Skocz do zawartości

Tani, niezły widelec MTB


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś znający się na MTB może doradzić jakiś niezły ale budżetowy widelec do jazdy rekreacyjnej po lasach i hopeczkach? Żadnych skoków i wariacji, żadnych dzikich downhillów. Taki który wymaga mało serwisowania i koniecznie musi posiadać zdalną blokadę z manetki. Zastanawiam się czy nie założyć do swojego kiepskiego MTB (takiego: http://specialized.com/mt/en/bikes/archive/2014/hardrock/hardrock-29#specs)jakiegoś sensownego widelca żeby mieć na czym wygodnie pojeździć czasem po Kampinosie. Teraz już chyba olejowych prawie nie ma? Pewnie wszystko powietrzne? Czy taki upgrade ma sens czy może lepiej ten rower puścić i kupić cały rower o trochę lepszych parametrach? Przy 175 wzrostu i ramie 17,5 nie czuję się na nim komfortowo. Wolałbym mieć niżej kierownicę, nie jestem przyzwyczajony do tak wysokiej pozycji a już wywaliłem wszystkie podkładki i zmieniłem kierownicę. Wolałbym też ramę ze sztycą podsiodłową o średnicy 27,2 żeby móc w razie czego przełożyć siodełko z innych rowerów, a wszystkie moje rowery oprócz tego mają standard 27,2. Jak jest teraz standard sztycy w nowych rowerach MTB? W tym jest 30.9. Ta rama obsługuje i v-ki i tarcze. Hamulce nie mają dla mnie znaczenia. W błocie i deszczu nie jeżdżę, chyba że mnie złapie po drodze. Jakbym miał możliwość to pewnie bym założył tarczowe mechaniczne.

Odnośnik do komentarza

Nie podałeś budżetu na ten zakup. 

Większość amortyzatorów wymaga pierwszego serwisu jeszcze przed pierwszą jazdą - sprawdzenia czy w środku znajduje się np olej smarujący w dolnych goleniach, bo producenci nawet drogich widelców bardzo na tym "oszczędzają".

Tańsze amortyzatory posiadają stalowe golenie górne - to nie jest najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia trwałości. Wyższe modele mają aluminiowe anodowane golenie, kosztują jednak więcej. 

Dobry stosunek cena - jakość mają widelce Suntoura. Wejdź na forumrowerowe.org i poszukaj użytkownika activia który jest dystrybutorem produktów tej firmy - na pewno zaproponuje Ci coś w atrakcyjnej cenie.

Odnośnik do komentarza

Budżet to najchętniej do 500 zł. Widziałem wyprzedażowy Rockshox 30 Gold TK Solo Air i Rockshox TK32 za 900 zł ale to wydaje się być za drogo do takiego roweru. Mam w trekkingu widelec Suntoura z tłumieniem olejowym i blokadą z manetki ale ma mały skok, chyba 63mm i słabo wybiera nierówności terenu. Zależy mi na czymś co po prostu poprawi komfort i ugnie się po wjechaniu w dziurę i żeby nie ważył tonę. Od tej Activii to nawet coś już kupowałem. Poszukam tego gościa. A masz Tomek na myśli jakąś konkretną linię? Bo tam jest mnóstwo. Na stronie Suntoura wybierając koło 29 i zastosowanie XC wyjechało mi dużo widelców z linii XCM, XCT, XCR, Axon, Epicon. Ciężko się rozeznać. I czy może być tłumienie olejowe czy raczej szukać tylko powietrzny?

Odnośnik do komentarza

Bylem dzis u chlopakow w zaprzyjaznionym sklepie Speca w ktorym serwisuje moje rowery. Namawiaja zeby sie nie bawic w upgrade tylko sprzedac ten rower i kupic inny. Chyba pojde tym tropem. 29er przy moich 175 wzrostu chyba jednak nie dla mnie. Pozycze od nich jakiego 27,5 na test. Musze miec nizej kierownice niz w tym 29 ktory mam bo unosi mi sie przednie kolo przy sztywnych, krotkich podjazdach pod gore w lesie i mam za wysoko srodek ciezkosci przez co jest problem ze zwrotnoscia. No i aerodynamika cierpi a nie ma juz mozliwosci obnizenia kierownicy w tym modelu.

 

A w ktorych amorach sie orientujesz i ktore mozesz polecic do komfortowej jazdy po lasach?

Odnośnik do komentarza

Miałem Foxy, Marcoki, Rockshoxy, Manitou, z tym że zawsze widelec z większym skokiem. W każdym przypadku były to widelce sporo ponad Twój budżet i raczej nie do sztywniaka. 

Obecnie mam w zimówce RS tk 32, jednak ten widelec i rower nie widziały terenu i raczej go nie zobaczą więc trudno mi powiedzieć cokolwiek o pracy w warunkach do jakich został stworzony.

Najlepszą ofertą budżetową będzie raczej Suntour, ponownie kieruję Cię do Activii i/lub na forumrowerowe.org, gdzie pytania o takie widelce pojawiają się przynajmniej raz dziennie :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...