Ultramaratony rowerowe w Polsce i na świecie – lista

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad na YouTube. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)Zacznijmy od definicji – czym jest kolarski ultramaraton? W przypadku biegania, sprawa jest prosta – trasa ultramaratonu musi być dłuższa niż maratonu (czyli 42,195 km). Natomiast w rowerowym świecie nie ma jednolitej definicji. Jeżeli chodzi o wyścigi szosowe, to np. w skład Pucharu Polski w ultramaratonach kolarskich, wchodzą imprezy o długości co najmniej 500 km. Organizowane są również brevety, czyli rajdy rowerowe, gdzie nie liczy się uzyskany czas, a jedynie fakt dojechania do celu, a trasy liczą od 200 km w górę. Są również ultramaratony MTB, gdzie zadanie często polega na przejechaniu jak największej liczby okrążeń w ciągu 24 godzin.

Imprezy tego typu polegają na włączeniu stopera na starcie i wyłączeniu na mecie. Nie ma etapów, a po drodze uczestnicy mogą robić przerwy w dowolnej chwili, także na sen. Zwykle na trasach ultramaratonów znajdują się punkty kontrolne, gdzie trzeba “przybić” pieczątkę. Dodatkowo na niektórych imprezach otrzymuje się nadajnik GPS, który oprócz kontroli poprawnego pokonania trasy, umożliwia śledzenie postępów na żywo przez internet. W innych wymagane jest rejestrowanie trasy na własnym urządzeniu (przy pomocy aplikacji w telefonie komórkowym lub innego akcesorium z GPS), ewentualnie zrobienie zdjęć z rowerem w charakterystycznych miejscach trasy. Na punktach kontrolnych często organizowane jest wyżywienie, możliwość skorzystania z toalety, prysznica, noclegu oraz dowiezienie przygotowanych wcześniej rzeczy na przebranie (to zwykle gdzieś w połowie trasy).

W większości maratonów/brevetów nie jest dozwolona zorganizowana pomoc z zewnątrz na trasie (chodzi głównie o jadący za nami samochód techniczny, nie dotyczy to sklepów spożywczych, hoteli czy serwisów rowerowych) lub jest to uzależnione od kategorii w której się startuje. Warto również wczytać się w regulamin, jak wygląda sprawa pomocy na punktach kontrolnych od osób spoza zawodów. Wyjątkiem są najdłuższe, najbardziej wyczerpujące maratony (np. Race Across America), gdzie samochód techniczny jest wymagany z uwagi na bezpieczeństwo uczestnika.

W Polsce znajdziemy sporo imprez tego typu. Wymienię wszystkie, jakie udało mi się znaleźć, ale jeżeli znacie inne – śmiało dajcie znać w komentarzu. Oczywiście zagranicznych nie pokażę wszystkich, tylko kilka – tych najbardziej znanych. Jeżeli startowałeś/startowałaś w tego typu imprezie – zachęcam do dzielenia się swoimi wrażeniami i poradami, dotyczącymi udziału w ultramaratonie/brevecie.

Zainteresowanych tematyką ultramaratonów, odsyłam do książki Grzegorza Rogóża, który w ciekawy sposób opisał podstawowe zagadnienia związane z tą tematyką. Zaznaczę tylko, że książka jest dla absolutnie początkujących i temat ultramaratonów jest tam jedynie zarysowany.

 

Ultramaratony szosowe w Polsce

Do tej kategorii zaliczyłem wszystkie imprezy, których trasa wiedzie po asfalcie i można wystartować w nich na rowerze szosowym (czy innym z wąskimi oponami).

Bałtyk Bieszczady Tour
fot. materiały prasowe BB Tour

Bałtyk – Bieszczady Tour – maraton, który łączy dwie najdalej położone od siebie miejscowości w Polsce – Świnoujście i Ustrzyki Górne. Łącznie do przejechania jest 1008 kilometrów (jedzie się w kierunku Bieszczadów), a limit czasowy wynosi 72 godziny. Aby zakwalifikować się do imprezy, należy albo mieć na koncie ukończenie jednego z poprzednich BB Tourów, albo ukończyć jeden kilku innych maratonów, wymienionych przez organizatora. Aktualny rekord trasy wśród mężczyzn należy do grupy 6 kolarzy, którzy przyjechali na metę w czasie 35:19. W kategorii Solo najszybszy był jak dotąd Remigiusz Ornowski (35:50). Co ciekawe, wśród pań, najlepszy czas (41:20) został uzyskany w kategorii Solo, czyli Agata Wójcikiewicz musiała jechać oddalona o co najmniej 100 metrów od innych zawodników. W kategorii Open rekord trasy należy do Katarzyny Orłowskiej (43:08).

Kórnicki Maraton Turystyczny – impreza organizowana przez Bractwo Rowerowe z Kórnika. Do wyboru są dwa dystanse – 300 i 500 km. Na trasie, w zależności od dystansu, wydawany jest jeden, bądź dwa ciepłe posiłki. Drogi poprowadzone są po województwie wielkopolskim, w dłuższym wariancie zahaczając o inne województwo.

Maraton Północ – Południe – trasa tego maratonu liczy niecałe 1000 kilometrów i prowadzi z Helu do Głodówki koło Zakopanego. Na trasie nie można korzystać z samochodu technicznego oraz przygotowanych przez siebie punktów noclegowo-żywieniowych. Choć w nazwie widnieje maraton, sami organizatorzy piszą, że jest to “impreza integracyjna forum podrozerowerowe.info, zorganizowana w formie rajdu turystycznego“. I choć nie ma tam określonej maksymalnej średniej prędkości, której nie można przekroczyć (jak na brevetach), to ten maraton ma turystycznego ducha. Świadczy o tym np. korekta czasu dwóch zawodników jadących w 2017 roku, którym zostało odjęte 1,5 i 2 godziny za pomoc innemu uczestnikowi, który miał wypadek.

Maraton Podróżnika – druga impreza organizowana przez forum podrozerowerowe.info (przez utworzone Stowarzyszenie Koło Ultra). Uczestnicy startują na dwóch dystansach – 500 km (limit 32 godziny) oraz 300 km (limit 24 godziny). Trasa ustalana jest wśród forumowiczów, w 2019 roku biegła m.in. przez Lubelszczyznę i Mazowsze.

Maraton Rowerowy Dookoła Polski – najdłuższy maraton szosowy w Polsce, liczący 3130 kilometrów (limit na przejazd tej trasy to 10 dni). Trasa startuje i kończy się na Przylądku Rozewie i prowadzi możliwie blisko granic kraju (asfaltowymi drogami). W 2017 roku wystartowały 62 osoby (w tym 4 panie) w trzech kategoriach – Sport (można korzystać z pomocy samochodu technicznego, masażysty), Extreme (dopuszcza się zorganizowanie stałych punktów logistycznych) i Total Extreme (brak własnych punktów logistycznych, jedzie się solo, w razie awarii do serwisu rowerowego trzeba dotrzeć o własnych siłach). W edycji 2017 najlepszy czas miał Remek Siudziński (174:25), jadący w kategorii Sport, natomiast w niewiele dłuższym czasie (175:07) na metę dotarł Kosma Szafraniak, który startował w kategorii Total Extreme! Kolejna edycja imprezy odbędzie się w 2021 roku.

4x MRDP – cykl imprez mających przygotować chętnych do startu w pełnym Maratonie Rowerowym Dookoła Polski. Odbywają się w cyklu czteroletnim (jedna impreza w roku): MRDP Zachód (1120 km) – MRDP Góry (1120 km) – MRDP Wschód (1180 km) – pełny MRDP.

Puchar Polski w Ultramaratonach Kolarskich – jest to inicjatywa organizatorów sześciu polskich imprez długodystansowych. W jej skład wchodzą ultramaratony:

Tour De Pomorze (700 km)
Piękny Wschód (500 km – jest też dystans 250 km, ale niezaliczany do klasyfikacji Pucharu)
Piękny Zachód (501 km, 1001 km i 1901 km)
Pierścień Tysiąca Jezior (610 km – jest też dystans 330 km, niezaliczany do Pucharu)
Bałtyk – Bieszczady Tour (1008 km)
Małopolska Pięćsetka – nowa inicjatywa, jeszcze bez konkretnej trasy i zapisów, impreza odbędzie się w lipcu 2020

Jako że Tour De Pomorze i BB Tour odbywają się co dwa lata, w danym roku cykl Pucharu Polski liczy cztery imprezy. Imprezy te wchodzą w skład kalendarza Międzynarodowej Unii Ultramaratonów Kolarskich (UMCA).

W każdej z imprez można wystartować indywidualnie, nie trzeba zapisywać się na cały cykl.

Race Through Poland – to ciekawy typ imprezy, gdzie dostajemy kilka punktów kontrolnych (plus obowiązkowych odcinków, którymi do nich dojedziemy), ale trasę pomiędzy tymi punktami wyznaczamy już sami – z zastrzeżeniem, że nie można poruszać się drogami krajowymi. Dzięki temu trasy są niepowtarzalne i można zdecydować, czy jedzie się dłuższą, ale mniej stromą drogą, czy skraca, ale pokonując większe przewyższenia. Wszystkie punkty kontrolne i odcinki specjalne zlokalizowane są na południu Polski (+ jeden na Słowacji).

Rawicki Maraton Rowerowy – w ramach Rawickiego Festiwalu Sportu organizowane są różnego rodzaju zawody, w tym maraton pływacki i rowerowy. W 2019 trasa rowerowa liczyła ok. 55 kilometrów po asfalcie, a wygrywała ta osoba, która w ciągu 24 godzin przejechała więcej pełnych pętli. W 2019 cztery osoby przejechały po 12 okrążeń, a wygrał Krzysztof Naskręt z czasem jazdy 22:31:06.Śląski Maraton Rowerowy Mszana
fot. materiały prasowe ŚMR

Śląski Maraton Rowerowy Mszana – organizatorzy tej imprezy trochę inaczej podeszli do tematu. Maksymalny limit czasowy jest dość krótki (24 godziny – dla tras od 500 km w górę), a do pokonania od jednego do siedmiu okrążeń 100. kilometrowej pętli. W 2017 roku najdłuższą, 700. kilometrową trasę, w limicie czasu, pokonał jedynie Bogdan Adamczyk (23:56:21). Ta kategoria została ochrzczona mianem – BICIE REKORDU i to bardzo słuszna nazwa :)

Tour de Silesia – maraton organizowany na trasach po województwie śląskim (dłuższe trasy prowadzą częściowo także przez Czechy), na trzech dystansach – 510, 330 i 100 km. Limit czasowy na ukończenie przejazdu to 34 godziny (510 km), 24 godziny (350 km) i 6 godzin (100 km).

Ultramaratony terenowe w Polsce

W tej kategorii znajdziecie imprezy, których trasa poprowadzona jest w dużej części (lub w całości) po drogach gruntowych, szutrowych i leśnych. W większości z nich można wystartować na każdym rowerze, który poradzi sobie z lekkimi bezdrożami, nawet na rowerze crossowym czy trekkingowym. Ale część z nich jest dedykowana jedynie rowerom górskim, ze względu na trudność trasy.

Bałtyk – Bieszczady Gravel Tour – impreza organizowana przez osoby odpowiedzialne za BB Tour (ten asfaltowy). Trasa gravelowa liczy 1200 kilometrów i poprowadzono ją także po drogach szutrowych i polnych. Start tradycyjnie w Świnoujściu, a meta w Ustrzykach Górnych.

Carpatia Divide – trasa tej imprezy liczy 600 km (limit to aż 200 godzin) i biegnie, jak nazwa rajdu wskazuje, przez Karpaty. Trasa została zoptymalizowana pod rowery MTB.

Gothica Trail – ultramaraton gravelowy na trasie biegnącej po Pomorzu Środkowym. Do przejechania będzie 370 kilometrów. Start i meta znajdują się w położonym nad morzem Jarosławcu.

Karpacki Hulaka – górski ultramaraton, w którym startuje się z Krakowa i do zaliczenia jest kilka punktów kontrolnych, zlokalizowanych w schroniskach górskich. Kolejność zaliczania poszczególnych punktów oraz samą trasę opracowuje się samodzielnie. Można jechać asfaltowymi trasami, można też skracać drogę bezdrożami.

Mazovia 24h Marathon – impreza MTB organizowana w Zagnańsku (pod Kielcami) na trasie liczącej 15 kilometrów. Zadanie polega na przejechaniu jak największej liczby okrążeń w przeciągu 12 lub 24 godzin. Można startować solo, są także kategorie dla startujących w dwu- i czteroosobowych grupach (na trasie może być tylko jeden z zawodników z grupy w danym momencie). W edycji 2017 Zbigniew Mossoczy przejechał 33 okrążenia trasy, a Anna Sawicka – 20.

Poland Gravel Race – coś dla miłośników szutrów i bezdroży. Trasa PGR w 2020 roku ma liczyć ponad 500 km i będzie prowadzić z Przemyśla, przez Bieszczady, Beskid Niski i Sądecki. Trasa ma być przejezdna nie tylko dla graveli czy rowerów górskich, ale także dla osób poruszających się na rowerach trekkingowych.

Pomorska 500 – gravelowy rajd (limit czasu 80 godzin) na trasie liczącej 530 km, biegnącej od Zalewu Szczecińskiego do Zatoki Gdańskiej.

Robinsonada – impreza gravelowo-survivalowa, której trasa liczy sobie ok. 500 kilometrów i biegnie drogami województwa kujawsko-pomorskiego. Na przejechanie całej trasy uczestnicy mają 80 godzin.

Rowerowy Maraton Wisła 1200 – trasa tego maratonu (prawie 1200 km) prowadzi wzdłuż Wisły i to nie tylko asfaltowymi drogami. Start wyznaczono w schronisku pod Baranią Górą – tam swój początek ma Biała Wisełka, natomiast meta znajduje się w Gdańsku. Organizatorzy fajnie określili zasady uczestnictwa: “Pokonanie całej Trasy RMW1200 musi nastąpić bez wsparcia z zewnątrz. Znaczy to tyle, że jeśli chcesz jechać w czystych spodenkach, musisz je mieć ze sobą, wyprać albo kupić po drodze. Zasada ta dotyczy wszystkich aspektów pokonania Trasy”. Limit czasu na pokonanie trasy (aby zostać sklasyfikowanym) to 200 godzin i jak piszą na stronie organizatorzy: “Ktoś musi wygrać, ale nikt nie przegra” i to hasło bardzo mi się podoba.

Rajdy rowerowe (brevety)

Piękne w tego typu rajdach jest to, że zwykle oprócz limitu czasu, w którym trzeba się zmieścić, aby przejechać dany dystans, jest także drugi limit, który ogranicza prędkość jazdy! Np. punkty kontrolne, na których trzeba podbić kartę, są otwarte w godzinach, które uwzględniają średnią prędkość przejazdu (brutto, czyli z ewentualnymi postojami po drodze) między 15 a 30 km/h. Kto pojedzie szybciej i tak będzie musiał poczekać na otwarcie punktu. Brevety nawiązują do idei randonneuringu, czyli czerpania przyjemności z jazdy i pomagania innym uczestnikom na trasie. Liczy się to, że dojedziemy do mety, a nie w jakim czasie to zrobimy.

Jeżeli chcecie uzyskać kwalifikację na duży, międzynarodowy brevet, np. Paryż – Brest – Paryż, musicie wcześniej ukończyć serię rajdów na dystansach 200, 300, 400 i 600 km, licencjonowanych przez Audax Club Parisien (ACP). W Polsce organizacją takich licencjonowanych brevetów zajmuje się Fundacja Randonneurs Polska.

Paryż Brest Paryż maraton
Kolarze na trasie maratonu Paryż – Brest – Paryż (1966). Fot. z kolekcji Jean Albert Richarda

Paryż – Brest – Paryż – najstarszy i najbardziej znany ultramaraton, odbywający się od 1891 roku. Jego trasa liczy 1200 kilometrów, a na starcie staje kilka tysięcy osób z całego świata (w edycji 2015 wystartowały 34 osoby z Polski). PBP odbywa się co 4 lata (ostatnia edycja odbyła się w 2019) i można startować nie tylko na “tradycyjnych” rowerach, ale także na tandemach, rowerach trzyosobowych, trójkołowcach i rowerach specjalnych. A w 2003 roku Alpo Kuusisto ukończył PBP na… hulajnodze :) Przez wiele lat na trasę Paryż – Brest – Paryż, oprócz amatorów, wyjeżdżali także profesjonaliści. Z czasem organizatorzy przestawili się jedynie na amatorów, a impreza dostała jeszcze większego ducha randonneuringu.

 

Imprezy Ranndoneurs Polska – w Polsce organizowany jest cały cykl brevetów (które są homologowane przez ACP). Na 2020 szykowane są m.in. trasy 200 km na Pomorzu, 200-400 km na Mazowszu, czy litewsko-polski brevet Troki – Grunwald – Troki (1410 km).

Ciekawe ultramaratony zagranicą

RAAM (Race Across America) – opisywany jako najtrudniejszy wyścig rowerowy na świecie. Zawodnicy startują na trasie ok. 3000 mil (4800 kilometrów), która biegnie przez całe Stany Zjednoczone, z zachodniego na wschodnie wybrzeże. Na tak wymagającym przejeździe (36.000 metrów przewyższenia) zawodnik musi mieć (ze względów bezpieczeństwa) swój samochód techniczny z kucharzem i masażystą. Jak dotąd jedynym Polakiem, który ukończył ten wyścig solo (są także kategorie grupowe) jest Remek Siudziński, który w 2014 zajął 12. miejsce w kat. M18-49 z czasem 11 dni, 19 godzin i 33 minuty.  Zwycięzcy zajęło to wtedy 7 dni, 15 godzin i 56 minut. Co ciekawe – najstarszą osobą, która ukończyła RAAM jest Ronald Bell (jadący w grupie), który miał wtedy 80 lat!

24H of Finale – zawody odbywają się we włoskiej miejscowości Finale Ligure (mekce dla rowerzystów enduro). Trasa ma niecałe 7 kilometrów, ale jest trudna technicznie. Zwycięzca edycji 2017 – Cory Wallace – przejechał po tej trasie, w 24 godziny – 38 okrążeń.

Race Around Austria – wyścig dookoła Austrii liczący 2200 kilometrów (dostępny jest także krótszy wariant, liczący 1500 km). Suma podjazdów na tej trasie to 30 tysięcy metrów, w końcu biegnie ona przez Alpy.

 

Jak widzicie, kalendarz imprez jest naprawdę bogaty i każdy zainteresowany ultramaratonami (tymi większymi i mniejszymi) znajdzie coś dla siebie. Ja do tej pory startowałem na Pięknym Wschodzie i w Pierścieniu Tysiąca Jezior – na razie nie planuję kolejnych, ale zobaczymy co życie przyniesie :)

 

Zapraszam do lektury innych wpisów związanych z długimi trasami rowerowymi:

1. Długa trasa rowerem w 24 godziny – jak się przygotować

2. Jak przejechać 300 km w jeden dzień (autor: Maciej Sobol)

3. 400 km w 24 godziny

4. Lista ultramaratonów rowerowych

5. Ultramaraton Pierścień Tysiąca Jezior

6. Ultramaraton Piękny Wschód

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

45 komentarzy

 • Jest jeszcze maraton 24 w ramach rawickiego festiwalu sportu, są sztafety i solo, jeżdżą przez 24 h non stop. Odbywa się to w połowie maja.

  • Dzięki, dodałem do listy maraton rowerowy :)

   A ta sztafeta to nie ultramaraton, tylko fajna zabawa, gdzie startuje kilkadziesiąt różnych osób, zmieniając się co pół godziny, gdzie każdy jedzie po razie.

   • Rawicki maraton 24h to nie sztafeta. Liczy się ilość okrążeń pokonanych w 24 godziny. Jedno okrążenie to pętla ok. 54 km.

    • Ale zamieszanie niepotrzebne wyszło :) W ramach Rawickiego Festiwalu Sportu, w ramach części rowerowej odbywają się dwie imprezy:

     – Sztafeta Rowerowa, gdzie każdy jedzie przez ok. 30 minut (można kilka razy w ciągu doby) i potem kolejne osoby. To w zasadzie taka fajna forma zabawy rowerowej.

     – Maraton 24h, gdzie sprawdza się, kto przejedzie największą liczbę okrążeń (pętla ma ok. 50 km) w najkrótszym czasie (limit to 24 godziny).

     Tę drugą imprezę dodałem do listy, bo jak najbardziej można ją uznać za ultramaraton.

 • Nie dopisałeś TABR (Trans Am Bike Race), gdzie musisz być całkowicie samowystarczalnym. Na jednej z edycji jechała Polka – widziałem relację, jak dla mnie niezły wyczyn.

 • Zawsze mnie fascynowały długie dystanse! W tym roku się odważyłam i przejechałam RM Wisła 1200. W przyszłym roku już na maksa wkrecona w ultra jadę Pomorską 500, Wisłę 1200 i priorytetowo nr 1 PGR. Polecam wszystkim, którzy się wahają lub boją, że rady nie dadzą. Nie taki diabeł straszny… 😉

  • No i pięknie :) Tym, którzy się boją, czy dadzą radę, zawsze proponuję spróbować samemu na mniejszym dystansie. Jak się samemu da radę śmignąć 300 km, to na ultra przy rozsądnej jeździe, da się radę 600 (w podobnych warunkach jeżeli chodzi o przewyższenia).

 • Często czytuję Twojego bloga, bo mnie osobiście kręcą przede wszystkim imprezy z serii 500+, większość z nich przejechałem a kilkoma zainteresowałem się dopiero po przeczytaniu o nich u Ciebie :-).

  Nie uwzględniłeś jeszcze tych:
  W 2020 roku do cyklu Puchar Polski w Ultramaratonach Kolarskich dołączyła świeżutka inicjatywa “Małopolska Pięćsetka” 18-19.07.2020 – dystans 500km.

  Dodatkowo MRDP od 2018 roku poszerzył się o nową formułę 4xMRDP czyli:
  1. MRDP Zachód ok. 1120km Rozewie – Złoty Stok, 24-28 września 2018r.
  2. MRDP Góry ok. 1120km Świeradów – Przemyśl, 24-29 sierpnia 2019r.
  3. MRDP Wschód ok. 1180km Przemyśl – Rozewie, termin początek sierpnia lub koniec września 2020.
  4. MRDP ok. 3130km – start/meta Rozewie, 21-31 sierpnia 2021r.

  Do Imprez Ranndoneurs Polska (Brevety) warto by było dopisać bardzo fajny ultra – Brevet 1410 Troki-Grunwald-Troki Randonneurs Litwa 1410 km 16 lipca 2020 (12 lipca bieżącego roku odbył się po raz pierwszy na dystansie 1000km).

  Łukasz dobra robota – Pozdrawiam:-).

  • Jadąc w kategorii SOLO trzeba jechać samemu, utrzymując 100 metrów od innych uczestników. Na końcu tworzona jest także dodatkowa (poza generalną) klasyfikacja osób, które jechały w kategorii Solo.

   • W Niemczech bardzo popularny jest Rad am Ring, czyli jazda po torze Nürburgringu przez 24h. Jeśli ktoś jest zainteresowany to można poszukać filmów na YouTube.

  • Wysokość opłat i świadczenia, które są zapewnione, znajdziesz na stronie każdej imprezy.

 • Bałtyk-Bieszczady w tym roku przebiega blisko mojego miejsca zamieszkania. Podjadę pokibicować :-)

 • Jeśli chodzi o Tour de Silesia to nastąpiła zmiana. Nie można już modyfikować trasy. Podany jest dokładny ślad a zawodnicy startują z urządzeniem GPS (tym samym wg. którego jadą na BBT). W roku 2018 trasa biegła przez Polskę (woj. śląskie, opolskie) i Czechy (kraj śląsko-morawski i ołamuniecki) na dystansach 350 km (mini) i 600 km (classic) z limitem czasowym 36h. W takiej formule mają się odbywać kolejne edycje.
  Od siebie dodam, że to strasznie wymagający ultramaraton. Na dystansie 350 km, na którym jechałem, suma przewyższeń wyniosła 4000 m a na klasyku 7000. Najtrudniejszy wjazd pod górę Pradziad (1491m) – podjazd o nachyleniu 12% na długości ok 6 km a potem jeszcze parę km o mniejszym nachyleniu.

   • Długość i sama nazwa maratonu z czegoś wynika… Nazwa od miejscowości Maraton w Grecji, a długość zmierzono od tej właśnie miejscowości do Aten – czyli trasa, przebyta przez pewnego greckiego żołnierza, który zmarł z wycieńczenia po osiągnięciu celu. Droga ta wynosiła ok.37 km, zaokrąglono to do równych 40, a następnie dodano 2km i 195m bo król oglądający olimpiadę siedział tyle od mety biegu. Łatwiej było wydłużyć bieg, niż kazać królowi przesiąść się w inne miejsce :) Sprawę uprościłem do bólu, ale coś z czegoś wynika, a to 500 kilometrów nie wiem skąd się wzięło. od długiego czasu szukam definicji ultramaratonu kolarskiego i muszę stwierdzić, że taka raczej nie istnieje. Nie doszukuj się w moich słowach złośliwości ani nic w tym temacie :) Piszę pracę magisterską o ultramaratonach i wnikam po prostu w wiele rzeczy :)

    • Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, ja chciałem podać Ci krótszą – bo ktoś to tak ustalił :)

     Dlaczego akurat 500, a nie np. 400 czy 600? Nie wiem, może dlatego, że ładnie wygląda taka połówka tysiąca. W każdym razie nie ma to chyba żadnych historycznych konotacji, jest to kwestia uznaniowa.

     • Nie przekonuje mnie ta kwestia uznaniowa :)
      Dla początkującego rowerzysty 100 km może być wtedy ultramaratonem…. A dla kogoś, kto regularnie startuje na dystansach ponad 1000 km, to 500-600 kilometrów będzie porządnym treningiem przed startem, a nie ultramaratonem… W regulaminie Pucharu Polski w szosowych Maratonach Rowerowych dystans powyżej 300 km nosi już nazwę Ultra Maraton, a w Sląskim Maratonie Rowerowym w Mszenie dystans ultra określony jest na 600 kilometrów. Szczerze mówiąc organizatorzy chyba podchodzą do tej kwestii bardzo uznaniowo, a ludzie nie bardzo wiedzą w czym startują: Czy moje przejechane “ULTRA” to rzeczywiście było ultra???

     • A dla osoby niepełnosprawnej, przejechanie 10 km może być ultramaratonem.

      Nie wszystko musi być wciśnięte w sztywne reguły i definicje.

     • No, nie musi być, ale rozbieżność między 300 a 600 kilometrów jest trochę duża.
      Dzięki za rzeczową poradę.

 • W większości wymienionych ultramaratonów startowałem w PL i Europie a w RAAM jako serwis za ultrakolarzem i śmiało mogę polecić każdemu takie wyzwania. No może prawie każdemu. Bo to jest jak z maturą – przed – wszyscy się boją, a -po machają ręką- jakie to było łatwe. Najlepiej zacząć od http://www.brevety.pl bo tam są większe limity czasowe i dedykowane, dobrze zaopatrzone punkty kontrolne. Potem podnosić poprzeczkę.
  A ciekawostką jest fakt że w Paris-Brest-Paris (1200km rozgrywany co 4 lata) średnia wieku uczestnika oscyluje w granicach 50 lat. Dlatego startowałem w nim już 2 razy i chyba nie ostatni :)

  • A no tak, jechałeś na RAAM w teamie Remka Siudzińskiego :) Ekipa podejrzewam też dostała w kość na trasie.

   Co do wieku, to fakt, kolarz im starszy, tym lepszy. Moi rodzice to udowadniają, śmigając turystycznie po Polsce tandemem. W tym roku pyknęli trasę 1500 km z Łodzi, przez Bieszczady, do Białegostoku: https://youtu.be/4M2nGRhFcYU

 • Po tegorocznej trasie 300 km postanowiłem w przyszłym roku wystartować w jednej z imprez które wymieniłeś :) Prawdopodobnie będzie to Piękny Zachód.

  Co do rajdów, to może warto wspomnieć o Rajdzie Wokół Tatr. Impreza ma długoletnią tradycję. Jeśli zdrowie pozwoli, w niej też wezmę udział.

  P.S. To mój pierwszy komentarz na Twoim blogu, ale czytam go regularnie, sporo Twoich porad przydało mi się podczas majsterkowania przy swoim rowerze. Dziękuję i pozdrawiam.

  • Dziękuję za miłe słowa i powodzenia na Pięknym Zachodzie :)

   Jeżeli chodzi o Rajd Wokół Tatr, to wygląda bardzo interesująco, ale nie łapie się do kategorii ultramaratonów. Tego typu imprez jest w Polsce bardzo, bardzo, bardzo dużo (i dobrze!), ale ja starałem się uwzględnić w tym wpisie typowe ultra, czyli trasy od 500 km w górę.

   • Faktycznie, zapomniałem o kryterium kilometrowym.

    I może do zobaczenia na kolejnym Bike Challenge gdybyś zdecydował się na 120 km :-)

 • Bardzo fajny wpis, taki ultramaratonowy elementarz – dzięki :) Warto nadmienić, że niektóre z tych imprez mają już kilku- kilkunastoletnią tradycję, a niektóre są młodziutkie-świeżutkie i odbyły się raz czy dwa, albo nawet jeszcze wcale (np. RM Wisła szykuje się po raz pierwszy – swoją drogą fajna inicjatywa w kontekście projektu Wiślanej Trasy Rowerowej, który wreszcie zauważalnie ruszył do przodu)

  • Zgadza się, imprezy mają różne historie, niektóre z nich odbywają się regularnie, inne mniej. Jedne się pojawiają, inne wygaszają.

   A trasa wzdłuż Wisły brzmi świetnie :)

 • A spotkaliście w Polsce brevety dla MTB ? Bo ultramaratony jak Mazovia 24H to bardziej wyścig a sama koncepcja brevetu jest wręcz fantastyczna. Nie znałem tych imprez w ogóle, dzięki Łukasz.

 • Super! Ja też mam zamiar wystartować na Pięknym Wschodzie na dystansie 500 km (jestem już zapisany, to będzie mój rekord życiowy jeśli ukończę), to się pewnie spotkamy :) Do tej pory brałem udział w dwóch brevetach na 200 km (Pomiechówek w 2016 i Roztocze w 2017) oraz w Tour de Silesia w 2017 na 370 km. Próbowałem już wcześniej maratonów MTB, jazdy na orientację, ale ultramaratony mnie wciągnęły najbardziej, bo po prostu lubię sobie trochę dłużej pojeździć w dobrym towarzystwie :)

  • Na pewno się zobaczymy :) Jestem bardzo ciekawy jak się będzie jechało, musimy tylko trzymać kciuki za sprzyjającą pogodę.