Skocz do zawartości

Narzędzia rowerowe do domowego warsztatu?!


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam pytanie, ponieważ postanowiłem zacząć sam serwisować sprzęt, a jestem laikiem, ale dzięki blogowi Łukasza pomału się rozwijam :). Do tej pory jeździłem, a jak było coś nie tak to rower lądował w serwisie... Czy warto kupować walizeczki z narzędziami, może ktoś ma doświadczenie i coś poleci?! Czy lepiej kompletować klucze osobno pod swój rower... choć wiadomo modyfikacje i tak wymuszą zakup dodatkowych narzędzi... I pytanie dodatkowe -  Klucz dynanometryczny?! Warto? Przyważnie nawet w filmach na YouTube dokręcamy wszystko na wyczucie, ale mocno, ale gdy doświadczenia brak to nie zawszę jestem pewien czy jest OK, np. support, kaseta, czy lepiej używac klucza dynanometrycznego i gdzię można odnależć odpowiednie momenty z którymi dokręcamy?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

wszystkie momenty są zawsze opisane na stronach serwisowych shimano i w instrukcjach dołączonych do zakupionych rzeczy. tutaj masz adres do wszystkich pdfow http://si.shimano.com/# co do zakupu narzedzi to warto. sa fajne zestawy, ja osobiście kupiłem z kumplem na spole taki http://www.bikekatalog.pl/2008/ppg_fotki/foto_big/8_35239_13_02_08.jpg nie ma tam wszystkiego np klucza do hollowtechu ale po kolei wszystko kompletowalem. klucza dynamometrycznego nie mam ale jest na liście do zakupienia :)

Odnośnik do komentarza

Ja wolę kompletować narzędzia pojedynczo, bo dopasowuję je do tego, co jest mi potrzebne. Zestawy są fajne, bo wychodzą często taniej, ale czasami są tam narzędzia, których nigdy nie użyjemy.

 

Odnośnie klucza dynamometrycznego (a raczej kluczy, bo pewnie potrzebne będą co najmniej dwa), to chodzi mi to po głowie, choć na razie wszystko dokręcam na wyczucie i z głową. Nie wszystkie śruby warto dokręcać "na chama". Takie klucze to podstawa przy obcowaniu z karbonem, stal i aluminium wybaczają więcej :)

A tabelkę z momentami oraz masę, masę przydatnej wiedzy znajdziesz w tej książce: https://roweroweporady.pl/najlepsza-ksiazka-o-serwisowaniu-roweru/

Odnośnik do komentarza

I znowu zgodzę się z Łukaszem, bo też zbieram narzędzia pojedynczo. Na pewno taniej byłoby kupić jednak zestaw. Ja po prostu jak potrzebuję czegoś czego nie mam to idę do sklepiku i kupuję. A co do kluczy to też dokręcam na wyczucie, ale zerwać gwint już raz się zdarzyło, na szczęście tylko na nakrętce :>

Odnośnik do komentarza

Jeśli tylko do swojego bajka, to nie warto żadnych zestawów - może poza kompletem imbusów - za kpl na potrzeby własne dasz 30-40 zł. Poza tym podstawą są chyba klucze do konusów, i nastawny do kontr i wszystkiego innego ;) + płaska 8,9,10 i 15 do pedałów. Jak się chcesz bawić rozbieranie w suportu i kasety to odpowiednie klucze (+ bacik do kasety) zazwyczaj są one na duży klucz - w moich przypadku oba na 24 i tu nieoceniona jest właśnie oczkowa 24 - nigdy nie "objedzie". Wiadomo przydadzą się specyfiki: smar stały (choćby ŁT) olejki do łańcucha, zwykły i teflonowy do linek. "Oleje wielofunkcyjne" od siebie polecam CRC 5-56. Nafta do szejkowania łańcucha, ewentualnie bębenka kasety - chyba ze będziesz za każdym razem rozbierał - co wg. mnie mija się z celem. + masa czasu i chęci do zabawy.

 

Z całego serca polecam książkę "Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego" z 2014 roku. W empikach za 50zł. Kupiłem i były to najlepiej wydane pieniądze w moim życiu.

 

PS wiadomo - pierdółki typu kombinerki, młotek, śrubokręty, punktaki ale to chyba w każdym domu jest ;)

Odnośnik do komentarza

To wszystko zależy od tego co ma się w domu i od tego co można mieć od rodzeństwa/rodziców/teściów/kolegów/sąsiadów i co może nam znajomy warsztat czy to rowerowy czy samochodowy "użyczyć"

Ja kupowałem jedynie klucze do konusów ściągacz do korb (już trzy ukęciłem :D ) klucz do suportu klucz do kasety/wolnobiegu  kpl imbusów - dłuższych i  z "kulką" do kręcenia pod kątem no i nieszczęsne obcinaczki do linek/pancerzy. Najpierw radziłem sobie staarymi obcinaczkami czołowymi, ale już nie cięły tylko nacinały - zrobiły się "zęby" na ostrzach. Kupiłem jakieś do drutu - myślałem że jak drut 0.5 tną to i linkę wezmą. Niestety "rozeszły" się po jednym dniu... potem jeszcze trochę innymi zabawkami ciąłem aż w końcu kupiłem obcinaczki czołowe - ze Stanley'a mam je 3 miechy i tną jak nowe. Resztę narzędzi miałem w domu a co rzadziej używane to mogę pożyczyć. Kiedyś na przykład wymieniałem koledze stary suport jeszcze na konusach na nowy, i miska od strony napędu ni cholery nie mogła puścić. Parę słów z gościem naprawiającym tiry i płaska 40 coś była :D Mam fotkę:

152c3e1.jpg

i przy okazji: da się tu schować zdjęcie do spoilera? bo nie widzę takiej opcji

Odnośnik do komentarza

i przy okazji: da się tu schować zdjęcie do spoilera? bo nie widzę takiej opcji

 

 

Jest taka możliwość, trzeba zdjęcie wstawić pomiędzy znaczniki [spo iler] i

 (bez spacji w słowie spoiler)

 

Ale według mnie to mało wygodne, bo teraz każdy przewijając wątek od razu może zerknąć na zdjęcie, bez klikania.

Ale jak ktoś potrzebuje, to śmiało można używać.

Odnośnik do komentarza

Jest taka możliwość, trzeba zdjęcie wstawić pomiędzy znaczniki [spo iler] i

 (bez spacji w słowie spoiler)

 

Ale według mnie to mało wygodne, bo teraz każdy przewijając wątek od razu może zerknąć na zdjęcie, bez klikania.

Ale jak ktoś potrzebuje, to śmiało można używać.

No jak kiedyś z tabletu (tableta?) przeglądałem fora to zawsze jak były zdjęcia to strasznie wolno się ładowało i chciałem na przyszłość wiedzieć na wypadek jakbym miał więcej zdj. wrzucić.. Dzięki! No i w ogóle Łukasz gratuluję super bloga, czytam wszyściutko, no i super że to forum ruszyło.

Odnośnik do komentarza

Ja wolę kompletować narzędzia pojedynczo, bo dopasowuję je do tego, co jest mi potrzebne. Zestawy są fajne, bo wychodzą często taniej, ale czasami są tam narzędzia, których nigdy nie użyjemy.

 

Odnośnie klucza dynamometrycznego (a raczej kluczy, bo pewnie potrzebne będą co najmniej dwa), to chodzi mi to po głowie, choć na razie wszystko dokręcam na wyczucie i z głową. Nie wszystkie śruby warto dokręcać "na chama".

 

 

 

Co do zestawów to albo najdroższy, albo pojedynczo. Bo z nimi jak z rowerami, Klika rzeczy będzie z górnej półki, a trafi się coś z gorszej, co zaraz szlag trafi. W końcu trzeba jakoś się zmieścić w budżecie.

 

Co do Klucza, Zinn mądrze prawi: "dokręć mocno, ale nie tak, żeby Ci wyskoczyły żyły na rękach". 

Odnośnik do komentarza

Ja zdecydowalem się na kupowanie kluczy na sztuki. Mam laickie pytanie prosze się nie śmiać :P. Bo nie chcę kupowac kluczy z rączką tylko same nasadki np. http://www.centrumrowerowe.pl/narzedzia-i-smary/narzedzia-rowerowe/do-kaset-i-wolnobiegow/p,klucz-do-kaset-shimano-09c1-icetoolz,357382.html

jakie polecacie rączki na takie nasadki,  z długim uchwytem, aby można było użyć odpowiedniej siły? Wszystkie są w standardzie na 1/2? Bo również będę chciał kupić klucz do supportu, samą nasadkę, bo to zdecydowanie wygodniej niż łapać po zewnatrz kluczem...

Odnośnik do komentarza

Proponuje ten:

http://www.ceneo.pl/3545224#crid=283624&pid=7269

Marka do domowego użytku bardzo dobra, długość ramienia pozwoli na dużą siłe dokręcania. Jak będziesz miał inne nasadki na inny wymiar gniazda możesz dokupić, np.:

http://www.promotorlublin.pl/?3615,redukcja-1-2-cala-3-4-cala-s16h1234

Inne marki do domu to: stanley, yato, kuźnia, coval.

Odnośnik do komentarza

Generalnie szukaj grzechotki z dobrej marki, o długości ramienia 200mm+, najlepiej na 1/2 cala, przejściówki na inny wymiar dostaniesz. Tanie marki się nie opłaca, bo przy dużej sile dokręcania grzechotka się rozleci. Na dodatek maja małą ilość zębów w grzechotce, 40 to minimum do precyzyjnego dokręcania. W cenie 40-70 zł nie licz na coś więcej niż 50 zębów, ale nie jest to Tobie potrzebne. Bo klucz grzechotkowy możesz i za 200+ zł kupić, ale po co do domowego użytku taki sprzęt?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...