Skocz do zawartości

SPD-SL SH-R550 - jazda szosowa: nadają się?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

W ramach prezentu urodzinowego postanowiłam nabyć mężowi buty oraz pedały SPD i chciałabym się dowiedzieć, czy biorąc pod uwagę charakterystykę jego jazdy i nasz budżet, pedały SPD-SL SH-R550 + buty SH-R065 będą dobrym wyborem :).

 

Mąż trenuje zazwyczaj na płaskim terenie, drogi rowerowe lub jezdnie, bardzo sporadycznie ma okazję trenować w górach (w zeszłym sezonie dwa wypady, a szosowo jeździ niemal codziennie). Robi raczej krótkie dystanse (średnio 25 km), ale chodzi mu o osiąganie jak najlepszych wyników na tych trasach. Trasy nie są raczej przerywane spacerami, więc chodzi o buty stricte do jazdy, nie do chodzenia czy trekkingu. 

 

Przewidziany budżet na pedały, bloki i buty: maks. 500 zł.

Na początku rozważałam pedały PD-M520.

 

Z góry dziękuję za opinie i podpowiedzi.

 

Asia

Odnośnik do komentarza

Pedały 520 to pedały z założenia mtb. Dla osób jeżdżących na szosie, niechodzących pieszo nie jest to najlepszy wybór. Szosowe pedały dają lepsze podparcie.

Buty które chcesz kupić mają tylko dwa rzepy a to nie jest rewelacyjne rozwiązanie jako pewne trzymanie stopy w bucie. 

Lepszym pomysłem byłyby pedały r 540 i dołożenie do butów.

Odnośnik do komentarza

Pedały 520 to pedały z założenia mtb. Dla osób jeżdżących na szosie, niechodzących pieszo nie jest to najlepszy wybór. Szosowe pedały dają lepsze podparcie.

Buty które chcesz kupić mają tylko dwa rzepy a to nie jest rewelacyjne rozwiązanie jako pewne trzymanie stopy w bucie. 

Lepszym pomysłem byłyby pedały r 540 i dołożenie do butów.

 

Czy w takim układzie lepsze buty z większą ilością rzepów, czy wiązane?

Odnośnik do komentarza

Rzadko się nie zgadzam z Tomkiem (tobo) ale tu pozwolę się nie zgodzić. Dystans 25 km wskazuje że mąż jest na samym początku przygody z rowerem. Zakładam że jeździ sam dla siebie bo jest to dystans nadzwyczaj skromny. Mój 11-letni syn jeździ zwykle więcej. Dlatego sądzę że buty typowo szosowe mogą nie być dla niego najlepszym wyborem. Pedały i buty szosowe od pedałów i butów MTB różnią się w istotny sposób. Buty wpinane do kolarstwa mają przykręcany element nazywany blokiem który umożliwia wpinanie się w pedały. W przypadku butów MTB blok ten jest dobrze ukryty pod butem w taki sposób że umożliwia praktycznie normalne chodzenie w takich butach. Ma to tę zaletę, szczególnie na wyjeździe, że można gdzieś zostawić przypięty rower, przejść się normalnie, coś zwiedzić, wejść i zejść po schodach itd. Bloki te umożliwiają też łatwiejsze wpinanie się w pedały ponieważ można się wpiąć z obu stron pedałów więc nie ma to znaczenia w jakim położeniu jest pedał. W butach szosowych, chodzenie jest znacznie utrudnione ponieważ bloki są znacznie większe i wystają spod buta. Jest to tak jakby do normalnego buta, płaskiego od dołu dokręcić sporą platformę utrudniającą chodzenie. Wpinać się w pedał można tylko z jednej strony. Łatwo jest w takich butach pośliznąć się na schodach czy na śliskim i doznać przez to kontuzji. Prawdą jest że tak jak napisał Tomek podparcie w bucie szosowym jest trochę lepsze ale w mojej ocenie jest to na tyle nieduża różnica dla początkującego kolarza że nie jest warta związanych z tym niedogodności.

 

Ja sam jeżdżę głównie na szosie. Jak mam się ścigać z innymi oczywiście jeżdżę w butach szosowych. Ale na co dzień na trening lub na przejażdżkę z kolegami jeżdżę w butach i blokach MTB. To samo jeśli jadę gdzieś na wyjazd w góry czy za granicę, zawsze biorę pedały i bloki MTB.

 

Pedały M520 są dobrym wyborem. Mam 2 pary takich pedałów od lat i nie ma z nimi żadnego problemu. Buty sugeruję dobrać pod kolor roweru. Wiązane nie wchodzą w grę. Tylko rzepy. Ja mam w swoich butach 3 rzepy a w jednych jeszcze dodatkową regulację. Jedne z najtańszych ale dobrych jakościowo butów MTB znajdziesz w Sport Direct. Shimano też ma kilka fajnych modeli.

Odnośnik do komentarza

Przeczytaj wpis zainteresowanej. :)

But dla osoby która już jeździ i chce buty tylko do jazdy, nie do chodzenia tylko tak by maksymalnie dużo wycisnąć z takiego systemu.

Co do zapięcia - 2 rzepy w Shimano to podstawowy model i trzymanie nie będzie dobre. Podeszwa będzie wg Shimano tak samo sztywna jak w wyższym modelu 078 ren ma jednak trzy rzepy.

Mialem testowo buty szosowe i szosowe pedały i efektywność pedalowania była odczuwalnie lepsza (tego chce użytkownik), za to szybkość i komfort wpiecia oraz chodzenia gorsze (na tym nabywcy nie zależy). Ja również wybrałem opcję pedałów i butow mtb w szosie ale mam inne kryteria.

Można też nabyć te buty Shimano i przetestować z oboma typami pedałów - szosowymi i mtb, sa kompatybilne.

Odnośnik do komentarza

Podsumowując:

- buty Shimano mają tzw indeks sztywności podeszwy, w przypadku obu modeli wynosi on 6, więc oba są pod tym względem równe

- jedne mają dwa a drugie trzy rzepy, więc but z trzema rzepami, tego samego producenta, na 99 procent zapewni lepsze trzymanie stopy

- buty na rzepy miewają tendencję do poluzowywania zapięcia; lepsza jest tzw klamra; zazwyczaj jednak - w przypadku Shimano również - takie buty są droższe. 

http://www.decathlon.pl/buty-na-rower-szosowy-r088-id_8318429.html

Tu takie buty, oferta Decathlonu z wysyłką gratis; można zmierzyć odpowiedni rozmiar w sklepie a kupić u nich. Trzymanie będzie na pewno lepsze niż przy rzepach.

 

Buty ze sznurówkami to praktycznie zawsze buty w bardzo podstawowej wersji, z wielu przyczyn. Szosowych w tej wersji nie ma.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...