Skocz do zawartości

Kompatybilność napęd Deore XT 8000+ Korba 8100


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Kompletuje nowy napęd w ramach odświeżenia swojego sprzętu i mam pewne wątpliwości co do kompatybilności:

Przerzutka przednia FD-M8020-H
Przerzutka tylna RD-M8000-SGS
Korba FC-8100-2
Kaseta CS-M8000
Manetka przednia SL-M8000
Manetka tylna SL-M8000
Support BB-MT800XT
   

Widać od razu że z korbą coś mi nie poszło przy wyborze, sam się dziś zastanawiam jak to się stało ale mniejsza o to...

Pytanie brzmi czy ta korba dobrze zagra z resztą napędu? Rama to Specialized Hardrock, rozstaw 135x9 więc napęd bez przesuniętej linii łańcucha (nie Boost). Domyślam się że łańcuch wybierać dedykowany pod kasetę 11-rzędową ale nie wiem na ile korba z serii 8100 różni się od 8000:

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deorext-m8000/FC-M8000-2.html

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-xt-m8100/FC-M8100-2.html

 

Znajomy używa podobnej konfiguracji i nie narzeka ale póki graty leżą na stole a nie są jeszcze na rowerze to warto zapytać...

 

Z góry dzięki za odpowiedź!

   
Odnośnik do komentarza

Ta korba jest od napędów 12-rzędowych. Nie wiem czy nie będzie to stanowić jakiegoś problemu. Korbą 11-rzędową bez Boost jest FC-M8000-2.

Osobiście trochę inaczej bym to skonstruował. Sam mam napęd 2x11. Przednią przerzutkę zalecam XTR. Mam taką i ma bardzo sztywną klatkę. A w takim SLX ta klatka była kiepska. Nie wiem jak w XT. Lewa manetka jest kompletnie bez znaczenia, wszystkie robią to samo. Prawa XT to dobry wybór. Korby Shimano mają kiepskie anodowanie i strasznie obłażą. Nie kupowałbym korby XT tylko jakąś niższą albo rozejrzałbym się za korbą innej firmy która tak nie obłazi. Miałem swego czasu SLX taką szarą z grafitowym i tak nie obłaziła. Sam mam Race Face bo taka była z rowerem. Kasety używam SLX bo są identyczne jak XT oprócz budowy pająka. Łańcuch warto kupić dobry i pilnować czyszczenia i odpowiedniego smarowania jeśli chce się przedłużyć pracę napędu.

Natomiast nie sposób nie zgodzić się z Oskarem że lepiej byłoby sprzedać ten rower i kupić lepszy i dopiero w niego inwestować.

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, mike21 napisał(a):

Rozumiem, że piszemy o korbie m8100-2 (nie m8120-b2)? Jeśli tak to linia łańcucha będzie w porządku. Korba ta ma nieco bardziej wycieniowane uzębienie w stosunku do m8000 i z tego powodu zapewne zużycie będzie szybsze.

Zgadza się. Dzięki za odpowiedź na pytanie? 

 

Lubię swoją ramę i na razie nie zamierzam jej się pozbywać. Nie reprezentuje sobą poziomu na którym miałoby to duże znaczenie. A jeżeli ta konfiguracja mi się nie sprawdzi no to będę się zastanawiał. Na razie na stole jest to co jest, pytanie brzmiało czy korba 8100 podejdzie pod 8000......

Ale dzięki za zainteresowanie!

Odnośnik do komentarza

Miałem kiedyś mtb na 26 kołach. Dobrze się to toczyło, dobrze hamował, potrafiłem na tym rowerze zdobyć jakiegoś koma, startowałem też nim na moich pierwszych zawodach mtb i xc. Dostał powietrzny amortyzator, karbonowa kierownice, lepsze koła, karbonowa sztyce i siodełko. Udało się zejść z waga do 10 kg. 3 lata temu na forum kłóciłem się z chłopakami ze te rowery nowe to przereklamowane bo jestem w stanie objechać osoby na "lepszych rowerach". Później kupiłem xc 100 na 29", lepszym amortyzatorze, sztywnych osiach, lepszych hamulcach itp. Nagle na 5 minutowych segmentach urywalem po 20 sekund, rower wybaczał moje błędy, przestałem się przewracać i obijać. Zacząłem jeździć szybciej, płynniej i bezpieczniej. Do czasu gdy nie miałem porządnego roweru tamten na 26" wydawał mi się mistrzostwem świata. Tamten był na pełnej grupie slx. Żałuję, że nie zainwestowałem od razu w porządny rower bo bym zaoszczędził z 2000 zł zamiast inwestować w rower bez perspektyw. 

Odnośnik do komentarza

Spoko, dzięki za nakreślenie na czym polega różnica i czego można się spodziewać.

 

Ale nie będę startował w zawodach, jeździł na czas i pewnie użyję go kilkanaście razy w roku- dużo podróżuję służbowo.

Może gdybym zapytał wcześniej to bym przemyślał temat. Na tą chwilę wszystko już mam, zostało złożyć i przetestować.

 

Gdyby jednak coś się ze sprzętem stało- tak jak z poprzednim który został skradziony- albo zaczął jeździć poważniej to będę mądrzejszy o tą poradę.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...