Skocz do zawarto┼Ťci

Rockrider XC ­čĺ» S

TomekzRys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dziesi─Öciu lat je┼╝d┼╝─Ö rowerami i w ci─ůgu ostatniego czasu my┼Ťl─Ö ┼╝e najlepszym wyborem, uniwersalnym, cena do komfortu i mo┼╝liwo┼Ťci s─ů rowery z Decathlon. Nie trzeba si─Ö ze mn─ů zgadza─ç, nikogo na si┼é─Ö nie przekonuj─Ö. Poraz drugi kupi┼éem wiedz─ůc na co mog─Ö liczy─ç, XC ­čĺ» S.┬á

20200709_165829-COLLAGE.jpg

Odno┼Ťnik do komentarza

Nie zgadzam si─Ö┬áTob─ů┬á- najlepszy rower to rower zbudowany od podstaw przez siebie samego dla siebie - rowery z Decathlonu s─ů┬átakie mainstreamowe i nijakie - podstawa to indywidualizm i komponenty wybrane w┼éasnym palcem i okiem ...
Patrz─ůc na Tw├│j wyb├│r powiem tak - kto┼Ť CI wcisn─ů┼é ciemnot─Ö, Ty w to uwierzy┼ée┼Ť┬ái tak CI zosta┼éo - no ale to Tw├│j wyb├│r ...

Odno┼Ťnik do komentarza

Napisa┼éem: "wyborem, uniwersalnym, cena do komfortu i mo┼╝liwo┼Ťci" Ty natomiast piszesz o sk┼éadaniu roweru itp Rower b─Ödzie kosztowa┼é grubo ponad 10 tys PLN o chcesz to por├│wnywa─ç ??? Ponadto piszesz jak by┼Ť mnie chcia┼é wr─Öcz pobi─ç za inne pogl─ůdy. Opanuj si─Ö stary. Rowery z Decathlon, te od ceny oko┼éo 4 tys s─ů bez jakiej kolwiek konkurencji. Temat jest o moich rowerach, gdyby kto┼Ť szuka┼é, zastanawia┼é si─Ö, bra┼é pod uwag─Ö Rockrider to mog─Ö pom├│c. Nikogo nie namawiam a tylko opowiadam. Takie rowery aktualnie mam.┬á

20200709_170523-COLLAGE.jpg

Odno┼Ťnik do komentarza

Temat rzeka. Gotowiec czy szyty na miar─Ö?

Z gotowc├│w z Deca mia┼éem dwie szosy. Jedna wydawa┼éa mi si─Ö zajebista jak na te czasy. Btwin Sport 3 z 2008 na Campa Mirage. Kosztowa┼éa ok. 1000 USD.┬á Niestety Decathlon (a raczej pracownicy) o rowerach lepsiejszych ma znikome poj─Öcie i ┼║le dobra┼éem rozmiar. Po latach okaza┼éo si─Ö ┼╝e wcale taka dobra ta szosa nie by┼éa, ale mia┼éem zerowe do┼Ťwiadczenie. Osprz─Öt by┼é dobry, ko┼éa i opony francuski shit, siod┼éo, sztyca, kiera, mostek te┼╝ shit, rama ciekawa bo tylne wide┼éki karbon i widelec karbon. Za te pieni─ůdze wtedy to by┼é bardzo dobry rower.

Druga szosa to by┼éa low costowa pierwsza szosa m┼éodego, Triban 500 na Sorze (potem nazwali go 520). To by┼é lekki shit ale na dziecko lat 11 mega wypas. Jednak nawet m┼éody, po p├│┼é roku oceni┼é ┼╝e to shit i zaanekowa┼é moj─ů karbonow─ů szos─Ö na Ultegrze. Ta rama w tym Tribanie do rekreacji by┼éa ok ale do wy┼Ťcig├│w kompletnie nie.

Natomiast po wielu latach do┼Ťwiadcze┼ä oceniam ┼╝e te rowery to by┼éy rowery rekreacyjne na co najwy┼╝ej przeci─Ötnych ramach z badziewnymi komponentami ale osprz─Ötem adekwatnym do ceny. Trzeba te┼╝ powiedzie─ç, ┼╝e inni producenci na tym poziomie sprzedaj─ů dok┼éadnie podobne zestawy, daj─ůc jako taki osprz─Öt i oszcz─Ödzaj─ůc na czym mo┼╝na.

Je┼Ťli chodzi o budowanie roweru samemu to kupi┼éem w Austrii karbonowy frameset za 800 Euro, ┼Ťwietne ko┼éa za 350 Euro, ┼Ťwietny osprz─Öt za 600 Euro,┬á i reszt─Ö szpeju za jakie┼Ť 350 Euro. I mam za 2100 Euro super rower na kt├│rym je┼╝d┼╝─Ö od wielu lat. Kolega w tym samym sklepie kupi┼é gotowca za 1500 Euro. Na g├│wnianych ko┼éach wi─Öc do┼éo┼╝y┼é 500 Euro za ko┼éa, 100 Euro za porz─ůdn─ů kier─Ö i 100 Euro za porz─ůdne siod┼éo. Wi─Öc ma rower za 2200 Euro. Ale jednak gorszy od mojego. Wi─Öc w tym konkretnym przypadku wysz┼éo mi na dobre.

W Decu rowerami, kt├│re maj─ů sens wydaj─ů mi si─Ö XC100 i XC500 z kt├│rych po ma┼éym upgradzie mo┼╝na zrobi─ç dobre maszyny. XC 900 tez nie┼║le wygl─ůda. Z szos RC520 i Van Rysel na 105 i Ultegra te┼╝ wydaj─ů si─Ö mie─ç sens.

Je┼Ťli chodzi o fulla ci─Ö┼╝ko mi oceni─ç bo mam minimalne do┼Ťwiadczenie. Jak dla mnie┬á jest to bud┼╝etowy full rekreacyjny maj─ůcy zapewne wy┼Ťmienity stosunek jako┼Ťci do ceny. Bo najta┼äszy przyzwoity full kosztuje zwykle jakie┼Ť 10k. Jak jedzie, amortyzuje i jazda nim komu┼Ť sprawia przyjemno┼Ť─ç to super. Najta┼äszy full, kt├│rym si─Ö interesowa┼éem kosztowa┼é 12k. Wi─Öc trudno to por├│wnywa─ç. Na pierwszy rzut oka ma przestarza┼é─ů geometri─Ö, amor dla bardzo lekkich u┼╝ytkownik├│w, bo lagi tylko 30mm, dumper o kt├│rym nigdy nie s┼éysza┼éem, brak hamulc├│w, przyzwoite ko┼éa, n─Ödzne opony, w miar─Ö nisk─ů wag─Ö.

Odno┼Ťnik do komentarza

Czyli nie s─ů z┼ée a dla wielu os├│b wystarczaj─ůce. Powiedzia┼é bym wr─Öcz daj─ůce namiastk─Ö porz─ůdnego roweru. Za cen─Ö oko┼éo 5, 6 ty┼Ť mo┼╝na mie─ç rower wyr├│┼╝niaj─ůcy si─Ö i daj─ůcy przyjemno┼Ť─ç z jazdy, posiadania. Oczywi┼Ťcie ca┼éy czas musimy bra─ç pod uwag─Ö zakres cenowy.┬á

Odno┼Ťnik do komentarza

R├│wnie┼╝ uwa┼╝am, ┼╝e rowery z decathlonu maj─ů dobry stosunek jako┼Ťci do ceny. Od 2 lat uje┼╝d┼╝am Tribana 520 na sorze i jestem zadowolony (mam wymienione ko┼éa na mavic cosmic). Rower bardzo uniwersalny, z lemondk─ů spoko do start├│w w triathlonie, mo┼╝liwo┼Ť─ç w┼éo┼╝enia opon 37c, monta┼╝u baga┼╝nika z przodu i z ty┼éu, bardzo uniwersalny rower. Nie mam problemu, aby jecha─ç z ch┼éopakami na rowerach za 20k na treningu. Mo┼╝e przy silnej nodze i wi─Ökszej masie, w dro┼╝szym rowerze r├│┼╝nica w sztywno┼Ťci by┼éaby odczuwalna, przy mojej nodze i moich 67 kg r├│┼╝nice s─ů nieodczuwalne.

Od miesi─ůca je┼╝d┼╝─Ö na rockrider XC 100 za 4100, w tych pieni─ůdzach obecnie nie da si─Ö kupi─ç niczego z takim stosunkiem jako┼Ť─ç/cena. U mnie jednak hardtail, cho─ç jestem ciekawy, jak na niekt├│rych trasach XC jecha┼éoby si─Ö na takim fulu, na wy┼Ťcigach coraz popularniejsze.

@jajacek jakie usprawnienia XC 100 masz na my┼Ťli?

Odno┼Ťnik do komentarza

Ja w swoich rowerach zawsze co┼Ť kombinuj─Ö. Najwa┼╝niejsze s─ů zawsze elementy odpowiadaj─ůce za bezpiecze┼ästwo, komfort i punkty styku z pod┼éo┼╝em. Przede wszystkim opony do wymiany na jakie┼Ť porz─ůdne zwijane. I raczej niewy┼Ťcigowe, tylko takie kt├│re dadz─ů dobr─ů przyczepno┼Ť─ç i maj─ů boczne ┼Ťcianki, kt├│re nie s─ů z papieru. Jakie┼Ť o wadze 600-650 gram. Preferuj─Ö 2,3 cala z przodu z opon─ů daj─ůc─ů przyczepno┼Ť─ç i 2,1 cala z ty┼éu, opon─Ö nap─Ödow─ů z niskimi klockami. Je┼Ťli jazda g┼éownie w terenie to opony ze stosunkowo mi─Ökkiej mieszanki.

Kompletnie nie podoba mi si─Ö ta kierownica a konkretnie jej gi─Öcie. Mo┼╝e nie mam racji ale jestem przyzwyczajony do kierownic stosunkowo p┼éaskich ale zbli┼╝aj─ůcych si─Ö na ko┼äcach do u┼╝ytkownika. Np taka:
https://www.bike24.com/p2252915.html?menu=1000,2,89

No i gripy chyba te┼╝ do zmiany. Gripy to kwestia bardzo indywidualna. Obecnie je┼╝d┼╝─Ö na ergonomicznych ale lubi─Ö te┼╝ grube gripy piankowe. Gripy musz─ů by─ç takie ┼╝eby nie mo┼╝na by┼éo ich przekr─Öci─ç w czasie jazdy.

Hamulce. Je┼Ťli masz nowy model to dali Ci zapewne heble Srama. Nie pami─Ötam ale chyba Level T. Trzeba by sprawdzi─ç jakie dali tarcze i klocki bo s─ůdz─Ö ┼╝e przyoszcz─Ödzili i zmiana na lepsze znacz─ůco poprawi hamowanie. Trzeba pilnowa─ç wszelkich nieszczelno┼Ťci. Bo jak ten p┼éyn wycieknie to jest cholernie ┼╝r─ůcy i niszczy wszystko.

Co do Tribana 520 to m├│j m┼éody mia┼é prawie identycznego tylko wcze┼Ťniejszy model na pe┼énej Sorze. Jak kiedy┼Ť po┼╝yczysz na testach jaki┼Ť rower na karbonowej ramie i jakim┼Ť Shimano 105 lub podobnym a potem wsi─ůdziesz na sw├│j, to dopiero poczujesz jaka jest r├│┼╝nica. Tak jakby┼Ť nagle dosta┼é dwa szybsze biegi i jedziesz dwie koronki wy┼╝ej ni┼╝ zwykle, przy tym samym wysi┼éku. Oczywi┼Ťcie zale┼╝y jak─ů kto ma nog─Ö. Jak mia┼éem dobr─ů nog─Ö wiele lat temu to dawa┼éem rad─Ö na niezbyt ostrych ustawkach nawet na crossie 15kg. Natomiast jak by┼éy mocniejsze przyspieszenia do 45-50 to ju┼╝ zostawa┼éem w tyle na tym rowerze.

Odno┼Ťnik do komentarza

Chwyty w XC ­čĺ» S, g┼éadkie z ma┼éym wzorem nie wystaj─ůcym mnie w┼éa┼Ťnie bardzo pasuj─ů. O peda┼éach nikt nie wspomnia┼é a nie ma nic gorszego jak noga spadnie z peda┼éu w chwili jakiego┼Ť manewru. Du┼╝o spraw jest mocno osobistych, ja np siode┼éko wol─Ö lekko do do┼éu przodem. Wol─Ö siedzie─ç ty┼ékiem a nie kroczem. Mam nowe opony CST,┬á klasy niskiej jak te Hutchinson ale szersze. Lepiej si─Ö b─Öd─Ö czu┼é jak zmieni─Ö.

Odno┼Ťnik do komentarza

Pierwsze co zrobi┼éem, to wymiana seryjnych opon na Schwalbe racing ralph/ron 2.25 + mleko, 500 gram├│w w d├│┼é ­čÖé

Pedały tak samo, zmiana na Shimano m540, jednak pedały i opony traktuję bardziej jako przygotowanie roweru do prywatnych preferencji.

Tak, hamulce mam Sram Level T. Przy mojej masie hamuj─ů bardzo dobrze, nie ma problemu z hamowaniem 1 palcem. W hamulcach chc─Ö potestowa─ç r├│┼╝ne rodzaje ok┼éadzin, ale to jak te troch─Ö si─Ö zu┼╝yj─ů. Gripy rzeczywi┼Ťcie te┼╝ planuje zmieni─ç, bo seryjne nie daj─ů ┼╝adnej amortyzacji.

Co do Tribana 520 - Przy sprintach pod g├│r─Ö cz─Ö┼Ť─ç ch┼éopak├│w rzeczywi┼Ťcie mi ucieka, ale to raczej kwestia tego, ┼╝e Oni trenuj─ů od 7 lat a ja od roku... Sztywna karbonowa rama brzmi fajnie, ale taki rower nie b─Ödzie ju┼╝ tak uniwersalny jak obecna 520. Do nowych hamulc├│w 105 wejd─ů ju┼╝ maks 32 c a nie 37c. Ramy pod ┼Ťciganie te┼╝ raczej nie przyjm─ů tak szerokiej opony. Wykorzystuj─ůc te┼╝ rower do jazdy z rodzin─ů tempem mocno spacerowym, nap─Öd 3x9 sprawdza si─Ö idealnie. Jad─ůc z dziewczyn─ů czy z rodzicami rzadko wrzucam 2 tarcze z przodu, g┼é├│wnie jad─Ö 1x1-5.

Odno┼Ťnik do komentarza

Je┼Ťli chcesz doda─ç odpowied┼║, zaloguj si─Ö lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani u┼╝ytkownicy mog─ů komentowa─ç zawarto┼Ť─ç tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj si─Ö

Zaloguj si─Ö

Posiadasz ju┼╝ konto? Zaloguj si─Ö poni┼╝ej.

Zaloguj si─Ö
  • Dodaj now─ů pozycj─Ö...