Nawigacja GPS na rowerze

Popularność i spadek cen urządzeń do nawigacji satelitarnej sprawił, że wiele osób nie wyobraża sobie żadnego dalszego wyjazdu samochodem, bez pomocy ze strony systemu GPS. A czy wybierając się na wyjazd rowerowy w nieznane, możemy liczyć na to, że uda się zabrać ze sobą takie urządzenie? Jest to jak najbardziej możliwe, producenci wypuszczają obecnie na rynek coraz to nowsze rozwiązania – także przystosowane dla rowerzystów. Warto dobrze poszukać, często na aukcjach internetowych można kupić używane modele, w bardzo dobrych cenach, dużo niższych niż nowe egzemplarze. Dlaczego skłaniałbym się ku używanym modelom? Ponieważ takie nawigacje bardzo tracą na wartości i można kupić niezły, mało używany model w bardzo okazyjnej cenie.

Urządzenia do nawigacji rowerowej muszą spełniać kilka warunków

– wytrzymała bateria + możliwość ładowania w terenie (trzeba dokupić osobno)

– wytrzymałość na wstrząsy, kurz i wodę

– łatwość obsługi

– dokładność map, zwłaszcza podczas jazdy w terenie

– czuła antena, przydatna podczas jazdy w lesie

– możliwość wgrywania dodatkowych map (i ich aktualizacji)

Znaleźć urządzenie, które będzie spełniało wszystkie powyższe punkty nie jest łatwo. Na samym początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakich warunkach będziemy chcieli skorzystać z nawigacji. Jeżeli jeździmy po asfaltowych drogach, być może wystarczy nam nawigacja wbudowana w telefon komórkowy. Jednak gdy chcemy się wybrać w ciężki teren i leśne bezdroża – warto mieć ze sobą trochę wytrzymalszy sprzęt. Poniżej opis kilku metod – jak skorzystać z nawigacji na rowerze.

Telefon z wbudowanym odbiornikiem GPS

Nawigacja rowerowa

Wbudowany odbiornik GPS ma obecnie większość telefonów ze średniej i wysokiej półki. Warto zadbać o wodoszczelny pokrowiec, który ochroni telefon przed wodą, kurzem i błotem oraz o uchwyt którym przymocujemy naszego iPoda, Nokię czy Samsunga do kierownicy. Wadą takiego rozwiązania jest nieduży wyświetlacz, który utrudnia przejrzenie większego wycinka trasy. Warto przyjrzeć się rowerowym aplikacjom na telefon, które ułatwiają jazdę i często trening rowerowy.

Pokrowiec na tradycyjną nawigację samochodową

Pokrowiec wodoodporny na nawigację

 

Za około 60 zł można kupić pokrowiec (zintegrowany z uchwytem) dla nawigacji samochodowej. Jest to niezłe rozwiązanie jeżeli mamy już taką w domu. Warto szukać pokrowców markowych firm, oszczędność 20-30 zł może się szybko zemścić podczas dłuższej wycieczki. Wadą tego rozwiązania jest sporo miejsca zajmowanego przez urządzenie na kierownicy roweru. Ale niestety – coś za coś :) Tak jak w przypadku telefonu komórkowego – problemem będzie zjechanie z asfaltowych czy szutrowych dróg. Nie wszystkie mogą być zaznaczone na mapie, a te leśne na pewno nie będą.

Nawigacja z odporną obudową

Wodoszczelna nawigacja rowerowa

Alternatywą dla pokrowca jest kupno nawigacji w gumowanej obudowie. Tego typu urządzenia produkuje m.in. TomTom. Nawigacja jest fabrycznie uszczelniona i zabezpieczona przed wstrząsami. Niestety koszt zakupu takiego urządzenia jest sporo wyższy od wersji „cywilnej”. Zaletą jest możliwość dokupienia dodatkowego (na wymianę) akumulatora, co sprawi, że podwoimy czas pracy na baterii. Menu w urządzeniu jest przystosowane do obsługi w rękawiczkach, ikony są większe i wyraźniejsze.

Specjalistyczne urządzenie do nawigacji rowerowej

Nawigacja rowerowa Garmin

Kilka firm na świecie produkuje nawigacje specjalnie dla turystów rowerowych (i innych chcących eksplorować bezdroża i np. góry). To co odróżnia takie urządzenia od innych – to zwarta konstrukcja, wyświetlacz ustawiony w pionie (zajmuje mniej miejsca na kierownicy), wydajna bateria oraz bardzo dokładne i precyzyjne mapy (często topograficzne). Wadą niestety są spore koszty zakupu – zaawansowane modele potrafią kosztować 800-1800 zł – ale są również tańsze. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić czy do danego modelu jest dostępna mapa kraju na którym nam zależy. Polska od pewnego czasu jest uwzględniana przez największych producentów przy tworzeniu map, ale przy starszych urządzeniach warto to sprawdzić. Zapraszam do zapoznania się z testem Garmina Edge 800.

Część oferty firmy Garmin i Holux można obejrzeć na przykład tutaj.Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.