Skocz do zawartości

Gravel na początek


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

poszukuję dla siebie gravela. Dopiero rozpoczynam swoją drogę z tym typem roweru, wcześniej głównie trekking.

Nie chce na początku dużo inwestować, ale też nie chce dać kilku tysięcy za coś co nie będzie funkcjonalne.

Już mi się mieni w oczach od szukania tego roweru 😄 Stąd prośba do Was o pomoc i poradę.

Mam dwa typu:

1. Scott speedster 40 EQ, który znalazłam za 4400zł : https://www.scott.pl/produkt/1473/10873/Rower-Speedster-Gravel-40-EQ

2. Cube Nuroad PRO, za 5700zł https://skiteam.pl/rowery-przelajowe---cyklo-cross/6258-230614-rower-cube-680100-nuroad-pro-4054571408587.html#/3294-maincolor-czarny/3460-rama-uniwersalna/4026-sex-unisex/34016-rozmiar-50_cm_xs/51000-kolor-metalblk_gry

Wizualnie podoba mi się scott, aaaale Cube ma widelce karbonowe i osprzęt GRX. Sama już nie wiem co wybrać. Wiadomo, że wolałabym tańszy i ładniejszy 😄 ale czy nie lepiej dopłacić, czy te różnice w osprzęcie będą dla mnie mocno odczuwalne na początku tej przygody? 😄

Pozdrawiam 🙂

 

Odnośnik do komentarza

Obydwa mają dużą wadę w postaci mechanicznych hamulców. Do tego Scott ma napęd na Tiagrze a Tiagra to napęd szosowy i do grawela jest trochę twardo. No chyba, że masz zamiar jeździć tylko po szosie i tylko po płaskim, taki Road+, to jeszcze ujdzie. Jak górki i teren to lepszy GRX. Jak już jesteś gotowa zapłacić za Cube 5700 zł, to wiedz, że w tym budżecie można kupić rower z karbonowym widelcem, napędem GRX i hydraulicznymi hamulcami, np. Romet Aspre 2, Romet Boreas 2 GRX (bo są też Romet Boreas 2 z napędem 1x11 SRAM Apex), Kellys Soot 50 albo Kross Esker 5.0 (też z napędem 1x11 SRAM Apex)

Odnośnik do komentarza

Ten Scott na Tiagrze to dobra opcja. Z tym że napęd jest napędem szosowym. Na początek to nie jest dobry wybór bo możesz nie mieć "nogi" żeby jeździć na blacie 50. Więc wskazana byłaby wymiana korby. Hamulce też pozostawiają do życzenia. Patrząc też na budowę tego roweru nie wiem czy pozycja na nim nie będzie zbyt pochylona. A ma jakieś niestandardowe rozwiązanie kokpitu i może być problem żeby podnieść kierownicę. A jak jeżdziłaś na trekkingach to była mocno wyprostowana.

Cube ma niestety hamulce mechaniczne, które nie zawsze dobrze działają. Reszta trzyma się kupy. Między GRX a Tiagrą nie ma istotnej różnicy moim zdaniem. Sam mam gravela na Tiagrze.

Takiego gravela widziałem parę dni temu na Allegro za 5300. Możesz poszukać czy gdzieś go nie znajdziesz:
Sterrato - what is a gravel bike and does it have soil in Bulgaria? - DRAG Bicycles

Zobacz też co Sensa oferuje. Mają bardzo ładnie wykonane rowery. Mój kolega handlujący rowerami miał kilka graveli Bergamont, które mi się podobały. Jest to marka należąca do Scotta. Ramy są Scotta ale taniej :)
 

Odnośnik do komentarza

Jeżeli jeździłaś wcześniej trekkingiem i nie masz doświadczeń z jazdy z barankiem to wypożycz gravela na weekend i pojeździj.

Tak jak koledzy napisali wyżej, hamulce mechaniczne nie są zbyt dobre, bo wymagają sporo siły do hamowania w górnym chwycie - istotne szczególnie dla kobiet, które zazwyczaj mają mniejsze dłonie i mniej siły.

Może lepiej kupić używany (w tym budżecie znajdziesz hydraulikę i napęd GRX), a jak Ci nie przypasuje to pewnie nic nie stracisz na odsprzedaży.

Jaki masz wzrost i przekrok ?

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...