Skocz do zawartości

Jaka powinna być prawidłowa długość łancucha roweru szosowego


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio w jednym z moich rowerów wymieniałem kasetę i przy okazji wymieniłem łańcuch. Strasznie się namęczyłem z ustawieniem prawidłowym zmiany biegów, łańcuch miał tendencje do spadania z korby przy przerzucaniu z dużej tarczy korby na mniejsze zębatki kasety, im twardsze przełożenie tym bardziej miał tendencje do spadania. Dodam, że przerzutkę przednią mam zdjętą bo z małej tarczy korby nie korzystam.  Długość łańcucha  mierzyłem metodą  ustawienia na największej tarczy korby i największej zębatki kasety i potem skrócenie go odpowiednio pod te ustawienie . Czy jest to dobra metoda pomiaru czy jednak do tego wymiaru powinienem dodać kilka ogniw, bo mam wrażenie jak gdyby przerzutka nie mogła na najtwardszych przełożeniach go odpowiednio napiąć. Aktualnie napęd pracuje ok ale dość mocno dokręciłem śrubę regulacji napięcia sprężyny napinającej przerzutkę.

Odnośnik do komentarza

Jeśli nie masz przerzutki przedniej względnie prowadnicy/"napinacza" to łańcuch zawsze będzie miał tendencję do spadania z blatu (im świeższy tym częściej).

Zobacz guide dla swojej przerzutki jak poprawnie dobrać dł. łańcucha np. str. 14:

https://si.shimano.com/pl/pdfs/dm/RARD001/DM-RARD001.pdf

Oczywiście jeśli robisz przód 1x to dł. dobierasz tylko do używanego blatu.

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, wentura napisał(a):

Długość łańcucha  mierzyłem metodą  ustawienia na największej tarczy korby i największej zębatki kasety i potem skrócenie go odpowiednio pod te ustawienie

dodaje się do tego 2 ogniwa. 

Jeśli jeździsz bez przedniej przerzutki, możesz kupić zębatkę pod napęd 1x. Zęby tam są dłuższe i sztywniej trzymają łańcuch. 

Odnośnik do komentarza

Problem wydaje się rozwiązany dopiero teraz. Maksymalnie ile tylko można poluzowana linka wtedy powoduje momentalne zejście na mniejsze zębatki bez podskoków powodujących spadki.  Minus taki, że już nie tak płynnie przerzuca na większe zębatki. Mądrzy na YouTube skracali na styk a ja drugi mądry skopiowałem i tak właśnie mi się wydaje, że tak z dwóch ogniw brakuje. Raczej już nie będę nic zmieniać, ale zapoznam się jeszcze z waszymi radami. Rozwiązanie jest też takie, że można zamontować prowadnice łańcucha z MTB i nie ma prawa wtedy spadać, ale czy nie lepiej byłoby wtedy zostawić przerzutkę przednią.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...