Skocz do zawartości

Trekking vs gravel [do 4 tys zł] - moje doświadczenia


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.11.2021 o 23:01, jajacek napisał:

1. Rekreacyjna rama mtb z krótką górną rurą i wysoko położoną główką ramy. Takie ramy istnieją, typowy przykład Cube Attention.
2. Amortyzator olejowo-sprężynowy RockShox Recon TK Coil czy też RockShox XC 30 TK Coil. Ze względu na bardzo niskie koszty utrzymania i całkiem przyzwoitą amortyzację, działającą liniowo
3. Napęd 3x9 lub 3x10. Ponieważ ramy mają pewne ograniczenia, może być problemem znalezieniem i zamontowanie klasycznej trzyrzędowej korby mtb Deore FC-M590 44x32x22. Ale mój kolega ma swoim Cube Attention SL 2017, Deore FCM612 40x30x22, która też daje radę. Shimano nadal produkuje korbę Alivio 44x32x22, którą można użyć z napędem Deore. Czemu napęd 3x? Bo jest najbardziej elastyczny (przełożenia do wszystkiego) i najbardziej ekonomiczny w utrzymaniu (najmniej przekoszeń i korzystanie z 3 blatów, najczęściej ze środkowego). Wybrałbym Deore bo używam różnych wersji Deore od ponad 20 lat i jest to poziom, który gwarantuje dobre działanie i długowieczność.
4. Hamulce. Najchętniej tarczowe mechaniczne. Zero problemów z serwisem i 80-90% siły hamowania hydraulicznych. Ale jak nie to "po taniości" hydrauliczne MT400 z klamkami MT500 dają 99% tego co daje Deore. Natomiast Deore mają lepsze i trwalsze przewody i zatrzymają nas jednym palcem. Trzeba powiedzieć, przy okazji, że MT200 to kompletny shit i hamują gorzej niż moje v-brake sprzed 20 lat. A każde hamulce hydrauliczne, wymagają niestety serwisu co pół roku lub rok w zależności od przebiegu, wymiany płynów i odpowietrzania. 

@jajacek Załóżmy (na razie teoretycznie ;)), że mnie przekonałes do swojego podejścia 'rekreacyjny mtb > trekking'. Jaki byś polecał rower najbardziej zbliżony do swoich kryteriów? Zależy mi na w miarę możliwości tanim i bezobsługowym serwisowaniu (o czym wspominałeś), a także na możliwości zainstalowania bagaznika i błotników (idealnie też prądnicy w piaście, ale o tym raczej mogę zapomnieć). Mam 173cm wzrostu, przekrok 82cm, ważę 62kg.
Najlepszym wyborem wydaje się chyba Indiana Strom X7, ale rama 19" to chyba trochę za dużo..

Odnośnik do komentarza

Cube Attention ale starszy model. Najlepszy byłby taki:
https://swiatrowerow.com.pl/cube-attention-2019.html

Mój kolega ma Attention SL, też ma 173 wzrostu i jeździ na ramie 19 cali bo Cube miał do 2020 ultra krótką górną rurę. Jeździ z bagażnikiem i sakwami. Prądnica to nie problem. Wystarczy kupić piastę z prądnicą i przepleść koło albo kupić gotowe koło. No i albo tarcze i klocki albo całe hamulce do wymiany. Niektórzy twierdzą że po wymianie tarcz, klocków i klamek hamulcowych, zaczyna hamować.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...