Skocz do zawartości

Jaki rodzaj roweru dla mnie (budżet: 4 tys)


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

chciałem się poradzić odnośnie zakupu roweru. Niestety wydaję mi się, że im więcej czytam tym mniej wiem. Nie wiem jaki rodzaj roweru wybrać, jaki wybór będzie dla mnie optymalny. Roweru nie mam od kilku lat. Mam 35 lat, blisko 2m wzrostu i około 100 kg wagi. Mieszkam na obrzeżach Warszawy, wokół mam trochę lasu. Obecnie nie posiadam samochodu, na który mógłbym zapakować rower. Moja forma jest w miarę ok, pieszo mogę przejść 20km, regularnie spaceruję. Jak miałem rower z 10 lat temu to był to cross lub rower górski. Nie mam pewności.

Największą frajdę sprawiało mi jeżdżenie po lesie łagiewnickim w Łodzi, zjeżdżanie z górek i podjeżdżanie pod nie, jazda leśnymi ścieżkami. Nie lubię jeździć rowerem polskimi ulicami, nie czuję się tam pewnie, jeśli mogę to tego unikam. W mieście wybieram raczej drogi rowerowe. Rower traktowałbym raczej jako formę rozrywki, miłego spędzania czasu niż jako poważną aktywność sportową, gdzie śrubowałbym rekordy w liczbie kilometrów lub max prędkości. Chciałbym z dwa razy w tygodniu pojechać do pracy rowerem (większość trasy to droga rowerowa). W weekendy pojeździć do lasu (Rembertów, Mazowiecki Park Krajobrazowy) lub nad bulwary wiślane i z 2-3 razy do roku pojechać na dłuższe trasy, np. Gdynia-Hel (tutaj ogranicza mnie trochę brak auta, ale póki co brałbym rower do pociągu).

Moje preferencje:
rozrywka > sport, przyroda > miasto, dużo zakrętów, zjazdów > duża prędkość, leśne ścieżki > drogi rowerowe.

Przykładowe trasy, które chciałbym pokonać w tym roku:
- okolice Falenicy w Warszawie (tam jest chyba trasa MTB),
- trasa nad rzeką Mienia i Świder,
- wzdłuż Wisły w Warszawie, wzdłuż jednego lub drugiego brzegu,
- las - łódzkie łagiewniki (dużo zjazdów, górek),
- puszcza kampinoska,
- jakaś dłuższa trasa nad morzem, 1 raz w roku, np. Gdynia - Hel,
- Jura Krakowsko-Częstochowska w tym roku,
- inne dłuższe trasy krajobrazowe, gdzie można podziwiać piękne widoki (ale to pewnie z 2-3 razy do roku w sumie). 

Zgodnie z moimi preferencjami wykluczam od razu rower szosowy. Rower trekingowy chyba też. Chciałbym jeździć po fajnych, krajobrazowych trasach, ale pewnie zapału wystarczy mi na 2-3 takie większe wypady rocznie(o ile w ogóle, choć bardzo bym chciał). Najbardziej skłaniam się ku rowerowi górskiemu. Natomiast z tego co czytałem będzie to najgorszy wybór na dłuższe trasy typu Gdynia - Hel.

Co mi radzicie?

 


 


 

Odnośnik do komentarza

A nie będzie na mnie za mały? Wg strony media expert ten rower z ramą 21 jest dla osób 180-190cm wzrostu. Ja mam 197cm i przekrok 88cm. Dodatkowo nie wiem jak z możliwością montażu bagażnika gdybym chciał w przyszłości taki zamontować.

Waham się teraz pomiędzy modelami:

Odnośnik do komentarza

Nie wiem jak indiana, ale rockrider byłby raczej na ciebie za mały. Mam 191 cm, rockrider z raka sama ramą jak xc120 w rozmiarze XL skróciłem na mostku tylko 10mm i jest to rower świetnie dopasowany pode mnie. Jak masz 6 cm więcej to mógłbyś się na tym rowerze czuć dziwnie, chyba, że masz nietypowe proporcje ciała. Z kolei merida 23 cale, która jeszcze póki co mam, była na mnie dobra, ale po mocnych modyfikacjach. Celowałbym na twoim miejscu w 23 calowe rowery, chociaż dużo zależy też od geometrii ramy. Najlepiej jakbyś zrobił sobie jazdy próbne. Decathlon takowe oferuje.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...