Skocz do zawartości

rower crossowy dla niskiej dziewczyny - wielka prośba o radę


Rekomendowane odpowiedzi

Ja z lekko za dużymi ramami mam z kolei bardzo złe doświadczenia, czego nie należy jednak mylić z pochyloną pozycją - to wbrew pozorom dwie różne rzeczy. W za dużej ramie pojawia się często problem nie tylko z przekrokiem, ale też z linią siodełko-kierownica, co może powodować np. nienaturalne ułożenie nadgarstków. Wiem, że są ludzie, którym to nie przeszkadza albo się do tego przyzwyczajają, mimo wszystko nie uważam, że jest to rozwiązanie warte polecenia. Z drugiej strony zgadzam się jednak, że lekko pochylonej pozycji nie ma co się bać. Zaryzykowałabym, że kręgosłup to przy niej bardziej wypoczywa, jeśli tylko wszystko jest właściwie dobrane i ustawione. Ja przynajmniej wolę MTB od crossa (i to jedynie pod kątem geometrii).

 

Z crossów widzę, że alternatywą dla Treka jest damski Specialized Sirrus również w rozmiarze XS. Niestety, jak się przyglądnęłam im bliżej, z przekrokiem we wszystkich jest problem - Rove ma 697, Trek 694, Spec 690. Powstaje zatem pytanie, czy w ogóle istnieje cross na osobę o Twoim wzroście. Być może trzeba się będzie przeprosić z MTB, bo inaczej to chyba tylko holender zostanie.

 To prawda, u mnie częsciej pojawia sie problem z długością górnej rury niż z przekrokiem (z wyjątkiem tego modeli LIV Rove o którym ciągle piszę, gdzie jest dokładnie na odwrót).  Zależy mi aby to był cross, trochę denerwujące jest jak pojawiam się w sklepie i sprzedawca czasami z góry mówi mi że jestem za niska - bez mierzenia żadnego roweru. Dzisiaj jeszcze raz podjadę wypróbować GT Transeo.

 

  http://www.gtbicycles.pl/rowery/2018-damskie/cross/transeo-womens-comp%C2%A0

Odnośnik do komentarza

Optycznie sprawia wrażenie idealnego i można się nabrać, że jest niższy niż tamte, ale patrzyłaś na tabelkę? To jest relatywnie duży rower - przekrok 717, górna rura (TT) 560, stack 515, reach 385. Dla porównania Spec - przekrok 690, górna rura (TT) 530, stack 537, reach 372. Większy stack to tylko i wyłącznie wygodniejszy rower, pozostałe wartości są mniejsze, więc dla Ciebie dobrze.

Na marginesie Rove miał przekrok 697 i mówisz, że za duży, a GT ma 2cm wyżej rurę i niby masz luz, co wskazuje, że tym bardziej warto rozważyć przymiarkę Treka i Speca, bo jak widać przekrok przekrokowi nie równy ;) GT jest też 2,5cm dłuższy (wartość reach) niż Rove.

Odnośnik do komentarza

Optycznie sprawia wrażenie idealnego i można się nabrać, że jest niższy niż tamte, ale patrzyłaś na tabelkę? To jest relatywnie duży rower - przekrok 717, górna rura (TT) 560, stack 515, reach 385. Dla porównania Spec - przekrok 690, górna rura (TT) 530, stack 537, reach 372. Większy stack to tylko i wyłącznie wygodniejszy rower, pozostałe wartości są mniejsze, więc dla Ciebie dobrze.

Na marginesie Rove miał przekrok 697 i mówisz, że za duży, a GT ma 2cm wyżej rurę i niby masz luz, co wskazuje, że tym bardziej warto rozważyć przymiarkę Treka i Speca, bo jak widać przekrok przekrokowi nie równy ;) GT jest też 2,5cm dłuższy (wartość reach) niż Rove.

 

Elle, bardzo Ci dziękuję za wszelkie wskazówki. 

Teraz jak dokładnie porównałam tabelkę, to z tym przekrokiem rzeczywiście jest dziwne - bo w Rove muszę stać na palcach (mimo że teoretycznie niższy) a w GT mogę nawet lekko podnieść przednie koło do góry.  Długość górnej rury jest rzeczywiście o 1 cm większa ale wzięłam to pod uwagę (wczoraj mierzyłam Kellys gdzie długość TT była 567 i też było nawet ok, a jeszcze jak w GT lekko przesunę siodełko to wyjdzie niewiele ponad 550. Chętnie bym przymierzyła tego Treka i Speca ale do tej pory nie spotkałam sie w żadnym sklepie z takimi rozmiarami - wszędzie gdzie wchodzę proszę sprzedawców, aby mi pokazali wszystkie najmniejsze crossy jakie mają ;) Mieszkam we Wrocławiu i mimo iż to całkiem spore miasto, aż tak dużego wyboru małych rozmiarów do mierzenia nie ma :( A obeszłam chyba już większość sklepów.  A nie chcę ryzykować kupienia bez mierzenia. 

Odnośnik do komentarza

Zacznijmy od najważniejszego, czyli siodełka - przesunięcie przód/tył absolutnie nie służy do skracania dystansu do kierownicy i nie daj sobie tego nigdy wmówić. Siodełko ustawia się tak, by linia kolan nie przekraczała osi pedału. W przeciwnym wypadku po raz kolejny narażasz się na kontuzję, a w najlepszym wypadku dyskomfort lub małą efektywność.

 

Co do Treka i Speca - mają swoje firmowe salony i najlepiej pytać tam, a nie w ogólnych rowerowych. Dystrybutorem Treka we Wrocławiu jest PM Rider (trzy salony na ulicach: Szkockiej, Powstańców Śląskich i Krakowskiej), natomiast Specialized ma Im Motion (www.immotion.pl). Najlepiej na początku zadzwonić, bo szkoda czasu, jak powiedzą, że już nie są w ogóle dostępne w hurtowniach. Pytaj o Speca Sirrus (lub Sirrus Disc, jeśli jesteś gotowa zapłacić 2,5k) w rozmiarze XS lub model Ariel Mechanical Disc w rozmiarze S (ew. Ariel Hydraulic Disc rozm. XS za 2,5k). U Treka model Neko 1 (lub Neko 2 za 2,5k) w rozmiarze XS.

Z tego, co widzę na stronie ImMotion, co najmniej część modeli jest dostępna. Tu nawet taki wypasiony: https://immotion.pl/rowery-crossowe-i-trekkingowe/93-specialized-ariel-comp.html?search_query=ariel&results=11 i wart grzechu ;)

 

P.S. Generalnie z dostępnością niecodziennych rozmiarów wszędzie jest kłopot. Około miesiąc temu dyskutowałam tu na forum z gościem mającym coś koło 2m wzrostu - też trudno dostać cokolwiek. U mnie w Tarnowie to nawet na 165cm rowerów potrafią nie mieć ;)

Odnośnik do komentarza
  • 2 lata później...
  • 2 lata później...

Mieszkając w Austrii to bym kupił trekkingowy MTB. Jest dużo fajnych tras szutrowych lub lekko terenowych typu Alpe Adria Radweg. Kupiłbym taki:
https://www.cube.eu/pl-pl/cube-access-ws-race-sagemetallic-n-petrol/625510
Potrzebujesz najmniejszą ramę. XS 14 cali.
Ten rower można doposażyć w bagażnik, błotniki, nóżkę i oświetlenie. Cube to wszystko sprzedaje.
Komfort na takim rowerze będzie znacząco lepszy niż na trekkingu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...