkroku przy ścianie, między nogi wsuń książkę (a najlepiej poziomicę) i przesuń ją maksymalnie do góry, dociskając do krocza. Przyda się druga osoba, która zmierzy teraz odległość od grzbietu książki do ziemi.
Znając swój wzrost i przekrok, możesz sprawdzić poniżej, jaka mniej więcej rama będzie dla Ciebie dobra. Ale! Podkreślam to kilka razy w tym tekście: nie traktuj tego wyniku jako wyroczni! To tylko wstępne określenie rozmiaru ramy, weryfikacja powinna nastąpić w sklepie. Ramy różnią się geometrią, są mniej i bardziej sportowe, mają różne proporcje.
Rozmiar ramy: rower górski z kołami 27,5 i 29 cali
- Wzrost: 150-160 cm i przekrok: 66-76 cm – rama 14 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy 15 cali)
- Wzrost: 161-170 cm i przekrok: 66-78 cm – rama 15 cali (przy 170/78-81 przymierzyłbym się także do ramy 17 cali)
- Wzrost: 171-183 cm i przekrok: 74-86 cm – rama 17 cali (przy 182/84-89 przymierzyłbym się także do ramy 19 cali)
- Wzrost: 184-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama 19 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 21 cali)
- Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama 21 cali
Warto pamiętać, że jeżeli producent przygotowuje dany model w tym samym rozmiarze, ale z dwoma wielkościami kół, to przekrok w modelu z kołami 29 cali będzie o ok. 2 centymetry wyższy. Warto to wziąć pod uwagę przymierzając się w sklepie, czy nie zawiśniemy krokiem na ramie.

Kupując rower all-mountain/enduro możesz także zerknąć na tabelę, którą przygotował Michał z bloga 1enduro.pl Parametr reach (tzw. zasięg, czyli odległość pomiędzy środkiem mufy suportowej, a środkiem rury sterowej) oraz ETT (effective top tube length czyli efektywna długość górnej rurki ramy) danego roweru znajdziecie w tabelce na stronie każdego producenta.
Jak dobrać rozmiar w rowerze szosowym/gravelowym
- Wzrost: 160-165 cm i przekrok: 66-76 cm – rama ok. 51-52 cm (efektywna długość poziomej rury ramy). Przy 165/71-76 przymierzyłbym się także do ramy 53-54 cm
- Wzrost: 166-173 cm i przekrok: 69-81 cm – rama ok. 53-54 cm (przy 173/76-81 przymierzyłbym się także do ramy 55 cm)
- Wzrost: 174-180 cm i przekrok: 74-84 cm – rama ok. 55 cm (przy 180/81-86 przymierzyłbym się także do ramy 56 cm)
- Wzrost: 181-185 cm i przekrok: 76-86 cm – rama ok. 57 cm (przy 185/86-89 przymierzyłbym się także do ramy 58 cm)
- Wzrost: 186-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama ok. 58 cm (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 60 cm)
- Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama ok. 60 cm
Rower crossowy/trekkingowy/miejski – jaka rama do wzrostu
W przypadku damskiej ramy w rowerze miejskim, czy trekkingowym także należy patrzeć na przekrok. Nie chodzi o miejsce pod ramą, bo tu tego nie będzie brakować, ale o możliwość poprawnego ustawienia siodełka. Za duża rama może sprawić, że siodełko nawet w najniższym ustawieniu będzie za wysoko.
- Wzrost: 150-160 cm i przekrok 66-76 cm – rama XS – 14/15 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze S)
- Wzrost: 161-173 cm i przekrok 66-81 cm – rama S – 16/17 cali (przy 173/78-83 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze M)
- Wzrost: 174-183 cm i przekrok 74-86 cm – rama M 18/19 cali (przy 183/81-86 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze L)
- Wzrost: 184-193 cm i przekrok 79-91 cm – rama L 20/21 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze XL)
- Wzrost 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama XL 22/23 cale
A ja mam inny rozmiar ramy, a rower mam dobry!
Nie ma w tym nic dziwnego, rowery różnią się od siebie geometrią. Sama długość pionowej czy poziomej rurki to nie wszystko, liczy się także wysokość główki ramy, kąty, stack, reach. Na to jak będziesz się czuć na rowerze wpływa także długość wspornika kierownicy (niejednokrotnie jego wymiana na centymetr dłuższy lub krótszy, potrafi znacznie zmienić nasze odczucia za kierownicą). My też różnimy się budową ciała – przy tym samym wzroście możemy mieć różną długość nóg czy rąk.
Niemniej jeżeli masz 170 cm wzrostu i jeździsz na góralu z ramą 19 lub 21 cali to zdecydowanie coś jest nie tak :\
W każdym razie, wynik który znajdziesz powyżej, traktuj jedynie jako punkt wyjścia. Ostatecznego wyboru i tak najlepiej dokonać w sklepie po przymiarce (a jeszcze lepiej po jeździe próbnej).
Przekrok ramy
Informacja o naszym przekroku jest bardzo ważna jeszcze z jednego powodu. Każda rama rowerowa, w każdym rozmiarze, ma trochę inny przekrok. Nie każdy producent podaje ten parametr, ale na szczęście staje się to coraz powszechniejsze. Znając swój przekrok, możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy po zsunięciu się z siodełka „na ramę”, nie będziemy wisieć kroczem na górnej rurze (nie dotyczy to oczywiście rowerów miejskich/trekkingowych z „damską” ramą).

Dodaj do swojego przekroku ok. 1,5 cm dla butów szosowych i 2,5 cm dla butów MTB. W przypadku rowerów szosowych Twój przekrok w butach powinien być większy przynajmniej o 1 centymetr niż ten na ramie, dla rowerów górskich o co najmniej 5 centymetrów.
Ale z przekrokiem to też nie jest taka jednoznaczna kwestia. Osoby o krótkich nogach w stosunku do reszty ciała, mogą mieć problem, ponieważ rama teoretycznie dobra do wzrostu, może okazać się za wysoka, a mniejszy rozmiar ramy, gdzie uda się już nad nią stanąć, okaże się za mała. Czy pisałem już o tym, aby wybrać się do sklepu i poprzymierzać do różnych rowerów w różnych rozmiarach? :)
Mam krótkie nogi, co teraz?
Chodzi oczywiście o krótkie nogi w stosunku do wzrostu. Jak to sprawdzić? Nie dokopałem się do jednoznacznych norm określających przeciętną długość nóg. Ale dobrym punktem odniesienia może być chociażby tabela ze wzrostem i długością nóg od Gianta, którą wstawiłem poniżej. Jeżeli dla Twojego wzrostu, Twój przekrok znajduje się na skrajnie lewym polu (albo wręcz wypada poza skalę), to można powiedzieć, że masz niski przekrok. Co wtedy?
Musisz liczyć się z tym, że możesz (ale nie musisz) być zmuszony do zakupu roweru w rozmiarze mniejszym, niż wynika to z zalecanego wzrostu (żeby nie zawisnąć na ramie kroczem, albo żeby rura podsiodłowa nie była maksymalnie wsunięta do ramy). Może się też okazać, że dany rower po prostu nie jest dla Ciebie (dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rowerów gravelowych/przełajowych) – niektóre ramy mają bardzo wysoko poprowadzoną górną rurę ramy i zwyczajnie nie uda Ci się stanąć nad ramą. Albo gdy się to uda, okaże się, że pasuje Ci najmniejszy rozmiar ramy, który jest na tyle krótki, że nie da się tego wyrównać długością mostka w zadowalający sposób.
W każdym razie warto sprawdzić, czy przypadkiem nie masz krótkich nóg, tak żeby nie złapać się tylko na patrzenie na swój wzrost.

Nie mam opcji przymierzenia się w sklepie do roweru – co zrobić?
Zdarza się i tak, że zakup przez internet to jedyna opcja. Oczywiście masz prawo do zwrotu zakupionego roweru, ale wiadomym jest, że lepiej tego uniknąć. Co wtedy? Niektórzy producenci wysyłkowi (dystrybuujący rowery głównie przez internet) oferują na swoich stronach kalkulator rozmiaru, gdzie po podaniu przynajmniej wzrostu i przekroku, otrzymujemy podpowiedź, jaki rozmiar ramy roweru będzie dla nas najlepszy (taki kalkulator ma m.in. Canyon).
Sposobem może być także sprawdzenie geometrii roweru, na którym aktualnie jeździcie (czy jeździ kolega/koleżanka i ich rower Wam pasuje). Jeżeli rozmiar Wam odpowiada, sprawdźcie najważniejsze wymiary i poszukajcie roweru, który z grubsza będzie podobny.
Często dwa rozmiary ramy pasują
To też nie jest tak, że nie da się jeździć na rowerach ciut (podkreślam – CIUT!) za małych lub ciut za dużych. Da się. Wyliczony rozmiar nie jest wyrocznią i często spotykam się z sytuacją, że na tym samym rowerze może jeździć mama i córka, które różnią się wzrostem i długością nóg. Ale tak czy siak, na rowerze musisz czuć się dobrze. Mówi się, że gdy wypadniemy gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami ramy, do sportowej jazdy można kupić mniejszą ramę (zwłaszcza w przypadku roweru szosowego), natomiast do bardziej relaksacyjnej większy rozmiar ramy, by była wygodniejsza. Nie jest to jednak żadna wyrocznia, każdy musi to sprawdzić sam. Zwiększenie rozmiaru ramy sprawi, że będziemy mieli dalej kierownicę, czyli plecy bardziej się wyciągną. Niekoniecznie musi to być dla każdego wygodna opcja.
Podsumowanie
Jak widać wybór rozmiaru ramy rowerowej to nie jest taki błahy temat. Oczywiście, nie ma się czego bać i mając trochę cierpliwości, na pewno uda się Wam znaleźć rower, który będzie idealnie dopasowany do Waszej budowy ciała, potrzeb i wymagań. A jeżeli oprócz rozmiaru ramy wahacie się nad wyborem roweru, zapraszam do lektury moich wpisów o tym jaki rower kupić w konkretnym przedziale cenowym.
WOJTASR
Do tej pory miałem krossa r6 27,5″ rama 17, jeżdżę w maratonach mtb, ale spokojnie bez spinki, wydaje mi się że rama jest za krótka w poziomie, mocno wyprostowana sylwetka, chcę kupić cube attention koła 29, mierzyłem 17 i 19 ramę, przy 17 więcej luzu w kroku ale chyba za krótka w poziomie, 19 mały luz w kroku 2cm ale spoko w poziomie, nie wiem co wybrać, nie miałem upadku, jeźdzę spokojnie ze względu na zerwanego archillesa, ogólnie chyba cube ma krótkie ramy w poziomie, skłaniam się do 19, mój wzrost to 178, długość nogi 78
Cześć, nie jestem w stanie Ci podpowiedzieć na 100%. Warto wybrać się do takiego sklepu, gdzie ktoś będzie mógł na Ciebie spojrzeć z boku i podpowiedzieć.
W maratonach wielu zawodników stawia na mniejszą ramę, a potem kombinuje z długością i kątem mostka. Ale tu już wkraczamy w sferę bike-fittingu, co być może byłoby dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku. Poszukaj w okolicy jakiegoś studia, może pomogą i nie będzie to kosztowało dużo.
Witaj, mam pewien problem podczas jazdy rowerem. Mam turystyka LAZARO z ramą 21′, na kołach 28′, mój wzrost to 186cm, a odległość krocza od podłoża to około 90cm. Według danych z tabelki którą umieściłeś do crossa/trekkinga powinienem mieć nawet większa ramę. Z kolei według tabelki ze strony producenta znajduję się wzrostem przy dolnej granicy ramy 21′, czyli na siłę rama 19′ też by była dobra. Ale to wszystko oczywiście czysta teoria ;) W praktyce, gdy jadę rowerem w „normalnej” pozycji, jest w porządku, ale gdy muszę jakiś czas kierować jedną ręką, brakuje mi ramienia! Po chwili boli ręką i kierownicę muszę po prostu przytrzymywać palcami. Pytanie czy jest sent myśleć o zmianie ramy,czy raczej pokombinować z przesunięciem siodełka/wymianą mostka?
Cześć,
z ustawieniem siodełka się nie kombinuje, tylko ustawia je poprawnie: https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/
Natomiast jeżeli chodzi o jazdę z trzymaniem kierownicy jedną ręką, to co to są za sytuacje? Niestety nie widzę tego, więc ciężko mi coś doradzić, ale jeżeli w „normalnej” pozycji wszystko jest okej, to przyczynę widziałbym raczej w nienaturalnej pozycji, a nie za dużej ramie.
Oczywiście możesz pokombinować z wymianą mostka na trochę krótszy, pamiętając, że zmieni to charakterystykę prowadzenia roweru. Ale cały czas mnie ciekawi, co Ty robisz tą drugą ręką podczas jazdy :)
No dobra, nie śmiać się. Zdarza się, szczególnie latem, że wyskakuję rowerem do sklepu po jakieś drobnostki i często wracając sobie żółwim tempem jadę szerokim chodnikiem przez wodzisławski rynek… z czekoladowym lodem w jednej ręce i kierownicą w drugiej… ;) Wszystko oczywiście powoli, z głową i bezpiecznie, ale po minucie po prostu boli mnie wyciągnięta do kierownicy ręka i cała przyjemność pryska. Zastanawiałem się, czy przypadkiem rama nie jest ciut za duża, ale widocznie trzeba po prostu zmienić nawyki ;)
Przepisy mówią o obowiązku trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy, tak więc wszystko jest w porządku, póki nie stwarzasz niebezpieczeństwa na drodze :)
Musiałby ktoś z boku spojrzeć, jak to wygląda. Może rama jest za duża, a może nie :) Ciężko tak przez internet cokolwiek powiedzieć. Może spróbuj porównać pozycję i wygodę za kierownicą, z innymi rowerami, jeżeli masz do nich dostęp.
Rower mam od niedawna, zrobił dopiero 400km. Przy jednorazowym pokonywaniu dystansów do pracy rzędu 25km było ok, może jestem przewrażliwiony po prostu :D
Jeżeli z rozmiarem ramy coś Cię niepokoi, to warto się temu przyjrzeć, aby nie nabawić się kontuzji, zwłaszcza na dalszych trasach. Są w internecie specjalne kalkulatory, które w tym pomagają.
Witam. Chce zakupic rower miejski przez Internet poniewaz nie ma takiego modelu u mnie w sklepie stacjonarnym https://allegro.pl/show_item.php?item=6801330079 rower ma rame 21 cali a kola 28 cali. Zalezy mi na kolach 28 cali . Ale czy rama bd odpowiednia do mojego wzrostu. Mam 163cm wzrostu a dlugosc nogi 80-82cm. Z gory dziekuje za odpowiedź :)
Hej, moim zdaniem powinnaś szukać mniejszego rozmiaru. Sprzedający podaje, że jest to rower na wzrost 163-188 cm, co jest hmmm… nie powiedziałbym kłamstwem, bo osoby o tak dużej rozpiętości wzrostu pewnie dałyby radę jechać na takim rowerze. Ale jest to mocne nadużycie, bo w skrajnych przypadkach, albo niska osoba będzie bardzo wyciągnięta na tym rowerze, albo wysokiej osobie będzie na nim już ciasno.
I niestety potem widać niewysokie dziewczyny na wielkich kozach, które mają problem aby trzymać kierownicę. Bo sprzedający zaszalał i uznał, że jeden rozmiar ramy będzie tak samo dobry na niewysoką, jak i bardzo wysoką osobę :)
Sugerowałbym przejść się do pobliskich sklepów rowerowych i poprzymierzać nawet inne modele miejskich rowerów. A jeżeli nie masz takiej możliwości, tak czy siak, celowałbym w ramę 19 cali, ten sprzedający też ma rowery z taką ramą.
Ciekawe co poradzisz w przypadku 194cm, wew noga 100cm. nawet w rowerowych nie chcą wciskać 58. trek 62 nawet jest zbyt mały…
Radzę pochodzić po sklepach i poprzymierzać różne rozmiary.
Łukaszu, wiesz że w rowerach szosowych rozmiar ramy nie dotyczy długości pionowej rurki (tak jak chociażby w crossach lub mtb) tylko poziomej :)? Patrzę na wymiary Twojego Cuba i porównując z tym co mówisz mam wrażenie, że mierzysz zły odcinek :)
chyba, że nie masz szosówki, a wymiar 49 cm pionowej rurki to zbieg okoliczności :)
To jest geometria roweru fitnessowego Cube SL Road.
Witam, mam pytanie odnośnie wyboru rozmiaru ramy do roweru serii Level B. Mam 184 cm wzrostu i 85 cm nogę. Według wyliczeń ze strony krossa wychodzi mi 19″ czyli „M”. A według tabelki tegoż samego producenta na mój wzrost zalecana jest „L”. Dodam że pokonuję duże dystansy w terenie umiarkowanie górzystym. Wstępna przymiarka do „M” sprawiała wrażenie kierownicy zbyt blisko. W „L” natomiast rama przy sterach sięgała krocza. Który rozmiar w perspektywie czasu będzie prawidłowym rozwiązaniem? Bo po przesiadce z 26″ trudno mi określić co może być problemem, bo wszystko jest dziwne :)
Cześć,
„rama przy sterach sięgała krocza” – cóż, zdziwiłbym się, gdyby było inaczej.
Jeżeli na M czułeś, że kierownica jest zbyt blisko, to ten rozmiar nie jest dla Ciebie.
Mam pytanie- Mój brat (15 lat) chce rower, z obliczeń wynika, że potrzebuje 19cali. Czy jeśli miałby to być rower na +/- 5 lat to lepiej dołożyć 2 cale (jednego się nie da), czy pozostać przy 19 calach? Czy te 2 cale robią tak dużą różnicę? Byłbym wdzięczny za odpowiedz.
Dobry wieczór, mam małą zagwozdkę. Mój wzrost to 180 cm, długość wewnętrzna nogi 85 cm. Rower jest na kołach 29. Niestety mam do wyboru 19 lub 21 cali. Którą wielkość wybrać. Z góry dziękuję za podpowiedź.
Cześć, najlepiej byłoby przymierzyć się do obu tych rozmiarów. Albo porównać z jakimś innym rowerem geometrię.
Cześć Łukasz. Mam problem. Kupuję rower Kross Evado 4.0 i nie wiem jaką ramę wybrać. W sklepie przymierzyłem ramę 19 cali i 21 cali. Siedząc na rowerze z ramą 19 cali gdy siodełko podniosłem do połowy było dobrze, a w rowerze 21 cali gdy siodełko było maksymalnie opuszczone dopiero mogłem całą stopę położyć na ziemi. W obydwu rozmiarach stając okrakiem nad ramą miałem trochę luzu. Sprzedawca polecił mi 19. Mam 177 cm wzrostu i 82 cm długości nogi po wewnętrznej. Mam 15 lat i szybko rosnę a chciałbym żeby ten rower służył mi bardzo długie lata. Jaki rozmiar ramy więc wybrać? 19 cali czy 21 cali? Rower będzie mi służył do rekreacyjnej jazdy. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam :)
Cześć,
jeżeli chodzi o ustawienie siodełka, to polecam ten wpis: https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/
Jeżeli możesz postawić całą stopę na ziemi, nie schodząc z siodełka (lub nie zsuwając się na bok), to znaczy, że siodełko jest za nisko. Noga podczas pedałowania powinna się w najdalszym miejscu prawie całkowicie uginać.
„Mam 15 lat i szybko rosnę a chciałbym żeby ten rower służył mi bardzo długie lata”
A wiesz ile urośniesz? Bo może będziesz miał ponad 2 metry i potrzebna Ci będzie rama 23 cale? W momencie gdy rośniesz, to nie jest najlepszy moment na zakup roweru „na lata”. No chyba, że zmienisz sobie kiedyś ramę.
Jeżeli na ramie 21″ czułeś się dobrze i nie miałeś wrażenia, że to rower jak od starszego brata, to ja bym wybrał ten rozmiar.
Witam serdecznie, proszę o pomoc w wyborze rozmiaru roweru. Mam 168 cm wzrostu, dł wew. nogi 78-9 cm, raczej dłuższe niż krótsze ręce.
Zastanawiam się nad rowerem http://www.whyte.pl/portobello rozmiarem M albo L. Rozważam L dlatego, że zależy mi na lekko pochylonej sylwetce, nie chciałabym siedzieć na rowerze jak na kanapie.
Rower ( rozmiar M) ma rozstaw osi i efektywną dł. g. rury jak mój stary „uniwersalny” góral, stąd m.in. moje nim zainteresowanie. Nie mam możliwości przymierzenia roweru. Czy ma jakieś znaczenie, że jest dedykowany dla mężczyzn, bo okazuje się, że ten jest?
Hej, moja dziewczyna nie tak dawno kupiła sobie Whyte Shoreditch, czyli rower na tej samej ramie. Też ma 168 cm wzrostu i nogi ok. 79 cm. Wybrała rozmiar… S :)
I rama nie jest na nią absolutnie za mała. A też porównywaliśmy większość wymiarów do jej poprzedniego roweru, też górala na wygodnej ramie.
Moim zdaniem L-ka będzie na Ciebie dużo za duża. Pozycji za kierownicą nie wybiera się tylko patrząc na długość górnej rury, musi za tym iść cała geometria.
Jeżeli już to M-ka może być dobrym wyborem. Ale cały czas musisz pamiętać, że ta seria rowerów ma geometerię przesuniętą ciut bardziej w stronę komfortu. Może nie wyprostowanych pleców, ale jednak nie pochylonej sportowo sylwetki.
Bardzo dziękuję za pomoc :), wybrałam M-kę. Jeszcze mam takie pytanie, jakie narzędzia są potrzebne do złożenia roweru, tzn. klucze, średnica?
Potrzebny Ci będzie płaski klucz 15 do przykręcenia pedałów (pamiętaj, że jest prawy i lewy): https://roweroweporady.pl/jak-wymienic-pedaly-w-rowerze/
Koła (a w zasadzie pewnie tylko przednie) przykręca się takim dedykowanym kluczykiem, który dostaniesz razem z rowerem.
Będziesz musiała przykręcić jeszcze kierownicę (w Shoreditchu robi się to imbusem nr 4) oraz ustawić siodełko na wysokość i przód-tył (w S-u robi się to imbusem nr 5).
Dziękuję za pomoc, w/w narzędzia kupiłam, rower złożyłam bez większych trudności, pierwsze 100 km za mną. Rower jest lekki, zwrotny, rozmiar pasuje :) Jedyne ewent. zastrzeżenia, to dyskretne tarcie zacisków hamulca podczas obrotu przedniego koła (podczas jazdy „na zewnątrz” niesłyszalne) i brak karty gwarancyjnej – dostałam tylko paragon – ciekawa jestem jak to było u Was? Od sprzedawcy dostałam informację, że karty nie wydają; natomiast odn. hamulca, że to kwestia jego dotarcia.
Jeżeli chodzi o kartę gwarancyjną, to chyba nic takiego nie dostaliśmy. Ale wystarczy sam dowód zakupu.
Co do tarcia, to nic nie musi się „docierać”. Zakręć kołem i popatrz czy tarcza ociera o jeden z klocków. Jeżeli tak się dzieje, poproś o pomoc drugą osobę. Postawcie rower na równej nawierzchni, poluzuj trochę dwie śruby trzymające zacisk hamulca. Następnie niech druga osoba wciśnie klamkę hamulca i trzyma. Ty w tym czasie równomiernie dokręć obie śruby, z czuciem raz jedną, raz drugą. To pomoże ustawić zacisk hamulca względem tarczy.
Witam
Ja mam pytanie odnośnie rowerów FS i odpowiedniego doboru ramy do długości nóg. Zamierzam kupić rower od CANYON-a model neuron niestety firma ta sprzedaje swoje rowery tylko i wyłącznie wysyłkowo i nie maja sklepow które oferowały by mozliwość jazdy testowej W przypadku FS jak ma sie opracowana przez Ciebie tabela ? Długość mojej nogi w kroku to 84 cm ( z wyliczeń twoich wychodzi 47,88 cm ) wiec rama 19 producent CANYON na swojej stronie zamieszcza taka specyfikacje: rama M ma dł. rury podsiodłowej 440mm a rozmiar L już ma 480mm wychodzi na to ze dla mnie odpowiedni rozmiar to L. Jeśli to pomoże obecnie śmigam na rowerze marki KROSS rama rozmiar 20 i bolą mnie ręce ( dochodzi do tego mrowienie i drętwienie rąk ) wraz z nadgarstkami
Cześć, z rowerami z pełną amortyzacją może być problem, jeżeli chodzi o tę tabelkę. Z tego co kojarzę Canyon ma na stronie specjalny kalkulator, który pomaga w dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Zawsze możesz też do nich napisać, co by radzili, bo myślę, że oni będą najlepiej wiedzieć.
Dzieki za dop.
Pytałem na stronie Canyona osoby z Polskiej dystrybucji odnośnie rozmiaru ramy pod moje wymiary i koleś wywnioskował z ich kilkuletniego dośwaidczenia ze najlepszy wyborem dla mnie według nich byłby rama L z rura podsiodłową dlugosci 480 mm Ale ale z kalkulatora na ich stronie i słow dystrybutora wyszło ze moje wymiary mieszczą się miedzy ramą M a L i teraz dylemat wielki bo nie mam gdzie dosiać takiej ramy by przekonac sie na własnej skórze który rozmiar bedzie dla mnie odpowiedni. Uzytkownicy maja podzielone zdanie na temat wielkości ram jedna grupa woli mniejszy rozmiar a druga wiekszy. Co prawda mam możłiwosc zwrotu roweru lub ewentualnej wymiany na inny model czy rozmiar ale nie chce mi sie bawic w poczte polską
A jak sie maja rozmiary ram L to 20′ czy jeszcze 19′
S, M, L to są ustalane przez producenta oznaczenia, których nie powinno się porównywać między różnymi rowerami. Zresztą samo oznaczenie calowe też bywa mylące u niektórych producentów.
Witam Cię Łukaszu mam problem z wyborem roweru mtb model już wybrałem i była przysiadka w sklepie to: Cube ltd sl mam 176 centymetrów wzostu rozmiar nogi 86 centymetrów i pytanie czy 17 czy 19 cali na obu siedziałem i jeżdziłem po sklepie skiteam Warszawa i nie wiem co wybrać? Na 17 było ok choć sprzedawca mówił iż 19 lepsza by była na 19-tce byłem bardziej wyciągnięty lecz rower był mniej nerwowy niż na 17, na 17 musiałbym w terenie bardzo uważać i nie wiem co wziąść co radzisz?
Weź ten, na którym czujesz się lepiej. Ja mam krótsze nogi od Ciebie (175/79 cm) i przy kołach 27.5″ wybrałbym ramę 18 cali. Przy kołach 29″ pewnie 17″. Ale oczywiście wzrost i noga to nie wszystko, zostaje jeszcze chociażby długość rąk.
Jeżeli tylko na 19″ nie czułeś się źle, to czemu nie. Ja lepiej czuję się na mniejszych ramach, ale na zbyt małych moja dziewczyna mówi, że wyglądam jak na rowerze po młodszym bracie :D Ale i tak wolałbym ciut za małą ramę (ciut), niż ciut za dużą. Choć to w pewnym zakresie można niwelować wymieniając mostek czy skracając kierownicę.
W każdym razie jeżeli tylko nie czujesz się źle na 19, to czemu by nie wziąć takiego rozmiaru.
Witam,
mam dylemat co do wyboru rozmiaru ramy roweru górskiego. Zdecydowałam się na rower Kross Lea F3. Przy wzroście 164 cm mam długość nogi po wewnętrznej 79 cm. Ciężko mi po chwilowej jeździe w sklepie wyczuć rower. Wybór między 17″ a 19″. Mam wrażenie że 17 jest trochę za mała, a 19 za duża. Może to tylko wrażenie. Co by Pan radził?
Hej, według teoretycznych wyliczeń wypadasz gdzieś pomiędzy tymi dwoma rozmiarami ram :) Oczywiście to tylko teoretyczne wyliczenia, ale jak widać zgadzają się z Twoimi odczuciami.
Powiem tak, jeżeli na 19″ czujesz, że rama jest za duża, to ja bym ją odrzucił. Będziesz się potem tylko męczyć i kombinować jak ją „skrócić”, np. wymieniając wspornik kierownicy. Można oczywiście w drobnym zakresie tak zrobić, ale tylko drobnym.
Jeżeli na 17″ czujesz, że rama jest trochę za mała… to też bym jej nie brał. Ciężko mi powiedzieć co zrobić, bo musiałbym stanąć obok Ciebie i zobaczyć jak wyglądasz na jednym i drugim rowerze, bo to często patrząc z boku widać.
Ale na Twoim miejscu wybrałbym się do innych sklepów i poprzymierzał jeszcze do innych rowerów. Rowery różnią się od siebie geometrią ramy, nawet jeżeli są oznaczane tak samo. Warto kupić taki rower, na który jak wsiądziesz, to powiesz – TAK, czuję się na nim idealnie.
A gdybym nie napisała o moich odczuciach, którą ramę bardziej by Pan polecał, znając moje wymiary. ? 19 czy 17 w tym konkretnym przypadku roweru. Problem w tym że mi się inne rowery nie podobają. Dodam jeszcze tyle. Do tej pory jeździłam na 19,5′ Krossa. Było ok. Z tym, że to bardzo stary model roweru tej firmy, w którym efektywna długość ramy głównej jest krótka jak na 19 w porównaniu do obecnych rowerów.
No dobrze, a jakbyś porównała tę długość w swoim rowerze, do 17 i 19 w Lea F3?
Z tego co widzę, różnica między 17 a 19 cali to 1,5 centymetra. Do tego w 19″ wspornik kierownicy jest dłuższy o następne 1,5 centymetra (on idzie pod kątem, więc efektywnie będzie bliżej), więc niech to będzie te 2,5 centymetra więcej. To sporo, choć wydaje się niewiele.
Powiem tak, jeżeli na ramie 17″ nie czujesz się źle i nie obijasz kolanami o kierownicę, to pewnie zdecydowałbym się właśnie na ten rozmiar. Może pokombinował nad wymianą wspornika kierownicy na trochę dłuższy. A może nie…
Tak jak pisałem, musiałbym stanąć obok Ciebie i zobaczyć jak wyglądasz na jednym i na drugim rowerze. Tak czy owak, ja zawsze lepiej się czuję na ciut (podkreślam, ciut) za małym rowerze, niż ciut za dużym.
W trochę za dużej ramie też można kombinować z wymianą wspornika kierownicy, ale tam dochodzi jeszcze kwestia ustawienia siodełka chociażby.
Oczywiście, że porównałabym do 17-rama jest nawet od 17 obecnego Krossa krótsza (dawne czasy). Ja nie mam natomiast porównania do innych rowerów, jeździłam na swoim starym długo, przyzwyczaiłam się, nie wiem do końca czy taki powinien być (ja taka znawczyni rowerów). Kiedyś inaczej wybierało się rowery. No nic, pomógł Pan na ile Pan mógł i za to dziękuję bardzo. Szkoda, że nie ma takich sprzedawców w sklepie:). Jakąś decyzję muszę podjąć. Mi chyba bliżej do 19, ale zastanowię się jeszcze. Pozdrawiam.
@roweroweporady:disqus :) Odświeżam temat. Ostatni kupiłem Kross LEVEL B4 XL 23` z kołami 29 no i okazał się zdecydowanie za duży – mam 189cm wzrostu. Teraz mam zamiar ro wymienić na 21 lub nawet 19 – tylko no właśnie, czy 19` nie będzie zbyt mała? Tonący brzytwy się chwyta, stąd mój post – pozdrawiam.
Hej, najlepiej będzie jeżeli wybierzesz się do sklepu i poprzymierzasz do tych rozmiarów ram. Tak czy owak, 19 cali będzie na Ciebie za małe. Ja ostatnio testowałem Indianę na ramie właśnie 19 cali: https://roweroweporady.pl/indiana-x-pulser-3-7-test-optymalnego-gorala/
Co prawda z kołami 27.5″, ale tak czy owak, na moje 175 cm wzrostu i nogę 79 cm ta rama była dobra. Tak więc u Ciebie raczej celowałbym w 21 cali. Ale i tak warto przejść się do sklepu i samemu to sprawdzić.
Witam, jestem zainteresowany zakupem roweru fitnesowego Radon Skill 7.0.
Proszę o radę w sprawie doboru wielkości ramy roweru, mam 180cm wzrostu długość nogi 81cm. Zastanawiam się miedzy rozmiarem ramy 50 i 53, jaką ramę wybrać?
http://www.radon-bikes.de/en/urban-fitness/fitness/skill/skill-70/
Cześć, na pewno nie rozmiar 50 (48 cm pionowa rurka), będzie za mały.
Z teoretycznych wyliczeń wychodzi, że rozmiar 53 (51 cm rurka pionowa) będzie akurat. Ale to tylko teoretyczne wyliczenia.
Cześć, też tak myślę że rozmiar 53 będzie dobry dla mnie.
Przeglądam twój – wasz blog rowerowy od roku i nie ukrywam, że porady co do roweru fitnesowego są trafne, fajnie że poszerzasz wiedzę w temacie rowerów, naprowadziłeś mnie na rower fitnesowy i markę radon o której nie wiedziałem. Pozostaje mi zakup rowerku, myślę że spełni moje oczekiwania, chodź inny producenci troszkę kuszą hamulcami hydraulicznymi.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Witam. Mam 181 cm wzrostu, długość wewnętrzna nogi to 86 cm, . Chce kupic kross level b1 kolo 29 cali . Nie mam możliwości sie przymierzyć bo zamawiam przez net. Jaka rame wybrać 19 czy 21 cali?
Cześć, poszedłbym bardziej w stronę L-ki, czyli 21 cali.
Dziękuję i pozdrawiam
Witam. Mam problem. Mój wymarzony rower to Batavus Mambo. Dostępny jest on w rozmiarach 53, 57, 61, 65 cm. I tu zaczynają się schody. Mam 176 cm wzrostu i krok jakieś 82 cm. Nie wiem, który wybrać rozmiar, bo w różnych miejscach wskazują odmienne przeliczniki. Na oficjalnej stronie holenderskiej Batavusa każą przemnożyć długość nogi przez 0,67, na polskiej 0,68. W innych miejscach podają wskaźniki 0,63-0,68. Jedne uwzględniają amortyzowaną sztycę i każą odjąć 2-5 cm od końcowego wyniku lub od długości nogi, inne w ogóle tę kwestię pomijają. Sam już nie wiem co mam zrobić. Wiem, że najlepiej byłoby się przymierzyć do obu, ale niestety nie mam takiej możliwości. Proszę o pomoc – lepiej 53 czy 57 cm?
Hej, ja mam podobne wymiary i też w niektórych rowerach wypadam gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami :)
Z amortyzowanym wspornikiem siodełka chodzi o to, że nie opuści się go tak, jak sztywnego wspornika. W pewnym momencie amortyzator nie pozwoli opuścić bardziej siodełka. A to może być kłopotliwe, gdy ktoś będzie właśnie na styku rozmiarów i będzie miał ten większy rozmiar ramy.
W RowerachStylowych podają, że rozmiar 57 jest dla osób o wzroście od 176 cm (oczywiście sam wzrost to nie wszystko i to tylko uproszczenie). Więc może się tak zdarzyć, że będziesz chciał opuścić siodełko, a tam już nie będzie się dało. A może będzie dobrze… to zależy od długości nogi.
Nie chcę Ci źle doradzić. Sam lepiej czuję się na ciut mniejszych ramach, ale nie chciałbym, żeby się okazało, że rama 53 będzie na Ciebie za mała i będziesz wyglądał na nim jak na rowerze od młodszego brata.
Najlepiej byłoby poszukać w internecie opinii od ludzi, którzy jeżdżą na rowerach holenderskich, gdzie ktoś napisał jakie ma wymiary i jaką ramę wybrał.
Całe życie się człowiek uczy :) Dzięki za sugestię, pozdrawiam!
Mam 180 cm wzrostu, wewnętrzna długość nogi 81 cm, wg większości kalkulatorów pasuje mi rama 20’/51cm,niektóre wskazują na 21”/53cm, niektóre na 19’/49cm,Na bike fit calculator wyszło mi ST równe 55.3 – 55.8 cm. Więc już kompletnie nie mam pojęcia jaka rama będzie dobra. Interesuje mnie Kross Trans Atlantic. Jest produkowany w 2 rozmiarach 19′ lub 21′. Nie mam możliwości sprawdzenia w sklepie, a chce kupić w internecie.Jaki romiar będzie odpowiednia? Z góry dziękuję za odpowiedź, pzdr serdecznie.
No cóż, wypadasz faktycznie pomiędzy tymi dwoma rozmiarami. Który będzie lepszy? Odpowiem enigmatycznie – to zależy od Twoich preferencji. Ja wybrałbym mniejszą ramę, bo wolę bardziej kompaktowe konstrukcje, które lepiej „czuć” podczas jazdy. Ale nie każdy tak lubi.
Jeżeli nie masz sklepu z Krossem w okolicy, to może są jakieś inne rowery? Albo masz możliwość przejechania się rowerem sąsiada/kolegi? Tak aby sprawdzić przynajmniej te dwa podstawowe wymiary, czyli długość pionowej rurki ramy + efektywną długość górnej rurki.
Witam,
Bardzo mocno zastanawiam się nad zakupem roweru crossowego Unibike Viper. Właściwie to można powiedzieć, że jestem już zdecydowany – pozostaje najważniejsze – rozmiar. Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazywałyby, że z moim 184cm wzrostu i 85-86cm nogi powinienem uderzać w ramę rozmiaru 21 (długość rury podsiodłowej 533mm wg. danych producenta). Pytanie brzmi tak – czy dla uzyskania bardziej komfortowej (pionowej) pozycji odciążającej kręgosłup, warto podejść do ramy 23? Przymierzałem się do niej w sklepie i jeśli chodzi o wysokość, to jest taka „na styk” z pewnymi wrażliwymi częściami ciała. Raczej nie planuję awaryjnych zeskoków z roweru i to aż tak bardzo mnie nie przeraża. Dodatkowo mam dość długie ręce w porównaniu do wzrostu, więc nie musiałem się przesadnie wyciągać do kierownicy.
Bardziej zastanawia mnie, czy przy moich wymiarach tak duży rower będzie wygodny, szczególnie na dłuższych dystansach. Nigdy nie miałem okazji przemierzyć kilkudziesięciu kilometrow na takim „za dużym” rowerze i zastanawiam się nad możliwymi problemami jakie mogą się pojawić w jeździe?
Hej, bez zobaczenia tego na żywo, ciężko jest dokładnie powiedzieć, jaki rozmiar byłby na Ciebie idealny. Najlepiej wybrać taki, na którym będziesz się czuł najlepiej.
Poproś kogoś z rodziny, albo ze znajomych, aby wybrali się z Tobą do sklepu i zobaczyli Cię z boku na obu rozmiarach ramy. Osoba z boku będzie w stanie obiektywnie się wypowiedzieć, czy na tej mniejszej np. nie wyglądasz jak na rowerze od młodszego brata, albo na tym dużym nie wyglądasz jakbyś go wziął od jakiegoś dwumetrowca.
Ja zasadniczo mam takie sobie doświadczenia z trochę za dużymi ramami, zawsze wolałem takie „o włos” za małe. Wygodniej mi się na takim rowerze siedziało, lepiej się go kontroluje i nie było problemu z ustawieniem siodełka na odpowiedniej wysokości, co w za dużej ramie czasami może mieć miejsce. A tego już nie zmienisz.
Dzięki za pomoc. Masz 100% racji, że do roweru po prostu trzeba się przymierzyć i zobaczyć co i jak, a wszystkie tabelki świata można traktować tylko i wyłącznie jako sugestię i punkt wyjścia. W moim wypadku konieczna była rama 23, bo po pierwsze na mniejszej wyglądałem komicznie, a po drugie było mi najzwyczajniej w świecie niewygodnie. Dlatego dla pozostałych czytelników bloga porada w formie parafrazy słów Autora – bierzcie i mierzcie i nie wychodźcie ze sklepów niezadowoleni!
Cześć, ciekaw jestem Twojej opinii. Zakupiłem niedawno rower Cube Nature w rozmiarze 50cm (długość rury podsiodełkowej 48cm). Moje wymiary to 175 cm wzrostu i 81 cm przekrok, czyli w zasadzie dłuższa noga i krótki tułów. Czy uważasz, że wybrałem odpowiedni rozmiar ramy? Mierzyłem się też do 54 i nie było źle aczkolwiek stojąc nad ramą było na styk (rama pośrodku od ziemi wynosi ok 84 cm czyli mniej więcej tyle samo, ile mam w przekroku dodając wysokość buta). Podczas samej jazdy raczej nie odczuwałem większych różnic. Czy uważasz, że rozmiar ramy, który wybrałem jest odpowiedni?
Cześć, z teoretycznych wyliczeń wyszłoby, że kupiłeś ciut za małą ramę. Ale to nie znaczy, że to był błąd, ja też lubię ciut mniejsze ramy :) Jeżeli dobrze Ci się na tym rowerze jeździ i nie obijasz kolanami o kierownicę, to śmiało jeździj i się nie martw :)
Witam, i na wstępie chcę podziękować za blog z tak dużą ilością informacji.
A przy okazji chciałbym zadać pytanie odnośnie wielkości ramy roweru szosowego (ma to być moja pierwsza szosa). Mianowicie mam wzrost 176cm noga 78cm i wg wzrostu rama 54 a wg nogi 52 (i to nie całe). Jak napisałem ma to być pierwsza szosa i pewnie dopiero po kilkuset km będę wiedział czy dobrze wybrałem.
Hej, w rowerach szosowych te 52/54 zazwyczaj odnoszą się do poziomej rurki ramy, tak więc trzeba popatrzeć w specyfikację konkretnego modelu. Taki np. Specialized Allez E5 Sport.
W rozmiarze 54 ma pionową rurkę ramy 51 cm. Ja mam praktycznie ten sam wzrost i nogę co Ty i właśnie wybrałbym ten rozmiar 54. Jeździłem na takim Specu na ostatnim wyjeździe i pasował mi bardzo dobrze taki rozmiar.
Dzięki za odpowiedź no i jak mogę to proszę jeszcze o pomoc.
Wypatrzyłem taki rower:
http://www.romet.pl/Rower,HURAGAN_3,10,713,714,14575,2017.html
Na stronie jest tabela rozmiarów ramy wg. wzrostu, i tam dla mnie jest rozmiar 19″/20″ co by się zgadzało z tabelką zamieszczoną w twoim tekście ale przy takiej wartości w calach podajesz w nawiasach 51cm…
Do wyboru w skelpie są rozmiary od 52cm do 58cm.
Musisz znaleźć tabelkę z geometrią tych rowerów. Tak jak pisałem, najczęściej producenci rowerów szosowych podając 52/54/56 itd. piszą o długości poziomej rury ramy. Ja w tabeli mam podane długości pionowej rurki.
Udało mi się znależć tabele do Huragana 3 z 2015 ale to chyba ta sama rama.
http://zdjecia.bikeworld.pl/produkty/large/rowery_szosowe_romet_huragan_3_0_6dead.jpg
Wydaje mi się że w przypadku Rometa rozmiary 52/54 dotyczą rury pionowej :D
W sumie rower ma służyć do jazdy amatorskiej i chyba zdecyduję się na 52 bo (jeżeli dobrze rozumiem) na takiej ramie będę miał sylwetkę trochę bardziej wyprostowaną.
Swoją drogą to ta sprawa powinna być jakoś ujednolicona u wszystkich producentów.
Dzięki jeszcze raz z pomoc.
To nie jest do końca ujednolicone, bo są różne geometrie i budowy ramy.
kupiłem rower crossowy kross evado 5 rozmiar ramy 19″ mam 171 cm wzrostu wew. wysokość nogi 76 cm. Podczas zatrzymywania, stojąc stopami na ziemi krocze prawie dotyka ramy. Zmienić już nie mogę. Czy mogę jeździć takim rowerem ?
Hej, pewnie, że możesz. W rowerach crossowych rama nie opada tak szybko jak w górskich, bo nie ma takiej potrzeby. Przecież nie będziesz na nim jeździł po hopkach czy zjeżdżał z zawrotną prędkością po lesie.
Witam
mam pytanie w sprawie rozmiaru ramy
model roweru wybrany Stevens 6x lite tour – używany lub poekspozycyjny (mogę kupić w rozsądnej cenie)
mam 176 wzrost, przekrok 78-79 (na boso z poziomicą między nogami :), ze strony Stevensa wynika że coś pomiędzy ich 48 a 52 cm patrząc na przekrok – kolumna O z wynikami pokazuje że obydwa byłyby OK.
https://www.stevensbikes.de/2016/index.php?bik_id=112&cou=US&lang=en_US
Niestety sprzedaż wysyłkowa więc nie mam możliwości się dosiąść
z góry dziękuję za pomoc
Adam
Cześć, powiem Ci tak, ja mam Cube SL Road w rozmiarówce Cube 53 cm (czyli pionowa rurka 49 cm): http://cube.pl/
A mam 175 cm wzrostu i nogę 78 cm, czyli w zasadzie tak jak u Ciebie. Z tego co porównuję geometrię Cube do Twojego Stevensa, wybrałbym dla siebie rozmiar 48.
Łukaszu, chlapnąłeś trochę i nie wiem czego ktoś wczesniej tego nie wychwycił, do sportowego jeżdżenia, w szczególności w przypadku szosy mozemy dobrać ramę ciut ZA DUŻĄ, a do jeżdżenia dla relaksu ciut ZA MAŁĄ, od kiedy to przy dłuższej ramie masz bardziej wyprostowaną pozycję, a przy zbyt krótkiej bardziej aerodynamiczną? :)
Witam, bardzo poważnie myślę nad rowerem Kona Big Rove Al 2016, niestety w moim mieście nie jestem w stanie go przetestować na żywo. Może Pan będzie mnie w stanie nakierować w dobrą stronę.
Mam 185cm wzrostu, a długość nogi to 88-89cm. Czy byłby mi Pan w stanie doradzić rozmiar tego roweru (czysto hipotetycznie, bo wiem że jednak test na żywo to konieczność)
http://www.konaworld.com/big_rove_al.cfm
Cóż, z tabelki dla rowerów crossowych, bo tak bym tutaj oceniał ten rower (świetna ta Kona jest, tak przy okazji!), wyszłaby perfekcyjnie rama w rozmiarze oznaczanym jako 59 cm (czyli z pionową rurką 56 cm).
Mam jeszcze jedno pytanie, jako że średnio orientuje się w osprzęcie, a przymierzam się do Big Rove Al ale z roku 2016, czy mógłby mi Pan powiedzieć czy warto by było dopłacać do modelu z 2017 w oparciu o rożnicę w osprzęcie?
http://2016.konaworld.com/big_rove_al.cfm – ten jestem w stanie kupić za około 3200
http://www.konaworld.com/big_rove_al.cfm – model z 2017 będzie pewnie w okolicach 3600
O grupach osprzętu Shimano znajdziesz wpis tutaj: https://roweroweporady.pl/grupy-osprzetu-rowerowego-shimano/
Natomiast model 2016 jest troszkę lepiej wyposażony niż model 2017 (głównie tylna przerzutka i manetki), choć różnice są minimalne, to i tak nic nie przemawia za modelem 2017.
Dzięki i pozdrawiam ;)
Mam jeszcze jedno pytanie, jako że od dłuższego czasu zwlekałem z podjęciem decyzji o zakupie tej Kony, zauważyłem że w międzyczasie jej stalowa wersja zdążyła znacząco potanieć. Aluminiowa chodzi teraz po 2900 a stalowa po 3600. Co Pan sądzi o dopłacie do stalowej wersji?
http://2016.konaworld.com/big_rove_st.cfm
Ten rower byłby dla mnie do wszystkiego, ale głownie do jazdy po mieście. Czy to overkill czy zupełnie nietrafiony segment z mojej strony?Nie ukrywam ze po prostu badzo mi sie te rowery podobaja.
Hej, dostajesz nie tylko stalową ramę, ale także lepszy napęd. Kwestia czy warto to rozważać.
Powiem tak, jeżeli chodzi o samą ramę, to chromowo-molibdenowa rama na pewno jest warta rozważenia. To nie taniutki szajs, jaki jeszcze czasem możemy spotkać w najtańszych rowerach za 1/10 tej kwoty. Nie wiem o ile będzie ona cięższa od aluminiowej wersji, ale nie wydaje mi się, aby to była ogromna różnica. Dobra stal na pewno lepiej tłumi nierówności od aluminium, więc to na pewno duży plus dla stali.
Czy warto dołożyć? Trudno powiedzieć, już wersji aluminiowej niczego nie brakuje. W stalówce dostajesz napęd 10-rzędowy, mniej więcej o oczko lepszy niż w aluminiowej wersji. Dylematu nie rozwiążę, oba będą dobrym wyborem.