Skocz do zawartości

Wyniki ankiet dotyczących producentów rowerów


Rekomendowane odpowiedzi

Wyniki dwóch ankiet.

1. Zrobiłem ankietę na grupie szosowej z którą jeżdżę, KGS (Kolarska Grupa Starobabicka), która liczy ok. 400 członków, jeżdżących w okolicach zachodniej strony Warszawy, dotyczącą producentów rowerów na których jeżdżą. W ankiecie wzięło udział ok. 200 osób. Wyniki:

1. Merida 25
2. Scott 17
3. Specialized 16
4. Cannondale 12
5. Canyon 9
6. Focus 8
7. Trek 8
8. Btwin 7
9. Cube 6
10. Kross 6
11. Giant 5

Reszta poniżej 5 sztuk. Pierwsze miejsce Meridy mocno mnie zaskoczyło. Z tym że zaprzyjaźniony sklep pod którym najczęściej się spotykamy, Legion Serwis, na Górczewskiej w Warszawie, jest jednym z najlepszych dealerów Meridy w Polsce i z pewnością miało to znaczący wpływ na wynik.


Druga ankieta napotkana na grupie Rowerowo Official Team na FB z całej Polski. Tym razem wszyscy producenci bez podziału na rodzaj rowerów. Grupa liczy ponad 3600 członków. Nie wiem ile wzięło udział. Wyniki:

1. Kross 159
2. Giant 97
3. Cube 80
4. Trek 80
5. Merida 73
6. Specialized 64
7. Btwin 56
8. Romet 42
9. Scott 36
10. Kellys 31
11. Canyon 24
12. Unibike 22
13. Author 21
14. Accent 19
15. Focus 19
16. Dartmoor 18
17. Haibike 15
16. Cannondale 14
17. NS Bikes 14
18. Ghost 11
19. Ridley 10

Odnośnik do komentarza

Ot, ciekawostka :) Oczywiście zaskoczyła mnie ta Merida bardzo. Prędzej już Krossa bym się spodziewała, bo widzę je co i rusz (no i druga ankieta to potwierdza), choć niekoniecznie szosy. Natomiast poza Meridą i może Scottem u mnie w okolicy przekrój marek wygląda podobnie, czyli duża losowość, przy czym ciut częściej Spece i Cannondale'e. Jakkolwiek do tego ostatniego bym się zbyt nie przywiązywała, ponieważ rowery tych marek zwykle mają coś w sobie i niewykluczone, że częściej wpadają mi w oko ;)

 

Wielkim nieobecnym - i to w obu ankietach - jest dla mnie Orbea. Kilka razy spotkałam się z dość zaawansowanymi rowerzystami właśnie na ramach tej marki, a tu jakoś nikt się nie zgłosił.

 

W drugiej ankiecie ciekawa też tak wysoka pozycja Gianta. W latach 90-tych i owszem, może ciut później, ale obecnie nie widzę specjalnie większego nimi zainteresowania, jak chociażby Cubem czy Rometem.

 

A posiadacze królów Allegro siedzą jak zawsze w podziemiu :D Widzę, że to jest jak swego czasu z "Ich Trojgiem" czy disco polo - co drugi słuchał, ale nikt się nie przyznał :P

Odnośnik do komentarza

Większość posiadaczy królów Allegro raczej nie udziela się po prostu na profilach/stronach/forach rowerowych, traktując rower typowo rekreacyjnie. Nie są zapewne w większości na tyle wkręceni w to hobby, żeby odczuwać taką potrzebę. Dobrze widać to nawet tu na forum, gdzie osoby pytające o takie rowery najczęsciej pojawiają się w celu utwierdzenia się w swoim wyborze ;)  i tyle ich potem widzieli.

Odnośnik do komentarza

Na grupach aktywni są głownie posiadacze rowerów szosowych i MTB. No i generalnie ci, którzy chcą coś w nich ulepszać. Jestem przekonany że połowa użytkowników rowerów z niższej półki nawet nie ma pojęcia jaki ma osprzęt. A jak dziewczynę zapytasz jaki ma rower to raczej poda kolor niż markę :)

Co do Orbei i BH, marek hiszpańskich. Ich działalność koncentruje się głównie w zachodniej Europie. Nasz rynek nie jest dla nich atrakcyjny. Jest to związane z logistyką, gdzie z Hiszpanii do Polski jest daleko a sądzę, że sprzęt najczęściej jeździ drogą lądową. A dwa sposobem rozpatrywania reklamacji. Miałem nieszczęście mieć do czynienia z firmą BH. Jest to dramat. Przez 3 miesiące nie mogliśmy dostać zapasowego haka przerzutki do ich szosy. Trochę miałem do czynienia z Hiszpańskimi firmami i szczerze mówiąc nie chciałbym z nimi robić interesów. Mój przyjaciel Cyborg jeździ na szosowej Orbei ale namawiam go od dawna na Speca. Na razie jest sznasa że wymieni swojego starego Gary Fischera na mojego Speca MTB, z którego mój młody już wyrósł.

Co do Specialized to nasz rynek jest dla nich na tyle atrakkcyjny że mają przedstawicielstwo w Polsce, w Warszawie, w którym jest zatrudnione całkiem sporo osób. Główny magazyn jest w Holandii i dostepność rowerów i części jest bardzo dobra.

Trek również ma przedstawicielstwo w Warszawie. Podobnie jak Giant i Scott. Canyon w Szczecinie. Merida w Zabrzu. Cube jest reprezentowany przez dystrybutora, Ski Team z Warszawy.

Cannondale jest chyba zarządzany przed przedstawicielstwo w Czechach. Focus chyba nie ma przedstawicielstwa w Polsce.

Co do oferty gianta to mają fajne rowery. Niestety ponieważ jest to firma tajwańska to ściśle współpracują z Suntourem co sprawia że ich oferta MTB z amaorami Suntoura nie dla każdego jest atrakcyjna.
 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...