Skocz do zawartości

Regulacja hamulca szczękowego w rowerze Triban 100


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wpadłem na pomysł aby pojeździć trochę rownież i moim starym rowerem Triban 100 z Decathlonu

W tym rowerze większosć rzeczy działa tak sobie, ale jeździć się da a odczucie szybkosći i lekkość jest nawet przyjemna po przesiadce z cięższego roweru

Natomiast mam ustawiczny problem z ustawieniem hamulców w tym rowerze.

Jednym  z problemów jest fakt, że jak bardzo bym ich nie próbował ustawić, to oba ramiona hamulca szczękowego są luźne w tym sensie, że jestem w stanie lekko ręką przesuwać je na lewo lub prawo (bliżej i dalej od obręczy).

W tym stanie rzeczy jakiekolwiek centrowanie czy ustawienie klocków się mija z celem.

Czy tak powinno być, czy te ramiona powinny być sztywne? Czy to wymaga dokręcenia śruby hamulca który mocuje go do widelca/tyłu ramy?

 

I drugie pytanie - czy takie tanie hamulce szczękowe zawsze będą marne w porownywaniu np. do tanich, ale dobrze ustawionych v braków? Bo ich siła hamowania dla mnie jest niewystarczajaca, zwyczajnie na tym rowerze boje sie szybciej jeździć

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 28.06.2023 o 14:36, tygrysek napisał(a):

Hej, ktoś coś jest w stanie doradzić?

Na razie uznałem że wymienie obie szczęki  na bardziej markowe ( o ile Shimano Claris to jakas marka) i spróbuje je ustawiać na nowo. 

Moja córka w rowerze miała v-breaki no name, których nie szło ustawić. Zmieniłem na Deore, raz ustawiłem i był lux. Shimano to marka, Claris to najniższa grupa szosowa. Wolałbym dołożyć do np. Tiagry https://www.rowertour.com/p/62794/shimano-br-4700-tiagra-hamulec-tyl?gad=1&gclid=EAIaIQobChMI78qE8dbq_wIVVezVCh252gyYEAQYCCABEgKR6fD_BwE - skoro do niedawna peleton jeździł na szczękach to pewnie i u Ciebie da radę

Odnośnik do komentarza
W dniu 30.06.2023 o 11:31, Pepe75 napisał(a):

Moja córka w rowerze miała v-breaki no name, których nie szło ustawić. Zmieniłem na Deore, raz ustawiłem i był lux. Shimano to marka, Claris to najniższa grupa szosowa. Wolałbym dołożyć do np. Tiagry https://www.rowertour.com/p/62794/shimano-br-4700-tiagra-hamulec-tyl?gad=1&gclid=EAIaIQobChMI78qE8dbq_wIVVezVCh252gyYEAQYCCABEgKR6fD_BwE - skoro do niedawna peleton jeździł na szczękach to pewnie i u Ciebie da radę

Dzięki.

W końcu stanęło na pełnej wymianie link, pancerzy i samych szczęk. Na tył trafiło Shimano Claris, na przód szczęki od Decathlonu za 64,99 zł. Przód działa doskonale, tył jest troszkę słabszy ale spokojnie blokuje koło bez najmniejszego wysiłku, a wiecej mi nie trzeba. 

 

Co ciekawe jakkolwiek Shimano zaleca Claris max do opon 28mm, to nawet opony 35 mm da radę nimi obsługiwać. Wystarczy zakładać opony po spuszczeniu powietrza plus usunąc jedną podkładkę spomiędzy klocka a ramienia szczęki.

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...