Skocz do zawartości

łańcuch rowerowy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,  na wstepie napiszę że jestem początkującym ludkiem wchodzącym w świat rowerów ;) Jest dużo bardzo częsci które są rekomendowane do czegoś, z tym że jak na takiego świerzaka jak ja nie wiem do czego... podam przykład poniżej

Łańcuch SRAM PC-991
Najwyższej klasy 9-rzędowy łańcuch z utwardzanej stali. Niklowane łącza Power Link. Utwardzane i chromowane sworznie.

Specyfikacja:
- technologia: Power Chain II 
- materiał: wykonany z utwardzonej stali, niklowane łącza Power Link, sworznie utwardzane i chromowane 
- wykończenie: nikiel/nikiel 
- kompatybilny: 9 biegów SRAM, Shimano i Campagnolo 
- rekomendowane do grup X.0 i X-9
- Waga: 300 g
- Kolor: srebrny

 

I tu własnie moje pytanie z prośbą o krótkie wytłumaczenie,co to za grupy X.0 i X.9 ? i czy ten łańcuch w moim rowerze mtb z 9 rzedową kaseta będzie działaął dobrze bezchałasu ocierania itd ? 

Odnośnik do komentarza

Przez wiele lat jeździłem na 9-rzędowych napędach. Nie ma do nich lepszego łańcucha niż Campagnolo Record C9. Nie będzie bardzo cichy ale da 3x większe przebiegi niż jakikolwiek inne łańcuchy. Jeśli chodzi o inne to łańcuchy Shimano najlepiej pracują z kasetami Shimano a łańcuchy SRAM z kasetami SRAM.

 

A odpowiedź na pytanie tu:

https://www.bikeradar.com/news/article/sram-x9-and-x0-components-first-look-25741/

 

Ocieranie prawie zawsze ma miejsce przy 3-rzędowych korbach. Trudno jest tak wyregulować przednią przerzutkę żeby na przekosach nic nie obcierało. Więc należy po prostu unikać przekoszonego łańcucha. W starszych rowerach linia łańcucha była też inna niż w nowszych z szerszymi piastami Boost.

Odnośnik do komentarza

Jacek, ale jak wrzucę taki łańcuch Campy to i kaseta chyba musi być porządna. Bo okaże się, że na jednym łańcuchu zajadę ze dwie.

Zapytam więc czy wtedy kaseta z tej samej serii Record C9?

 

Przy trzech blatach z przodu, zamiast krzyżować łańcuch trzeba używać przedniej przerzutki.

Próbowałem swego czasu jeździć na środkowym blacie i lecieć po całej rozpiętości kasety (na zasadzie zobaczymy jak może wyglądać napęd 1* coś tam) i powiem, że nie wyglądało to dobrze. łańcuch chrobotał i rzęził.

Odnośnik do komentarza

 ale jak wrzucę taki łańcuch Campy to i kaseta chyba musi być porządna. Bo okaże się, że na jednym łańcuchu zajadę ze dwie.

Zapytam więc czy wtedy kaseta z tej samej serii Record C9?

 

 

Jeśli nie będziesz zmieniał kilku łańcuchów rotacyjnie - to każdy napęd szybko zajeździsz - choćby był ze złota ;)

 

 

Przy trzech blatach z przodu, zamiast krzyżować łańcuch trzeba używać przedniej przerzutki.

Próbowałem swego czasu jeździć na środkowym blacie i lecieć po całej rozpiętości kasety (na zasadzie zobaczymy jak może wyglądać napęd 1* coś tam) i powiem, że nie wyglądało to dobrze. łańcuch chrobotał i rzęził.

Dokładnie. Nawet przy 5s. źle pracuje na 1 tarczy.

Przedniej przerzutki trzeba używać, a nawet - powiem więcej: mam manetkę nieineksowaną i poprawiam położenie przedniej przerzutki prawie po każdej zmianie biegu z tyłu - jak słyszę, że obciera.

Odnośnik do komentarza

Nigdy nie zmieniam rotacyjnie łańcuchów. Sprawdzam co jakiś czas i jak się wyciągnie to wymieniam. Zazwyczaj na jednej kasecie przejeżdżam dwa łańcuchy. 

Zbliżam się do kolejnej wymiany. Jak starczy kasy to może spróbuję Campy.

Jak ksiądz uważa ;)

Do ostrzaka używam najtańszego na rynku łańcucha PYC za 8,50 zł, od niedawna - do szosy - tej samej marki za 10 zł.

Ten do singla - jest super - wytrzymuje niewiele mniej niż Connex za 50 zł i jest znacznie lżejszy. Zmiana rotacyjna - jak robi się luźny i jednocześnie przekręcam tarczę o 1 ramię na pająku (ważne!). W szosie zmieniam co miesiąc (100 -250 km wekeendowo) i tak samo postępuję z tarczami. Jak na razie - wydaje mi się - najlepszy i najbardziej ekonomiczny patent :)

Odnośnik do komentarza

Łańcuch powinien być dostosowany do kasety i blatów korby. Dobrze wiedzieć z czego są one wykonane. W niższych klasach, a zazwyczaj o nich tu dyskutujemy są wykonane ze stali. Żaden łańcuch nie zajedzie takich koronek szybko. Record C9 stosowałem z kasetami Deore i miałem względnie długie przebiegi. Różnica między kasetami Deore. SLX i XT jest bardzo niewielka i różnią się one nitowaniem poszczególnych koronek lub brakiem nitowania, pokryciem antykorozyjnym i budową oraz materiałem pająka.

 

Kasety SRAM posiadają czasami największe koronki aluminiowe i do nich łancuch Campy ani Shimano się nie bardzo nadaje bo szybko te koronki zajedzie.

 

Kasety Camapagnolo nie założy się na bębenek Shimnao i nie ma potrzeby jej stosować.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...