Skocz do zawartości

Kupuję szosówkę i mam galimatias w głowie


Rekomendowane odpowiedzi

Wielu z Was jeździ "szosówkami", ja niestety dopiero teraz przymierzam się do zakupu takiego roweru. Mam upatrzonych kilka modeli, ale niestety nic nie mogę powiedzieć na temat ich marek. Moja jazda to przede wszystkim drogi szosowe w rejonach podgórskich z często długimi podjazdami. Jeżdżę na starym 20 letnim (a może i starszym) rowerze niestety podjazdy na takim sprzęcie to katorga. Dlatego uskładałem na nowy rower. A oto moje typy:

Merida Scultura 300, Kross Vento 4, Fuji Sportif 1.5, Kellys ARC 30 albo po dokładce kasy 50, no i z mieszanymi uczuciami Romet Huragan 4.

Może ktoś z was już jeździ na takich rowerach i mógłby doradzić co nie co." Parametry" mam takie 180/97. 

Odnośnik do komentarza

Przy tej wadze nie będzie Ci łatwo na podjazdach na rowerze szosowym. Sądzę że niewielu producentów sprzedaje gotowe rowery do jazdy po górach dla użytkowników takich jak Ty. Jak zaczynałem jeździć po górach to też sporo ważyłem i pierwsze moje próby podjechania podjazdów takich jak Przehyba były katorgą. Jechałem rowerem trekkingowym z przełożeniem 26x34 i ledwo dawałem radę.

Standardowo korba szosowa z najmniejszą koronką to korba typu compact 50x34. Nowsze tylne przerzutki Shimano ze średnim wózkiem (oznaczenie GS w przeciwieństwie do SS z krótkim wózkiem) są zaprojektowane do obsługi największej koronki 32. Więc po założeniu kasety 11-32 miałbyś najmiększe przełożenie 34x32. Nie będzie Ci na nim łatwo ale to już coś. Jeśli będziesz chciał mieć jeszcze miększe to masz dwie strategie. Kombinujesz ze zmianą przedniej zębatki 34 na mniejszą lub zmianą całej korby lub z tyłu na kasetę z większą ilością zębów.

34 żeby zmienić na mniejszą trzeba mieć pająk na którym zamocowana jest korba o jak najmniejszym rozstawie śrub. Shimano ma zwykle przy korbie typu compact rozstaw (tzw. BDC) 110 i nie ma możliwości założyć nic mniejszego niż koronka 33 więc gra jest niewarta świeczki. Są natomiast korby innych firm, np. FSA, które mają przełożenia 48x32. Taką ma np. mój kolega, któremu składaliśmy rower specjalnie pod góry.

Druga opcja to kombinowanie z tyłem. Istnieje specjalny hak będący jakby przedłużeniem standardowego haka przerzutki. Nazywa się Wolf Tooth Road Link. Można kupić w Polsce za ok. 100 zł. Jest kompatybilny z napędami Shimano. Pozwala zamontować przerzutkę w taki sposób że możliwe jest użycie kasety górskiej z rowerów MTB. Możesz wtedy założyć np. kasetę 11-36 i mieć powiedzmy przełożenie 34x36 przy podjazdach. Do jego użycia jest wymagana przerzutka GS ze średnim wózkiem.

Z rowerów, które wymieniłeś jedynym wartym uwagi pod Twoje potrzeby jest IMHO Fuji Sportif. Jest on jedynym z wymienionych rowerów zoptymalizowanym pod względem komfortu czyli mającym geometrię typu endurance z dłuższą główką rury sterowej. Przez to pozycja jet bardziej wyprostowana niż w innych rowerach. Ma też hamulce tarczowe, które bym zdecydowanie wybrał na zjazdy w górach w stosunku do hamulców szosowych. Są tu co prawda tanie hamulce mechaniczne ale zawsze można zrobić ich upgrade do lepszych, choćby Tektro TRP Spyre. Od razu dostajesz szerokie opony 700x28C czyli zarówno rama jest przygotowana pod szersze opony jak i zapewne dostaniesz koła z obręczami pod szersze opony. Przy Twojej wadze większy komfort na szerszych oponach będzie miał istotne znaczenie. Ponieważ producent daje w komplecie kasetę 11-32 od razu wiadomo że zastosował przerzutkę GS ze średnim wózkiem. Więc jeśli zajdzie potrzeba będziesz mógł zastosować myki które opisałem. No i Fuji Bikes to firma z ponad 100-letnią tradycją więc kupujesz kultową markę. Wagą roweru się nie przejmuj. Rower na tarczówkach, szerszych oponach i ramie alu musi tyle ważyć. Rower mojego kolegi na ramie full karbon Focus Mares też nie zszedł poniżej 10 kg.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Właśnie po przeanalizowaniu parametrów wspomnianych prze zemnie rowerów, to Fuji spełnia najbardziej moje oczekiwania. Chociaż myślałem o przerzutkach Shimano 105, że może na górki będą lepsze.  Teraz muszę znaleźć odpowiedni sklep w mojej okolicy, który sprzedaje rowery FUJI.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...