Skocz do zawartości

Pomoc wyborze Gravela do 10tys


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem na etapie kupna Gravela jak w tytule do 10 tys.

Na oku mam:
 Cannondale Topstone 1 2022 https://sprint-rowery.pl/rower-gravel-cannondale-topstone-1-2022

lub 
Scott Speedster Gravel 20  https://www.scott.pl/produkt/1266/8892/Rower-Speedster-Gravel-20


Czy może ktoś jest wstanie wymienic +/- obu? Ewentualne problemy?
 

Nie zamykam się na te dwie marki - jeśli ktoś jest wstanie cos innego polecić w budżecie ciekawgo ?
 

z góry dzięki! 

 

Odnośnik do komentarza

Wiem od kolegi co pracuje w Giancie i jest mechanikiem że Topstone ma bardzo dobrą ramę, która posiadał. GRX 600 to oczywiście bardzo dobry napęd. Dostaniesz korbę FSA która obłazi (też mam taką) i kiepskie koła. Hamulce przyoszczędzone z niższej grupy. Gwarancja w Czechach.

Nie wiem jak ta rama Scotta. Czy ze zwykłego alu 6061 (tak jest napisane na ich stronie) a takiego bym raczej nie brał czy z jakiegoś zaawansowanego stopu. Oszczędzono na hamulcach. Kiepskie koła. Gwarancja w PL.

Nie bardzo śledzę gravele bo nie jestem nimi zainteresowany. Ale wiem że paru kolegów ma Meridę Silex i są nią zachwyceni. Ma bardzo dobrą ramę. Bardzo dobra rama to również Specialized Diverge E5. Posiadam przełajówkę Speca na ramie alu E5 ze specjalnego stopu. Bije na głowę każdą ramę z alu 6061.

Odnośnik do komentarza

Co do ramy to jeździłem na dziesiątkach rowerów i alu 6061 było zawsze jakieś takie "dębowe". A w rowerze szosowym rama ma znacznie większe znaczenie niż w rowerze MTB gdzie szerokie opony i amor tłumią parametry ramy. Na szosie szybko czuć różnice między ramami. No i te proste ramy z alu 6061 zwykle lekkie nie są. Merida ma ramę z lekkiego stopu, cieniowaną i hydroformowaną. Hamulce masz już wyższej grupy. Masz też przyzwoite tarcze RT64 a nie jakieś badziewiaki. Masz też tylną przerzutkę klasy Ultegra. Koła nędzne. Niestety problemem tego roweru jest napęd 1x. Jeśli zamierzasz jeździć tylko rekreacyjnie, to może nie będzie przeszkodą. Ale przy szybszej jeździe po asfalcie dziury w kadencji będą wkurzające no i w pewnych sytuacjach albo zabraknie twardych albo miękkich przełożeń. Ja na takim napędzie wjechałem do lasu i przęłożenia skończyły się na pierszej górce. Uważam napęd 1x w rowerach szosowych za bzdurę ale znajdziesz setki zachwyconych nim użytkowników.

Odnośnik do komentarza

Uważam że nie ma znaczącej różnicy między  GRX 600 i 800. Może warto zagadać z dealerem czy są skłonni wymienić korbę na 2x albo może coś utargujesz na tej 700. Jedyny dealer jakiego znam to kolega co ma sklep w Warszawie, Bike Atelier. Możesz się powołać u Zalewskiego lub jego syna, którzy go prowadzą że od Jacka Kapeli, to może coś utargujesz :) No i jeszcze jednego znam w Opolu, Wojtek Kwiecień, Opolskie Centrum Rowerowe. Z drugiej strony 700 trochę lepszy i rama nie tak oczojebna :)

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, Tenebrae napisał:

Może znajdzie się jakiś użytkownik Meridy ? i się wypowie

Ja mam od kilku miesięcy Meride Silex 400 i jestem bardzo zadowolony. Przy czym to mój pierwszy 'poważny' rower i pierwszy z barankiem, więc nie mam zbyt wielkiego porównania. Ale coś tam może będę w stanie podpowiedzieć. Co chcesz wiedzieć? ?

Ps. Velobird na YT dużo zamieścił filmikow o Silexach. 

Odnośnik do komentarza

Ja wziąłem Meridę m.in. z tego względu właśnie, że obawiałem się zbyt agresywnej pozycji. Wcześniej nie miałem niemal żadnego doświadczenia z barankiem i po kupnie Silexa liczyłem się z tym, że będę musiał przyzwyczaić plecy do pochylonej pozycji. Nic takiego nie miało miejsca, rower z marszu okazał się dla mnie tak wygodny, że dwa dni po zakupie zrobiłem na nim 67km i to głównie w chwycie dolnym. Rzeczywiście, teraz z perspektywy czasu patrząc, mogłem wziąć rower trochę bardziej agresywny (być może też z czasem zmienię mostek). Z drugiej strony, czasem włóczę się 5-6h po mieście na Meridzie i miałem absolutnie zero problemów z bólem pleców czy ogólnie brakiem komfortu. Jedyne do czego musiałem się przyzwyczaić to praca mięśni szyi, gdy jeżdżę 3-4h w dolnym chwycie.

Odpowiadając na Twoje pytanie, nie mam mtb z nowoczesną geometrią dla porównania. Mam trekkinga (Kross Trans Solar 2017) i pozycja na Silexie na pewno jest bardziej pochylona w dolnym chwycie i na łapach. O górnym się nie wypowiem, bo praktycznie nie używam.

Odnośnik do komentarza

@tenebrae A nie prościej będzie przymierzyć się, objechać wokół sklepu chociaż ? A tak, to co piszesz, odnoszę wrażenie, że geo gravela jest zbyt dziadkowata a klasyczna szosa (endurance) wymusza sportową pozycję. To tak jak z oponami: albo letnie, albo ziowe; żadnych półśrodków. Przymierz się do , podpowiadam, również do domane Treka.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...