Skocz do zawartości

[5000-6000] mtb trail czy xc? Trek procaliber 6, a może coś innego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,
Zaczynam swoją przygodę z jazdą na rowerze i stoję przed wyborem pierwszego własnego sprzętu.
Mam 196cm wzrostu i około 86kg wagi.

Szukam roweru który będzie użytkowany w stosunku:
20% - teren, jakieś korzenie, kamyki mniejsze/większe
50% - drogi leśne z korzeniami, taki nie za bardzo wymagający teren
30% - asfalt, żeby dojechać do tych leśnych dróg czy pojeździć po ścieżce wokół różnych zalewów wodnych

Nie ścigam się i nie zamierzam w przyszłości, rekreacja ze znajomymi po ww terenie.

Jestem bardzo blisko zakupu Treka procalibra 6 2024 ze względu na jego ramę - bardzo mi się podoba, do dorwania nowy za 5300 zł w Katowicach w rozmiarze XL. Jednak nie wiem czy to rower odpowiedni do moich zastosowań, czy nie braknie mu prędkości na równiejszym terenie. Ma on założoną zębatkę 30T, czy założenie 34T byłoby lepszym rozwiązaniem do takiego przeznaczenia?
A może celować w kompletnie inny rower? Wiem, że rowery z Decathlonu są bardzo polecane w stosunku cena/jakość ale nie podobają mi się z wyglądu, więc taki odpada :).
Oglądałem jeszcze w sklepie Krossa Level 8.0 ale w porównaniu z Trekiem wyglądał dużo gorzej, jakby jego jakość była na niższym poziomie.

Najbardziej jestem skłonny na tego Treka ze zmianą zębatki ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji na forach o tym nowym modelu.

Budżet 5000 zł ale jeśli warto dołożyć to mam taką możliwość ale maksymalnie do 6000 zł.

Jestem całkowicie zielony w tych tematach, jedynie to co przeczytałem na forum więc proszę o wyrozumiałość.


Dziękuję za wszystkie rady, pozdrawiam Jakub.

Odnośnik do komentarza

Procaliber został zaprojektowany jako wyścigowy rower XC dla początkujących. Model 6 to budżetowa wersja modelu karbonowego do wyścigów. Nie jest to zły rower. Ma sztywne osie. Ma z tyłu system redukujący drgania IsoSpeed, z tym że działa on tylko podczas jazdy z siodła. Amor budżetowy i cała reszta też budżetowa, geometria trochę podstarawa ale do rekreacji wszytko w pełni wystarczające. Jego konkurentami są np. Rockrider Race 700 i 720 i Specialized Chisel w różnych konfiguracjach. Blat 34 zdecydowanie.

Kross Level 8 to rower przeznaczony teoretycznie do ścigania, na razie karbonowej. Mniej komfortowy. Ale wymaga wymiany korby z gównolitu na coś z sensem i spowalniaczy trekkingowych na hamulce MTB. 

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź. Czyli zakładając do Treka zębatkę 34T nada się ten rower do jazdy rekreacyjnej takiej jak opisałem? Tak jak mówię ścigać się nie będę ale chciałbym być zadowolony z wyboru. Założenie większej zębatki zwiększy prędkość maksymalną ale czy warto względem zwiększenia oporu? Czy nie będzie to tak duża różnica w oporze?

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, PawlowskiJ napisał(a):

Podobno przy zmianie z 30T na 34T zwiększamy prędkość maksymalną ale rośnie opór w pedałowaniu. Trzeba używać więcej siły. Tak przeczytałem, nie wiem ile w tym prawdy.

Zobacz na kalkulatorze: np. przełożenie 30x15 i 34x17 dadzą taką samą prędkość i będą wymagały takiej samej mocy pedałowania (i kadencji 90obr).

Jeżeli będziesz kręcił 90obr/min:

przy przełożeniu 30x11 pojedziesz 34,3km/h

przy przełożeniu 34x11 pojedziesz 38,9km/h ale będziesz musiał włożyć więcej mocy

Najlepiej jak pojeździsz na początek na tym co fabryka dała i z czasem ocenisz czy potrzebujesz szybciej i czy masz na to moc

7ED41246-1598-467D-B0EC-BD980EE73B48.png

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, Pepe75 napisał(a):

Zobacz na kalkulatorze: np. przełożenie 30x15 i 34x17 dadzą taką samą prędkość i będą wymagały takiej samej mocy pedałowania (i kadencji 90obr).

Jeżeli będziesz kręcił 90obr/min:

przy przełożeniu 30x11 pojedziesz 34,3km/h

przy przełożeniu 34x11 pojedziesz 38,9km/h ale będziesz musiał włożyć więcej mocy

Najlepiej jak pojeździsz na początek na tym co fabryka dała i z czasem ocenisz czy potrzebujesz szybciej i czy masz na to moc

7ED41246-1598-467D-B0EC-BD980EE73B48.png

Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...