Skocz do zawartości

Zmiana blatu z 34 na 30 w Sorze / możliwe?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, trafiłem tutaj po uprzednim zadaniu pytania na grupach fb i skierowano mnie tutaj ?

Czy ktoś słyszał o skutecznym i działającym rozwiązaniu w celu "zmiękczenia" przełożenia na korbie Sory z 34 na 30 przy zachowaniu dużego blatu 50?

Cel: podjazdy górskie etc; Zmnieniłem sobie już kasetę z 11-34 na 12-36 ale brakuje czegoś "z przodu"

Zastanawiałem się czy w ogóle jest możliwa sama wymiana "blatu" jakimś adapterkiem ? (najmniejszy blat jaki znalazłem pod pcd 110 to chyba 33) 

Czy może lepiej już rzeźbić jakąś korbą GRX czy Alivio z blatami 46/30 tj jakieś podkładki i inne cuda

Oczywiście celem jest zachowanie klamkomanetek Sory

Odnośnik do komentarza

Zależy jak wygląda pająk. U nas np. w korbie Praxis Works Zayante bez problemu przyjął 34 i mój młody tak się ścigał na 52/34 przez 2 lata. Zmina korby by była dobra. 

Ja na Alpy mam rower z korbą 52-39-30 i kasetę 13-29. Mimo sporej wagi, zwykle 85-90, nigdzie mi nie zabrakło. Ale były podjazdy na których bym chętnie jakieś większe koronki założył.

Odnośnik do komentarza

oprócz samej korby sprawdź:
1. czy przerzutka przednia obsłuży taką różnicę zębatek. Musi mieć pojemność 20T. Jeżeli nie obsłuży to trzeba by poszukać innej przerzutki, ale może być problem ze znalezieniem + dodatkowe koszty
2. czy przerzutka tylna ma wystarczającą pojemność? (50-30)+(36-12)=44T. Raczej nie ma takich przerzutek na rynku, które mają pojemność 44T








Odnośnik do komentarza

1. jest duże ryzyko, że przerzutka przednia do napędu 3x będzie nieprawidłowo działać w napędzie 2x. Trzeba szukać przerzutki 2x do korby 50 z pojemnością 20T, takich raczej nie ma.
Kiedyś to sprawdzałem, założyłem przerzutkę 3x do napędu 2x, ale nie udało mi się dobrze wyregulować napędu.
Przerzutka 3x została stworzona do pracy w innych warunkach. Przerzutka 2x miała też delikatnie większy uciąg linki. Przerzutka 3x nie przesuwała się tak bardzo jak powinna.




Odnośnik do komentarza

Ale o 50-30 nie było tu mowy. Maksymalna oficjalnie dopuszczalna różnica między blatami szosowymi to 16. 18 jest poza specyfikacja ale działa bez problemu. Przerzutka może nie mieć odpowiedniej pojemności. To się zgadza. Ale obsługuje zwykle trochę więcej niż specyfikacja. Czasami trzeba zastosować dłuższy hak przerzutki albo przedłużacz haka przerzutki, Wolf Tooth Road Link. Pozwala on użyć kasety MTB typu 11-42. Ale do tego trzeba mieć 10-rzędowy napęd albo dokonać przeróbki kasety 9-rzędowej zamieniając dystanse i niektóre koronki. Robiliśmy na nasze potrzeby czasem takie kombinowane kasety. Koronki są tej samej grubości. Tylko dystanse się różnią.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...