Skocz do zawartości

Góry Świętokrzyskie


Rekomendowane odpowiedzi

Góry Świętokrzyskie są najbliższym Warszawie regionem gdzie nie jest płasko. Dlatego coraz częściej się tam pojawiam. Z mojego punktu widzenia nie są to góry ale pagórki. Nie ma żadnych dłuższych wymagających podjazdów oprócz jednego, pod Święty Krzyż. Natomiast zmęczyć się można. Jest dużo mniejszych hopek, zjazdów i podjazdów. Dobre tereny na szosę do czego są potrzebne mało uczęszczane wiejskie, wąskie asfalty i takie tam są. Dobre też na rowery mtb ze względu na kilka obszernych kompleksów leśnych. Są to Sieradowcki Park Krajobrazowy pomiędzy Starachowicami a Suchedniowem, Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy na zachód od Suchedniowa. Świętokrzyski Park Narodowy na południe od Bodzentyna. To są najczęściej odwiedzane kompleksy leśne. Jest jeszcze kilka kompleksów leśnych ale w nich nie jeździłem. W Sieradowskim Parku Krajobrazowym jest rozgrywany m.in. maraton mtb Poland Bike startujący z Wąchocka.

 

Jeśli chodzi o asfalty pod szosę to jest ich mnóstwo i jest gdzie jeździć. Zasadą powinno być unikanie wszelkich dróg trzycyfrowych i lepszych. W tej okolicy jest sporo przemysłu, wyrębów lasów, kamieniołomów itp. Więc jeździ głównymi drogami sporo ciężkiego sprzętu. Dlatego należy unikać głównych dróg i zbliżania się do Kielc w pobliżu których jest duży ruch za wszelką cenę.

 

Jeśli chodzi o mtb to szlaków rowerowych  na terenie tych parków jest niewiele. Zalecam unikania szlaków pieszych. Próbowaliśmy się nimi parę razy przedrzeć i zawsze kończyło się utknięciem na bagnach i noszeniem rowerów przez kilka kilometrów. Natomiast jest w tych parkach mnóstwo szutrów, gruntówek i dróg pożarowych którymi można jeździć. Nie wszystkie one są umieszczone na mapach papierowych. Natomiast niemal wszystkie one pojawiały się na mojej mapie wgranej do Garmina, Jest kilka darmowych map do ściągnięcia z netu.

 

Gdzie się zatrzymać.

Ja już po raz drugi zatrzymałem się w Starachowicach. Do Starachowic z Warszawy jest 150 km i dojeżdża się bez problemu w 2h samochodem. Jest tu dużo kwater prywatnych i kilka hoteli. Ci którzy chcą mieszkać jak najtaniej znajdą kwatery po 30-40 zł. W Starachowicach jest większość popularnych sieci handlowych gdzie można zrobić zakupy.

 

Tym którzy, podobnie jak ja, cenią komfort i dobre śniadanie polecam zatrzymanie się w którymś z hoteli gdzie można np. za pomocą travelist.pl czy booking.com znaleźć nocleg ze śniadaniem, obiadokolacją i strefą relaksu typu sauna/basen za ok. 100 zł. Warto to rozważyć bo dla porównania moi znajomi zdecydowali się na wariant ekonomiczny i zatrzymaliśmy się za 40 zł. Zakupy na śniadanie jakieś 15 zł. Dobry obiad trudno zjeść taniej niż za 25-30 zł. Więc dopłacając 10-20 zł okaże się że mamy nieporównywalnie lepszy komfort mieszkając w hotelu. Polecam Hotel Senator gdzie poprzednio mieszkaliśmy z kolegą za 199 zł za dwójkę z klimatyzacją, ze  śniadaniem, obiadokolacją, basenem, sauną i kortem tenisowym.

 

Wybór roweru do jazdy w terenie

Teren jest zróżnicowany. Jest dużo podjazdów i niebezpiecznych zjazdów. Jeśli ktoś się zdecyduje na jazdę na rowerze typu cross to myślę że jest to możliwe. Ale z pewnością nie na wąskich oponach typu 35-40. Na niektórych długich zjazdach będziemy mknąć z prędkością ok. 50 km/h przejeżdżając przez piachy, podmokłe odcinki i kamienie. Utrzymanie równowagi na wąskich oponach może się okazać nie lada wyzwaniem. Większość z nas jechała na rowerach mtb na oponach o szerokości ok. 2.0 i było to sensowne minimum. Można by może pojechać na trochę węższych typu 700x45 czyli ok. 1,75 cala ale z pewnością węższe bym odradzał.

 

No i każdemu kto jeździ w terenie zalecam posiadanie ze sobą ZAWSZE zapasowego haka przerzutki. Na tym wyjeździe zarówno kolega jak i jego syn pogięli haki przez co ich napęd częściowo nie funkcjonował. Do każdego roweru jest dedykowany hak przerzutki. Jak się wie jaki można dokupić np. na Allegro. Jak się nie wie to trzeba podjechać do jakiegoś pobliskiego sklepu rowerowego żeby zamówić.

 

Gdzie zjeść

Suchedniów: Stacja Orlen, McDonalds, restauracja Stary Młyn (tu jedliśmy dwa razy i polecam)

Wąchock: kilka miejsc w okolicy Opactwa Cystersów w centrum miejscowości

Ćmińsk: Pizzeria La Formica. Zjadłem tu jedną z najlepszych pizzy jakie w ostatnich latach jadłem. Spokojnie mogą konkurować z najlepszymi pizzeriami w Warszawie czy nawet w Rzymie. Niebo w gębie! Pamiętajcie że pizzę można jeść tylko tam gdzie jest piec do pizzy i gdzie przy klientach przygotowują ciasto i pizzę.

Bar Pstrąg pomiędzy Ciekotami i Wilkowem. Sympatyczne miejsce z własną hodowlą pstrąga.

Święta Katarzyna: wiele knajp i cukierni

 

Bodzentyn: odradzam jedzenie tu czegokolwiek. Pizzeria która się znajduje w centrum odgrzewa pizzę z marketu w mikrofali.

 

Jak ktoś może polecić coś jeszcze w tej okolicy to proszę dopisywać do wątku.

Odnośnik do komentarza
  • 8 miesięcy temu...

Od paru dni mam w planach na majówkę z synkiem zwiedzić okolice między miejscowościami Makoszyn, Chmielnik. Mnóstwo wiosek gdzie nawet google street view nie dojechało oraz mnóstwo leśnych dróżek :) planuję zrobić tak 50 km więc coś więcej powiem Wam ale z tego co widzę to są tereny mało znane do jady na rowerze.

Odnośnik do komentarza
  • 4 lata później...

Stary wątek, ale odświeżam...

Makoszyn to dokładnie między Cisowsko-Orłowińskim Parkiem i rezerwatem Przyrody Zamczysko, a Świętokrzyskim Parkiem,więc okolice bdb. Można na południe i północ uderzyć w zależności od dnia. Fajne i mało oblegane szoski. Chmielnik bez rewelacji, lepiej już okolice Buska-Zdroju czy Solca Zdroju i baseny  solankowe przy okazji czy tężnia... Nida w pobliżu i na dziko na polach namioty można rozbijać.

Odnośnik do komentarza
  • 8 miesięcy temu...

Tak jeszcze odnośnie wspomnianego wcześniej Bodzentyna... kiedyś w Kielcach krążyła miejska legenda, że kiełbasę robią tam z psów. Była też fabryka win prostych, chemicznie nieskomplikowanych OWIN, które dawały sporo radości ?

Co do miejscówki na nocleg - niezły jest Paradiso w Suchedniowie (poza żarciem) - jest dostęp do Sieradowickiego Parku Krajobrazowego bez oglądania asfaltu. We wspomnianym parku jest masa ciekawych ścieżek poza szutrówkami np. trochę zarośnięte (ale przejezdne) nasypy po kolejce wąskotorowej, którą wywożono w zamierzchłych czasach drewno do Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Można w tych lasach spotkać (praktycznie włóczy się tam non-stop) też jednego, bardzo uprzejmego, jegomościa, który dokumentuje na swojej papierowej mapie ścieżki i ciekawe miejsca, których na próżno szukać gdziekolwiek indziej (poniżej jak jego mapka wyglądała 2 lata temu). Jak to w okolicy Kielc - jest też masa mogił, pomników i miejsc masowych egzekucji partyzantów. Ale też znajdzie się kilka z czasów carskich. Kilka bajorek, strumyków itp.

20210710_154037001.thumb.jpg.1133f25faf94eb52e06b8332e4c07c00.jpg

Odnośnik do komentarza

Stare dobre czasy OWIN, dawniej jeszcze Spółdzielnia Pracy POW...

Jakoś na początku '90 zamknęli...

 

A przy parku Lubianka, kiedyś super czysty, same piachy filtrujące i mnóstwo szczeżuj tam żyło... potem już tylko beton na około się pojawiał, choć nadal polecam jak na te czasy dziką naturę w tamtych okolicach ?

W Suchedniowie nadal można zobaczyć niezmieniony, modrzewiowy dworek Kałamarzyk z końca XVIII wieku, co nie często już spotykane... Reszta wszystkich dworków (chyba po biskupach krakowskich) zostało już przeniesionych do skansenu w Tokarni.

Warto jeszcze wybrać się w okolice Piekła Dalejowskiego, super lasy z Bramą Piekła (ludziska spoza regionu nazywają ją Bramą Piekielną , ale oryginał to Brama Piekła)... Uwaga tu na żmije zygzakowate, bo sporo wróciło ostatnio...

W Samsonowie można też obejrzeć fajnie odrestaurowane ruiny huty Józefa (rudy żelaza) i pierwszego w tej okolicy pieca bergamowskiego, jakoś koniec XVI wieku, ale potem został zniszczony i zbudowano nowszy już..

Fajne okolice na przyjemny weekend.. Polecam

 

PS. 3majta kciuki w piątek za mnie, bo kroją mnie, żeby wyciągnąć tytan z obojczyka i za jakieś 2msc po krótkiej rehab wracam na 2koła... ?

 

Pzdr 4 all

 

 

owin.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...