Najlepsza książka o serwisowaniu roweru

Przez moje ręce przewinęło się już wiele książek o tematyce rowerowej. Jednak moim zdaniem najlepszą, najpełniejszą i najprzystępniejszą jeżeli chodzi o serwisowanie roweru jest „Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego”, której autorem jest Lennard Zinn.

Na 415 stronach autor przenosi nas w świat korb, szprych, śrub i przerzutek. Z tą książką żadna naprawa czy przegląd roweru nie będzie już straszny. Dzięki niej dowiedziałem się na przykład, że bloki w pedałach miałem ustawione nie do końca poprawnie :) Wszystko jest elegancko opisane, bardzo prostym językiem, a do tego wszystko jest bardzo ładnie zilustrowane przejrzystymi rysunkami – na których widać o wiele więcej niż na zdjęciach.

Najlepsza książka serwisowa rowerowa
W maju 2014 roku pojawiło się drugie wydanie książki. Można by rzec – nareszcie! Jest to najświeższa wersja książki i ja już nie mogę się doczekać, gdy dostanę ją w swoje ręce :) Naprawdę dużo się nauczyłem od Zinn’a i najnowsze wydanie jest uzupełnione o najnowsze sprzętowe porady, dotyczące nowinek technicznych. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce sam zrobić coś w rowerze. Tytuł sugeruje, że książka przyda się tylko posiadaczom rowerów górskich, ale nie jest to prawda. Na pewno przyda się posiadaczom rowerów crossowych i trekkingowych. Także Ci, którzy jeżdżą na rowerach szosowych, znajdą sporo dla siebie. Niestety nie została przetłumaczona, napisana przez Zinna wersja książki „Sztuka serwisowania roweru szosowego” – a ta byłaby jeszcze lepsza do grzebania przy szosie. Najlepszą cenę na tę książkę wyszukasz tutaj.

Zinn i sztuka serwisowania hamulców

Naprawa suportu w rowerze

 • Anonymous

  Ciekawe, z pewnością sięgnę po tę lekturę.

 • Arecky

  No o.k.
  Od czegoś trzeba zacząć…właśnie zamawiam w empiku…mam nadzieję że się nie rozczaruję…zresztą…dam znać co o tej publikacji sądzę.
  arecky

  • Pablo

   I jak?

 • W Inbooku miałbyś dużo taniej :) Link do nich jest w tekście.

  A książką się na pewno nie rozczarujesz – to gwarantuję.

 • Czarek

  Witam,
  Jest tyle ŚWIETNYCH opinii na temat tej książki, że postanowiłem ją zamówić.
  Niestety aktualnie nie jest dostępna w żadnej księgarni internetowej.
  Mam nadzieję, że szybko pojawi się nowa edycja.
  Pozdr.

 • To fakt – jest z nią problem. Mi się jeszcze ostatnio udało kupić dla taty w jednym ze sklepów internetowych, ale też już nie mają.

  Wiem, że gdzieś w internecie krąży wersja PDF, ale niestety jest nielegalna.

 • Patrycja

  Mam do Was pytanie: znajdę do kupienia gdzieś „Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego”? szukam i szukam i znaleźć sama nie mogę a chciałam kupić chłopakowi na prezent. Poradźcie i pomóżcie! :)

 • Tak jak napisałem we wpisie, z Zinnem w formie papierowej jest problem. Można pisać do wydawnictwa Buk Rower z pytaniem kiedy zrobią wznowienie.

 • kolarstwo szosowe

  a czy znacie jakieś przewodniki po kolarstwie szosowym bo jednak rower szosowy tylko pozornie przypomina rower górski

 • Najlepszy byłby z pewnością Zinn i sztuka serwisowania roweru szosowego :]

  Ale nikt się nie pokusił o jej przetłumaczenie na polski chyba :(

  http://www.amazon.com/Zinn-Art-Road-Bike-Maintenance/dp/1934030988

 • Jędrzej

  Na 7 maja 2014 roku planowana jest premiera wznowienia poszukiwanej przez wszystkich książki:)

  „Zaktualizowane wydanie bestsellerowego poradnika o serwisowaniu roweru górskiego Książka zawiera szczegółowe instrukcje obsługi i naprawy wszystkich części roweru górskiego. Krok po kroku autor prowadzi czytelnika przez skomplikowane czynności. Ponad 400 rysunków przedstawia budowę części, sposób serwisowania, konserwacji i instalacji.”

  Łukasz pisał, że to 370 stron przystępnej wiedzy. W opisie reedycji jest mowa o 440 stronach:).

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  Tak jest, czekamy na wznowienie :) Ma to być uaktualnione wydanie, stąd zapewne wynika większa liczba stron.

 • skamar

  Ta książka już jest bez problemu dostępna, np. na allegro oraz generalnie w necie.

 • Rocky
 • Patrycja

  Chciałam kupić na prezent dla brata właśnie tę książkę, ale on jeździ na rowerze szosowym. Czy to dobry pomysł kupować poradnik dla roweru górskiego? Niestety nie mam zbyt dużej wiedzy na temat rowerów dlatego proszę o pomoc. :)

  • Dobre pytanie. Większość informacji zawartych w tej książce, dotyczy zarówno rowerów górskich, jak i szosowych. Będzie w niej brakowało informacji o klamkomanetkach szosowych, czy o szosowych hamulcach. No i pewnie jeszcze o kilku szosowych standardach, które teraz nie przychodzą mi do głowy.

   Czy warto kupić? I tak, i nie. Na pewno książka w bardzo wielu aspektach się przyda, ale może brakować w niej sporej części informacji. Niestety nie znam alternatywy dla tej książki.

 • Krzysztof Gol

  Znalazłem fajną rzecz – strona z poradami naprawczymi, bardzo klarowna: http://naprawrower.pl/

 • aaaaa

  Co sądzisz o innych książkach:
  – Naprawa i konserwacja rowerów dla bystrzaków Keith Gates, Dennis Bailey

  – Fred Milson – ROWER regulacja naprawa konserwacja

  Czy lepiej postawić na nowe wydanie Zinna?