Skocz do zawartości

Warto jeszcze obniżyć kierownicę w rowerze szosowym?


Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Masz mieć takie obciążenie, aby zrobić parę powtórzeń. Minuta i 1,5 minuty przerwy to trochę dziwne interwały. No pytanie jeszcze na jakiem mocy jedziesz, ale 35 na szosie na interwale to tak powiem, dupy nie urywa.

35km/h to mam prędkości przelotowe z jakim jeżdżę i odpoczywam pomiędzy interwałami. Podczas jazdy z maksymalną mocą na szosie przekłada się to na prędkości 43km/h do 48km/h (przy takich prędkościach robię interwały) na płaskim w zależności od warunków. Na MTB wychodzi mi 40km/h max (więcej nie wycisnę bo odpadam na bardzo długo). 

Cytat

Minuta i 1,5 minuty przerwy to trochę dziwne interwały

A to z jednego z filmików na GCN, jak wpleść interwały to codziennych treningów. Dla mnie 4 minuty interwałów to jednak jeszcze zbyt dużo, nogi odpadną. Spróbuję połowę z tego, po 2 minuty.

A jak robisz trening w sweet spocie to jaką kadencję trzymasz?

Cytat

Moc to siła nacisku wyrażona w niutonometrach razy prędkość obrotowa razy stały współczynnik. Jadąc na 400 watów czy to z kadencją 80 czy 120 będziesz jechał z tą samą prędkością. Mięśnie się bardziej zmęczą przy kadencji 80, serce się bardziej zmęczy przy 120, ale ogólnie moc będzie ta sama.

Ok, brakowało mi tej regułki. Myślałem, że moc to po prostu siła nacisku na pedały.

Cytat

Masz mieć takie obciążenie, aby zrobić parę powtórzeń.

Byłem przekonany że w interwałach chodzi o to żeby cisnąć MAX ile fabryka dała. Chociaż faktycznie w takiej sytuacji nogi szybko odpadają a tętno nawet nie zdąży osiągnąć pułapu.

Odnośnik do komentarza

No nie, interwały robimy w zależności od długości na różnej mocy. 

Robiąc sweet spot 3x 20 minut jadę każde 20 minut na 90% ftp, 

robiąc 5x4 minuty robię każde powtórzenie na 120% ftp, 

robiąc 3x(10 x30 sekund i 30 sekund przerwy) robię na 150% ftp. 

Na maksa możesz robić tabatę, wtedy nie potrzebujesz żadnych dodatkowych mocy itp. Tam tam jazdę na rowerze w 2 strefie, później 8x20 sekund na pełnej mocy z 10 sekundami przerwy. Te 20 sekund już się nie określa mocy bo leci się w trupa. 

 

Więc ogólnie zwiększając długość zmniejszasz obciążenie, robiąc 4 minutowe powtórzenia jedziesz więc 38 km/h, robiąc 2 minutowe jedziesz 40, jednominutowe 42 itp. Te wartości prędkości to wyssane z palca ale powinieneś zrozumieć o co mniej więcej chodzi. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...