Skocz do zawartości

Problem z ramą


luksz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z odległością tylnej opony od trójkąta ramy. Wygląda to jak na zdjęciach. Pojawiły się już jakieś małe przetarcia i podejrzewam, że są one wynikiem ocierania opony o ramę. Szczególnie po lewej stronie jest mało miejsca i nie ma szans żeby opona przy zakrętach nie szorowała o ramę. 

Co zrobić z tym fantem? Rower to Unibike Evo 29 2019. Opony fabrycznie montowane to Schwalbe Rapid Rob 29x2.25. Rower nowy kupiony w tym roku, przejechane 200km. Jest to rower MTB więc rozmiar opony nie jest jakiś duży a wymiana opony na mniejszą raczej niewiele zmieni... Jak będzię to wyglądało po 1000km jeżeli teraz są takie przetarcia? Rower kupiony stacjonarnie więc czy podlega to reklamacji? Jak do tego podejść?

Przy zakupie nie przyszło mi do głowy żeby na to patrzeć i nie zauważyłem tego problemu a wszystko wyszło "w praniu".

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Łukasz

117304764_340981363704405_1286687953215454726_n.jpg

117338875_1636993379789581_3087857104873189973_n.jpg

117404120_718342068723673_7313411874035807018_n.jpg

117540977_1001531210317824_3549636958397716586_n.jpg

Odnośnik do komentarza
26 minut temu, thalcave napisał:

Te przetarcia nie są od opon tylko od tego co opony zbierają z ziemi - jakieś małe kamyczki itp.

Bardzo możliwe. Tylko czy opona nie jest mimo wszystko za blisko ramy? Bezpiecznie byłoby mieć chociaż 5mm przestrzeni dla błota oblepiającego oponę itp. Nie wiem jak to wygląda w innych rowerach ale dla mnie jest podejrzanie blisko.

Odnośnik do komentarza

Wygląda fatalnie. Masz mniej prześwitu niż mój Triban 520 do którego założę opony 37 c ( producent podaje maksymalną szerokość 32c). W Rockriderze XC 100 mam przy oponie 2,25 z 1,5 cm z jednej i drugiej strony (RR ma według producenta 29 do 2,3 cala lub 27,5 z plusem). Moje stare MTB na 26 cali przy oponie 2,25 ma po centymetrze od ramy.

Mając tak małą przestrzeń, przy mocnym pedałowaniu koło będzie obcierało.

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, Oskarr napisał:

Wygląda fatalnie. Masz mniej prześwitu niż mój Triban 520 do którego założę opony 37 c ( producent podaje maksymalną szerokość 32c). W Rockriderze XC 100 mam przy oponie 2,25 z 1,5 cm z jednej i drugiej strony (RR ma według producenta 29 do 2,3 cala lub 27,5 z plusem). Moje stare MTB na 26 cali przy oponie 2,25 ma po centymetrze od ramy.

Mając tak małą przestrzeń, przy mocnym pedałowaniu koło będzie obcierało.

Czyli zostaje mi podjechanie do sklepu i w sumie nie wiem co... Reklamować z tytułu rękojmi czy gwarancja sprzedawcy? W gruncie rzeczy jeździć na tym się nie da. Kwestia czasu aż rama będzie przeszlifowana do gołego aluminium...

Odnośnik do komentarza

Z mojego doświadczenia potrzeba zawsze 4mm przestrzeni. Z mojego punktu widzenia jest to błąd konstrukcyjny ramy. Sprzedawca zapewne uzna gwarancję i dokona naprawy poprzez przemalowanie elementów ramy. Powinien też na swój koszt wymienić oponę na węższą, np. 2,1 cala. Jeśli nie to sugeruję kontakt z rzecznikiem praw konsumenta. Reklamować zdecydowanie z tytułu rękojmi i wszystko na piśmie lub mailowo. Nic na gębę. Niezgodność towaru z umową. Skoro producent wsadził tam takie opony to powinny umożliwiać normalne użytkowanie roweru.

Odnośnik do komentarza
23 minuty temu, jajacek napisał:

Z mojego doświadczenia potrzeba zawsze 4mm przestrzeni. Z mojego punktu widzenia jest to błąd konstrukcyjny ramy. Sprzedawca zapewne uzna gwarancję i dokona naprawy poprzez przemalowanie elementów ramy. Powinien też na swój koszt wymienić oponę na węższą, np. 2,1 cala. Jeśli nie to sugeruję kontakt z rzecznikiem praw konsumenta.

Dzwoniłem do Unibike i powiedzieli, że do mojego modelu dedykowane są opony 29x2.1 cala bo przy ostrzejszej jeździe szersze mogą ocierać. Fajnie, że sprzedali mi w sklepie rower na oponach 29x2.25 cala. Gdybym wiedział, że szersze nie wchodzą to bym go nie kupił. No zły jestem. Mam nadzieję, że sklep jakoś rozsądnie podejdzie do tego problemu i się dogadamy...

Dziwne tylko, że sam Unibike na stronie ma fabrycznie opony 29x2.25 do tego modelu.

Odnośnik do komentarza
11 minut temu, jajacek napisał:

To już kwestia Twojego podejścia. Jest to jakby nie było rower rekreacyjny a nie do jazdy po górach. Ja po płaskim mam z tyłu oponę 2,1 z przodu 2,3. Na góry mam obie 2,3. Jak nie chcesz się droczyć to niech wymienią oponę na swój koszt i pomalują ramę. Jakby miał amortyzator to nie byłby zły.

Amortyzator na przyszły sezon miał wjechać powietrzny ale przy problemie z rozmiarem opon jaki się ujawnił to nie wiem czy warto coś robić.

Odnośnik do komentarza
22 godziny temu, jajacek napisał:

Nie wiem. To zależy od zastosowania. Amor powietrzny nigdy nie zawadzi. Wykonanie ramy takie a nie inne. Odbiega ono od obecnie stosowanych standardów ale wątpię żebyś wywalczył zwrot kasy.

Zareklamowałem rower z zaznaczeniem, że wymiana opony na 2.1 cala mnie nie zadowala bo to nic nie zmieni. Z lewej strony jest 1mm różnicy a z drugiej około 2, moze 3mm. Zmiana opony da mi 3mm więcej przestrzeni ale to jest po 1,5mm na każdą stronę więc i tak dalej będzie tarła. Trochę sytuacja patowa bo innej ramy nie mają a ja kupując na oponach 2,25 chcę jeździć na 2.2 minimum. Będę powoływał się na niezgodność towaru z umową ale najpierw czekam na odpowiedź. Dziękuję za pomoc i mam nadzieję, że sie dogadam. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...