Jak zdjąć chwyty z kierownicy rowerowej

Chwyty kierownicy popularnie zwane „rączkami” są naszym łącznikiem z kierownicą roweru. Najczęściej wykonane są z gumy, ewentualnie z miękkiej pianki. Co jakiś czas trzeba wymieniać chwyty w rowerze – pod wpływem nacisku dłoni, guma wyciera się – powodując, że zaczynają się obracać na kierownicy. W dodatku często zaczynają wyglądać mało estetycznie. Pianki za to bardzo lubią się rozrywać po pewnym czasie. Najtańsze chwyty kosztują ok. 10 złotych, najdroższe kupimy za ponad 100 zł.

Dobrym sposobem na kręcące się rączki, jest zdjęcie ich (jeśli się kręcą – powinny zejść bez większego problemu) i wsypanie do środka trochę piasku. Nie testowałem tej metody – ale doraźnie może być skuteczna, jeśli nie szkoda nam porysowanej kierownicy. Ale z drugiej strony i tak przecież jej nie widać w tym miejscu.

Chwyty kierownicy jak zdjąć

A co zrobić gdy chcemy zdjąć chwyty z kierownicy, a one ani drgną? W internecie pełno jest porad – wstrzyknij do środka wodę, psiknij WD-40, użyj wody z ludwikiem. Ja zazwyczaj nie mam w domu igły i strzykawki, a WD-40 i woda z ludwikiem – nie wydają mi się najfajniejszą opcją – zawsze można sobie ubrudzić nie tylko rower, ale też siebie.

Zapraszam do obejrzenia wersji wideo tego poradnika, gdzie pokazuję mój ulubiony sposób ściągania chwytów z kierownicy. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)

 

100% skuteczną metodą zarówno przy zdejmowaniu, jak i zakładaniu chwytów rowerowych to po prostu ciepła woda :) Nie wrzątek, ale taka po prostu mocno ciepła. Żeby było wygodniej można odkręcić kierownicę. Bierzemy miskę, albo garnek, albo inne naczynie i po prostu maczamy. Zostawiamy tak rowerową mieszankę na kilka minut – przez ten czas guma powinna się rozgrzać na tyle, że bez problemu zejdzie z kierownicy. Na gąbkę wystarczy minuta i powinna zejść.

Oczywiście przy zakładaniu nowych rączek wystarczy, że same rączki włożymy do ciepłej wody. Gąbki wystarczy porządnie zamoczyć – nie trzeba ich wygrzewać.