Skocz do zawartości

[Kraków] Trasy rowerowe - zwiedzanie miasta i okolic


wino

Rekomendowane odpowiedzi

Wybieram się do Krakowa i chcę zwiedzić miasto, potem okolice, ewentualnie pojechać gdzieś dalej. Możecie polecić jakieś trasy lub szlaki turystyczne? Las Wolski, Ojców, gdzie jeszcze warto pojechać? Jaka tam jest nawierzchnia? Mam MTB i crossa i wcześniej muszę wiedzieć, który rower zabrać.

Czy w Krakowie lub okolicach są noclegownie przyjazne rowerzystom?

Odnośnik do komentarza

Generalnie MTB, sprawdzi się wszędzie. Las Wolski - największą frajda to MTB i to na niezłym poziomie. Okolice Ojcowa - tu się pojeździ na wszystkim, chociaż znowu MTB da najwięcej opcji. Od razu zahaczysz o Dolinki Podkrakowskie, tam sporo wariantów. Z fajnych miejsc to okolice Tenczynka (sporo pagórków) albo i z drugiej strony Puszcza Niepołomicka (tu już płasko). Tyniec wraz z Laskiem Tynieckim to też warianty MTB.

Odnośnik do komentarza

Szlak Orlich Gniazd - super sprawa, koło 90km (Kraków - Szczyglice - Kleszczów - Brzoskwinia, Rudno - Tenczynek - Krzeszowice - Czerna - Paczółtowice - Racławice - Kolonia Podlesie - Zawada I - Zimnodół - Olkusz - Rabsztyn - Jaroszowiec - Golczowice - Cieślin - Bydlin - Krzywopłoty)
Pięknie jak zawsze w Jurze Krk-Częst, chwile postoju można dodatkowo wykorzystać na wspinanie się po skałkach. Mnóstwo Parków, zamków i ruin, super na rodzinny wyjazd. Łatwa traska, prawie 50% trasy na drogach bez aut.
Pierścień Solny - też koło 90km (Bochnia - Dąbrowica - Stradomka - Niegowić - Biskupice - Wieliczka - Zakrzów - Staniątki - Puszcza Niepołomicka - Damienice - Bochnia). Wszystko związane z kopalniami soli i nie tylko, super tężnia w Wieliczce przy kopalni, Zamek Żupny, torfowiska itp.
Dłubnia (dolina) - sentymentalny dla mnie szlak, ale nadal lubię nim jak się uda przejechać... około 50km płaskim terenem wzdłuż rzeki, wioski wyglądem przypominają górskie miejscowości, ale płasko (Kraków - Raciborowice - Młodziejowice - Zerwana - Iwanowice - Sieciechowice - Wysocice - Małyszyce Górne - Zagórowa - Trzyciąż). Trzeba tereaz uważać, bo trasa połączona z ruchem samochodowym, a szeroko nie jest. Jadąc przez Park Dłubiański koniecznie obejrzeć Kościół św. Mikołaja, celem przekonania się jak romańska architektura się dawniej u nas rozwijała, a jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów. UUWAGA! Po deszczach nie polecam trasy, ślisko i błotniście.
Skawina - tu nie ma co pisać, dużo rzeczy i kazdy dobiera trasy wg przekonania, warto zobaczyć osadę w Woli Radziszowskiej. 
No i jak pisano wcześniej cała Dolina Prądnika z Ojcowskim Parkiem... ?
Takie kilka propo ode mnie... ?

Odnośnik do komentarza
W dniu 18.06.2022 o 19:29, wino napisał:

Możecie polecić jakieś trasy lub szlaki turystyczne?

A co Cię interesuje : architektura? obiekty sportowe? przyroda nieożywiona? religia ? przyroda ożywiona ? militaria i zabytki sztuki i inżynierii wojskowej (forty, fortyfikacje), wspinaczka skałkowa ? single tracki (Srebrna Góra, Śnieżnica) ?, kajakarstwo górskie ?, judaistyka ? turystyka kulinarna ?, rozrywka z dziciakami ?

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Ja ze swojej strony polecam moją chyba ulubioną trasę, którą robię przynajmniej raz w roku. Z Krakowa do Trzebini / Dulowa pociągiem i przez Puszczę Dulowską do Krakowa. Bardzo ładny szlak w znacznej większości przez las, ale na każdy rower są tam ścieżki tak naprawdę, po drodze mija się zamek Tenczyn w Rudnie. Trasa około 40 kilometrów (długość zależna od tego jak bardzo się kluczy unikając główniejszych dróg).

Odnośnik do komentarza
W dniu 18.07.2022 o 09:39, Owenowy napisał:

Ja ze swojej strony polecam moją chyba ulubioną trasę, którą robię przynajmniej raz w roku. Z Krakowa do Trzebini / Dulowa pociągiem i przez Puszczę Dulowską do Krakowa. Bardzo ładny szlak w znacznej większości przez las, ale na każdy rower są tam ścieżki tak naprawdę, po drodze mija się zamek Tenczyn w Rudnie. Trasa około 40 kilometrów (długość zależna od tego jak bardzo się kluczy unikając główniejszych dróg).

A masz może jakiegoś GPX ze sprawdzonym trackiem?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...