Skocz do zawartości

Zakup roweru Fitness

Polecane posty

Witam.

Przymierzam się do zakupu roweru w granicach 3000 - 3500 zł. Rower będzie mi służył głównie do dojazdów do pracy, ale również do niedzielnych wycieczek po za miasto. Niestety w moje miasto nie jest  "płaskie", do tego mam 193 cm wzrostu oraz sporą wagę 110 kg... Zastanawiam się nad zakupem Trek Fx 3 Disc . Rower ma carbonowy widelec... Jak on będzie zachowywał się przy mojej masie🤔? Czy tarcza hamulcowa nie będzie ocierać o klocki? Może możecie doradzić coś innego ?

pozdrawiam

110 nie jest żadnym problemem dla żadnego w miarę przyzwoitego roweru. Tarcze ocierają o klocki niemal w każdym rowerze bez sztywnych osi. Widelec karbonowy znosi dużo więcej niż 110.

Dla porównania podam że za 3000-3500 można kupić używany rower szosowy na karbonowej ramie i osprzęcie Tiagra 4700 lub Shimano 105. Nowy możemy kupić nawet za 5k. Aluminiowy z karbonowym widelcem, Shimano 105 i tarczówkami za 3500.

A tu mamy nie bójmy się powiedzieć wprost gówno za 3700. Na osprzęcie Acera czyli klasy Biedronka + spowalniacze zamiast hamulców i gówniane koła. Ten rower ma rzeczywistą wartość jakieś 1500 zł. I za 1500 kupisz znacznie lepszą używkę.

Tu masz np. używkę Spec Sirrus na Tiagrze. Miałem kiedyś takowy, tylko starszy model. Zaletą oprócz napędu i hamujących hamulców jest bardzo lekka rama. Wadą niemal każdego fitnessa jest niemożliwość użycia szerszych opon. Nie dla każdego jest to wada. Pewnie pójdzie za 3k.

https://www.olx.pl/oferta/rower-gravel-hybryda-specialized-sirrus-comp-xl-CID767-IDG2P1d.html#c003ce38d3

A tu nówka z Decathlonu:
https://www.decathlon.pl/rower-triban-rc-520-fb-id_8543912.html

Jeszcze zwróciłbym uwagę, że większość fitnesów/hybryd ma napędy wprost przeniesione z szosówek i w moim przekonaniu pojawia się wątpliwość, czy taka korba 50/34 wraz z kasetą 11/32 nie będzie jednak dawać zbyt twardych przełożeń w „niepłaskim mieście”. A te wycieczki za miasto planujesz po asfalcie, czy po czym się da?

5 godzin temu, boatman napisał:

Jeszcze zwróciłbym uwagę, że większość fitnesów/hybryd ma napędy wprost przeniesione z szosówek i w moim przekonaniu pojawia się wątpliwość, czy taka korba 50/34 wraz z kasetą 11/32 nie będzie jednak dawać zbyt twardych przełożeń w „niepłaskim mieście”. A te wycieczki za miasto planujesz po asfalcie, czy po czym się da?

Po asfalcie

Skoro po asfalcie, to zwróciłbym uwagę na dwie rzeczy: możliwość założenia szerszych opon (np. 35 mm) dla większego komfortu i perspektywę dopasowania napędu do potrzeb czyli albo wymianę korby na szutrową/grawelową jak pisał wyżej Jajacek, albo możliwość wymiany kasety na zapewniającą większy zakres. Nie przy wszystkich tylnych przerzutkach da się to zrobić, ale np. 105 z długim wózkiem łyka kasetę 11-40 z górskiej grupy SLX. Sprawdzone - działa. 

A poza tym to słuchać Jajacka 😉 i akceptować ograniczenia roweru. Albo nie akceptować jeśli wygrało się w Lotto 😉 

@jerzygdi1przymierz się do tego Tribana, o którym wspominał jajacek i @IgorK - jeśli masz niedaleko do Decathlonu. To jest rower mający ograniczenia, ale potrafiący dać dużo frajdy.

A jeśli ma być koniecznie fitness (chociaż jak dla mnie to jest to bardzo specyficzny typ roweru, dla świadomego użytkownika i zdecydowanie nie nadający się jako „rower do wszystkiego”) to poszukaj czegoś, co nie ma napędu z plasteliny czyli minimum Tiagrę, sensowne koła i hamulce. 

I znów, za @jajacek warto poprzeglądać OLX, bo to rowery, które dość szybko tracą wartość na wtórnym rynku. Wartość pieniężną rzecz jasna 😉