Skocz do zawartości
Yarecki

Rower na plecach

Polecane posty

Można. Układ hamulcowy jest zamknięty. Z tym, że lepiej serwisować rower w normalnej pozycji, przy takim odwracaniu można sobie porysować siodełko, kierownicę, albo też i licznik. Lepiej kupić stojak, nawet taki najtańszy na tylne koło : https://allegro.pl/stojak-na-rower-wieszak-rowerowy-uchwyt-serwisowy-i6864463750.html

Nie do końca jest prawdą to co napisano. W pozycji do góry nogami powietrze przemieszcza się w układzie hamulcowym. Nie można w takiej pozycji używać hamulców bo można je zapowietrzyć, może też nastąpić wyciek płynu spod uszczelek. Nie bardzo wiem po co odwracać rower do góry nogami. Dętkę wymienia się zdejmując koło i wkładające je napompowane i łatwiej jest to zrobić w normalnej pozycji.

Przyznam, że ja często obracam rower do zdjęcia koła, szczególnie jeśli chodzi o tył. Nigdy nie zapowietrzyłem hamulca chociaż dla sprawdzenia czy tarcza nie ociera o klocki używałem go właśnie w tej pozycji.

7 godzin temu, jajacek napisał:

W pozycji do góry nogami powietrze przemieszcza się w układzie hamulcowym

W prawidłowo zalanym układzie nie ma powietrza. Jeżeli jest zapowietrzony, obracanie roweru nie pogorszy sprawy. Odnośnie wycieku płynu spod uszczelek, jak są szczelne, to nie ma znaczenia w jakiej pozycji jest rower.

5 godzin temu, pepe napisał:

W prawidłowo zalanym układzie nie ma powietrza. Jeżeli jest zapowietrzony, obracanie roweru nie pogorszy sprawy. Odnośnie wycieku płynu spod uszczelek, jak są szczelne, to nie ma znaczenia w jakiej pozycji jest rower.

Masz rację. Ale praktyka pokazuje że w hamulcach Shimano prędzej czy później zawsze jest powietrze. Z uszczelkami też różnie bywa. Awaryjność uszczelek Shimano jest bardzo duża. W Avid nie mam chyba takiego problemu.  Tam są inne 🙂