Gdzie kupić rower? W sklepie tradycyjnym czy internetowym?

Zakup roweru to doniosła chwila, w życiu prawie każdego rowerzysty. Żegnamy się ze starym rumakiem (lub zostawiamy go w domu traktując jako drugi – na przykład do jazdy zimą), a witamy z nowym, długo wyczekiwanym i wybieranym rowerem. Gdy już zdecydujemy jaki rower kupić i zdobędziemy niezależne opinie na temat danego modelu – czas ruszyć na zakupy. Generalnie rowery kupić można w dwóch rodzajach sklepów rowerowych – stacjonarnym oraz internetowym. Dzielą się one jeszcze na kilka kategorii, które w skrócie przybliżę. Dodam jeszcze, że wbrew niektórym opiniom, dobre stacjonarne sklepy rowerowe nie umarły i mają się dobrze. Internet „zabił” głównie małe, kiepskie sklepiki, prowadzone często przez osoby, które nie miały serca do obsługi klienta. Tak przynajmniej wynika z moich obserwacji.

Gdzie kupić rower
fot. Mark Jensen

Tradycyjne sklepy rowerowe

1. Sklep rowerowy – najlepsze miejsce do kupienia roweru (w tej grupie). Doświadczony sprzedawca nie powinien (zaznaczę: „nie powinien”) wciskać nam kitu oraz sprzedać tego co akurat zalega na magazynie. Najlepiej udać się do kilku większych i mniejszych sklepów rowerowych – na pewno po takiej rundce wyrobimy sobie konkretniejsze zdanie gdzie wydać nasze, zazwyczaj ciężko zarobione pieniądze.

2. Sklep sportowysprzedający, który dziś jest na dziale rowerów, jutro może być na innym dziale. Oczywiście zdarzają się pasjonaci, ale nie raz słyszałem takie bzdury od sprzedających w takich sklepach, że lepiej aby wcale się nie odzywali.
To nie znaczy, że zniechęcam do zakupu w sklepach sportowych. Ceny bywają tam atrakcyjne, zwłaszcza na wyprzedażach. Warto porównać ceny ze sklepami rowerowymi (i tam pytać o opinie).

3. Hipermarket/giełdanie licz na fachową poradę przy zakupie, zwłaszcza na giełdzie. W takich miejscach kupuje się rowery zwykle patrząc na ich cenę. Jednak także w marketach można znaleźć całkiem przyjemne oferty rowerów w sensownych pieniądzach. Trzeba tylko dobrze poszukać.

Rowerowe sklepy internetowe

Sprzedaż internetowa rządzi się swoimi prawami. Zwykle w internecie kupuje się w lepszej cenie, niż w sklepach stacjonarnych – a także wybór jest o wiele większy (co zrozumiałe, bo oferty pochodzą z całej Polski). Warto przed zakupem poszukać opinii o danym sklepie. Niestety oszustów nie brakuje, ale podchodząc do zakupów z głową – unikniemy nabicia w butelkę. Ja na rozpoczęcie poszukiwań polecam porównywarkę cen, by wiedzieć, jaka jest rynkowa wartość danego roweru.

Przed zakupem przez internet, warto sprawdzić jaki rozmiar ramy roweru będzie odpowiedni.

1. Sklep internetowy znanej sieci sklepów sportowych – ryzyko zakupu w takich sklepach jest praktycznie zerowe. Jeżeli mamy już upatrzony model i ROZMIAR, a cena jest konkurencyjna – nic tylko kupować.

2. Rowerowy sklep internetowy – tak jak pisałem wcześniej, przed zakupem warto poszukać w internecie opinii o danym sklepie. Do każdego dobrego sklepu można zadzwonić, dopytać o wszelkie szczegóły itd. Warto zwrócić uwagę na koszty przesyłki – często niska cena roweru jest rekompensowana przez mocno zawyżony koszt wysyłki. Zazwyczaj wysłanie roweru nie powinno kosztować więcej niż 30-50 zł.

3. Allegro – tu sprawdzenie wiarygodności sprzedającego jest łatwiejsze, ponieważ istnieje system komentarzy. Ale nie tylko one się liczą. Warto sprawdzić czy sprzedający da nam dowód zakupu, oraz gwarancję na rower. Dobrze jest (jeżeli kupujemy nowy rower) sprawdzić czy sprzedający firmą – to gwarantuje dochodzenie swoich praw w przypadku jakichkolwiek problemów z rowerem.Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.